Циперус: догляд в домашніх умовах, види і сорти, розмноження, хвороби і шкідники. Фото циперуса.

Циперус - вологолюбна багаторічна рослина. Воно невибаглива, має непогані естетичними даними. Відноситься до сімейства осокових - представникам категорії трав. Родина вічнозеленого квітки - острів Мадагаскар і тропічна територія Африки. У природі циперус утворює цілі зарості, швидко і широко розростаючись. Його можна зустріти на озерах, берегах річок, болотах.

У народі рослина називають «очереднолістний осокою», «кімнатним папірусом» або «венериної травою». У домашніх умовах циперус може виростати до 1 м у висоту. Він прекрасно поєднується з іншими кімнатними рослинами. Виростає дерниною з численних клиновидних листя, зібраних в своєрідні густі парасольки - зовні нагадує пальму.

циперус

Види і сорти циперуса

Цей рід включає не менше 400 видів багаторічних вічнозелених рослин. До найпопулярніших можна віднести:

циперус очереднолістний

Любить високу вологість повітря, може виростати до 1,5 м у висоту. З усіх видів вважається самим вимогливим. Не має певного періоду цвітіння. Зібрані в колосся жовті квітки не декоративні, а також не мають запаху. Якщо забезпечити циперуса відповідний догляд - він може цвісти протягом усього року. У підстави ширина листя - 0,5 см. Висока рослина необхідно утримувати в великому підлоговому горщику без дренажних отворів. Віддає перевагу рясний полив;

циперус Хелфер

Його унікальність в тому, що він здатний повністю перебувати під водою в акваріумі. Може виростати до 50-60 см. Оптимальні розміри акваріума для рослини - від 100 л. Нормальна температура води 22-26 градусів з кислотністю не вище 7,5 рН. Розмножується Хелфер дочірніми рослинами або розподілом кореневої системи;

циперус Папірус

Характеризується дуже тонкими і часто розташованими листям, виростає до 2 м в довжину. Віддає перевагу середню вологість повітря. Грунт взагалі не повинна пересихати, потребує рясного поливу протягом усього року. Цвітіння є дрібні численні квітки, зібрані в суцвіття на тоненьких квітконіжках. Рослина може перебувати як в умовах слабкого освітлення, так і під прямими сонячними променями;

циперус Розкидистий

Це найменший квітка з усіх видів, досягає максимальної висоти до 60 см. Любить високу вологість повітря, не вимогливий у догляді. Розміри рослини дозволяють йому розташовуватися на підвіконні. Зовні більше інших видів нагадує пальму. У літню пору краще легку півтінь, а взимку - додаткове освітлення. Потребує рясного поливу;

циперус Зумула

Виростає до 50-100 см у висоту. Цвіте в залежності від умов. Екзотична рослина за зовнішнім виглядом нагадує «фонтан». Любить рясний і постійний полив, вважає за краще півтінь. Ідеально підходить для приміщень з підвищеною вологістю повітря. Можна використовувати в садах і домашніх водоймах. Не потребує частих пересадок. Найбільш часто зустрічається в квартирах.

циперус

Догляд за циперусом в домашніх умовах

Вирощувати циперус в домашніх умовах дуже просто. Що для цього потрібно?

Розташування та освітлення

Приємною особливістю рослини є його невибагливість до висвітлення. Кімнатне помешкання може бути як світлим, так і злегка прітемнённим. Квітку можна розміщувати на південному, східному або західному вікні. По можливості найбільш комфортно циперуса буде при яскравому освітленні, як і багатьом домашнім рослинам. Прямі сонячні промені йому не страшні. Єдиний виняток - полуденний час сильної літньої спеки. Квітка краще трохи притіняти, щоб убезпечити листочки від появи опіків.

Тропічний завод не боїться специфічного мікроклімату і підвищеного рівня забруднення. Його можна розміщувати не тільки в кімнаті, але і на кухні, неподалік від акваріумів і кімнатних водойм. Головне тримати циперус подалі від працюючих радіаторів опалення.

