Епіпремнум: догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото.

До найбільш поширених окультурених ліанах відноситься епіпремум. У природних лісових умовах він може вирости до величезних розмірів. Зазвичай їх зростання не менше 40 метрів. Але є і більш дрібні види. Це дуже велика і красива ліана, але в кімнатних умовах вона не зможе вирости так сильно і буде набагато менших, зручних для домашнього утримання розмірів. При цьому ліана залишається ліаною і не варто забувати, що вона буде досить розгалуженою, і її стебла будуть прагнути поширитися всюди. Тому перед тим як заводити цю красуню слід дізнатися про догляд за нею, адже при правильному підході вона стане справжньою прикрасою будинку.

Епіпремнум

Види і сорти епіпремнум

Епіпремнум відноситься до сімейства ароїдних. Рослина відноситься до багаторічних і вічнозеленим. У природі налічується приблизно 40 видів цих ліан. Вони виростають в лісах від Індії до Північної Австралії. Зустрічаються також в Південно-Східній Азії. Є 7 найбільш відомих для домашнього розведення цього виду ліан.

Епіпремнум перистий - названий так через те, що у дорослої рослини лист часто стає перисто-розсічені. Росте не більше 10 метрів у висоту.

Епіпремнум лісової - досить маленький, зростом не більше 6 метрів.

Епіпремнум розписного - найбільш декоративний з видів.

Є також і чотири найбільш поширених підвиду епіпремнум золотистого : « Marble Queen », « Golden Pothos », « N`Joy » і звичайний золотистий. « Marble Queen » з них найбільш популярний серед квітникарів.

Епіпремнум

опис епіпремнум

Епіпремнум налічує кілька видів ліан. Деякі з них високі, довжиною до 40 метрів, інші - маленькі (близько 15 м). Ведуть полуепіфітних спосіб життя, тобто можуть рости як на стовбурах дерев, так і на землі, з цієї причини рослина досить швидко окультурити.

Ліана не має квітки, вірніше в природних умовах квіти з'являються, але в будинку цього неможливо добитися. При цьому відсутність квітки з легкістю компенсується шикарною і яскравою листям. Листи мають серцеподібну форму. Іноді деякі прожилки в середині листа розриваються, створюючи порожнечі в листі. Коренева система мичкувата. На стеблах часто можна побачити коріння, які з часом одеревенеют.

Епіпремнум

Правила догляду в домашніх умовах

Краса листя епіпремнум безпосередньо залежить від кількості сонячного світла і температури. Підживлення, своєчасне лікування, а також правильний полив можуть допомогти підтримати ліану взимку, коли температура значно падає і рослині доводиться різко пристосовуватися до нового мікроклімату.

Саме в цей період епіпремнум найчастіше гине. Протяги, низька температура, недолік сонячного світла сильно позначається на ньому. Але це зовсім не означає що догляд за ліаною дуже складний, все досить просто, якщо знати, на що в першу чергу звертати увагу.

Епіпремнум

Температура змісту епіпремнум

Ліана досить невибаглива в плані температур і легко витримує зими, але лише, якщо температура в приміщенні не впаде позначки в -16 градусів. Влітку температура повинна бути близько +20 градусів. Однією з особливостей рослини є його нелюбов до протягів. Краще виключити літні «переїзди» на балкон або у двір, краще провітрити кімнату просто відкривши вікно - цього цілком вистачить, щоб епіпремнум отримав «ковток свіжого повітря».

Епіпремнум

полив епіпремнум

Для того щоб на листках не з'явились неприродні плями і вони не початок в'янути для поливу і обприскування використовується тільки м'яка вода. Краще ставити її заздалегідь відстоюватися, так вона буде також і теплою.

Поливати потрібно не часто, ліана може витримати і посушливий період без регулярного поливу, але це позначиться на кольорі листочків, тому краще, щоб грунт завжди була вологою.

Взимку, в квартирах досить сухе повітря через штучне опалення. Тому ліану потрібно додатково обприскувати. Влітку, в особливо спекотні дні також потрібно обприскувати ліану. Якщо в квартирі або будинку немає кондиціонера або іншого мішка, потрібно іноді протирати листя вологою ганчірочкою, щоб прибрати зайву бруд або влаштовувати рослині ванни.

Епіпремнум

підживлення епіпремнум

З квітня по вересень епіпремнум підгодовують раз в два тижні. Підживлення краще вибирати рідкі, спеціалізовані, рекомендовані саме для цього виду або ж універсальні для ліан.

освітлення епіпремнум

Цей вид ліан любить світло і завжди до нього прагнути в прямому сенсі слова. Тому потрібно забезпечити їй повне освітлення протягом усього дня. При цьому важливо, щоб сонячні промені були не прямими, а розсіяними. Причиною тому є чутливість рослини. Якщо світло буде прямим, листи зблякнуть і швидко опаде, якщо ж світла не буде зовсім, вони також втратять колір і шкірясті, ставши м'якими і слабкими, а сама ліана перестане рости.

Епіпремнум

розмноження епіпремнум

Розподілом пагонів на частини або живцюванням можна розмножувати епіпремнум. Перший спосіб більш клопіткий і складний, тому найчастіше вибирають живцювання. При цьому черешки повинні мати вже по два-три аркуші, для того щоб взятися, пустити хороші коріння і нормально рости. Приймаються вони легко і швидко, це ще одна причина, по якій найчастіше розмножують ця рослина живцюванням. У разі розмноження пагонами, також важливо щоб на стеблі був хоча б один листочок.

посадка

Ємність для епіпремнум зазвичай вибирають неглибоку, але широку, щоб рослина могла добре вкоренитися. На дно горщика завжди лягає дренаж, щоб відводити зайву воду. Грунт комбінують з листової, дернової землі, а також піску і торфу. Але це не принципова формула гарного грунту, можна скористатися покупними сумішами, головне, стежити, щоб рослині було приємно перебувати в підібраною грунті.

Епіпремнум

пересадка

Маленькі рослини, яким до 3 років пересаджують раз на рік, навесні. Дорослу ліану можна пересаджувати і раз на три роки, але в дуже добрий грунт, щоб протягом наступних трьох років вона підгодовувала рослина і допомагала йому рости.

Під час пересадки можна використовувати більш великий горщик, тим більше, якщо рослина пересідає в перші три роки - час найбільш сильного зростання. У наступні роки потрібно стежити за тим, щоб горщик був в пору, якщо кореневій системі нікуди більше рости, потрібно збільшувати обсяг горщика, в іншому випадку, підійде і колишній розмір. Як і під час посадки на дно укладають значний дренажний шар, а потім насипають землю (таку ж, як і під час посадки). Під час пересадки рослина вкорочують і підрізають непотрібні пагони, щоб рослина росло більш акуратно.

Епіпремнум

Хвороби і шкідники епіпремнум

Павутинні кліщі, щитівки і трипси - найбільш часті паразити, які тяжіють епіпремнум. З ними борються за допомогою різних лікарських препаратів, які можна купити в квітковому магазині, а також своєчасним пересаджуванні рослини.

Рослина також починає боліти при застої води, недостачі або надлишку світла, а також при неправильному температурному режимі. У такому випадку потрібно просто скорегувати зміст.

Епіпремнум