Ноліна: догляд в домашніх умовах, види, фото

види ноліни

Ноліна (Nolina)

Це багаторічна тропічна рослина відноситься до сімейства агавових (Agavaceae). У природі виростає в Мексиці і на півдні США. Часто ноліну називають Бокарнеей. Це щодо нечисленний рід, що нараховує близько 30 видів. Коротко розглянемо основні види.

Ноліна длиннолистная (Nolina longifolia)

Рослина потужна. У дорослих рослин - покрита тріщинами пробковидне кора. Стовбур висотою в кілька метрів, покритий своєрідною «спідницею» зі старих сухого листя.

Ноліна відігнута (Nolina recurvata)

Рослина з темно-зеленим роздутим деревовидним стеблом, розширюється донизу і слаборазветвленним. Зазвичай у дорослого дерева стебло в обхваті сягає 1 метра. На верхівці стебла розташовані зібрані в розетку стрічкоподібні лінійні листя.

Листя звивисті, шкірясті, темно-зеленого кольору, в довжину досягають 1 метра, ширина - 1-2 см. Цвіте ноліна відігнута влітку кремовими квітами, зібраними в волотисте суцвіття. У народі ноліну відігнуту ще називають «слоняча нога» за розмір і форму стовбура або «хвіст поні» - за густою пучок вигнутих довгих листя.

Ноліна Ліндемейра (Nolina lindheimeriana)

Місцеві жителі називають цю ноліну «диявольський шнурок», так як в довгих щільних старому листі легко заплутатися. Одна з найнижчих представниць виду з майже невираженим стволом.

Ноліна матапская (Nolina matapensis)

Це «берграсово дерево» - невисока рослина до 1,8 м у висоту. Старе листя опадає не відразу.

Ноліна - пустельне рослина, її найближчими сусідами є кактуси. У неї поверхнева коренева система, сильно роздутий стовбур (каудекс), що накопичує воду і дозволяє рослині вижити в місцевості, де дощ іде 1-2 рази на рік і довгі шкірясті листя, що вловлюють вологу з повітря.

Ноліна

Ноліна в кімнатному квітникарстві

Для квітникарів-аматорів представляє інтерес Ноліна відігнута (далі - ноліна). Решта види ростуть виключно в природі або оранжереї.

Ноліна - екзотичне, високодекоративна рослина. Якщо ви хочете придбати ноліну, приготуйтеся, що років через 5-7 з купленого в магазині рослини, легко поміщається на підвіконні, виросте величезна рослина, що займає багато місця і яке доведеться ставити на підлогу.

Також не чекайте від ноліни цвітіння. Для неї цвітіння в домашніх умовах - це дуже рідкісний виняток, можна сказати, що в умовах міської квартири вона не цвіте.

Слід зазначити, що ноліна - це не фікус і не пальма, і коли йдеться про високу декоративності, мається на увазі декоративність особлива, неповторна і дуже екзотична. Подобається ноліна не всім, але вже якщо вона сподобалась - вважайте це назавжди. І вже точно, доросла рослина не залишить байдужим нікого.

Так що, перш ніж купувати, подивіться його фотографії в дорослому вигляді в інтернеті і подумайте, поміститеся у Вашій квартирі і Ви і ноліна.

До безперечних плюсів ноліни, крім зовнішнього вигляду відноситься її невибагливість і простота догляду. Більш невибагливого рослина важко собі уявити, пустельні кактуси на тлі ноліни - неженки.

Але все ж, особливості догляду існують.

Ноліна

Догляд за Ноліна в домашніх умовах

температура

Ноліна - пустельне рослина. Оптимальний температурний режим для її змісту: влітку - 20-25 градусів, взимку - 10-12. Але, як вказувалося, ноліна НЕ неженка, відступу від бажаного температурного режиму допускаються, стежте тільки, щоб взимку температура не опускалася нижче 7 градусів. Влітку рослину можна винести на вулицю або на балкон, захистивши його від можливих опадів.

