Хавортія: вирощування і догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото хавортии.

вирощування хавортии

Любителі екзотичних рослин хочуть мати вдома велику кількість їх різноманітних видів, що прикрашають житло круглий рік. Великі, маленькі, з чарівними квітами, загадковими листям, що володіють фантастичною формою рослини, доставляють естетичне задоволення, створюють особливу атмосферу будинку, дарують господареві свої цілющі, енергетичні якості. Серед численних типів кімнатних рослин група сукулентів займає окреме місце.

Маленькі живі грудочки, які не є виконавчими, багато місця, дозволяють створити справжні квіткові композиції, наявні, наприклад, недалеко від робочого столу з комп'ютером. Рослина, назва, якому дано на честь знаменитого дослідника Африки Е. хавортії (Haworthia), легко вирощують в звичайній міській квартирі.

Хавортія

Опис рослини хавортія

Красиву квітку хавортія давно прижився в звичайних квартирах. Величезна різноманітність видів рослини дозволяє вибрати забарвлення, форму квітки, задовольнивши будь-який смак. Сукулентна рослина сімейства асфоделових прийшло з посушливого клімату ПАР, Капській долини. Існує кілька систем класифікації рослини, доступних фахівцям. Для отримання докладної інформації, що відноситься до конкретної системи, можна скористатися запропонованими каталогами. Щорічно з'являються нові сорти рослин, що відрізняються кольором, формою, текстурою.

Процесу появи нових гібридних форм допомагає здатність рослин схрещуватися між власними видами, з іншими спорідненими типами, наприклад, Гастер. Точну класифікацію виробляють тільки професіонали. Серед рослин є екземпляри з розмірами від 3 до 25 см у висоту. Одні нагадують фігурки з дорогоцінних каменів, нефриту, кристалів рожевого кварцу. Інші схожі на скорпіона, павука. Поруч з кактусами, літопси вони передають дивовижні композиції пустель. За рахунок відростання численних дочірніх розеток, що заповнюють горщик, народжується довговічний пустельний ландшафт.

Хавортія

Більшість типів хавортии мають м'ясисті розетки листя. Їх забарвлення змінюється від світлих зелених відтінків, до коричневого кольору. Часто вони мають оригінальний малюнок у формі плям, смужок, пупиришків, білих горбків, що нагадують охолоджену цукрову глазур. Окремі види мають на листочках прозорі ділянки, що пропускають світло.

Краї листочків можуть звужуватися у вигляді гострої трубочки, мати гарні зубці, волохаті остінкі. Усередині листочків, як у роду сукулентів, що означають «соковитий», знаходиться слиз, здатна накопичувати вологу. Рослина пристосувалося до активного росту в будинках з весни до осені, дотримуючись зимовий період спокою. Влітку з дорослих розеток з'являються довгі квітконоси з ніжними дрібними квітками трубчастої форми білого, рожевого відтінків.

Багато видів після закінчення цвітіння гинуть. Тому рекомендується квітконоси видаляти. Доспілі насіння застосовувати в розмноженні не обов'язково. Поява квітконосів говорить про правильне агротехнічному догляді за квіткою. Окремі види мають кореневу систему, що володіє цікавими особливостями. При високих значеннях вологості розетка самостійно піднімається з грунту. Коли настає посуха, розетка притискається до землі, зменшуючи площу, що віддає вологу.

Хавортія

Різноманіття зовнішнього вигляду відображено системами класифікацій в трьох основних групах рослин:

Жёстколістние. Темно - зелені рослини, прикрашені дрібними цяточками з товстими листям конічної, трикутної форми.

Трав'янисті. Розетка з м'яких, соковитих листя трикутної форми не має стебла. Щільно вростає в грунт.

Віконного типу. Соковиті листя численних відтінків зеленого кольору занурені наполовину своєї величини в грунт. На кінцях листочків знаходяться прозорі ділянки, що нагадують віконця, пропускають світло, необхідний для росту, всередину листа. Форма листя буває циліндричної, трикутної, яйцеподібної.

