Перстач чагарникова: посадка і догляд у відкритому грунті. Сорти чагарникової перстачу з фото і назвами

Зустрічається в природних умовах в схожих екологічних умовах з перстачем даурской, але має більш широкий ареал, захоплюючи лісостепову і лісову зони Західної Європи і Росії, Середньої Азії і Кавказ. Охороняється в заповідниках. Виростає на осипи, кам'янистих схилах, в тріщинах скель на галечниках, утворює зарості.перстач чагарникова

Витривалий, сильно розгалужених чагарник, заввишки сягає 1,5 м, із сіркою або червоно-коричневої, відшаровується корою; з густою полушаровидной кроною. Листя перстачу чагарникової складаються з п'яти, рідше з трьох-семи, листочків, спочатку ніжно-зелених, потім зелених з сріблястим відтінком. Листочки ланцетно-яйцеподібні або ланцетні, цілокраї, 3 см завдовжки і шириною близько 1 см, на верхівці тупо або коротко загострені, часом із загорнутими краями, волосисті з обох сторін.

Прилистники перстачу чагарникової плівчасті, зрощені з черешками, яйцевидно-ланцетні або просто яйцеподібні. Її квітки золотисто-жовті, з п'ятьма округлими пелюстками, поодинокі, широко розкриті, ніби розкидані по поверхні куща над листям, пазухи або в пухких верхівкових кистях, або ж щитках. У кожній квітці 30 тичинок, це робить серединку квітки пухнастою. У перстачу чагарникової плоди є збірними сім'янками, після дозрівання покривають чагарник коричневими, з тоненькими волосками «гудзиками», це не псує зовнішній вигляду ні навесні, ні восени.перстач чагарникова

У Росії чагарник культивується від Заполяр'я до південних кордонів. Перстач чагарникова зимостійка. Посухостійка, однак, погано переносить сухість повітря. Віддає перевагу багатим, помірно вологим грунтам. Світлолюбна, хоч і виносить півтінь. Молодий кущ перстачу чагарникової зростає швидко, але з роками її зростання сповільнюється. У наших умовах чагарник розростається в висоту 1,3 м. Перстач чагарникова - рослина швидкоплідне, при розмноженні живцями починає цвісти і плодоносити з 2-років.

Чагарник зацвітає в червні і цвіте до жовтня; один кущ перстачу чагарникової може цвісти більше двох місяців. Її плоди дозрівають в серпні або у вересні. Пагони перстачу чагарникової дерев'яніють на 100%, зимостійкість дуже висока. Цвіте щорічно. Розмножується насінням, а також вегетативно. Щоб зберегти декоративність кожні 5 років потрібно проводити омолоджуючу обрізку. Перстач чагарниковий рекомендують для створення групових і одиночних посадок.

Види і сорти чагарникової перстачу

У нашому кліматі стійкі з низьких сортів з жовто-оранжевим забарвленням квітів: ' Beesii ', ' Coronaitin Triumph ', ' Donard Gold "," Dart's Golddigger ', ' Dakota Sunrise ', ' Goldstar ', ' Goldfinger ', ' Goldteppich ', ' Jolina ', ' Reisenberg ', ' Longacre ' і сорти ' Beanii ', ' Farrer's White ', ' Abbotswood ', ' Rhodocalyx ' з білими квітами.

З високорослих (більше 1 м) сортів зимостійкі ' Kathrine Dykes ' і ' Elizabeth ' з жовтими квітами.

Сріблясто-сіру розмальовку листя мають такі сорти: ' Beesii ', ' Goldfinger ', ' Goldteppich ', ' Dart's Golddigger ', ' Kathrine Dykes ', ' Longacre '.

Потребують укриття на зиму компактні і низькі сорти з жовтими квітами ' Farreri ' і схожий на нього ' Kobold ', ' Klondike ' зі світло-зеленим листям, ' Pyrenaica ', ' Parvifolia ', ' Red Ace ' з мідно-жовтими квітами і близький до нього сорт ' Gold Drop ', ' Red Robbi n', а також ' Tangerine ' з квітами від оранжево до золотисто жовтих і схожий з ним сорт ' Sunset '. У цю групу входять перстачу з кремовими і білими квітами ( ' Eastleigh Cream ') і з рожевими ' Royal Flush ', ' Daydawn ', ' Pretty Polly',' Princess '.

Завдяки повстяному опушуванню сіро - і блакитно-зелене листя мають сорти ' Primrose Beauty ', ' Parvifolia ', ' Pyrenaica '.

З високих (більше 1 м) чагарників можуть промерзати в холодні зими сорти з кремовою і блідо-жовтим забарвленням квіток: ' Vilmoriniana ', ' Ochroleuca ', ' William Purdom ', які також характеризуються і сірувато-зеленим відтінком листя.