циперус

Полив і вологість

Кімнатний папірус - це болотяна рослина, якому вкрай необхідна постійно висока і стабільна вологість. Циперус не грозить перезволоження і загнивання кореневої системи. Ні в якому разі не можна допускати пересихання грунту. Як домогтися високої вологості і створити рослині практично «болотисті» умови?

Частішим рясні поливи. Бажано поливати рослину через піддон, щоб земля краще насичувалася вологою. Коріння квітки завжди повинні бути вологими. Взимку поливи скорочуються.

циперус

Встановити циперус в просторе кашпо або велику миску, заповнену до половини відстояною м'якою водою. Такий метод позбавить від необхідності прискореного поливу і дасть можливість рослині самостійно регулювати темп споживання вологи. Його застосовують у весняно-літній період. Не бажано занурення в воду взимку і восени.

Якщо в будинку сухе повітря, рекомендується придбати зволожувач. У теплу пору року, для збереження декоративності манжеток на листках і нормального розвитку, рослині необхідні часті обприскування. При нестабільної вологості повітря кінчики стебел починають жовтіти.

циперус

Температура змісту циперуса

Восени і навесні квітки комфортно при кімнатній температурі 18-22 градуси. Він не боїться протягів, любить часті провітрювання. У літню пору циперус краще виносити на свіже повітря, в якому він потребує. У зимовий період мінімальна температура утримання не нижче 12 градусів, а максимальна не вище 20 градусів.

циперус

Грунт

Грунт для вирощування циперуса по своїй щільності і текстурі повинен бути схожим на легкий болотистий субстрат зі слабкою кислотністю. Які землесмеси підійдуть?

Перегнійна земля, торфоболотних земля (в співвідношенні 1: 1);

Пісок, торф'яна, перегнійна і дернова земля (в співвідношенні 1: 1: 1: 1).

Щоб попередити розвиток грибкових захворювань, в грунт можна додавати товчений деревне вугілля та цегляну крихту. Можна купувати спеціальний гідроля (синтетичний матеріал). Він добре поглинає і утримує вологу, а також містить корисні добрива, необхідні для активного зростання і харчування рослини.

циперус

Вибір горщика для циперуса

Кімнатний квітка розвивається вшир, тому ширина кашпо або горщика не повинна перевищувати висоту. Немає необхідності підбирати дуже широкий контейнер. Після посадки нормальне вільний простір становить 5-7 см. В іншому випадку, коренева система направить сили на своє активне нарощування, припинивши вегетативний розвиток.

циперус

пересадка

Циперус пересаджують щороку в більш містку ємність без повного зняття земляного кома. Необхідно прибрати субстрат незаповнений кореневищем і верхній шар грунту. Якщо коренева система втратила свої здорові характеристики - запліснявіла або загноїлась, потрібно прибрати з неї весь субстрат і перемістити в новий грунт.

Регулярна пересадка є гігієнічним і профілактичним заходом, необхідним для омолодження рослини, обстеження корінців і видалення непридатних відмерлих частин. Висадка проводиться в березні або квітні.

На відміну від багатьох кімнатних рослин, в горщик не поміщається дренаж. Він послужить перешкодою в створенні «болотних» умов - не дає волозі утримуватися.

циперус

підживлення

До добрив циперус зовсім не вимогливий. Для підтримки стабільності характеристик субстрату і нормального розвитку декоративної трави, необхідна рідкісна підгодівля сухими або рідкими комплексними добривами (раз в 3 тижні протягом усього теплого сезону). У зимовий період підживлення припиняється.

циперус

обрізка циперуса

Для стимуляції росту рослини потрібно своєчасно обрізати старі жовтіють листя. А також з'явилися зелені пагони. В пазухах листків можуть з'являтися маленькі коричневі квіти. Під час обрізки вони теж видаляються.

цвітіння циперуса

Період цвітіння може починатися навесні або влітку. Його основна цінність і краса криється в листі. Квіти не декоративні. Це маленькі колоски коричневого відтінку. Утворюються в пазухах листків. У сприятливих умовах цвіте досить довго.

