Филодендрон - догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото філодендрона.

У філодендрона є численне розмаїття сортів, одні з них ростуть тільки в теплицях і зимових садах, а інші можна пристосувати для кімнатних умов. Але, незважаючи на це створити сприятливі умови для рослини можуть навіть новачки.

Филодендрон

опис філодендрона

Батьківщина рослини - тропічний пояс Америки. Існує близько 300 видів філодендронів, які належать сімейства ароїдних (Araceae). У домашніх умовах ця рослина не цвіте, його люблять за великі зелені листя незвичайної форми, що прикрашають будинок своєю красою. Листя здатна переробити високий рівень формальдегіду, тому воно вважається корисним кімнатною рослиною. Якщо потрібні квіти, то філодендрон необхідно винести на вулицю і дозволити зрости до 8-10 метрів у висоту. Квітка червоного або білого кольору, в середині якого білий початок.

У дикій природі филодендрон росте у вигляді ліани, а ось гібриди придатні для приміщень. Найчастіше це повзучі і кучеряві види з масивним і зеленим стовбуром. У багатьох сортів з коліна стебла виростають бічні корені, це у них залишилося від дикої природи. У вуличних умовах, вони стеляться по землі, врости в грунт додатковими коренями. Різні сорти відрізняються за формою листа, у одних вони з розрізами, у інших суцільні, довжина може досягати одного метра.

Филодендрон

З віком вони змінюють колір, і вже складно його відрізнити від інших рослин. Часто дорослі ліани плутають з іншими видами, наприклад, з монстерою і Сциндапсус. Але, у них є деякі розбіжності, тільки ліана филодендрон здатна по-особливому розгортати лист. Найчастіше новий листочок виростає з середини старого, а той в свою чергу, відмирає. Але, у деяких сортів вони продовжують жити.

У кімнатних умовах ліана досить невибаглива, вільно росте, не вимагаючи зайвого догляду. Але, зі світлом невелика проблема, ліани не люблять темряву і прямі промені сонця. Якщо в будинку вона стоїть в темному кутку, то її основа починає витягуватися, а листя перетворюються на бліду і дрібну масу.

Филодендрон

При прямому попаданні світла листя філодендрона виходять опіки. Сприятливі умови - це розсіює світло. Воно не любить різких перепадів температур і протягів. У жаркий період потребує достатку води, а взимку навпаки.

У весняний період филодендрон потребує підгодівлі, інакше перестане рости. Земля повинна бути легкою і максимально пухкої. У рослини в рідкісних випадках бувають хвороби, які приносять комахи шкідники. У цей момент слід обробити розчином для профілактики кімнатних рослин. Перш ніж вибирати сорт ліани, необхідно уточнити її розміри, деякі з них кущисті, а інші люблять рости вгору, затуляючи собою весь простір. Високі сорти краще вирощувати у великих будинках або в зимових садах.

Филодендрон

Види і сорти філодендрона

Филодендрон ділиться на дві групи сортів, один з них кучеряве, інші кущові.

Поширені види філодендрона:

гітаровідний;

капленосний;

чешуеносний;

бородавчастий;

витончений;

лазить;

Селло;

атом;

червоніє;

Ксанаду;

двоякоперистим;

стоповідний;

списоподібний;

домашній;

Мартіусом;

чорно-золотистий;

ілземана;

прикрашений;

променистий;

Еванса;

узкодольчатий;

узкорассеченний;

конго.

Филодендрон гітаровідний ( Philodendron panduriforme ) вічно зелена ліана виростає довгою до 2 метрів, її необхідно підв'язувати. Підставки для квітів бувають різними, саме для цієї підходить опора покрита мохом. Її потрібно вставити в момент пересадки, щоб не пошкодити коріння. Молоді листочки подібні вигину сердечка, а дорослі копіюють музичний інструмент. Іноді його плутають з філодендроном двуперістолістним, який видається окремим сортом.

Филодендрон Капленосний ( Philodendron guttiferum ) - полуепіфіт, у якого листя має довгасту форму з гострим кінцем, а колір зелений з білими прожилками. Якщо рослина не підв'язувати вертикально, то листя будуть мати маленький розмір 14 см. А, якщо підв'язати, то їх довжина сягає до 25 см. Найчастіше замість сорту Капленосний продають Кобру, але вона більш примхлива, ніж її родич.

