Патисони: посадка і догляд, види і сорти, корисні властивості. Фото патисонів.

Патисони з сімейства гарбузових. За смаковими якостями, текстурі плодів, патисони близькі до кабачків. Патисони вийшли в результаті природної гібридизації. Згодом довгих відборів при вирощуванні, патисони прекрасно пройшли адаптацію до плодоношення в різних кліматичних зонах. За фактом, від кабачків патисони відрізняються забарвленням кори і формою, щільною м'якоттю. Всі інші якості цієї культури, способи приготування майже повторюють кабачки.патисони

Патисон - овочева однорічна культура, представлена ​​напівчагарниковою або чагарникової формами. Будова стебел, листя і одиночних квіток повторює кабачки. Відмінності починаються зі стадії формування плодів. Плоди - тиквіни, зіркоподібні (квіткової форми), або круглі (тарілковий форми) різних кольорів: білі, світло-жовті, яскраво-жовті, сонячні, помаранчеві, темно-зелені, варіегатной (різнокольорові).

За розмірами плоди патисонів досягають близько 30 см діаметром, однак, найсмачніші патисони - це зелені.патисони

Місце для патисонів

Як всі гарбузові, патисони в культурі повертаються на своє колишнє місце через 5 років. Найкращими попередниками є хрестоцвіті (капуста), пасльонові і картопля. Не можна садити розсаду і сіяти патисони після родинних культур.

підготовка насіння

Щоб отримати хороші сходи патисонів, насіннєвий матеріал краще закупити в магазині. При самостійної заготівлі насіння, їх потрібно підготувати до посіву:

Дезінфікувати їх в розчині марганцівки. Далі промити, підсушити. Через 2-3 обробити насіння патисонів в розчині борної кислоти. Витримати - близько доби, промити і підсушити.

Перед посівом насіння необхідно замочити у воді, щоб вони набрякли і наклюнулісь. Можна сіяти і сухе насіння патисонів.

Для посівів використовуються лише насіння 2-х річної давності. Насіння патисонів повинні бути просушеними. Недосушені насіння формують чоловічі квітки. Садять патисони на грядки в травні, коли минуть весняні заморозки.патисони

Терміни посіву можна відсунути і отримати ранній урожай, якщо вирощувати їх:

на теплих грядках,

через розсаду,

при утепленні грядок перед посівом.

У таких випадках урожай патисонів можна отримати на пару тижнів раніше.

Як правило, теплі грядки готують ще восени. Тому що грунт при розкладанні органіки гріється до необхідних температур раніше, ніж настануть потрібні температури повітря. Розсаду або сходи патисонів поливають теплою водою.патисони

Посів насіння, висадка розсади

Розсаду вирощують так само як кабачкову.

Насіння або розсаду патисонів висаджують квадратно-гніздовим або рядовим способом.

Глибина загортання насіння безпосередньо залежить від грунту. На важких грунтах насіння заглиблюють на 5 см, на легких на 8 см.

У лунку сіють по 2 насінини, після сходів слабенький паросток видаляється.

Розсаду патисонів потрібно заглиблювати до перших листочків. Грунт навколо рослини трохи ущільнюють.

підживлення патисонів

Підгодовують патисони два рази за сезон. Першу підгодівлю рослин проводять перед цвітінням, органічними добривами.

Друга підгодівля патисонів проводиться під час початку масового плодоношення.патисони

полив патисонів

Патисони не переносять холодну воду і тут же хворіють. Тому поливати їх необхідно тільки теплою водою. Поливають під корінь по борознах. Потрібно уникати потрапляння води на листя. Поливати патисони потрібно в міру висихання верхнього шару грунту. Грунт повинна бути вологою.

прищипування патисонів

Часом неправильно внесені добрива породжують розростання листової маси на шкоду формуванню плодів. На таких примірниках видаляють найстаріші листя. За один раз потрібно видалити не більш як 2-х листків. Це сприяє надходженню поживних речовин до плодів.

Захист патисонів від хвороб

Патисони схильні до поразки кореневої гнилі, зеленої мозаїці, борошнистої роси. Хімічні препарати використовувати на патисон не рекомендується. Якщо патисони масово захворіли, їх грунт обробляють біофунгіцид:

пентофагом, триходермин, Фітоспорін-М, Алірін, гамаіром, Планріз.

Обробляти патисони потрібно тільки за рекомендаціями. Щоб не було масового захворювання, обробляйте рослини, з метою профілактики біофунгіцид кілька разів на місяць.патисони

Збирання врожаю патисонів

Прибирати урожай починають, коли розмір плодів досягне 7-9 см діаметром для консервування і 12 см для приготування ікри, рагу, фаршировані.

Корисні властивості патисонів

За корисними властивостями і хімічним складом патисони перевершують кабачки. У патисон міститься велика кількість цукрів, вуглеводів, жирів, пектинових мінеральних солей, пектинових речовин. Патисони відрізняються великим вмістом мікро- і макроелементів: титану, алюмінію, молібдену, літію, кобальту, калію, кальцію, фосфору. Також до складу входять і вітаміни, з групи «В», «А», «РР», «Е».

Великий вміст хімічного складу визначає його вплив на здоров'я людини і корисність патисонів для здорового харчування:

  • патисони - дієтичний продукт;
  • не дає розвиватися атеросклерозу, гіпертонії, серцево-судинних захворювань;
  • зміцнює зір;
  • лютеїн, що міститься в патисон, захищає організм від онкології;
  • нормалізує роботу кишечника;
  • сік патисонів виводить з організму надлишки солей.

Без сумніву корисні властивості патисонів привертають увагу городників.

У себе на садовій ділянці ви можете виростити сорти патисонів з корисними і різнокольоровими плодами.патисони