Фаленопсис: посадка і догляд в домашніх умовах, види, сорти, фото

Фаленопсис (Phalaenopsis) - популярний квітка, що належить до роду орхідних. Протягом тривалого часу, орхідеї вважалися оранжерейними квітками, що ростуть тільки в спеціальних умовах.

На території Росії, фаленопсис з'явився в XX столітті і відразу ж, завдяки невибаглива догляду і тривалому цвітінню, отримав популярність серед любителів рослин. Маючи можливість зберігати свіжість, тривалий період після зрізання, його застосовують для створення незвичайних композицій і букетів, прикраси інтер'єру.

Фаленопсис

Назва квітки

Назва пішла від двох грецьких словосполучень phalania (нічні метелики), opsis (схожість), так як його квітки, зовнішнім виглядом, схожі на яскравих метеликів. За деякими даними, рослина називають «малайським квіткою» або «орхідеєю-метеликом».

Фаленопсис

опис

Фаленопсис є моноподіальним рослиною, що має укорочені пагони і великі, м'ясисті, вічнозелені листя, які зібрані в розетку. Саме з цього місця проростають квітконоси і коріння рослини.

Ефектні квіти розташовані на довгих квітконосах, які, в залежності від освітлення, можуть мати пряму, дугоподібну або ветвящуюся форму.

Забарвлення квіток різноманітний. Пелюстки можуть бути не тільки ніжних відтінків (білого, рожевого), але і яскравих, незвичайних квітів (синього, помаранчевого, жовтого).

Рослина здатна зацвітати в будь-який сезон і триває до шести місяців.

Фаленопсис

територія походження

Місцем проживання рослини вважаються спекотні тропіки з вологим кліматом. Це Південно-Східна Азія, Північно-Східна Австралія, Філіппіни.

Фаленопсис

Види і сорти фаленопсис

Рід фаленопсис включає в себе більше 70 видів рослин, особливістю яких є повна відсутність стебла. Приблизно 60% окультурених квітів цих орхідей доступні тільки для професіоналів і колекціонерів.

На території Росії самими затребуваними вважаються наступні види:

дендробіум фаленопсис

Характеризується різноманітністю яскравих відтінків і тривалим цвітінням в будь-який сезон.

Фаленопсис Філадельфія

Відрізняється від інших видів ніжно-рожевими квітками з незвичайним плямистим забарвленням.

Фаленопсис прекрасний

Особливістю цього виду є ароматні, білі, з фіолетовим або бордовим відтінком, квіти, розміщені на тридцяти сантиметровому, звисають цветоносе.

Фаленопсис міні

Виділяється своїми мініатюрними розмірами. Все інше нічим не відрізняється від звичайного рослини.

Фаленопсис мікс

Гібрид, виведений майстерно людиною.

Фаленопсис синього забарвлення

Привертає увагу своїм екзотичним, незвичайним кольором. У деяких видах присутня біла окантовка на пелюстках.

білий фаленопсис

Привертає до себе увагу, фіолетовими або рожевими бризками, що знаходяться на білосніжному тлі.

Фаленопсис Шиллера

Красиві білі квіти з яскраво вираженим прожилками фіолетового відтінку. Період цвітіння триває з початку лютого до кінця травня.

Фаленопсис-сакура

Найніжніший вид серед усього розмаїття, що має гарні, махрові квіти.

Це тільки найменша частина всієї різновиди фаленопсис. Кожна рослина вражає своєю вишуканою красою і величчю.

Догляд за фаленопсис в домашніх умовах

Як вибрати здорова рослина при покупці.

Для того щоб придбати фаленопсис, який буде тривалий час радувати своєю красою, потрібно звернути увагу на наступні нюанси:

Уважно вивчити коріння. Вони повинні бути зеленого кольору, без ознак гнилі, що живуть комах.

Фаленопсис

листя

Здорове рослина має яскраві, пружні, зеленого кольору листя без плям, сухості або млявості. Звернути увагу на точку росту. Найменше пошкодження призведе, в подальшому, до загибелі квітки.

Квіти повинні бути свіжими на вигляд без коричневих плям, які вказують на замерзання рослини, і може привести до різкого скидання всіх утворилися квітів. Особливо уважно потрібно придивлятися в зимовий час.

Фаленопсис

Освітлення і розташування в будинку

У дикій природі квітка перебуває в горизонтальному положенні або під нахилом тридцяти градусів до земної поверхні.

У домашніх умовах, рослина чудово буде себе почувати в світлому місці без потрапляння прямих сонячних променів, так як вони перегрівають листя і квіти, призводять до опіків. Також слід уникати протягів.

Освітлення відіграє величезну роль у правильному розвитку рослини. Недолік світла призводить до пожовтіння і витягуванню листя, відсутності цвітіння.

Прекрасним варіантом буде розміщення на підвіконні західного або східного вікна. Якщо вікна в приміщенні виходять на південну сторону, то доведеться вдаватися до допомоги легких тюлевих фіранок або інших варіантів, які допоможуть створити розсіяне світло.

Ідеальною тривалістю світлового дня для рослини вважається 12 годинне надходження світла. У разі недостатнього природного освітлення - потрібно вдаватися до допомоги штучного (застосування світильників, люмінесцентних ламп).