Филодендрон чешуеносний ( Philodendron squamiferum ) з жорстким опущеним стволом. Має потужні вічно зелене листя з трьома лопатями, а у старих гілок їх п'ять. На них присутні червоні прожилки, з яскраво-зеленими плямами. Їх довжина досягає 25-30 см. Цвіте, лише тільки в приміщенні.

Филодендрон бородавчастий ( Philodendron verrucosum ) має бронзово-зелене листя з білими прожилками, що нагадують візерунок, а форма схожа на серце. Черешки бордового кольору з червоними волосками. Довжина листя 15-17 см. Вічно зелена рослина з крихким стволом, може досягати до 2 метрів.

Филодендрон витончений ( Philodendron elegans ) ліана має єдиний стовбур, вона високоросла з великими листами. Їх розмір в довжину складає 70 см, а в ширину до 30 см. Садять її в зимових садах або високих приміщеннях.

Филодендрон лазить ( Philodendron scandens ), його ще називають плющевидной. Любить розмножуватися в підвішеному стані, відмінно підійде для підвісних горщиків. Листя темно-зелене, пружні мають розмір в довжину 8-15 см, а в ширину 5-10 см. Це самий мелколістний сорт ліани. Виростає до 20 метрів.

Филодендрон Селло ( Philodendron selloum ) зелена ліана з рівною лозою, яка виростає до 2 метрів. Має великі яйцеподібні листя, які розсічені на 10 і більше частин. З роками розрізи робляться глибше, досягаючи центральної прожилки. Кожен фрагмент листа, має фігурний край. Загальна довжина може досягати до 90 см.

Филодендрон атом ( Philodendron atom ) у висоту досягає лише 50-60 см. Росте повільно, прямолінійним кущем, маючи кучеряві листя довжиною до 30 см. Їх колір яскраво-зелений, з пятідольнимі розрізами.

Филодендрон червоніє ( Philodendron erubescens ) це низькоросла рослина, у якого стебло коротше листа. Вони мають світло-зелений окрас і довгу форму серця, їх зріст сягає до 50 см. Стовбур червоний з густими відводами листя. При кімнатному вирощуванні досягає 1,5 метрів.

Филодендрон Ксанаду ( Philodendron xanadu ) ліана з величезними темно-зеленими пластинами, довжиною до 40 см. З віком вони набувають звивисту форму, і стають жорсткими. Рослина кущової форми досягає заввишки до 1,5 м.

Филодендрон двоякоперистим ( Philodendron bipinnatifidum ) ліана з пишним стеблом і має ознаки засохлих листя. Листи великі досягають до 90 см, грубі, дубові, мають пайову перетин від 1 до 4. Квітка бордовий, виростає до 18 см, з білою серединою. Дуже добре підходить для кімнатного розведення.

Филодендрон стоповідний або часточковий ( Philodendron pedatum ) В його правильному назві вчені до цих пір не прийшли до єдиної думки. На даний момент його офіційна назва Филодендрон стоповідний, але не остаточне. Ця рослина швидко росте, його стовбур за розміром пропорційний листу. Листя в довжину досягають від 45 до 70 см. Мають темно-зелену лаковану поверхню, і часткові розрізи на 5 частин. З віком на листках розриви збільшуються до 10.

Филодендрон списоподібний ( Philodendron hastatum ) ця ліана має яскраво-зелене листя з блискучою поверхнею. Швидко зростає, досягаючи стелі. Через тонкого стовбура потребує підв'язування. Любить вологу і світ білий.

Филодендрон домашній ( Philodendron domesticum ) цей вид ліани сильно схожий на списоподібна, але у нього лист не має чіткого обриси з гострим кінцем. А його черешки нагадують філодендрон червоніючий, але з тією відмінністю, що у домашнього вони завжди зелені. Також в'ється і потребує підтримки.

Филодендрон Мартіусом ( Philodendron martianum ) основне стебло невеликий, у молодих рослин відсутня, у старих виростає до 30 см. Ніжка має пишну, роздуту форму. Листя довгасті, серцеподібні і цільні, довжиною до 55 см, а шириною 25 см.

Филодендрон чорно-золотистий ( Philodendron melanochrysum ) вічно зелена кущова ліана. У неї високий, тонкий і крихкий ствол, що досягає до 50 см. Листя довгі серцеподібної форми, з білими прожилками і окантовкою. Довжина пластини досягає до 80 см, колір темно-зелений майже чорний. Улюблений сорт ліани у квітникарів.