освітлення

Ноліна любить яскраве сонячне світло. Горщик з рослиною добре поставити на південне або південно-західне вікно (якщо рослина доросле і на підвіконня не поміщається, то помістіть його якомога ближче до вікна). Притенение не потрібно - надлишок світла Ноліна не зашкодить.

Якщо рослині не буде вистачати сонця, воно не загине, просто переорієнтує своє зростання в напрямку джерела світла. Щоб уникнути викривлення верхівки, рекомендується час від часу обертати горщик.

Існує спеціальна рекомендація, яким чином це робити - адже подібна проблема існує і в інших рослин. Раз в 1-2 тижні (якщо дуже хочеться, то можна і частіше) обертаємо горщик за годинниковою стрілкою на 45 градусів.

Якщо рослина все ж скривилося в якусь сторону, розгортаємо рослина до світла потрібної стороною і залишаємо, поки воно не випрямиться. Потім обертаємо горщик в звичайному режимі.

полив ноліни

Обмежений. Чого ноліна не виносить абсолютно, так це переливу. Серед квітникарів існує жарт, що вбити ноліну можна тільки переливом - сокира не допоможе (і дійсно, механічні пошкодження Ноліна не страшні, якщо її, звісно, ​​не нарізати на шматочки).

Влітку і навесні полив дуже помірний, не частіше одного разу на два тижні. Не забувайте зливати воду з піддону! Чим нижче температура, тим рідше повинен бути полив. Взимку можна не поливати зовсім - в товстому стовбурі знаходиться достатній запас вологи, а листя здатні добувати воду з повітря.

Але якщо Ви звернули увагу, що ствол як би зморщився, а на дотик став менш пружним - полийте рослина.

Якщо рослина все ж залили, і воно навіть підгнило - не поспішайте викидати, що робити в цьому випадку, буде описано нижче.

Ноліна

Вологість повітря

Не має значення. Рослина не вимагає обприскування, але якщо Вам дуже хочеться, можете обприскати листя, головне, щоб волога не потрапила на ствол.

Грунт

Легка, з хорошою водо- і повітропроникністю. Якщо Ви самі складаєте почвосмеси, то візьміть 1 частина глинистої землі, 1 частина листового перегною, 0,5 частини піску, 0,5 частини дрібного керамзиту або гравію.

Можна використовувати грунтосуміш «Кактус», додавши в неї керамзит або гравій. Як в магазинну грунтосуміш, так і в приготовлену самостійно добре додати шматочки деревного вугілля або розламані шматочки активованого вугілля.

підживлення

Тільки в літній період добривами для кактусів.

Ноліна

пересадка ноліни

Як часто пересаджувати

Молоду ноліну пересаджують щороку навесні в горщик трохи більше попереднього. У міру зростання рослина пересаджують все рідше. Рослина, якому років 20 пересадити практично неможливо.

Це роблять в самому крайньому випадку, коли просто немає іншого виходу - якщо рослина сильно перелили, стовбур гниє, і є підозра, що корінь теж загнив, якщо якимось чином горщик був відкинутий, і рослина з нього просто випало, або ноліна просто вже не поміщається в старому горщику. В іншому випадку просто час від часу навесні міняємо верхній шар землі.

Вибір горщика для ноліни

Особливо відзначимо, який горщик підходить Ноліна. Горщик має бути дрібним і широким, обов'язково з отворами внизу. Зазвичай такі горщики мають розмір, де ширина і висота співвідносяться 1: 3 (наприклад, висота горщика 7 см, ширина - 21 см). Обов'язково необхідний дренаж, який займає не менше 1/3 від обсягу горщика.

