Катарантус: посадка і догляд, види і сорти, вирощування з насіння

Катарантус (Catharanthus) відноситься до роду Катарантус сімейства кутрових з 1837 року. До цього часу ботаніки припускали, що ця рослина одна з різновидів барвінку.

Батьківщиною катарантуса вважається Мадагаскар, де росте 8 видів цього напівчагарника.

У дикому вигляді вони зустрічаються в країнах, де тропічний клімат: в Індонезії, Індії, Китаї, на Філіппінських островах, Кубі, Шрі-Ланці та ін. У 1958 р катарантус почали культивувати в СРСР на півдні Казахстану, Грузії та Кубані.Катарантус мікс

опис катарантуса

Природна висота вічнозеленого напівчагарника досягає 60 см. Деякі гібриди, виведені в США в 2 рази вище своїх диких побратимів. Рівні прямостоячі стебла починають гілкуватися ближче до верху, утворюючи шапочку суцвіть. Є види катарантуса зі стелеться стеблом.

Листя катарантуса - темно-зелені зі світлою прожилком в середині. Форма листової пластини - довгаста. Від кожного вузла відходить по 2 цілокраї листочка, розташованих навпроти один одного, які кріпляться до стебла нижніми пластинами. Довжина листа від 3 до 10 см.Катарантус в ландшафтному дизайні

П'ятипелюсткові квіти мають діаметр 3 - 5 см. Квіти без запаху. Забарвлення частіше однотонна з яскравим контрастним центром. Колір варіює від білого до темно-бузкового. Плід - серповидний стручок, в якому зав'язується до 10 насіння.

Стрижнева коренева система проникає в землю на глибину 30-35 см. Від головного кореня відходить велика кількість дрібних відростків. Корінь має різкий своєрідний запах.Катарантус медітерраніан хот Роуз в кашпо

Види і сорти катарантуса

Прабатьком всіх різновидів і гібридів рослини став катарантус рожевий. Квітникарі Росії спочатку розводили катарантус, як кімнатна рослина.

Пізніше селекціонери з успіхом приручили його до відкритого грунту наших широт. Найбільш підходять для цього такі сорти:

аристократ

Півметровий кущ цього сорту усипаний великими квітами. Розмах пелюсток 5 см. Колір пелюсток

від білого до бордово-червоного. Сорт Аристократ - багаторічна рослина. На літо висаджується в саду, а після настання холодів забирається тепле приміщення.

білосніжний Альбус

Дуже Ефектний пишний кущ з квітами білого кольору, в середині яких ніжний світло-жовтий віночок.

Блекберрі Джем

Блекберрі Джем - самий невибагливий до поливу, посухостійкий сорт. Відрізняється великими різнокольоровими оксамитовими квітами.

Кураж

Цей сорт вдячно відповість на своєчасний полив розсипом білих і рожевих суцвіть; любить добре дренування суглинних грунт; досягає висоти 30 см.

кулер

Висота цього напівчагарника близько 40 см, квіти по 5 см в діаметрі. Дуже пишний, щедро-розгалужених кущ з великим урожаєм суцвіть.

пацифіка Полка

Невисокий, компактний кущ, усипаний білими квітами з червоної гудзичком в середині. Легко переносить спеку і короткочасну посуху.Катарантус Пацифік

Перший поцілунок

Найпоширеніший і популярний сорт, який завоював безліч призів. Стебло витягується на висоту 40 см. Кожен паросток, як окремий букет сяє всіма відтінками синього, блакитного та фіолетового кольору

Сицилія

Багаторічник з яскраво-рожевими квітами; любить сонячне містечко, де розростається пишним кущем шириною більше метра.

Безперервна робота ведеться селекціонерами по виведенню нових сортів і гібридів катарантуса. Боротьба ведеться за чистоту кольору, за більші квіти. У кожного сорту є свої подсорта, які калібруються за кольором пелюсток. Тому говорячи про особливості якогось сорту, мається на увазі вся сортосерія рослини.ампельниє катарантус

Ампельниє види і сорти катарантуса

Апплблоссом

Сорт виведений спеціально для підвісних кашпо, корзин і балконів. Кучеряві півтораметрові пагони граціозно звисають або обплітають підготовлені опори.

Медітерранеан

Низькорослий сорт, з довгими сланкими пагонами до 60 см. Має кілька подсортов:

  • абрикосовий
  • рожевий
  • Вайт
  • ред
  • мікс

Подсорта мають однакову будову куща; відрізняються тільки кольором, який говорить сам за себе: Ред - червоний; Вайт - білий і т д.Катарантус розеус

Стробері

Однорічна рослина, квітуче з травня по вересень. Квіти великі рожеві з червоною серцевиною. Сорт терплячий до відсутності вологи, але без поливу квіти будуть дрібніше.