Филодендрон Ілземана ( Philodendron ilsemannii ) один з декоративних видів ліани, у висоту досягає 1,5 м. Може мати відростки від кореня, потребує опори, покритої мохом. Листя має довжину 40 см, а ширину 15см. У них немає однорідного кольору, листя вкриті світло-зеленими плямами різної величини.

Филодендрон прикрашений ( Philodendron ornatum ) листя у цієї ліани яскраво-зелені, серцеподібні і мають білі прожилки. Маленькі листи нагадують форму яйця. Довжина дорослої пластини досягає до 60 см, а ширина до 40 см. Рослина в'ється, потребує опори, довжина черешка від 30 до 50 см.

Филодендрон променистий ( Philodendron radiatum ) листя однорідного зеленого кольору, в довжину досягають 20 см, а в ширину 15 см. Має витягнуті черешки, ідеально підходить для кімнатних умов.

Филодендрон Еванса ( Philodendron evansii ) листя темно-зеленого кольору виростають до 80 см, а ширина до 60 см. Листя мають овальну форму з гострим кінцем, по краях він хвилястий. Молодим паросткам притаманний коричневий колір, з віком, він зеленіє.

Филодендрон узкодольчатий ( Philodendron stenolobum ) рослина підходить для кімнатного вирощування, має товстий стовбур, що утворюється за рахунок густого листя. У міру зростання треба підставити підтримку у вигляді бамбукової палиці. Листя темного, зеленого тону, мають форму трьох кутів. Довжина дорослої пластини досягає до 40 см, а ширина до 15 см.

Филодендрон узкорассеченний ( Philodendron angustisectum ) має жовто-зелений колір, росте кущем, ідеально підходить до домашніх умов. Листя набувають серцевидний тип, розрізану на декілька частин, кожна відрізок нагадує перо з гострим кінцем. У молодого листочка їх 5, а у дорослого до 10шт.

Филодендрон Конго (Philodendron Congo) рослина є кущових видом з великими листами. На них є товсті прожилки від червоного до бордового кольору. Стебло м'ясистий невисокий, жорсткий. Ліана не вибагливі, може рости при незначному світлі, але не терпить різких перепадів тепла.

Филодендрон

Догляд за філодендроном в домашніх умовах

Так як філодендрон обожнює повітряну грунт і сталу кімнатну температуру, то для його зростання необхідно створити ідеальні умови. Але не потрібно лякатися, всі ліани в основному не вибагливі.

Як правильно доглядати за філодендроном :

Захистіть рослина від протягів і кондиціонерів, вони цього не люблять. Влітку температура в приміщенні повинна бути 18-22о, а взимку 22-26о. У зимовий час йому необхідно додаткове освітлення за допомогою ламп денного світла. Розмістіть його так, щоб на филодендрон падав розсіює світло, прямих променів потрібно уникати, інакше листи протягом 2-3 годин засохнуть, отримавши опік. Темні кути квартири, теж не підійдуть, ліана стане блідою, і перестане рости.

Филодендрон

полив філодендрона

Поливати слід не тільки під корінь, але і обприскувати листя. Особливо це стосується дорослих філодендронів. Як відомо, всі рослини вбирають воду не тільки корінням, а й листям. У води не повинен бути хлор, тому її слід залишити на 2-3 години, до його повного вивітрювання. Його батьківщина - тропічний пояс з підвищеною вологістю, якщо квітка коштує біля опалювальної батареї, то його необхідно обприскувати 2-3 рази на добу. Або відсунути його, в зимовий час ідеальне місце для нього це кухня. За рахунок того, що люди постійно готують, в цій кімнаті постійно жарко і волого, що ідеально для квітки.

Филодендрон

підживлення філодендрона

Підгодовувати филодендрон слід 1 раз в тиждень влітку, і 1 раз на місяць взимку. Підгодовують зазвичай магазинними комплексними підгодівлею. Спочатку квітка рясно поливають, а потім додають добриво. Замість рідкої підгодівлі, можна використовувати компостну грунт, куплену в магазині. Для цього її слід насипати на верхній шар землі. Якщо з добривом переборщити, то грунт слід промити, підставивши квітка під дощ теплої води. На дні горщика, має бути присутнім отвір, через яке вийде зайвий концентрат добрива.