циперус

розмноження циперуса

Існує три способи розмноження циперуса:

живцювання

Потрібно відрізати держак і вкоротити парасольку молодого втечі до 4 см. Покласти держаком догори на поверхню води, зануривши всього на 1-2 см. Не варто допускати, щоб вода зеленіла. Залишити на пару тижнів до появи білих корінців. Потім висадити у вологий грунт без заглиблення кореневої шийки. Живцювання проводиться навесні. Розмножуватися таким спосіб можуть не всі види циперуса.

циперус

Вирощування циперуса з насіння

При насіннєвому розмноженні сортові властивості декоративно-листяної трави можуть не зберігатися. Посів насіннєвого матеріалу здійснюється в контейнери з сумішшю піску, листової і дернової землі (у співвідношенні 1: 2: 2). Насіння не варто глибоко закопувати в грунт, досить щільно притиснути їх до грунту і накрити склом або плівкою, створюючи ефект парника. Для гарної схожості температура змісту не повинна перевищувати 18 градусів. Необхідно щодня зволожувати грунт теплою м'якою водою. Не забувати посіви провітрювати і видаляти зібрався конденсат. Коли сіянці підростуть, їх можна пересаджувати в горщики діаметром 9 см по 3 штуки.

циперус

розподіл кореневища

Для цього придатні рослини не молодше дворічного віку. Це найпростіший спосіб розмноження. Проводиться під час пересадки. Кущ поділяють на кілька частин і розсаджують по різних горщиках. Рослина відновлюється досить швидко.

Шкідники і хвороби циперуса

Кімнатний папірус практично стійкий до хвороб і шкідників - володіє гарним імунітетом. Грибкові захворювання вражають квітка досить рідко.

Сухе повітря і недбалість у догляді можуть стати причиною появи павутинного кліща. Іноді атакує рослина щитівка і білокрилка.

Внесення підгодівлі у великій кількості створює сприятливі умови для розмноження борошнистого червця. Він виділяє отруту, який призводить до ослаблення зростання рослини. Якщо своєчасно не вжити заходів - квітка може загинути.

Захиститися від шкідників допоможе мильний розчин (або розчин аттеліка). Необхідно обробити всі листя і стебло.

циперус

Недостатній полив призводить до пересихання коренів і жовтизни листя. Втрачені листи потрібно зрізати зі стеблами прямо під корінь і забезпечити квітці відповідний полив.

Якщо кінчики листя починають засихати - це свідчить про те, що циперус страждає від занадто сухого повітря. Квітка негайно потрібно поставити в піддон з мокрим керамзитом або в кашпо з водою. Прибрати подалі від батарей і обігрівачів. Частіше обприскувати листя відстояною водою.

Якщо на циперуса не ростуть нові стебла - проблема в недостатній освітленості. Треба переставити квітка в більш світле місце і поспостерігати за його реакцією.

При нестачі в грунті мінеральних речовин рослина уповільнює зростання. Потрібно внести в грунт органічні або мінеральні добрива.

циперус

Корисні і лікувальні властивості циперуса

Циперус - природний очищувач повітря. Він абсолютно нешкідливий і безпечний, тому часто це декоративна рослина зустрічається в школах, дитячих садках, навчальних закладах.

У народній медицині кімнатний папірус застосовується для лікування шкірних і простудних захворювань. Він покращує кровообіг мозку, стимулює травлення, робить позитивний вплив при головних болях, порушеннях пам'яті і сну.

циперус

Кореневище квітки має багато корисних властивостей, вживається в їжу як в обробленому, так і в свіжому вигляді. На смак він ніжний і приємний, чимось нагадує мигдаль.

Циперус прикрашає інтер'єр будь-якої сучасної квартири. Часто використовується для створення зеленого куточка з тропічних рослин. Навіть при великому зростанні декоративний квітка не створює відчуття масивності зелені. Цінується багатьма квітникарями за яскраву зовнішність, невибагливість і швидкість росту.