Тюльпан: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Рід налічує приблизно 140 видів трав'янистих цибулинних рослин, родом з Європи, Африки та Азії. Від даних видів сталося більшість сучасних сортів. Рід має, історією культури і своїми біологічними особливостями.

тюльпан

Класифікація тюльпанів

Тюльпани поділяються на 15 класів, що входять в 4 групи. На групи тюльпани діляться, по періоду цвітіння: до 1-ої групи належать раноцветущие тюльпани, до 2-ої групи - середньоквітучих, до 3-ої групи - поздноцветущие. І лише в 4 групу тюльпани включені за походженням - все дикорослі види, що відбулися від них.

Перша група - раноцветущие тюльпани:

1 кл. - Прості ранні;

2 кл. - Махрові ранні.

Друга група - середньо квітучі тюльпани:

3 кл. - Тріумф-тюльпани;

4 кл. - Дарвінових гібриди.

тюльпан

Третя група - поздноцветущие тюльпани:

5 кл. - Прості пізні;

6 кл. - лилиецветних;

7 кл. - Торочкуваті;

8 кл. - зеленоколірна;

9 кл. - Рембрандт-тюльпани;

10 кл. - Попугайні;

11 кл. - Махрові пізні тюльпани.

тюльпан

Четверта група - види і їх гібриди:

12 кл. - тюльпани Кауфмана, гібриди та їх різновиди;

13 кл. - тюльпани Фостера, гібриди та їх різновиди;

14 кл. - тюльпани Грейга, гібриди та їх різновиди;

15 кл. - інші види, і гібриди.

1 клас.

Прості ранні тюльпани. Прості ранні тюльпани мають невисокі квітконоси (40 см), міцні і міцні, вони не бояться вітру і дощу. Квітки чашоподібної, бокаловидной форми, більше теплих кольорів (червоні і жовті). Для тюльпанів першого класу властиві ранні терміни цвітіння.

тюльпан

У ясну погоду квітки цих тюльпанів досить широко розкриваються. Сорти 1 класу застосовують для вирощування в горщиках, для посадок в бордюрах. Для зрізання не придатні через малу висоту квітконосів, але деякі сорти використовують для зимової вигонки. 1 клас тюльпанів нечисленний і становить лише 5,1%.

2 клас.

Махрові ранні тюльпани. Тюльпанам другого класу властива невелика висота - 30 см. Їх квіти махрові, теплих тонів, при повному розпуск можуть бути 8 см діаметром.

Квітконоси міцні, проте, після дощу надто важкі квітки можуть нагинатися до грунту.

тюльпан

Цвітуть Махрові ранні з простими ранніми і мають малий коефіцієнт розмноження. Тюльпани 2 класу використовують, в горшечной культурі, для посадки в грунт на першому плані. Другий клас налічує 5,5%.

3 клас.

Тріумф-тюльпани. У цих тюльпанів великі келихоподібних квітки, високі квітконоси і непоганий коефіцієнт розмноження. Забарвлення квітів у тюльпанів 3 класу сама різноманітна: від білосніжної до фіолетової.

тюльпан

Тріумф-тюльпани цвітуть у квітні, тривалий час і прекрасно зберігають форму келиха. Тріумф-тюльпани досить широко використовуються в оформленні садів, на зрізання, для вигонки. На сьогоднішній день це найбільший клас, 25%.

4 клас.

Дарвінових гібриди. Тюльпани 4 класу відрізняються великими габаритами: висотою вони 80 см, а діаметр їх квіток може бути більше 10 см.

Тюльпани Дарвінових гібриди мають великі келихоподібних квіти, червоного кольору, але сьогодні їх витісняють сорти тюльпанів з двокольорового розфарбуванням.

тюльпан

Фіолетові тони в забарвлення цих тюльпанів не присутні. Цвітіння Дарвінових гібридів доводиться травень.

Дарвіна гібриди відрізняються великим коефіцієнтом розмноження. Єдиним недоліком тюльпанів Дарвінових гібридів вважається інтенсивне розкриття квітів, особливо в жарку погоду. Деякі сорти дуже схожі.

Також є і переваги - їх квіти переносять заморозки, і довгий час стоять у зрізку. Цей клас становить 4,5%.

5 клас.