Хавортія

Види і сорти хавортии

Загальною властивістю всіх хавортий є низька швидкість росту, велика тривалість життя. На постійному місці рослини можуть успішно розвиватися два десятиліття, постійно оновлюючись за рахунок виникнення молодих дочірніх розеток. Частіше за інших удома вирощуються такі види рослини.

Група жёстколістних видів:

Хавортія відтягнути (Haworthia attenuata)

Інші назви виду радула, Варієгата, каеспітоза. Характеризується великою кількістю білих горбків, розташованих на обох поверхнях витягнутого листа темно-зеленого кольору. Щільна розетка складається з 30-40 листочків, великим числом дочірніх розеток.

Хавортія смугаста (Haworthia fasciata)

Відрізняється від попереднього типу наявністю горбків тільки на внутрішній поверхні листа. Верхня поверхня листя гладка, блискуча. Розвивається без стовбура, тільки прикореневими розетками. Відноситься до високо декоративним типам рослин. Існує багато різновидів, що відрізняються числом, формою горбків. Після цвітіння розетка не гине. При надлишку сонячних променів швидко розвиваються хвороби, пов'язані з опіками. Це видно по почервоніння листя.

Хавортія клейка (Haworthia viscosa)

Має три ряди шорсткуватих листя, схожих звий формою на човен. Вони увігнуті у верхній площині листа. Відрізняється невибагливістю вирощування, можливістю розмноження частинами стовбура або його розгалуженнями. Раніше рослина було включено до переліку листових сукулентів.

Хавортія Рейнвардта (Haworthia reinwardtii)

Відноситься до високих жёстколістним видам. При оптимальному догляді виростає до 25 см. Товсті листя розташовані по цікавою спіралі, покриті великими білими наростами у вигляді бородавок, смугами. Спіральна форма утворюється за рахунок нахилу листа в сторону. Згодом утворює густий килимок з нових рослин. Відносно високий стебло іноді гнеться, лягає на грунт. Має велику кількість красивих форм, що відрізняються числом смужок, горбків, світлих плям.

Хавортія перлова (Haworthia margaritifera)

Іноді її називають пуміла (Haworthia pumila). Крупно розеточное рослина з загостреними, клиноподібними листям сизого відтінку. Їх обидві сторони покриті білими відростками, схожими на перли. Висота рослини досягає близько 10 см.

На цей вид схожа хавортія терковідная (Haworthia raduia), що має більш вузькі листя, дрібні бородавки в дуже великій кількості, що знаходяться на нижній поверхні листа.

Хавортія лімолістная (Haworthia limifolia)

Має сильно горбисті, жорсткі листя темного відтінку. Розетки виростають до 10 см в діаметрі. Рослина яскраве, що вимагає відмінного освітлення.

Хавортія звивиста

Рослина з темно - зеленим листям схоже на алое звивисте. Форма листя скошена, килевидная. Невеликий стовбур виростає до 15 см.

Хавортія Нигра, чорна (Haworthia nigra)

Виглядає у вигляді розеток з жорстких чорного кольору листя з рельєфними горбками. Вони можуть розташовуватися на невеликому стеблі навпроти один одного або в формі спіралі. Один з найбільш повільно зростаючих, трудомістких видів. Сильно схильне до загнивання, вимагає пухкої, бідної грунту.

Група трав'янистих видів:

Хавортія паутіновідная (Haworthia arachnoidea)

На розетці без стебла знаходяться зелене листя з довгими віями на краях. Вони сплітаються в формі красивою мереживною павутини.

Хавортія трав'яниста (Haworthia herbacea)

Рослина схоже на попереднє, але не утворює павутинного візерунка. Колір невеликих трикутних листя в залежності від догляду може коливатися від світло-зеленого до дуже темного.

Хавортія сітчаста (Haworthia reticulata)

Відмінною рисою є ніжна сітка з жилок на листках жовтуватого кольору. Іноді її називають шахової.

Хавортія мозаїчна

Безстебельна, розеточное рослина зі спіральним розташуванням листя, що мають поперечні смуги, що утворюють красивий мозаїчний візерунок. У природному середовищі частіше росте на карбонатних видах грунтів.