Але буває, що рослина ми вже купили, а відповідного горщика немає. Навіть якщо Ви вже вийняли ноліну з грунту, сміливо можете її залишити без посадки на 1-2 дня - в стовбурі води досить, щоб рослина не відчуло особливого дискомфорту. Але якщо з тієї чи іншої причини Ви хочете пересадити рослину негайно і рослина у Вас некрупное - теж не біда.

Візьміть будь-який досить широкий горщик і заповніть його керамзитом так, щоб зверху для землі залишилося стільки місця, як і в горщику необхідної форми. (Даємо приклад розрахунків. Припустимо, маємо горщик будь-якої глибини діаметром 30 см. 30: 3 = 10 - передбачувана висота потрібного горщика. 10: 3 = 3,33 - дренаж в «ідеальному» горщику. 10-3,33 = 6,67 ).

Значить, якою б висоти ні горщик 30 см в діаметрі, заповнюємо його дренажем до тих пір, поки для землі у Вас не залишиться близько 7 см.

Всі ці, на перший погляд складні заходи робляться тому, що коренева система у ноліни поверхнева, вона не йде вглиб. Вся земля, не зайнята кореневою системою буде закисати, що не піде на користь рослині.

висадка

Тепер приступаємо до висадки. Дістаньте рослина зі старого горщика і уважно огляньте ствол і кореневу систему. Якщо Ви принесли його з магазину і воно сильно залито, залиште на кілька годин підсушити. Якщо корінці і стовбур підгнили, візьміть стерильний гострий ніж, акуратно обріжте пошкоджені місця і присипте товченим активованим вугіллям.

Засипте грунтом дренаж, зробивши горбок посередині. Злегка утрамбуйте землю, потім акуратно розпряміть корінці навколо пагорба і присипте землею, утримуючи рослина у вертикальному положенні. Робити це зручніше вдвох. Ні в якому разі не заглиблюють стовбур!

В землі повинні бути тільки коріння. Навіть якщо стовбур з одного боку пошкоджений і втратив декоративність, не намагайтеся приховати косметичні дефекти сховавши їх під землю або поклавши рослина на бік - це абсолютно неприпустимо. У міру зростання вада стане абсолютно непомітний.

Знову злегка утрамбуйте землю. Швидше за все рослина буде нестійким. Це легко виправити, обклавши стовбур чистої галькою або якими-небудь іншими камінцями.

Поставте рослину в притінене місце на пару днів і не поливайте. Якщо ноліна була перелита, а особливо, якщо якісь її частини постраждали від загнивання, що не поливайте 1-2 тижні.

Ноліна

Підвищення декоративності ноліни за допомогою групової посадки

Ноліна декоративна сама по собі. Але за допомогою групової посадки її можна перетворити в рослину просто фантастичне, ні на що не схоже.

Зробити це можна дуже просто, посадивши в один горщик відразу кілька рослин, зазвичай це 3-5 примірників приблизно одного віку. Рослини садимо так, щоб стовбури їх злегка стикалися.

У міру зростання стволики зростуться в один потужний стовбур химерних обрисів. Причому верхівок буде стільки, скільки їх було у материнських рослин. Вони можуть розташовуватися на одному рівні, а може, одне або кілька рослин будуть злегка відставати в рості і верхівки виявляться на різних рівнях, що, мабуть, ще цікавіше.

В результаті ми отримаємо одну рослину дуже товстим, потужним зморшкуватим стовбуром вельми цікавою конфігурації і декількома пучками довгих вузьких листя, спадаючих по стовбуру, як зелені пінні водоспади.

Ноліна

Шкідники і хвороби ноліни, типові проблеми

Ноліна - стійке рослина, воно майже не пошкоджується шкідниками, хвороби і проблеми виникають через помилки в догляді і носять, в основному, косметичний характер.

шкідники

Шкідниками ноліна уражається рідко. Але у разі недостатнього освітлення або надлишку вологи небезпеку для неї можуть представляти трипси, щитівки або павутинний кліщ. Найчастіше проблему представляє павутинний кліщ - він може вразити ноліну в дуже жарку суху погоду, переселившись з інших рослин. У цьому випадку після того, як Ви прибрали шкідників, просто збільште вологість повітря. Для цього достатньо 1-2 рази на тиждень обприскувати листя теплою водою.