Фаленопсис

Температурний режим в приміщенні

Температура для здорового росту повинна знаходитися в літню пору в межах + 20-26 градусів, а в зимовий - + 16-18. Для стимуляції цвітіння потрібно витримувати різницю температури до п'яти градусів між денним і нічним часом.

Перевищення +25 градусів в приміщенні взимку, призводить до неможливості утворення квітконосів.

Фаленопсис

Вологість повітря

Фаленопсіси люблять підвищену вологість (від 50 до 80%). Сухість повітря призводить до відсутності цвітіння.

Досягти потрібної вологості можна за допомогою глибокого піддону, наповненого керамзитом. Зверху ставиться рослина. Акуратно наливається вода в піддон так, щоб вона не стосувалася підстави горщика. Такий спосіб допоможе створити постійну вологу атмосферу навколо квітки.

Не можна обприскувати фаленопсис, так як можуть з'явитися грибкові та бактеріальні хвороби, а в разі потрапляння води в розетку може статися гноїння, а в подальшому, і загибель квітки.

Фаленопсис

полив фаленопсиса

Правильний полив має величезне значення. При надмірній сухості субстрату відбувається в'янення і зморшкуватість листя, а при заливанні рослини - гноїння коренів.

Частоту поливу треба контролювати самостійно, керуючись швидкістю підсушування субстрату. В середньому, квітка потребує поливу один раз на два тижні.

Фаленопсис поливається в ранковий час, не можна проводити цю процедуру на ніч.

При низькій температурі і поганої освітленості, надлишок рідини може привести до загнивання кореневої системи і, з часом, загибелі рослини. Тому «краще недолити рослина, ніж перелити».

Один раз на тиждень проводиться «купання» квітки під проточною водою.

Для того щоб стимулювати цвітіння, збільшують відстань між поливами.

Поливати його треба м'якою водою, температура якої вище температури в приміщенні, де знаходиться квітка, на кілька градусів. Для цих цілей використовується відстояна водопровідна, кип'ячена або тала вода.

Рослина не поливається зверху. Для правильного проведення процедури кашпо з квіткою ставлять в глибокий посуд з водою, приблизно на 20 хвилин. Фаленопсис сам вбере в себе, то-кількість рідини, яке йому потрібно для розвитку.

Фаленопсис

Пересадка і добриво фаленопсиса

Рослина, що має здоровий вигляд, пересаджують раз в 2-3 року. Займатися цим процесом рекомендується після завершеного цвітіння, бажано в літню пору або пізно восени.

Основними причинами пересадки є: маленький обсяг горщика або його пошкодження; неприємний запах з субстрату, його засолення; поява шкідників.

Ідеальним видом горщика вважається - прозорий. Саме в ньому найкраще відбувається процес фотосинтезу коренів.

Перед посадкою в субстрат, потрібно уважно розглянути коріння, обрізати сухі і гнилі частинки, упевниться у відсутності шкідників.

Землю для пересадки можна придбати в будь-якому квітковому магазині або приготувати самостійно. Для цих цілей підійде деревна кора, шматочки вугілля, мох сфагнум, частинки черепашок.

Позитивно впливає на кореневу систему і наступний склад грунту для фаленопсис: галька (потрібна для дренажу), деревне вугілля, невелика кількість сухої соснової кори.

Для додання рослині квітучого вигляду рекомендується застосовувати фосфорні екстракти або інші добриво «для орхідей», куплене в квітковому магазині.

Також, слабо розведеним розчином, можна обприскувати листя, так як через них теж надходять корисні речовини.

Засіб розводити строго по інструкції, щоб не викликати опіку коренів і листя.

Фаленопсис

розмноження

Фаленопсис можна розводити трьома способами:

За допомогою «діток», що утворилися на рослині.

Розподілом дорослого (обов'язково здорового) примірника. Рослина потрібно розділити таким чином, щоб в обох частин залишилася коренева система.

Насінням. В цьому випадку, цвітіння настане не раніше ніж через 2-3 роки.

Фаленопсис

Хвороби і шкідники фаленопсиса

Розвиток хвороб і поява шкідників найчастіше утворюється через неправильного догляду. Наявність їх можна визначити за такими ознаками:

Спостереження павутинки на нижній частині листя - вказує на присутність павутинного кліща, впорається з яким, допоможе акаріцидное засіб.

В'янення і опадання листя може статися через ураження фаленопсиса борошнистим червецем, трипсами, щитівками.

В'янення листя може вказувати на фузаріоз, інфекційне захворювання, що вражає спочатку кореневу систему, а потім і весь квітка. Рослина доведеться знищити.

Фаленопсис

Гниль листя, поява плямистості - різні грибкові захворювання.

Млявість листя - вказує на не відрегульовані полив.

Відсутність цвітіння - буває через неправильне освітлення, низької вологості, занадто високої температури (особливо в зимовий час), неправильні умови в період спокою рослини.

Скидання листя може відбуватися через стояння рослини на протязі або поблизу від кондиціонера.

Фаленопсис - це квітка, що вимагає нескладного, але особливого догляду. Дотримуючись усіх правил можна домогтися цвітіння протягом декількох сезонів.

Фаленопсис