Хавортія притуплена, ретуза

Існує багато різновиду рослини, що відрізняються забарвленням листя. Сорт «Гігант» має велике листя з красивою розсіченою верхівкою.

Група хавортии віконного типу

Хавортія ладьевидная (Haworthia cymbiformis)

Прикоренева розетка утворена товстими, м'ясистими листям сизо-зеленого кольору, що ростуть на короткому стеблі. Форма листа яйцеподібна. На кінчиках листі розташовані смужки, що охоплюють по колу весь лист. Цікавим фактом є спосіб росту рослини в дикій природі. Воно ховається в пісках повністю, крім смужок. Через них необхідне світло потрапляє всередину, використовується рослиною. Цей вид росте швидко, утворюючи велику кількість маленьких розеток, зацветая крихітними білими квітками кілька разів за рік.

Хавортія притуплена (Haworthia retusa)

У цій цариці підземного царства є напівпрозорий вікно з трикутного краю листа, що поставляє світло під землю, де повністю ховається квітка. Розвивається у вигляді одиночних великих розеток.

Хавортія підрублена (Haworthia truncata)

Рослина схоже на літопси. Має форму листя у вигляді прямокутників, розташованих рядами. Сіро-зелені листочки покриті білими лініями. Їх напівпрозорі кінчики виступають над поверхнею землі.

Хавортія маугана (Haworthia maughani)

Її легко переплутати з невеликими живими камінчиками. Рослина той же занурено в грунт, захищаючись від сонця, зберігаючи вологу. Зараз цей вид часто використовують селекціонери для отримання сортів з разноцветно забарвленим листям.

Хавортія купера (Haworthia cooperi)

Кущик з маленьких розеток, сформованих світлими округлим листям. Відмінною рисою є ворсинки, що закінчуються на кінчику аркуша, довгою щетиною. По поверхні розташовані прозорі прожилки, які відіграють роль віконець для світла. Хлорофіл знаходиться в глибинних шарах листа. Цей момент враховують при бажанні пересадити прозору маленьку розетку. Робити цього фахівці не рекомендують. Розетка не бере участі в життєво важливому процесі фотосинтезу. Забезпечити себе поживними елементами розетка не здатна.

Хавортія

Догляд за хавортії в домашніх умовах

Для вдалого зростання сукулентів треба виконувати загальні правила догляду за рослиною. Кожен окремий тип може вимагати проведення додаткових агротехнічних заходів. Основними є наступні етапи:

Хавортія

Місцезнаходження, освітлення, температура

Всі рослини сукуленти люблять світло. Без нього знижується швидкість росту, може не настати період цвітіння рослин. Південні вікна в кліматі середніх широт оптимально підходять для горщиків з жёстколістним видом хавортии. Сонце пустель значно спекотніше, сильніше. У найважчому випадку кількох літніх днів можна створити тінь, що дає тепле, розсіяне освітлення. Треба враховувати, що в тіні рослини витягуються, втрачаючи декоративність.

Ряболисті види рослини можуть втрачати забарвлення при попаданні прямих сонячних променів. Основну шкоду їм приносить висока температура, відсутність можливості провітрювання. Незважаючи на те, що вони в природних умовах можуть витримувати Т 50 °. У дикій природі розвиток відбувається в умовах великого перепаду температури вдень, вночі. Будинки оптимальне значення температури влітку становить близько 28 °. Взимку вона дорівнює 10-15 °.

Рекомендується в літні місяці виносити рослини на балкон, веранду. Окремі види витримують зниження Т до трьох градусів морозу, але це погано позначається на цвітінні рослини. Кращим місцем для вирощування в будинку вважаються підвіконня вікон, що виходять на східну, західну сторони квартири.

Хавортія

Вологість, полив хавортии, підгодівля

У природних умовах життя рослина часто стикається з посухою. Природа наділила його захисними здібностями виживання в таких умовах. Тому, вирощуючи цікава рослина будинку, треба пам'ятати, що для нього надлишок води є шкідливим. Навіть влітку хавортию поливають, уважно вивчивши верхній шар грунту в горщику. Він повинен просохнути на третину своєї глибини. Воду залишати в піддоні не рекомендується.

