Клематис: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Клематиси з сімейства Лютикова . У природних умовах налічується приблизно 300 видів, що зустрічаються на всіх материках (крім Антарктиди) - в степах, лісах, по берегах.клематис

Види і сорти клематисів

Клематиси сильно розрізняються між собою. У трав'янистих клематисів пагони відмирають до завершення вегетації. У півчагарникових клематисів одревесневшая нижня частина, що зберігається кілька років, і верхня, відмираюча щорічно.

клематис

У чагарників все здеревілі зимуючі пагони. Велика частина видів клематисів відноситься до групи ліан, що використовують опори, піднімаючись за допомогою черешків листя.

У клематисів коренева система 2 типів: стрижнева і мичкувата. Необхідно знати, клематис зі стрижневою кореневою системою не добре переносять пересадку. Їх найкраще висаджувати відразу на постійне місце.

клематис

У трав'янистих клематисів пагони зелені, округлі, у дерев'янистих - світло-або темно-червонувато-коричневого забарвлення. Навесні пагони розвиваються із сплячих бруньок або з надземних нирок.

листя клематисів

парна, складна або проста, що складаються з 5-7 листочків, крім зелених існують форми з пурпурової забарвленням листя.

клематис

квітки клематиса

одиночні або зібрані в суцвіття різної форми. У клематисів роль пелюстків грають чашолистки. В центрі квітки він часто має інший забарвлення, ніж «пелюстки», це робить квітка особливо чарівні.

Правильно підібраними сортами, можна домогтися цвітіння клематисів з весни і до пізньої осені. Так як ранні види квітами покриваються вже через кілька місяців після пробудження, а пізні - в самому кінці літнього сезону.

Цвітіння клематисів перервуть лише стійкі заморозки. Короткочасні заморозки по ночах клематисам не страшні.

клематис

Класифікація клематисів

Попри всю різноманітність видів і сортів клематиса є зручна для квітникарів класифікація:

Клематиси Жакмана - великі чагарникові ліани з гарною кореневою системою. Квітки клематисів групи Жакмана досить великі, фіолетово-синьо-пурпурних тонів, без аромату. Відрізняються тривалим і пишним цвітінням на пагонах йде року. На зимовий період пагони обрізають до грунту або залишають пагони з 2 парами нирок.

Клематиси Вітіцелла - ліани 3 м заввишки. Квіти червоно - рожево-пурпурних тонів. Відрізняються рясним і довгим цвітінням на пагонах йде року. На зимовий період пагони потрібно обрізати.

клематис

Клематиси Ланугіноза - чагарникові ліани з пагонами 3 м довжиною. Квітки цієї групи великі, широко розкриті, блакитних, рожевих, білих тонів. Характеризуються рясним цвітінням на пагонах минулорічного року. Обрізати пагони потрібно восени, а на майбутній рік цвітіння настане в середині літа на пагонах нинішнього року.

Клематиси Патенс - ліани 3 м заввишки. Квітки розкриті, забарвлення від світлих до синьо-фіолетових-пурпурних тонів. Деякі сорти цього виду мають махрові квіти. Цвітіння настає на пагонах минулого року. Восени пагони необхідно укорочувати і вкривати до весни.

Клематиси Флорида - ліани 2,5 м в довжину. Квітки розкриті, різної кольорової гами, переважають світлі тони. Цвітуть клематиси Флорида на пагонах минулорічного року. Їх слід укорочувати до 2 м довжини і протягом зими зберігати під укриттям.

Клематиси Інтегріфолія - сильнорослі, напівчагарники 1,5 м у висоту. Квіти дзвонові форми, різноманітного забарвлення. Влітку цвітуть на пагонах цього року. На зимовий період треба обрізати пагони.

Залежно від розміру квітки, розрізняють мелкоцветковиє (6 см діаметром) і крупноцветковие (більше 6 см) клематиси. Особливо красивими вважаються крупноцветковие клематиси, але також гарні і мелкоцветковиє, до того ж вони невибагливі до умов вирощування, розмножуються насінням і дають багато зелені. У мелкоцветкових клематисів рясне цвітіння, а незвичайні насіннєві головки прикрашають чагарник восени.

Видові клематиси знайомі менше, але багато хто з них не тільки ефектні, але і досить невибагливі, стійкі до посухи і хвороб, швидко ростуть. Цвітіння мелкоцветкових клематисів триває від декількох тижнів до декількох місяців.