Филодендрон

Куплену ліану треба удобрювати кожен місяць, а якщо вона вирощена вдома, то з першими паростками. Деяким квітам потрібен спокій в зимовий час, у ліан такої проблеми немає. Вона росте круглий рік, радуючи домочадців. Якщо філодендрон не підживлюють, то через якийсь час його зростання сповільниться, листя почнуть дрібніти, жовтіти і засихати.

Під час обрізки листя, і формування квітки потрібно пам'ятати, що його сік отруйний. Для запобіжних заходів треба використовувати рукавички. При відкритому, малому контакті з'явиться печіння мови і стоматит. А при передозуванні викличе німоту.

Филодендрон

Вибір грунту для філодендрона

Навесні филодендрон потрібно пересаджувати, відокремлюючи молоді пагони. Якщо не відокремити, то квітка не зможе повноцінно розвиватися і рости. Важливо підібрати правильну грунт, від її складу залежить життя рослини. Можна приготувати ґрунт самостійно або купити готову в магазині. Якщо вирішили купити, то зверніть увагу на склад грунту. Його кислотність повинна бути слабкою, а краще купити спеціальний грунт для орхідей. У магазині не знайшлася підходяща грунт, приготуйте її самостійно.

Перший варіант грунту для філодендрона :

10 кг дернової землі;

10 кг кокосового субстрату;

10 кг звичайного компосту;

5 кг річкового піску;

дренаж керамзитовий.

Всі компоненти змішати, крім керамзиту. Взяти великий, просторий горщик, ліани не люблять дрібний посуд. Покласти керамзит, він виконує, роль подушки, де проходить зайвий відтік вологи. Якщо підготовленого субстрату виявиться багато, використовуйте рецепт, розділивши навпіл дозу.

Филодендрон

Другий варіант грунту для філодендрона :

готовий субстрат для орхідей;

готовий торф;

листовий перегній;

пісок великої фракції;

дренаж дрібна галька.

У рецепті торф і грунт для орхідей змішати 1: 1, і додати половину частини листяного перегною і річкового піску. У магазинної грунті присутній торф, кора, деревне вугілля та сфагнум. Це ідеальний склад для ліан, в нього слід додати інші добавки. Пам'ятайте, надлишок добрив призведе до загибелі квітки, листя пожовтіє і засохнуть. Щоб цього не сталося, намагайтеся не перестаратися з добривами.

Третій варіант грунту для філодендрона:

3 кг землі з присадибної ділянки;

2 кг торфу;

4 кг деревної кори для орхідей;

1 кг перліту;

рогова стружка;

кісткове борошно;

дренаж з природних каменів середньої величини.

Филодендрон

Компоненти з'єднати, добре перемішати, додати за бажанням роговий стружки і кісткового борошна. Додавати слід, дотримуючись вказівок на упаковці. Після добавки, земля стане пухкі і корисніші. Що дасть додаткові переваги ліані. Грунт не повинна перевищувати рівня кислотності pH 5.5-7, і практично не має бути присутнім луг. Якщо немає часу пересаджувати квітка, то його потрібно пересадити раз в три роки.

Четвертий варіант грунту для філодендрона :

1 кг компосту;

1 кг листового перегною;

1 кг кокосових чіпсів (стружки);

0,5 кг рубаної соснової кори, 0,5 кг піску;

дренаж з винних пробок.

Частини компонентів змішати, на дно горщика викласти пробки, засипати грунтом. Коли садите квітка, потрібно враховувати його зростання. Якщо це в'юнкий вид, то в майбутньому знадобиться опора, слід застромити відразу. Інакше потім ушкодяться коріння. Після посадки, квітка необхідно забрати в тінь на 1-2 тижні, поки не приживеться.

Филодендрон

розмноження філодендрона

Так як в штучних умовах ліани рідко цвітуть, доводиться їх розмножувати вегетативно. Для цього використовують кілька способів:

Розмноження філодендрона за допомогою живцювання

Живці втечі нарізаються на шматочки в 2-3 коліна, і садять під кутом 45о. Потім рослину вкривають пакетом і підвищують температуру до 30о, обов'язково поставивши в темне місце на 3-4 тижні.

Верхівкові живці теж підходять для розмноження, як і стеблові. Їх потрібно зрізати і закопати в магазинному грунті. Накривши вологою ганчіркою, поставивши в тепле і темне місце. 2 -4 тижні і черешки готові до посадки.