Прості пізні. Тюльпани п'ятого класу високорослі (75 см) потужні, мають великі квіти бокаловидной форми і тупокінцевими широкі пелюстки.

Розфарбування Простих пізніх тюльпанів найрізноманітніша: біла, чорна, ніжно-рожева, пурпурна, деякі сорти мають двобарвне забарвлення.

тюльпан

У 5 клас також входять багатоквіткові тюльпани, які мають 5 квіток лише на одному квітконосі.

Цвітуть Прості пізні тюльпани в травні, мають великий коефіцієнт розмноження. Використовуються в озелененні, підходять для зрізання. П'ятий клас включає 20,3%.

6 клас.

Лилиецветних тюльпани. Ці тюльпани легко впізнавані, тому що своєю формою скидаються на квітку лілії. Лилиецветних тюльпани високорослі (до 60 см), мають потужні квітконоси і квіти різного забарвлення.

тюльпан

Цвітіння лилиецветних тюльпанів починається в травні і, вони популярні в озелененні. Клас лилиецветних тюльпанів складає лише 3%.

7 клас.

Торочкуваті тюльпани. Характерна особливість цих тюльпанів - бахрома по краях їх пелюсток, яка нагадує іній. Висота цих тюльпанів до 80 см.

тюльпан

Забарвлення квіток найрізноманітніша: біла, фіолетова, крім чорної. Сьогодні 7 клас включає 2,5% асортименту тюльпанів і стабільно поповнюється все новими сортами.

8 клас.

Зеленоколірна тюльпани. Колірний контраст зеленої середини, розфарбованих у різні кольори - білий, червоний, рожевий, жовтий - виглядає незвично. Сьогодні зеленоколірна є дуже модними тюльпанами.

тюльпан

Висота тюльпанів восьмого класу варіюється. Квіти 5 см заввишки, листя вузькі, дрібні. Середина пелюсток, вона має зелене забарвлення, зазвичай потовщена. Цвітіння цих тюльпанів припадає на середину травня. Клас зеленоколірна тюльпанів включає 1,6%.

9 клас.

Рембрандт-тюльпани. В даний клас входять строкато пофарбовані тюльпани. Різні плями і штрихи у цих тюльпанів з роками зафіксувалися генетично.

тюльпан

У Рембрандт-тюльпанів квітки бокаловидной форми, великі, з плямами і штрихами на білому або червоному тлі. Висота рослин 70 см.

Цвітіння Рембрандт-тюльпанів припадає на травень. В даний час це самий невеликий клас тюльпанів.

10 клас.

Папуга тюльпани. Пелюстки цих тюльпанів глибоко порізані по краях, часом хвилясті, цим і нагадують розпатлані пір'я.

тюльпан

Розкрита квітка може бути 20 см діаметром. Забарвлення у папуг тюльпанів різна: від білосніжної забарвлення до чорної. Висота коливається близько 65 см.

Цвітуть вони пізно, в кінці травня. Часом слабкі квітконоси не можуть витримати великих квітів, і никнуть. Розмножуються ці тюльпани добре.

11 клас.

Махрові пізні тюльпани. Їх густомахрові квіти, нагадують квіти півоній, від цього їх часом називають піоновідние тюльпанами. У Махрових пізніх тюльпанів міцні квітконоси, їх довжина 60 см.

тюльпан

Від Махрових ранніх тюльпанів ці відрізняються великими розмірами і пізнім цвітінням. У цих тюльпанів один недолік: важкі квітки ламаються від дощу і сильного вітру.

Забарвлення Махрових пізніх тюльпанів різна, від білосніжної до чорної, буває і двокольорового. Розмножуються вони добре. Чисельність махрових пізніх тюльпанів складає близько 3,2%.

12 клас.

Тюльпани Кауфмана. Ці тюльпани відрізняються ранніми термінами цвітіння, і невеликою висотою (до 25 см). Квітки подовжені, великі, а в повному розкриття - зірчасті.

тюльпан

Розфарбування може бути різноманітною: жовтого, рожевого, червоного, буває двокольорового. Листя деяких тюльпанів Кауфмана - з пурпуровими цятками і смужками. Тюльпани Кауфмана складають 2,9%.

13 клас.