Взимку поливають рослину один раз в два тижні. У разі активної роботи обігрівальних систем в зимовий період, що підтримують Т вище 20 ° треба поливати частіше. Частий полив при Т близько10 ° призводить до швидкого загнивання коренів, небажаного витягування рослин, спровокованого зниженим освітленням. Для поливу використовують відстояну, теплу воду. В обприскуванні для створення підвищеної вологості поруч з горщиком рослина не потребує. Поливати треба обережно, не допускаючи попадання води в центр розеток.

Підживлення поєднують з поливом. Для цього використовують комплексне добриво для кактусів. Концентрацію живильного розчину роблять в два рази менше, рекомендованої на упаковці. Вносять розчин один раз в два тижні. У зимовий період спокою рослин підгодівлю не роблять.

Хавортія

Вибір грунту, посадкової ємності

Велика частина хавортий росте в природних умовах на бідній, кам'янистому ґрунті, що має нейтральне, слаболужний значення pH. Голий вапняк, гірські ущелини стають будинком для їх повноцінного розвитку. Рослини не виносять кислих грунтів, наприклад, торфовищ з величиною pН менше 6 одиниць. Додавання в грунт органіки призводить до підвищення кислотності грунту, загибелі рослини. Часто в Європі для вирощування хавортий застосовують суміш, що складається з дрібних шматочків лави, пемзи, невеликої кількості звичайного ґрунту.

У наших центрах з продажу грунтів можна придбати суміш, складену з дрібного гравію, глини, битого ракушняка, крупнозернистого піску в однакових пропорціях. У такій волога - і повітропроникною грунті рослина добре розвивається, благополучно росте багато років без пересадок. Часто під час зимового спокою у квітки відмирають корені. Треба пересадити його в новий горщик.

Значення має правильний вибір горщика. Прислухаючись до порад відомого голландського селекціонера, власника розплідника Succulent Tissue Роберта Велленса, найкраще садити рослина в керамічні або пластикові горщики невеликого розміру. Керамічні стінки горщиків дозволяють позбавлятися від зайвої вологи. Форма ємності для посадки вибирається круглої. Це пояснюється виникає необхідністю згинатися коріння під час росту, що призводить до їх загнивання.

В круглих горщиках рослина продовжує активне зростання, навіть якщо воно переросло. Основною вимогою до посадкової ємності є наявність ефективного дренажу, створеного за допомогою отворів у дні, засипаному керамзитом, битою цеглою. Більшість типів рослин має невелику кореневу систему. Тому горщик для них не повинен бути глибокий. Деякі види мають відносно довге коріння, що вимагає вибору певної глибини горщика.

Хавортія

Розмноження хавортии, пересадка

Розмножують хавортию дітками, що утворюються поряд з материнською рослиною, насінням, діленням куща, листовим черешком. У кожному разі треба строго виконати конкретні агротехнічні прийоми. Існують сорти, що розмножуються підземними столонами, наприклад, H. Tesselata, H. Limifolia. Основні способи розмноження:

дітками

Зазвичай їх акуратно відокремлюють від основного рослини або виймають прямо із землі разом з новими країнами. Для цього зручно дістати весь кущик з горщика, обтрусити грунт, розібрати пальцями коріння, відокремити розетку. Всі місця поділу обробити товченим вугіллям, рекомендованими хімічними препаратами типу фундазол. Кілька годин розетки повинні підсихати.

насінням

Найскладніший спосіб розмноження, що використовується селекціонерами, фахівцями. Схожість насіння хавортии зберігається півроку. Їх висаджують в окремі горщики навесні при Т203, наповнені торфом або піском, закривши плівкою. Сортові особливості при такому розмноженні не завжди зберігаються. Щоб отримати новий сорт хавортии, закріпити його потрібні роки. Гібридні форми рослин унікальні, неповторні.