Опис найпопулярніших сортів перстачу чагарникової

Перстач чагарникова " Абботсвуд " ( ' Abbotswood ') - невисокий кущ 1 м заввишки. Має подушкообразную, щільну крону. Листя перстачу "Абботсвуд" світло-зелені.перстач чагарникова

Її квіти в діаметрі 2,5 см, білі, зібрані в невеликі або поодинокі кисті. Цвіте перстач " Абботсвуд " з червня по жовтень. Є однією з кращих сортів. Рекомендують для посадок групами на альпінаріях і для сосданой бордюрів.

Перстач чагарникова " Гілфорд Крим " ( ' Gilford Cream ') - висотою 60 см. Діаметр крони 1 м, широко розпростертий кущ, щільно облиственний. Листя перстачу " Гілфорд Крим " яскраво-зелені.перстач чагарникова

Квітки кремовато-білі, великі. Цвіте вона з травня по вересень.

Перстач чагарникова " Гольдфінгер " ( ' Goldfinger ') - невисокий, густий чагарник заввишки 1,5 м, з подушковидної кроною. Листя перстачу " Гольдфінгер " темно-зелені.перстач чагарникова

Квітки її жовті, великі 5 см в діаметрі. Починає цвісти в червні і до жовтня. Рясно квітучий сорт.

Перстач чагарникова " Дейдаун " ( ' Daydawn ') - чагарник висотою 70 см, і шириною крони 1,2 м.перстач чагарникова

Зовні квіти з помаранчевим відтінком. Цвіте перстач "Дейдаун" з травня по жовтень.

Перстач чагарникова " Кобольд " ( ' Kobold ') - низький кущ, діаметр куща 1,2 м, висота 0,5 м, крона щільна, подушковидна. Листя її світло-зелені.

перстач чагарникова

Квітки перстачу "Кобольд" світло-жовті, розкриваються в червні - липні і на кущах зберігаються до вересня в залежності від догляду за чагарником. Зростає перстач "Кобольд" швидше, ніж наприклад інші сорти, тому, щоб зберігати крону в декоративному вигляді, її регулярно потрібно обрізати.

Цей сорт рекомендують для одиночних, а також групових посадок, і для створення живоплотів.

Перстач чагарникова " Пінк Квін " ( ' Pink Queen ') - кущ висотою 80 см. Цвітіння перстачу "Пінк Квін" починається з червня і до вересня.

перстач чагарникова

Перстач чагарникова " Примроз Б'юті " ( ' Primrose Beauty ') - кулястий кущ, діаметр крони і висота 1,2 м. Квітки перстачу "Примроз Б'юті" дрібні, світло-жовті, численні.перстач чагарникова

Цвіте з червня і до вересня.

Перстач чагарникова " Принцес " ( ' Princess ') - чагарник висотою 80 см. Крона подушковидна, щільна 1 м в діаметрі. Листя перстачу "Принцес" темно-зелені. Її квітки 3,5 см. Цвіте вона в травні і закінчує в жовтніперстач чагарникова

Перстач чагарникова " Ред Робін " ( ' Red Robin ') - висотою 60 см. Квітки перстачу "Ред Робін" темно-червоні. Цвісти починає в липні.

перстач чагарникова

Перстач чагарникова " Роял Флуш " ( ' Royal Flush ') - 50 см заввишки, діаметр крони 1 м. Низькорослий сорт з топки пагонами. Квітки перстачу 'Royal Flush' спочатку червоні, потім темно-рожеві.

перстач чагарникова

Цвіте в червні, закінчує в жовтні. Дуже приваблива осіння розфарбування листя.

Перстач чагарникова " Тангеріне " ( ' Tangerine ') - густий невисокий чагарник з округлою формою крони. Пагони ніжні. Листя перстачу "Тангеріне" сіро-зелені.

перстач чагарникова

Краї пелюсток цієї перстачу помаранчеві, в центрі у рослин на сонці вони жовто-золотисті, у зростаючих в тіні вони мідно-помаранчеві. Цвіте перстач "Тангеріне" в червні-вересні.

Перстач чагарникова " Хоплит Оранж " ( ' Hopley Orange ') - чагарник висотою 50 см, ширина крони близько 1 м. Її квітки темно-помаранчеві.

перстач чагарникова

Цвітіння починається в травні, закінчується в кінці вересня.

Перстач чагарникова " Ред Ейс " ( ' Red Асі ') - кущ з ніжними сланкими пагонами, 65 см заввишки і шириною крони близько 1,2 м. Її листя світло-зелені. Весняні перші квіти оранжево-червоні, влітку вони оранжево-жовті. Цвіте з червня і до вересня, часом до жовтня.

перстач чагарникова