Тюльпани Фостера. Тюльпани Фостера мають великі квітки. Квітки чашоподібної форми, видовжені, досягають 15 см заввишки. Розфарбування здебільшого червоних тонів, часом жовта або рожева.

тюльпан

Висота 45 см. Цвітуть вони в квітні. Є сорти, які мають декоративне листя з пурпуровими смужками і плямами. Тюльпани Фостера становить 3,5%.

14 клас.

Тюльпани Грейга. Ці тюльпани низькорослі (25 см), мають крупненький квітки з досить широкою основою і трохи відігнутими кінчиками пелюсток.

Забарвлення квіток червоних тонів або навіть двоколірна.

тюльпан

У тюльпанів Грейга декоративна крапчатая листя. Цвітуть у квітні.

15 клас.

Дикорослі види тюльпанів. В цьому класі все дикорослі види. Зазвичай, вони низькорослі, рано цвітуть, розфарбування квіток може бути різною.

Тюльпани - досить невибагливі рослини і миритися з будь-яким грунтом і місцем розташування, але в цьому випадку не треба чекати від них будь-якого ефекту в період цвітіння.

тюльпан

Тому при їх вирощуванні необхідно звертати увагу на їх агротехніку: підготовку грунту і вибір місця, правильну посадку, підгодівлі, догляд і зберігання цибулин.

Неправильна агротехніка - головна причина поразки тюльпанів різними хворобами і шкідниками. Садові тюльпани розмножуються цибулинами.

При розмноженні насінням, ознаки сортових тюльпанів не зберігаються, і зацвітають вони на 8 рік, або навіть пізніше. Але дикорослі види, які не утворюють дочірніх цибулин, можна розмножувати і насінням.

тюльпан

Використання тюльпанів

Витонченість форми, яскравість фарб і простота вирощування зробили тюльпани найулюбленішими садовими рослинами.

У плані озеленення парків і садів тюльпан є універсальним квіткою, сфера його використання досить широка: тюльпани садять в бордюрах і квітниках, під деревами, оформляють тюльпанами балкони і садять на вулицях в вазони.

Величезна різноманітність нових сортів тюльпанів може задовольнити найвибагливіші смаки садівників.

Є серед тюльпанів такі види і сорти, які підходять для посадок на альпійські гірки і в бордюри, а є ті тюльпани, що будуть добре виглядати на тлі високих багаторічників або чагарників.

Різноманіття сортів тюльпанів дозволяє підібрати сорти, які радувати будуть вас з початку квітня і до червня.

тюльпан

Лише деякі декоративні квіти можуть конкурувати з тюльпанами по розмаїтості форм квітки. Тюльпани з бокаловидной формою квітки ефектно виглядають групами серед газону, під деревами.

Тюльпани з витонченою формою квітки - лилиецветних, піоновідние, бахромчасті, папуга - сліпуче виглядають поблизу доріжок, їх потрібно садити так, щоб кожна квіточка можна було розглянути окремо.

При посадці рослин під деревами їх потрібно розмістити так, щоб група тюльпанів виглядала природно. При посадці тюльпанів під кронами дерев потрібно подбати про те, щоб тюльпани не перебували в тіні.

тюльпан

Місце посадки тюльпанів має половину дня прояснюватися сонцем. Крім того, місце повинно бути захищене від вітрів, не те період декоративності тюльпанів скоротиться, вони будуть стрімко втрачати пелюстки.

Для посадки тюльпанів на альпійській гірці прекрасно підходять дикорослі тюльпани, яким характерна мала висота і стійкість до хвороб.

Використовувати тюльпани можна для посадки в вазони, контейнери, для озеленення балконів. Для цього контейнери наповнюють грунтом і в них садять здорові, великі цибулини. Взимку горщики з цибулинами необхідно зберігати в холодному, темному приміщенні.

тюльпан

Щоб земля в ємності не висихала, її потрібно зволожувати. Також можна зберігати контейнери з цибулинами тюльпанів на балконі, але тоді цибулини треба буде ретельно вкрити. У квітні, коли над грунтом з'являться перші сходи, ємності слід виставити на постійне місце розташування.

При вирощуванні тюльпанів в контейнері дуже важливо уникати перезволоження грунту, тому на дні ємності необхідно зробити дренаж.

Тюльпани є традиційними рослинами для вигонки, а також незамінні в зрізку.