На високому втечу роблять надріз, обв'язавши дрантям, яку необхідно постійно зволожувати. Через 2-3 тижні на зрізі з'являться коріння, і тоді зрізають для подальшої пересадки.

Цей варіант найнадійніший. Використовують ту частину живця, на якій вже з'явилися повітряні коріння. Зрізавши частину живця з корінням, садять під кутом в 45о, накривши пакетом. Поливати слід 2 рази на неделю.Еслі для посадки був обраний цей спосіб, то черешок слід садити великий горщик. Так як у нього вже є коріння, народження на новому місці займе тиждень. А потім він стане самостійним рослиною.

Але не всі ліани розмножуються живцюванням, деякі випускають нові пагони від кореня, і під час пересадки відокремлюють дитинку від дорослої рослини.

Филодендрон

Вирощування філодендрона з насіння

Ще один спосіб розмноження - насіння. Але, потрібно створити умови цвітіння філодендрони. У літню пору рослина виставляють на вулицю, бажано в тінь, щоб листя не отримали миттєвий опік. Ідеальним умовою стане виноградна альтанка. Не варто забувати про частого поливу, в цих умовах рослина зацвіте. Коли квітка почне в'янути, дозріють плоди і з'являться насіння, для подальшої посадки.

Після збору насіння їх слід замочити в Марганці на 1 годину, і посадити в горщик, якщо це однаковий сорт. Різні сорти садять окремо, щоб потім не заплутатися. Для посадки використовують приготовлену землю, яку треба прожарити в духовці протягом години. Це потрібно для знищення мікробів, в такому віці ліани уразливі до хвороб.

Сіють насіння на глибину 5 мм, горщик накривається склом або харчовою плівкою. Поливають по необхідності і тримають в теплому і темному місці протягом 6-8 тижнів. На першому році життя ліани виглядають однаково, розрізнити види неможливо. Лише на другому році життя помічають характерні ознаки сорту. А також в домашніх умовах ліани піддаються схрещуванню, це спосіб для виведення нового сорту ліани.

Потрібно враховувати, термін придатності пилку - маленький. Для вдалого схрещування необхідно мати кілька рослин, одночасно квітучих. Схрещують штучно за допомогою пензлика, або можна вдатися до послуг бджіл.

Филодендрон

пересадка філодендрона

Якщо ліану вирощували за допомогою насіння, її слід розсадити, як тільки з'являться два листочка. Інакше молоді пагони почнуть заважати один одному, гальмуючи власний ріст. Під час пікіровки старих рослин, необхідно поставити опору, щоб швидше адаптувалися до незвичних умов.

Якщо пересаджує з тари в іншу, постарайтеся не шкодити основі, і не обсипають з них землю. І не треба притискати корінці при пересаджуванні. Ліану поставити і підсипати землю, рясно полити. У цей момент грунт спресується, дозволивши досипати залишки грунту.

Для рунистих видів горщик має велике значення, він повинен бути на 10% більше попереднього, і спочатку садять в маленьку тару. Коли коріння заплетуть весь горщик, слід пересадити. Якщо поставити рослину в більшу тару, то ліана буде зайнята корінням. Поки вона не заповнить ними простір на 50%, вгору рости, не стане. Лише коли коріння виросли, приймає рішення, тягнутися вгору.

Після пересадки накривають рослина пакетом, через 2-3 дня потрібно провітрювати ліану, інакше вона згниє від високої вологості. Після живцювання потрібно дочекатися перших двох листочків, пересадити на постійне місце.

Филодендрон

Хвороби і шкідники філодендрона

Багатьом рослинам, як і ліані притаманне хворіти. Якщо листя змінюють колір, варто звернути увагу. При зараженні, ліану треба захистити від здорових рослин і видалити паразитів за допомогою вати вимоченої в спирт. Її шкідниками є:

щитівка;

тля;

павутинний кліщ;

трипси;

борошнистий червець.

Щитівка вона розташовується під листом, або на основі стебла. Це маленькі світло-коричневі краплі, які по досягненню дорослого віку розповзаються по всьому квітці. Позбутися від них допоможуть спеціальні засоби, куплені в зоомагазині. А також знищують їх за допомогою вологої серветки змоченою в мильному розчині. Процедуру повторюють 1 раз в день.

