Альпінарій: облаштування своїми руками, вибір рослин, фото альпінарію.

Альпінарій є штучно відтвореним ділянкою схилу Альп, який являє собою кам'янисте зведення, покрите різнобарвним різнотрав'ям. Наперекір спільної думки альпінарій - це не так собі гірка каменів, серед яких розташовані декоративні рослини, а спроектоване спорудження, що імітує маленьку ділянку альпійського лугу.

альпінарій

Така популярність у цього ландшафтного шедевра пояснюється бажанням втілити на своїй садовій ділянці невеликий шматочок «незайманої природи». Природна краса штучно створених альпінаріїв наповнена спокоєм і умиротворенням, але створювати такий шедевр ландшафтного дизайну самим не дуже просто. Створення альпінарію, вимагає великої фантазії для правильного розміщення рослин, а також каменів.

альпінарій

Щоб альпінарій ні безформною купою каменів з розташованими на ній декоративними рослинами, необхідно продумати його дизайн заздалегідь і намалювати його на папері, але можна покластися і на свої естетичні смаки, тому що не завжди відразу вдається знайти необхідні для альпінарію елементи. Також до початку створення альпінарію необхідно завчасно продумати важливі моменти, в тому числі і місце майбутнього спорудження, формування дренажу, спосіб укладання каменів і різноманіття квітів.

альпінарій

В реальності розміри і форми альпінаріїв можуть бути різними і навіть на маленькому, непримітному ділянці можна створювати справжні шедеври. Велика частина власників приватних будинків віддають перевагу зовсім маленьким варіантів альпінаріїв або середнього розміру, тому що великі композиції виглядають громіздко і найбільше підходять для клумб біля магазинів, де з великими будинками, конструкція буде виглядати гармонійно. При бажанні альпінарій може бути доповнений стікає струмком і озером біля основи - це додасть конструкції вишуканість.

Важливо правильно підібрати місце розташування для альпінарію на садовій ділянці. Багатьом здається, що досить підібрати вільну територію і відповідно її оформити, але це не так. А справа вся в тому, що всі рослини, які підходять для альпінаріїв, світлолюбні і в глухій тіні вони не будуть рости. До того ж, яскравість фарб декоративних рослин в альпінарії може розкрити лише сонячне світло, тому краще всього підбирати ділянку відкритий сонця.

альпінарій

Кращим варіантом для розташування альпінарію є західна і південна сторона садової ділянки. Не потрібно мати у своєму розпорядженні альпінарії далеко від відвідуваних місць, тому що головне завдання альпінарію радувати око, умиротворяти. Найкраще, якщо альпінарій розташовується поруч з альтанкою, де буде збирається родина.

Після вибору місця для створення альпінарію необхідно правильно зробити розмітку. Для початку необхідно прокреслити на землі контури майбутнього ландшафту. Форма альпінарію залежить від вибору дизайнера, можна викласти альпінарій у вигляді геометричної фігури, наприклад, кола, півкола або намалювати довільний малюнок.

альпінарій

Потрібно відзначити, що альпінарії, які не мають правильну форму, виглядають дуже природно і більше схожі на ділянку, взятий первозданним з альпійського схилу.

Зазвичай, альпінарії, не мають чіткої форми, рекомендують оформляти у вигляді розпливчастого плями, але, чітких вимог до форми альпінарію немає, тому що багато чого залежить від розміру ділянки і його місця розташування. Наприклад, якщо ділянка розташовується в кутку садової ділянки і по обидва боки буде повернений до парканів, краще оформляти його як розпливчастий трикутник і добре вийде, якщо посередині цієї композиції буде знаходитися маленький ставок, в який стікатиме ручок. Вибираючи форму і планування альпінарії можна виразити всю свою фантазію. Після вибору місця для розташування альпінарію можна приступати до створення фундаменту майбутнього шедевра.

альпінарій

Формування фундаменту для альпінарію дуже відповідальний етап, тому що велика частина рослин, призначених для посадки на альпінарії, не виносить надлишку води. Досягти того, щоб йшла вода, дуже просто - необхідно сформувати дренажний шар. Для початку знімається верхній шар землі, близько 20 см.

Далі підготовлене місце засипається 6 см шаром черепашнику. Поверх черепашнику укладають 4 см дрібного гравію. Замість гравію можна застосовувати пісок. Потім необхідно полити зверху водою, щоб шари трохи обсіли. Після як дренажний шар створений, можна приступити до створення чорнового схилу.

альпінарій

Для будівництва чорновий гірки з крутим схилом краще використовувати биту цеглу, а не декоративний камінь. В ту сторону, де буде крутий схил, потрібно встановити підпірку. Розміри альпінарію залежать від наявного простору, найкраще зробити маленьке споруда не більше 75 см заввишки. Спочатку укладаються камені на прилеглій території і біля основи гірки, а далі рухаючись вгору. Далі весь альпінарій засипається дрібним гравієм з піском. Останнім засипається родючий дерністий грунт.

Тепер можна викладати декоративний шар каменів. Основних правил, де розміщувати камені, немає, але пам'ятайте, що необхідно залишати прогалини між каменів, щоб потім можна було посадити рослини і декорувати їх галькою і мохом. Далі треба протягом тижня поливати альпінарій водою і давати йому висохнути, щоб шари добре утрамбувалися, потім можна приступати до висадки декоративних рослин.

Важливий елемент в альпінарії - це камені і рослини, без яких створити дрібненький ділянку альпійського схилу нереальне завдання. Камені, є головним елементом для відтворення потрібного антуражу. Як правило, для альпінаріїв підбираються магнітні, а також осадові породи каменів, тому що вони довгий час зберігають свій зовнішній вигляд.

альпінарій

Крім усього іншого треба подбати про сипучих матеріалах для мульчіванія ділянок між камінням. Для цієї мети добре підійде пористий піщаник, забарвлення якого дозволяє підібрати потрібний відтінок для будь-якої альпійської гірки.

Альпінарій неможливо уявити без декоративних яскравих рослин. При виборі декоративних рослин необхідно враховувати і декоративні властивості, і час цвітіння. В альпінарій можна висаджувати карликові туї, тиси, їли. Ефектно в альпінарії виглядає барбарис, самшит, верес, лаванда, кизильник. Крім іншого можна використовувати деякі трав'янисті рослини, наприклад, дзвіночки, котячі лапки, флокси, конвалії. У підстави альпінарію можна посадити папороть, багаторядник або оноклею. Невеликі альпінарії краще прикрашати малими декоративними рослинами, які будуть красиво виглядати серед невеликих каменів.

Треба зауважити, чим менше альпінарій, тим меншого розміру будуть потрібні рослини і камені. Високі рослини і великі камені можуть використовуватися в альпінарії, лише, якщо створюється альпінарій, висота якого перевищує 1 метр.

альпінарій

При висаджуванні рослин треба звернути увагу на те, якого забарвлення будуть їх квітки в період цвітіння і чи будуть вони поєднуватися між собою. Квітки кольору волошки можна садити поблизу білих і жовтих, а червоні недалеко від папороті.

Альпінарій обов'язково треба доповнювати лишайниками і мохами, розміщуючи їх біля основи каменів.

Необхідно розуміти, що альпійська гірка придбає свій остаточний зовнішній вигляд через рік після зимівлі, тому що земля і каміння просідають. Треба ретельно стежити за бур'янами в альпінарії і відразу їх виривати, щоб коренева система не розросталася.

альпінарій