Розмножувати їх треба вегетативними способами. Багато мініатюрні розетки є нащадками примірників, створених багато років назад. Купити насіння екзотичної рослини хавортія можна через інтернет магазин. Номенклатура їх щорічно оновлюється. Для початківців любителів рослини простіше почати з придбання готових саджанців. Вони продаються в керамічних горщиках у вигляді, готовому для створення гарних композицій. Можна оформити доставку квітки на будинок.

Хавортія

діленням куща

Вибравши цей метод для розмноження рослини, треба враховувати, що сукуленти володіють специфічними механізмами накопичення вологи, мають особливу будову кореневої системи. У більшості рослин існує два типи коренів, що необхідно враховувати при посадці. Це довге коріння, що ростуть до водоносного шару, поверхневі корені, які накопичують вологу з навколишнього атмосфери. Живить кореневу систему вода, що надходить по листю, віям, гармату, що покриває їх. При розподілі куща треба уважно оглянути цілісність всієї кореневої системи.

живцюванням

Робота з стебловими живцями вимагає навичок. Після акуратного зрізу аркуша, його присипають товченим вугіллям, три дня підсушують на повітрі. Садять в підготовлену пухкий грунт. Поливають тільки через три тижні, коли на листочку з'являться маленькі корінці. Корисно іноді кропити листочок. Процес укорінення може тривати шість місяців.

Пересадку роблять тільки при необхідності, пов'язаної з невідповідністю розмірів горщика, його пошкодження, захворюваннями рослини. Молоді рослини пересаджують щороку, дорослі один раз в три роки. Як, правило, рослина багато років може перебувати в місці, обраному для реалізації задуманої композиції. Повільне зростання хавортии після вимушеної пересадки може порушити її красу, декоративний ефект.

Хавортія

Хвороби і шкідники хавортии

Рослина відноситься до групи, стійкої для багатьох шкідників. Шкода йому можуть завдати павутинний кліщ, щитівка, червець борошнистий, що вражає кореневу шийку. Для боротьби з борошнистим червецем рекомендують ретельно промити коріння в теплій воді, обробити одним з інсектицидних препаратів типу Конфідору, Актара. Якщо відсоток пошкодження великий, то їх можна видалити, залишивши рослини з мінімальною кореневою системою. У разі гарного догляду вона швидко відновлюється.

Проблеми, що виникають при вирощуванні, часто пов'язані з хворобами, що виникають при неправильному догляді. До них відносяться:

загнивання хавортии

Першою ознакою вважається поганий стан нижнього листя. Вони стають м'якими, поступово загнивають. Рекомендується дістати рослину з грунту, обрізати загиблі коріння, обробити відповідним хімічним засобом, посадити в новий грунт.

Витягування рослини в довжину

Розетка стає пухкої, листя надмірно довгі. Причиною є недолік освітлення. Треба переставити горщик в інше місце або створити штучне підсвічування лампою.

Плями на листках, почервоніння

Некрасиві коричневі плями з'являються в результаті опіку сонячними променями. Єдиним виходом з такої ситуації є захист шляхом створення тіні.

підсихання кінчиків

Першою ознакою вважається нестача поживних елементів. Треба налагодити правильний режим підгодівлі рослини.

Корисні властивості хавортии

Всі рослини мають конкретним енергетичним запасом, щедро ділячись його позитивними якостями з оточенням. Зараз модно вирощувати кімнатні рослини, відповідні людям, що народилися під певним знаком зодіаку. Вірити чи ні в їх дію, є вибором кожного окремого людини. Але, прочитавши стародавні легенди, вивчивши науково доведені цілющі властивості багатьох з них, хочеться вірити в допомогу, магічну дію хавортии. Кажуть, що її енергетичний вплив проявляється на соромливих, нерішучих людей. Маленький квітка надихне їх на подвиги, створить можливість повірити в свої сили, знищивши моменти тривоги, боязкості, нерішучості.

Це так просто. Треба всього лише поставити квітка поруч з місцем, де працюєте, мрієте. Піклуватися про нього в знак подяки появи потужного потоку енергії, що йде від нього. Варто позаздрити колекціонерам, які мають сотні маленьких красивих кущиків, що притягують увагу, що випромінюють добро.

Хавортія