клематис борщевіколістний

Батьківщиною вважається Східний Китай. Існує форми і різновиди.

Прямостоячий напівчагарник до 1 м завдовжки. Квітки трубчасті, з приємним запахом. Чотири чашолистка, вони сині. Кожна квітка 3 см завдовжки. Розпускаються вони в серпні, тому плоди не встигають визріти.

клематис борщевіколістний

Вимагає хороший догляд і обрізку. Взимку клематис борщевіколістний потребує укриття сухим листям. Використовують як бордюрное рослина, для скельних садів, а також гірок.

Гібриди: 'Cote d'Azur', «Бризки моря».

клематис виноградолистий

Батьківщина: Кавказ, Крим, Південна і Середня Європа, Мала Азія. У культурі давно.

Клематис виноградолистий - чагарникова ліана 6 довжиною. Квітки розкриті, зібрані в суцвіття, зі слабким ароматом. Численні пильовики жовті.

клематис виноградолистий

Цвіте клематис виноградолистий з червня по серпень. Росте швидко, і тому треба сильно підрізати пагони. Клематис виноградолистий використовують для вертикального озеленення.

клематис гірський

Батьківщиною є Гімалаї, Центральний Китай.

Чагарникова ліана 5 м в довжину. Листя розташована пучками. Квітки середніх розмірів, з тонким запахом. Чотири чашолистка, вони білі або рожеві.

клематис гірський

Пильовики жовтуваті. Пишно цвіте в травні тільки на перезимували пагонах. Під зиму їх не потрібно обрізати.

Клематис гірський раноцветущих вид клематиса, його сорту становлять великий інтерес для вертикального озеленення в Росії.

клематис пекучий

Батьківщина Середземномор'я. У культурі відомий більше 300 років.

Клематис пекучий - чагарникова ліана 3м завдовжки. Листя темно-зелена. Коріння шнуровідние, товсті. Квітки хрестоподібні, розкриті, зібрані в багатоквіткові суцвіття, ароматні.

клематис пекучий

Цвіте рясно в липні. Рослини рекомендується обрізати, навесні. Зростає на сонячних місцях, і в тіні. Дуже декоративний і витончений під час цвітіння і плодоношення: велика кількість білих запашних квіток покривають довгі пагони.

В Європі дуже широко використовується в посадках.

клематис тангутський

Прекрасно переносить умови середньої смуги.

Чагарничок до 0,3 м у висоту. Листя перисті, складні. Квітки цього клематиса пониклі, ширококолокольчатиє. Цвіте на пагонах цього року.

клематис тангутський

При сприятливих умовах восени буває вторинне цвітіння. Клематис тангутський декоративний до пізньої осені.

клематис короткохвостий

У природі росте в Північному Китаї і на Далекому Сході, в заростях черемхи і верби. В озелененні клематис короткохвостий досить рідкий.

Його ліана до 7 м у висоту. Квітки численні, білі, зібрані в суцвіття. У середній смузі здатний замовити без обрізки. Розмножується клематис короткохвостий насінням і живцями.

клематис маньчжурський

Батьківщиною є Далекий Схід. Трав'яниста ліана до 1,5 довжиною. Квітки розкриті, запашні, зібрані в суцвіття. Чашолистки білі, їх чотири. Пильовики жовті.

Цвіте клематис маньчжурський в червні. На пагоні до 400 квіток. Відмерлі пагони щороку під зиму потрібно обрізати. Рекомендується для озеленення низьких об'єктів.

клематис цельнолістний

Є прямостоячим трав'янистих чагарником 0,6 м у висоту. Листки сидячі, прості, довгасто-яйцеподібні, шкірясті. Квітки клематиса цельнолистного поодинокі, пониклі дзвіночки.

клематис цельнолістний

Чашолистки синьо-фіолетові, пурпурні. Пильовики жовті. Цвіте цей клематис на пагонах цього року. Хороший медонос. Клематис цельнолістний зимує без укриття.

Клематис цельнолістний рекомендується для посадки на кам'янистих гірках, газонах, як бордюрное рослина.

клематис прямий

Батьківщина: південні райони Європейської частини, Кавказ.

Прямостоячий трав'янистий чагарник 1 м у висоту з порожніми пагонами. Бутони клематиса прямого дивляться вгору. Квітки розкриті, з запахом, часом неприємним.

клематис прямий

Чашолистки білі. Пильовики жовті. Цвіте рясно в червні. Під зиму відмерлі пагони необхідно обрізати до рівня грунту.

