Лилейник: посадка і догляд у відкритому грунті. Види і сорти лилейника, фото

На різних мовах світу лілейники називають «денними ліліями». Німці називають їх «інтелігентними ледарями» - настільки вже вони невибагливі до грунту, клімату і догляду.

Давній китайський мислитель Конфуцій (близько 500 років до н.е.) розповідав про лілейники в своїх роботах як про смачне продукті - їх квіти і бутони насичені поживними речовинами, молоденькі пагони йдуть на салати, листя і стовбур використовуються в медицині. Лилейники і зараз становлять невід'ємну частину китайської кухні.лилейник

лилейник фото

На жаль, в Росії, вирощують тільки деякі культивовані види. Лише в колекціях селекціонерів і ботанічних садах знаходяться деякі - далеко не найкращі - сорти. Тим часом налічують сотні і навіть тисячі сортів і гібридів, що дають прекрасні квіти самих різних форм і забарвлень.лилейник

опис лилейника

Лилейник маловимогливий щодо грунту, місця, а також кліматичних умов. Рослина це зимостійке, досить легко справляється зі шкідниками та хворобами. Існує одне, але ... лилейник відмінно росте в затінених місцях, але все ж треба визнати: чим більше сонця, тим красивіше і більше квіти.лилейник

Грунт для лилейника

Грунт повинна бути оброблена на глибині 30 см. Виснажених грунт непогано збагачувати перегноєм, торфом, компостом. Важкі, глинисті грунти для лілійників не підходять, коріння на них важко діставати поживні речовини в загальній кількості.

Такі грунти потрібно «полегшити» гравієм, піском, перегнійної грунтом, торфом. При великій кількості грунтових вод лілейники висаджують на більш високі грядки.лилейник

Занадто вологий грунт лилейник не любить, застій води переносить з великими труднощами, проте, на рівні коренів грунт повинен бути завжди трохи вологою. В кліматичній зоні з нормальною кількістю опадів лілейники можна майже не поливати, буде досить мульчування грунту скошеною травою, торфом, компостом, тирсою.

Але слід зазначити, що вода більш важливий чинник для вдалого вирощування лилейника, ніж, наприклад, поверхневе добриво. Якщо висихає грунт занадто, рослини, звичайно ж, потрібно поливати. Робити треба це зрідка, але рясно, грунт зволожуючи на глибину коренів.

Добре б, щоб вода не потрапляла на листя, особливо на квіткові бутони, тому сто на квітках можуть з'явитися плями. Ні в якому разі не можна в жарку погоду поливати лілейники холодною водою.лилейник

Найкраще лилейник зростає на нейтральній або слабокислою грунті. Інакше в занадто кислих грунтах розвиток лилейника повністю зупиняється. Звичайно ж, що лилейник набагато краще буде рости на удобреному грунті, ніж чим на худої.

Якщо можливість не дозволяє заготовити багату гумусом грунт для всієї площі ділянки, то, по крайней мере, хоча б ямочки для саджанців потрібно заповнити компостом. Тоді лилейник буде добре рости на продовження декількох років без додаткового добрива. Необхідно уникати свіжого гною і пере добрива мінеральні речовини, зокрема азотними добривами.

У виснажених грунтах з ранньої весни до початку літа бажано 2-3 рази давати повне мінеральне добриво. Надто велика кількість добрива не збільшує число і якість квіток, росте лише тільки зелена маса.

Знову посаджений лилейник не годують мінеральним добривом, поки вони повністю не укореняться. Зрозуміло - для великого куща, потрібно більше додаткового харчування. В кінці літа азотного мінерального добрива слід уникати.лилейник

Догляд за лілійників

Лилейник - досить зимостійкий багаторічник. Але якщо взимку мало або взагалі немає снігу, лилейник може вимерзнуть, якщо восени не був прикритий. Для покривного матеріалу можна використовувати солому, сухий торф, лапник, тирса, листя.

Для того щоб укривной матеріал не намокав, його покривають плівкою. Вічнозелені сорти є менш зимостійкими, але в культурі такі зустрічаються рідко. Навесні зимовий покривний матеріал треба своєчасно зняти.

Бувають випадки, коли мороз частково видавлює квітка з корінням з грунту. У подібному випадку навесні лилейник пересаджують на необхідну глибину.лилейник

розмноження лилейника

На одному місці лилейник може рости більше 10 років. Найпростіший спосіб вегетативного розмноження, це поділ куща. Для промислової реалізації ділити кущ рекомендується через 5 років, так як розділити старіший дуже важко.

Буде найкраще, якщо рослина цілком вийняти з землі. Грунт з коріння потрібно струсити або змити. Якщо розділити потрібно дуже великі кущі, то після викопування їх добу необхідно підсушувати в тіні.

Після цього грунт легше буде струсити, а решту, змити водою. Коріння старих кущів між собою зрослися і сплелися, тому потрібно намагатися ворушінням, поворачиванием, потягіваніем, проштовхуванням поділити кущ на окремі частини. Якщо це не вийшло, доводиться вдаватися до допомоги ножа, що спричинить за собою неминучі втрати.

Безсумнівно, кожна відокремлена частина повинна мати кореневу шийку з нирками. П'ятирічний кущ лилейник можна ділити на 20 - 25 частин, які розквітнуть через 2 роки.лилейник

Ділити лилейник можна навесні або восени. Пізньої взимку ділити не рекомендується, потрібно щоб рослина до зими встигло вкоренитися. У більш холодному кліматі в першу зиму бажано їх прикрити.

Якщо коріння довгі, їх необхідно вкоротити на третину. Лилейник можна пересаджувати практично в будь-який період вегетації за винятком лише спекотної погоди.

Якщо Ви вирішили вирощувати лилейник довгий час на одному місці, його потрібно розсаджувати на відстані від 40x40 до 60x60 см. Висаджувати рослину на таку ж глибину, на якій воно вже росло.

Викопують яму, посередині насипають горбок грунту (краще компост), навколо нього розкладають коріння саджанця. Потім яму засипають ґрунтом і поливають рослину.лилейник

Американські ботаніки виявили, що нові пагони лілейники дають, якщо стебло відрізати біля основи під корінням. Для цього навколо стебла відгрібають грунт до тих пір, поки не здадуться коріння, і зрізають стебло по горизонталі в місці, де починаються листя.

Іноді у деяких сортів в середині літа на квітковому стеблі з сплячих бруньок показуються поодинокі розетки укорочених листя. Розмножувати саме ці сорти вигідно стеблового розетками.

Якщо у них виросли коріння, то їх можна відламати і відразу висадити в горщик в суміш піску і торфу 1: 1. Горщик накрити скляною банкою і поставити в тінь. Потрібно стежити, щоб в горщику грунт завжди була вологою.лилейник

Якщо у розеток немає коренів, стебло зрізають під розеткою на 4 см і зверху і застосують у вигляді держака. Гарний час живцювання, коли розетки складаються з пари листя. У будь-якому випадку листя вкорочують на третину довжини.

Якщо розетки утворилися пізно восени, то живці треба зрізати лише після відцвітання. Звичайно, в цьому випадку їх потрібно садити в горщики і в теплому приміщенні підрощувати.

Стеблові розетки можна укоренити прямо на стеблі. Під корінням розеток і навколо них на стебло одягають полотняний чохол, наповнений сумішшю піску і торфу, вона повинна постійно зволожувати. Лилейник, розмножений цим методом, іноді зацвітає вже на другий рік.