Шпинат: посадка і догляд, корисні властивості. Фото шпинату.

Шпинат - джерело заліза. А залізо знаходиться в складі гемоглобіну, який забезпечує киснем всі клітини нашого організму. Дуже рекомендується дітям і жінкам.

Шпинат - вид роду Шпинат з сімейства Амарантові. Культура вирощується повсюдно.

Шпинат - трав'яниста однорічна дводомна овочева рослина близько 30-45 см заввишки з треугольно-списоподібними листям. Квітки шпинату - тичинкові, дрібні, зелені, зібрані в колосовидні суцвіття. Маточкові квітки шпинату зібрані в клубочки, які знаходяться в пазухах листя. Плоди є овальними горішками, які зібрані в клубочки з приквітками.

шпинат

Шпинат родом з Близького Сходу. Культивувати почали його в Персії. В Азії зростає як бур'ян.

Шпинат - скоростигла овочева зелень, як добриво під посіви шпинату вносять розклався перегній або гній. Вносити перегній при загущених посівах дуже необхідно.

Шпинат любить родючий грунт, тому розміщують його на окультуреному ділянці. Самий хороший урожай шпинат дає на суглинках. Грунт з підвищеною кислотністю потрібно заздалегідь вапнувати. Кращі попередники шпинату - овочі, під які були внесені органічні добрива.

Грунт під цю культуру готують восени: копає ділянку на глибину перегнійно шару, і вносяться добрива. Також, якщо необхідно, проводиться вапнування грунту.

Свіжу органіку, безпосередньо під цю культуру не рекомендується вносити, тому що вони негативно впливають на смакові якості листя.

Як правило, під посів шпинату, спеціальний ділянка не відводиться, його сіють навесні як попередник пізніх теплолюбних овочевих культур. На маленьких ділянках шпинат сіють як ущільнювач.

шпинат

Посів шпинату в тепличні умови

Навесні в захищеному грунті шпинат вирощується, на утепленому грунті і в парниках. В таких умовах хороші результати отримують лише на грунті з перегноєм. Як правило, для парників готують суміш з перегною, дернової землі.

Попередньо насіння шпинату потрібно вимочувати у воді близько доби, щоб отримати ранні сходи. Перед посівом насіння необхідно трохи підсушити, щоб не злиплися.

шпинат

Посів у відкритий грунт

Шпинат є рослиною холодостійких і прекрасно вирощується і в відкритому грунті. Сіянці шпинату можуть переносити заморозки до -7 ° С. У нас в середній смузі з укриттям шпинат може зимувати і під снігом.

У відкритий грунт сіяти шпинат можна тільки тоді коли повністю розтане сніг.

Шпинат сіється рядками з міжряддями 30 см, глибина загортання насіння 2 см.

Для осіннього споживання шпинату посів проводять в липні.

шпинат

Догляд за шпинатом

Коли сіянці шпинату підростуть, посіви проріджують, залишаючи відстань 8 см. Після проріджування шпинат потрібно полити.

Щоб уникнути передчасного стеблування, в жарку погоду потрібно рясно поливати шпинат. Якщо необхідно полив поєднують з азотними добривами. Фосфорними, а також калійними добривами не рекомендується підгодовувати шпинат, тому що вони прискорюють стрелкование рослин.

Під час всієї вегетації землю необхідно постійно рихлити. У спекотну погоду шпинату для гарного врожаю потрібен полив.

Збір врожаю шпинату

Починати збирати урожай шпинату можна при утворенні на рослинах 6 листя. Шпинат, посіяний навесні готовий до збирання врожаю через 8 тижнів після перших сходів, річний - через 10. Вчасно збирайте урожай шпинату: якщо рослини перестою, загрубіє листя і стане несмачною.

Шпинат краще прибирати вранці, тільки не після поливу і дощу, тому що в цей час листя тендітна.

Шпинат прибирають в декілька прийомів, аж до стадії масового стрілкування.

Зберігати шпинат в холодильнику можна не більш двох діб. На зиму шпинат можна заморозити - він прекрасно зберігає свої корисні властивості.

шпинат

Хвороби і шкідники шпинату

На листі шпинату селяться попелиці та личинки мух. Слимаки і равлики також люблять цей овоч. Найчастіше рослини уражаються різними пятнистостями.

Боротися з ними складно, тому що листові овочі не можна обприскувати отрутохімікатами. Тому дотримуйтесь агротехніку і вчасно прибирайте рослинні залишки.

Корисні властивості шпинату

У листі шпинату містяться жири, цукри, білки, клітковина, флавоноїди, органічні кислоти, а також полівітамінний комплекс - вітаміни з групи В, С, Е, Р, РР, К, а також мінеральними речовинами -калій, магній, залізо.

Шпинат використовують з метою профілактики кишкових захворювань; при анемії, виснаженні, недокрів'ї, гіпертонічній хворобі, а також при цукровому діабеті. Шпинат радять вживати в їжу вагітним жінкам, так як рослина містить величезну кількість фолієвої кислоти. Великий вміст вітаміну Е в нашому організмі захищає клітини від старіння.

шпинат