Гортензія: підготовка до зими, обрізка і укриття

Гортензія є прикрасою будь-якого саду, тільки не всі квітникарі наважуються завести цю рослину. На зразок того, доглядати за гортензією дуже клопітно. Але насправді необхідність деяких агротехнічних прийомів визначена сортом гортензії і кліматичними умовами. Багато турбот пов'язано з укриттям гортензії до зимового періоду.

Укриття гортензії на зиму

Гортензія відноситься до трьох основних груп:

- гортензія деревоподібна. Характерні плоскі суцвіття, які мають зеленуватий відтінок, потім - білий, плавно переходить в рожевий. Догляд цієї гортензії полягає, в обрізку на зимовий період - її нирки закладаються на пагонах поточного року. Накривати необхідно тільки в разі дуже спекотної зими;

- гортензія волотисте. Кущ схожий на гортензію деревоподібну, але потужніше, і суцвіття конусоподібної форми. Відрізняється морозостійкістю, тому гортензію метельчатую на зиму досить просто обрізати, не накриваючи (закладання нирок на пагонах поточного року).

- крупнолистная гортензія. У крупнолістной гортензії нирки закладаються на пагонах попереднього року, стало бути, їх потрібно зберегти взимку. Крупнолистная гортензія теплолюбива. Обрізати цю гортензію на зиму не треба - лише прибирати відцвілі суцвіття.

Укриття гортензії на зиму

І коли ви визначите, яким сортом ви володієте, тоді можна буде починати підготовку гортензії до суворої зими.

Щоб гортензія перезимувала, мало доглядати за нею тільки восени. Необхідно знати, що гортензія любить затінені підкислені грунту, часті добрива і поливи. В середині літа припиніть вносити азотні добрива і зосередьтеся на фосфорно-калієвих - тому що потрібна підготовка гортензії до суворої зими.

Укриття гортензії на зиму

Також для підготовки гортензії до зимового періоду потрібно припинити полив з приходом осені, а в нижній частині пагонів прибрати листя. Так, рослина буде одревеснеть.

Листя не прибираємо тільки зверху, так як вони захищають нирки від вимерзання. Страшного нічого немає, якщо ви навесні виявите трохи підмерзлих пагонів. Ображати «обмороження» пагони до живих. Цінні нирки у гортензії розташовуються в центральній частині куща, а обрізка - це омолодження куща, яке потім позитивно позначиться на її цвітінні.

Укриття гортензії на зиму

Як говорилося вище, крупнолистная гортензія не обрезается, тому що її нирки закладаються влітку наступного року. У крупнолістной гортензії восени видаляються лише відцвілі суцвіття.

А як же з метельчатой, деревовидної гортензіями?

Укриття гортензії на зиму

Великої різниці немає - обрізати кущ навесні або восени. Деякі квітникарі говорять, що навесні обрізка пагонів минулого року захистить нирки від вимерзання.

Тим не менш, велика частина людей вважає за краще обрізати кущі гортензій на зиму: восени часу більше, і гілки під вагою снігу не зламаються, та й легкі підмерзання не так страшні деревовидної гортензії.

Укриття гортензії на зиму

На кожному пагоні необхідно залишити кілька нирок, решта вирізати. Разом з обрізанням проводимо і чистку куща: прибираємо слабкі пагони.

Укриття гортензії на зиму

Зимівля деревовидної і волотисте гортензії

Цей вид гортензій не вимагає укриття на зиму. Про всяк випадок восени потрібно добре підгорнути кущ. Але якщо молоді саджанці гортензій - на зиму обов'язково їх потрібно вкривати.

Укриття гортензії на зиму

Крупнолистная гортензія взимку

На превеликий жаль, без укриття на зиму квітів крупнолістной гортензії ви не отримаєте. Вкривати треба дуже тепло - навіть тепліше, ніж троянди.

Є кілька популярних варіантів приховування гортензії на зиму:

1) Беруться дерев'яні дошки близько півметра завдовжки, і укладаються на землю навколо гортензії. Пагони пригинаються в довільній формі - по радіусу. Можна зафіксувати гілки в щілинах між дошками. Потім такі ж дошки укладаємо зверху - НЕ придавлюючи. Наступним шаром буде агроволокно. Зверху цю конструкцію накривають ще шаром утеплювального матеріалу - гілок, лапника, сухого листя.

Укриття гортензії на зиму

Для укриття гортензії брати можна і тирса, і мішки з листами, і в неткані матеріали. І не бійтеся, що кущ гортензії сопреет або задихнеться. Іноді трапляється, що навесні виявляється цвіль на пагонах - в цьому немає нічого страшного. Протріть цвіль ганчірочкою.

Укриття гортензії на зиму

2) Інший поширений метод укриття гортензії - повітряно-сухої. Кущ гортензії пов'язують для утеплення, обмотують Спандбонд або лутрасилом, потім навколо куща ставлять каркас із сітки. Каркас повинен бути на 15 см більше куща.

Укриття гортензії на зиму

Уже готовий каркас заповнюють сухими листям. Конструкція накривається плівкою, руберойдом.

Укриття гортензії на зиму

Якщо вийшло так, що гортензія підмерзла - не переживайте вона зовсім не загинула: після обрізки обморожених пагонів чагарник кинеться в зростання, і наростить густу крону. Тільки цвісти гортензія не буде.

Укриття гортензії на зиму

Тому для крупноцветковой гортензії укриття на зимовий період необхідний захід. Підходьте до цього з розумом - і гортензія буде пишно цвісти. Укриття розбирається навесні - поступово.

Укриття гортензії на зиму