Титан

Кущ виростає на 15 см у висоту, а кучеряве батоги розповзаються по поверхні на 65 - 75 см. Дуже красиво виглядає на балконах і в кашпо. Квіти - насиченого яскраво-червоного кольору мають приємний аромат.Ампельний катарантус титан

Способи посадки і розмноження катарантуса

Посадку квітів катарантуса можна провести трьома способами:

  1. Посів насіння;
  2. Посадка живцями;
  3. розподіл куща

Вирощування з насіння

Насіння слід садити в Феваля-березні в підготовлені ящики для розсади. Знизу укладається дренаж, потім ємність заповнюється підготовленої почвосмесью. Для посадки підійде будь-який покупної грунт, призначений для розсади.

Глибина посадки 2 см. Відстань між рослинами 4-5 см. Проростати насіння повинні в затемненому теплому місці. Відповідна температура - 23-25 ​​градусів. Якщо температура менше 20 градусів, проростання затягнеться.

Після появи сходів, рослинам необхідне світло, тепло і своєчасний полив. Саджанці доведеться підсвічувати додатково, так як для активного формування квіткових бруньок потрібно 16 годин освітлення, інакше бутонів буде мало.

Пікірування виконується після появи 4-х справжніх листків.

Висаджують в грунт попередньо загартовану розсаду, коли встановиться тепла погода.

посадка живцями

Для посадки краще всього підійдуть верхівкові живці зрізані навскоси. Довжина держака повинна бути 6-7 см. Для проростання живці поміщають в стакан з водою або садять в зволожений крупний пісок і накривають скляною посудиною.

Живці вкорінюються дуже швидко і виходить точна копія бажаного квітки. Після вкорінення рослини пересаджують в торф'яні горщики або у відкритий грунт, коли мине загроза заморозків.

Живці - найлегший спосіб розмноження. Його віддає перевагу більшість любителів цієї екзотичної рослини.Катарантус сієста

розподіл куща

Котарантус розмножується поділом материнського куща. Відокремлені частини добре приживаються і раніше починають цвісти. Це додатково омолоджує рослина.

Сприятливе місце для посадки

Катарантус не можна назвати примхливим рослиною, але для пишного цвітіння і великих рясних квітів йому потрібно підходяще місце в саду. Рослині не подобаються прямі сонячні промені, затемнені місця, холодні протяги.

Кращим місцем буде півтінь в квітнику, захищеному від холодного вітру.

Грунт

Від родючості грунту залежать розвиток і цвітіння катарантуса. Висока кислотність не бажана. Підходять легка піщана і супіщаних грунт з додавання торфу і перегною. Для забезпечення коріння повітря, грунт треба постійно рихлити.Катарантус в саду

полив катарантуса

Більшість сортів катарантуса вимагає щоденного поливу, а в сильну спеку додаткового зрошення з пульверизатора. Коли вологи не вистачає, рослина подасть сигнал скрученими листям. Після поливу форма листя знаходить колишній вигляд. Воду краще використовувати м'яку, дощову або фільтровану.

Підживлення і добриво

Підгодовувати рослину необхідно щомісяця. Після посадки використовують комплекс добрив, що містять мінерали, а коли починається рясне цвітіння, потрібно багато калію і фосфору. Органічні добрива вносять дозовано. Надлишки обпалюють коріння, і рослина може загинути. Перед підготовкою до зимівлі підгодівлі припиняють.

Підготовка до зими

Тропічний неженка катарантус не виносить низьких температур. Якщо залишити його замовити на грядці, він загине. Восени, при зниженні температури повітря до +10 градусів, багаторічні кущі потребують теплому притулок.

Стебла обрізають і викопують рослина з грудкою грунту для посадки в об'ємний горщик. Рослина забирають додому. При температурі вище 15 градусів катарантус успішно перезимує і на майбутній рік знову буде радувати погляд своїм екзотичним цвітінням.Катарантус в кашпо

Які проблеми виникають при вирощуванні катарантуса

У багаторічників мало квітів - кущ вимагає омолодження.

Підсихають кінці листя - занадто сухе повітря.

Жовтіє і опадає нижнє листя - кущ вимагає омолодження.

Опадають молоде листя - рослині не вистачає води.

Обпадають бутони - потрібно підживлення і більш частий полив.

Жовтіють листя - рослина слід притенить, прибрати від палючого сонця.

Припинилося цвітіння, пожовтіло листя - рослині тісно, ​​потрібна пересадка в більшу ємність.Катарантус в ландшафтному дизайні

Хвороби і шкідники катарантуса

При недостатньому догляді або порушення агротехніки рослина може захворіти.

бура іржа

Грибкове захворювання, покриває листя жовтими, коричневими і помаранчевими плямами. Усередині таких плям дозрівають суперечки, які можуть заразити все рослини навколо, якщо не вжити термінових заходів. У боротьбі з хворобою допоможе розпорошення фунгіцидів.

шкідники

На катарантус нападають шкідники: щитівка, павутинний кліщ, попелиця, борошнистий червець, білокрилка. Помітивши ознаки ураження треба обробити рослина відповідним засобом дотримуючись необхідних заходів обережності.