Стрелиция: догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото.

Стрелиция (Strelitzia) це декоративна рослина, завезене до нас з Південної Африки. Назва квітка отримав на честь дружини англійського монарха короля Георга, дівоче прізвище, якій була Мекленбург-стрелітціі. Ця рослина відноситься до одного з найбільш улюблених рослин по всьому світу, з-за своїх неймовірних і красивих форм, його широко використовують в своїй роботі дизайнери та флористи.

стрелиция

Стрелиция в природі представлена п'яти видами, починаючи від трав'янистих до деревовидних. Стрелиция це багаторічна рослина з вічно зеленим листям. Деякі види досягають у висоту більше 10 метрів. Кімнатна стрелиция не має стовбура і може досягати до двох метрів висоти. Листя за формою нагадують бананові довгасто-овальної форми і можуть досягати довжини до 40 см. Стрелиция має стрижневу кореневу систему. Її листя еліптичної форми, зеленого кольору з нальотом світло-синього кольору, досягають в довжину до 2 м. І шириною до 80 см.

стрелиция

Квіти мають довгий цветонос, на якому розташовані помаранчеві і лілові пелюстки, що досягають до 20 см. В діаметрі. На кожній рослині можуть перебувати від 6 і більше квітконосів, на яких може розкритися до 7 квіток, завдяки чому, за цвітінням можна спостерігати до півроку. При гарному догляді за рослиною можна кілька разів на рік спостерігати, як відбувається цвітіння. Зрізані квітки можуть спокійно стояти до 4 тижнів.

стрелиция

Правила догляду в домашніх умовах

Для догляду за квіткою в домашніх умовах багато часу не буде потрібно. Розміщувати в будинку рослина краще з західної або східної сторони, не даючи потрапляти пряме сонячне проміння на рослину. Основна вимога це забезпечити рослину великою кількістю світла і простору для зростання. Стрелиция воліє яскраве світло, але на початковому етапі вирощування рослини, необхідно зробити так щоб воно поступово звикали до яскравих променів. У літню спеку можна переставити квітка в більш затінене місце. Влітку можна виставляти квітку на вулицю в сад або балкон, що сприятливо вплине на рясне цвітіння рослини.

стрелиция

температура

Стрелиция це теплолюбна рослина. Взимку краще помірну температуру не нижче 12 градусів, влітку підійде кімнатна температура не вище 24 градусів. Бажано, якщо є можливість, зробити для рослини коливання температури, наприклад, винести рослина вночі на балкон або на вулицю. Кімнатної стрелиции необхідне свіже повітря, але не треба забувати прикривати її від прямих ультрафіолетових променів і оберігати від вітру.

Вологість для квітки не настільки важлива, але любить періодичне обприскування водою. При догляді за рослиною необхідно періодично вносити мінеральні та органічні добрива, не забуваючи чергувати їх між собою. Особливо це важливо робити 3 рази в місяць, коли рослина активно зростає і цвіте. Закінчувати підгодівлю можна після того як рослина відцвіте. У період спокою рослина краще перемістити в прохолодне місце і зрізати квітконоси.

стрелиция

полив

Поливати стреліції необхідно рясно з весни по осінь. Грунт повинна бути весь час трохи вологим, головне стежити за тим, щоб не було застою вологи. Взимку якщо рослина перебувати у відносно прохолодному приміщенні, то грунт можна майже не поливати максимум раз в десять днів головне щоб земля повністю не пересихала. Воду для поливу потрібно використовувати відстояну або фільтровану, при необхідності можна підігріти до кімнатної температури. Що стосується вологості повітря, то стрелиция воліє трохи підвищену вологість, так що в спеку листя необхідно протирати вологою тканиною або обприскувати водою.

стрелиция

розмноження

Розмноження квітки в домашніх умовах відбувається за рахунок поділу кореневища, при цьому треба намагатися, щоб на кожному черешку залишалося більше ніж дві точки росту. При цьому треба звернути увагу, що кореневище крихке, тому треба розподіл кореневища виробляти акуратно.

стрелиция

посадка

Для посадки квітки знадобитися горщик з хорошим дренажем. Грунт для горщика рекомендується робити з суміші дернової, листової, перегнійної землі і піску в співвідношенні (2: 1) і додати торф. Горщик треба вибирати просторий і глибокий, що сприятливо впливатиме на ріст кореневої системи. Дорослі рослини, якщо в цьому є необхідність, можна пересаджувати, але зазвичай їх пересаджують через два роки.

стрелиция

цвітіння

Стрелиция може цвісти як влітку, так і восени. Все буде залежати від умов утримання рослини. Якщо забезпечити утримання квітки взимку при температурі до 15оС, то влітку можна чекати хорошого цвітіння. Якщо ж тримати квітка при такій же температурі влітку, то в жовтні рослина може дати квіти.

стрелиция

Види і сорти

стрелиция серпня

Або ще її називають біла стрелиция. Це багаторічна рослина зі світло-зеленими довгастими еліптичної форми листям. Довжина листя може досягати до 1 метра довжини. Квітки білого кольору з фіолетовим чохлом. Цвіте з січня по березень. Розмножується насінням або поділом кореня. Може вирощуватися в оранжереях

стрелиция Миколи

Є родичем стрелиции королівської. Свою назву отримала завдяки імені російського імператора Миколи. Якщо порівнювати з королівської стрелиция відрізняється забарвленням пелюсток, які у неї синього і білого кольору. Листя мають темно-зелене забарвлення. За розміром великі (досягають до 2 метрів в довжину) і шириною (до 80 см). Якщо порівнювати по висоті, то стрелиция Миколи нагадує тросніковую стреліції, в висоту вона може, досягати до 12 метрів.

стрелиция гірська

Це древообразная рослина, яке в природі може досягати до 10 метрів. Ці рослини відрізняються своїми великими розмірами листя і квітів. Також їх особливістю є біле забарвлення квітів, що відрізняє її від королівської і тросніковой стрелиции.

стрелиция очеретяна

Цей вид за забарвленням квітів дуже нагадує королівську стрелиция. Однак відрізняється від неї своєї голчастою формою листя. Своє поширення ці рослини отримали в східній частині Південної Африки. У зв'язку з досить суворим кліматом проживання, ця рослина спокійно пристосоване до тривалої посухи і різкого похолодання, переносить зниження температури аж до мінусової температури.

Стрелиция королівська або Стрелиция дрібнолиста

Зростає в лісах на схилах гір Південної Африки. За свою яскравість ця рослина отримало у місцевого населення назва «журавель». Може досягати висоти до 2 м. Листя подовженої овальної форми досягають до 45 см. Має зовнішні пелюстки помаранчевого кольору, які досягають довжини до 15 см. І темно-сині пелюстки, які знаходяться всередині. Цвіте два рази в році, в основному навесні і восени.

Перше цвітіння може відбуватися в середньому через два місяці. Даний вид рослини не часто можна побачити у квітникарів. Це можна пояснити тим, що розмноження цієї квітки досить складний процес. Ця квітка через свою особливість, а саме відсутність стебла і бічних пагонів, можливо, розводити тільки за рахунок бічних відростків, які можуть з'явитися у дорослих зміцнілих квіток і то тільки в рідкісних випадках.

стрелиция