Видаліть шкідників змоченим мильним розчином ватним тампоном, а потім обробіть купленим в садовому центрі препаратом, наприклад, Актеліком. Але, повторюю, ноліни уражаються шкідниками рідко.

хвороби

Всі хвороби ноліни пов'язані з переливом або недоліком світла. Налаштуйте полив, в разі необхідності пересадите рослина, як було зазначено вище, поставте на сонечко - і проблем не буде.

типові проблеми

- Листя втратили пружність, сохнуть. Причина - висока температура, сухе повітря. Рішення - знизити температуру (можна просто на час перемістити рослина подалі від вікна), підвищити вологість повітря.

- Стебло зморщився, кінчики листя всихають. Причина - брак вологи. Рішення - полийте рослина.

- Листя буріють і обпадають. Причина - надлишок вологи. Рішення - зменшити полив, якщо ситуація критична - пересадите.

- Занадто повільний ріст. Причина - не вистачає живлення. Рішення - підгодуйте рослина.

- Загнивання стовбура. Причина - перелив. Рішення - видаліть загнили частини і пересадите, як було зазначено в п.4.

- Стовбур не росте в товщину. Причина - брак світла, перелив. Поливайте рідше, збільште освітлення.

Ноліна

розмноження ноліни

вегетативне розмноження

Ноліну можна розмножувати бічними живцями. Для квітникаря-любителя цей метод не представляє інтересу, так як в умовах міської квартири бічні відростки у ноліни з'являються вкрай рідко, їх укорінення без спеціальних умов можливо тільки теоретично.

Та й якщо вже у вас з'явився бічний відросток, краще його залишити на рослині для підвищення декоративності, ніж мати сумнівну радість втратити його під час спроб укоренити.

розмноження насінням

У домашніх умовах можливо, але тільки за умови, що насіння Вам дісталися якісні. Тут буде дан, мабуть, самий надійний з простих способів насіннєвого розмноження ноліни.

Візьміть широкий плоский посудину, на дно насипте 2-3 см піску або дрібного перліту (вермикуліт для пророщування насіння ноліни не годиться) далі 2-3 см суміші легкої землі для кактусів з піском і роздробленим активованим вугіллям, зверху 1-2 см піску.

Пролийте все розчином Епін і циркону. Замочіть насіння ноліни (вони досить великі, діаметром 3-4 мм) в розчині Епін і циркону на 5-10 годин, потім просто розкладіть їх на поверхні піску і щільно накрийте целофаном. Помістіть в тепле місце з температурою приблизно 25 градусів. Провітрюйте і прибирайте конденсат з плівки хоча б раз в день.

Ноліна

Насіння сходять дуже нерівномірно. У міру прокльовування насіння дочекайтеся, щоб корінець злегка підріс, і зубочисткою акуратно направте його вниз. Ні в якому разі не відокремлюйте насіння від паростка.

Воно повинно віддати новій рослині всі поживні речовини і усохнути самостійно. Через місяць після проростання першого паростка плівкове укриття змініть на перевернутий пластиковий контейнер з дірочками. Першу пікіровку робіть рослинам, які досягли 2-х місячного віку. У горщики висаджувати не раніше, ніж через півроку.

Перш, ніж приступати до насіннєвому розмноженню ноліни, подумайте, в чому полягає Ваше бажання насправді. Якщо потрібні нові рослини, краще купіть їх - молода ноліна коштує недорого. Якщо ж вирощування рослини своїми руками приносить задоволення - удачі, у Вас все вийде.

Невибаглива екзотична ноліна прикрасить велику квартиру або заміський будинок, буде більш ніж доречна в офісній будівлі.