Попелиця зазвичай селиться зі зворотного боку аркуша. Паразити мають зелений, чорний або сірий тон. П'ють вони сік листя, якщо вчасно не звернути уваги, то ліана загине. Для видалення використовувати ватний диск, змочений в розчині мила. Якщо попелиця обліпила вся рослина, то краще придбати спеціальний препарат по її видаленню.

Павутинний кліщ - хворе рослина буде оповите павутинням, на якій буде жити ціла колонія. Паразит має червоний, зелений і бурий колір. Його складно видалити мильним розчином. Краще використовувати сучасні засоби для боротьби з ним. Але для початку треба спокутувати ліану під теплим душем, а потім обробити засобом.

Трипси - дрібні комахи з крилами, які мешкають у верхній частині грунту. Виповзаючи назовні, вони харчуються зеленню квітки. Після їх відвідин листи набувають сіро-коричневий колір. Видаляються за участю мильної суспензії, і обов'язково пересадити Филодендрон. Інакше боротьба з ним буде марна. Багато радять видалити в тарі верхніх 10 см, але такий спосіб не завжди працює. Якщо залишиться хоч одна личинка, трипси повернуться до рослини через короткий термін.

Борошнистий червець воліє молоді пагони і нові листочки. При його появі на них утворюються білі грудочки у вигляді вати. Мильним розчином їх не прибрати, професіонали радять змочити губку в спирті і протерти уражену зону. Через 20 міну змити водою, при необхідності повторити процедуру ще раз, але не більше того.

Филодендрон

Квітникарю на замітку

Часто новоспечені квітникарі роблять помилки при вирощуванні філодендронів. Щоб цього уникнути, слід навчитися визначати стан квітки по його зовнішньому вигляду.

Листя з кінчиків стрімко висихають - це значить, що рослина знаходиться біля батареї, і в будинку недостатньо вологи. Потрібно відсунути рослина і 2-3 рази в день обприскувати.

Сухі світлі відблиски означають, що вони отримали опік ультрафіолету. Для усунення проблеми необхідно поміняти місце проживання.

Витягнутий стовбур, бліда зелень, дрібні листи говорять про те, що їй не вистачає світла. Також необхідно змінити положення ліани.

У основи кореня стебло починає гнити, а листя в'януть. Це ознака того, що у квітки в грунті скупчилася велика кількість вологи. Припинити полив, перенести його на світле і тепле місце. Замінити землю в ємності на легкий склад субстрату.

Скручування листа, говорить про перебір мікроелементів в землі. Для цього поставте тару в ванну, включіть теплу воду, і пролийте ній грунт протягом чверті години. Рідина повинна виходити назовні через дренажний отвір. Скоротіть частоту підгодівлі. Якщо листя продовжують скручуватися, пересадите рослина.

Филодендрон

Верхівка рослини має дрібні і пожовкле листя. Це недолік поживних речовин в грунті. Треба удобрити рідкої підгодівлею, розвівши розчин відповідно до інструкції або верхню частину землі поміняти на іншу грунт. Або підсипати новий грунт до старого, заповнивши їм край горщика.

Нижні листя засихають або жовтіють, а потім відмирають. У деяких видів філодендронів це природний процес під час росту. Нічого страшного в цьому немає.

Якщо у ліани чорніє листя, це означає, що їй холодно. Поява протягу, також впливає на рослину. Слід перенести його в інший кут приміщення, де не буде протягів і холоду.

Іржаві або жовте листя говорять про зайвої рідини і холоді в приміщенні. Скоротіть полив, і перенесіть ближче до світла, але без прямого ультрафіолету.

Іноді перед дощем рослина занурюється в дрібні краплі, які добре помітні на кінцях зелені. Це явище називається Гутація, воно проявляється перед дощем, коли повітря вже насичений підвищеною вологістю. У цей час слід скоротити частоту поливу.

Филодендрон

Корисні властивості філодендрона

Незважаючи на отруйний сік ліани, люди навчилися використовувати його для виготовлення каучуку. Їм змазують рушниці, і використовують в якості отрути для безпечної лову риби. Поле того, як дія отрути проходить, у риби зникає параліч і вона оживає. Таким способом аборигени різних племен, користуються під час риболовлі. Филодендрон лазить може досягати у висоту до 20 метрів, при цьому очищати повітря від мікробів на 30%. А списоподібний, Селло, червоніє здатні поглинати формальдегіди, а филодендрон Конго навіть бензол.

Филодендрон