Клематис прямий рекомендують для групових посадок, гірок, на клумбах.

клематис волотистий

Батьківщина: Японія, Корея.

Чагарникова ліана 6 м завдовжки. Квітки розкриті, дуже ароматні. Чашолистки білі. Пильовики жовті. Цвіте клематис волотистий рясно. Цвітіння настає в вересні. Морозостійкий, проте, на зиму в середній смузі коренева система потребує укриття.

клематис

Догляд за клематисом

У суху погоду поливають клематиси не часто, рясно. Підгодовують клематиси не менш 4 раз за все літо після поливу мінеральним добривом. Щоб закрити нижні пагони і оберегти грунт від перегріву клематиси засаджують літниками. Перед укриттям кущі клематисів слід обрізати і ретельно очистити від старого листя.

Місцезнаходження клематиса

Клематис - рослина світлолюбна. Якщо недостатньо світла, можна не дочекатися цвітіння. Тому в середній смузі клематис найкраще садити на сонячному місці або злегка затіненому. Тільки в південних районах, де вони страждають від перегріву грунту, їх слід садити в півтіні. Вітер є страшним ворогом клематисів: він ламає пагони, пошкоджує квітки. Клематиси вимогливі до вологи: у період росту їм потрібен хороший полив.

клематис

Грунт

Клематиси люблять родючу суглинну або супіщану грунт, пухку, багату перегноєм.

посадка клематиса

Так як клематиси на одному місці можуть рости більше 25 років, заздалегідь готують землю. Як правило, ями копають розміром не менше 60х60. До шару землі, викопали з ями, підмішують 2 відра компосту або перегною, по відру піску і торфу, 100 г суперфосфату, 150 г мінерального добрива, 150 г вапна, 100 г золи. Перед посадкою клематиса ретельно потрібно перемішати земляну суміш, зсипати в яму і ущільнити.

При осінній посадці у клематисів повинні бути вегетативні бруньки, при весняній - не менш одного втечі. У саджанців повинні бути 3 кореня завдовжки менше 10 см.

Опора для клематиса

Для нормального розвитку, рясного і тривалого цвітіння клематиса опора має велике значення. Важливо, щоб опора була не тільки практична і зручна для рослини, але і красива.

клематис

Часто опорою для клематиса служать кущі бузку, вейгели, форзиції. Ліана клематиса чіпляються за них, піднімається вгору, вільно звисає, і в середині літа чагарники ховаються під розкішними квітками. Прекрасними опорами для клематисів вважаються арки і ширми.

обрізка клематиса

Краса клематисів залежить від того, як правильно буде проведена обрізка. Перший раз вкорочувати пагони потрібно при посадці, це дуже важливо для надземної частини. З нижніх нирок, залишених при посадці, виростають кілька пагонів, які влітку потрібно обов'язково прищипнуть. Щоб розтягнути цвітіння, деяку частину пагонів слід навесні обрізати.

На початку сезону ліани клематисів потрібно знову вкоротити до вегетативних бруньок, які початок дадуть новим паросткам. Далі про обрізку клематиса на зиму. У сортів груп Вітіцелла і Жакмана, перед укриттям треба обрізати всю надземну частину до рівня ґрунтового шару.

клематис

розмноження клематисів

Як правило, мелкоцветковиє клематиси розмножують насінням. Крупноквіткові клематиси розмножуються вегетативно. Зручніше робити це діленням куща. Ділити можна і восени і навесні, поки не рушили в зростання нирки.

Можна легко розмножувати сподобався сорт клематиса відводками. Підгортання куща торфом або перегноєм. І через рік нижні пагони обростуть своїм корінням. Ще можна розмножити зеленим живцюванням.

Хвороби і шкідники клематиса

Клематис уражається борошнистою росою, сірою гниллю, іржею.

Використання: використовують клематис для вертикального озеленення. Ефектно виглядають висаджені кілька клематисів на одній стороні садової доріжки.

Альтанку на сонячному місці, зробити можна тінистій і ошатною, посадивши навколо клематиси двох-контрастних забарвлень. На тлі стін красиво виглядають малинові, фіолетові, пурпурні сорти, Біля стін з червоної цегли ефектно виглядають блакитні, білі і рожеві.

партнери

Посадивши клематиси поруч з форзиції, спірея, бузок або бузком, можна продовжити цвітіння чагарнику. Невеликі деревця теж декорують дужими видами клематісова, які утворюють в кроні довгі шикарні гірлянди.