Ялиця: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Рід налічує приблизно 50 видів, поширених, в помірних зонах Північної півкулі.

У природних умовах ялиця росте в гірських зонах помірного і субтропічного пояса Східної і Центральної Європи, Далекого Сходу, Сибіру, ​​Східної та Центральної Азії (Китай, Японія, п-ів Корея, Гімалаї), Північної Америки та Північної Африки.

опис ялиці

У західній півкулі ялиця поширена від Аляски і до Гватемали і від Лабрадору до гірських районів Північної Кароліни. В основному ялиця росте у вологому прохолодному кліматі. Найвищим деревом Росії є саме ялиця ( ялиця кавказька ).

ялиця кавказька

Ялиця є потужним однодомні, вічнозеленим деревом з конусоподібної кроною. У ялиці потужна коренева система, стрижнева, що йде глибоко в грунт. У ялиці нирки смолисті або зовсім без смоли. Хвоїнки двох типів.

На репродуктивних пагонах, із загостреною верхівкою, на вегетативних пагонах - зі слабовиемчатие або закругленою верхівкою. Хвоя ялиці живе близько 8-15 років, але там, де більш холодний клімат, голки залишаються на дереві довше.

У більшості представників хвоинки поодинокі, розташовані спірально, через скручування черешків на бічних гілках настильністю або гребенчато в одній площині. У підстави листя розширені в округлений диск, який зберігає на втечу слід після опадання, часом трохи виступаючий.

Шишки циліндричні, сидячі, яйцевидні, дозрівають в перший же рік і розпадаються восени або ж взимку, звільняючи насіння. Стрижень шишок довго залишається на гілках. По верхньому краю насіннєві луски, зрізані або шірокозакругленние, донизу звужені, з клиновидним підставою, без пупка.

Насіння треугольно-клиновидні або оберненояйцевидні-клиновидні, зі смоляними порожнинами, дуже важко відокремлюються від крила, навколишнього насіння; крило вееровідние або прямокутної форми.

Ялиця починає цвісти на 60-65-му році життя, на відкритому місці раніше. Чоловічі шишки ялиці знаходяться на верху торішніх пагонів, жіночі шишки червоно-фіолетові або зелені, вертикально стоячі, розташовані поодиноко в верхній частині крони близько решт торішніх пагонів. Зростає ялиця перший десяток років дуже повільно, потім набирає темп. Граничний вік ялиці близько 300-500 років.

Ялиця - дуже декоративна лісова порода, яка дає не тільки стройову деревину, а й поширена в ландшафтному будівництві. Ялиця дуже декоративна і прекрасно приживається за межами природного ареалу. З кори деяких видів ялиці отримують ялицевий бальзам і цінні смоли, з гілок і хвої - ялицеве ​​масло, цінуються також і ялицеві лапки. З них роблять ефірне масло. Крім ефірної олії, лапка містить аскорбінову кислоту (вітамін С) а також є сировиною для її отримання.

Види і сорти ялиці

ялиця бальзамическая

Є однією з головних лісоутворюючих порід в Північній Америці, де росте в хвойної зоні. В горах ялиця бальзамическая піднімається до межі лісу, але частіше за все зростає в низинах і поруч з водостоками разом з видами туї, тсуги, ялини, сосни, а також листяними породами.

ялиця бальзамическая

Висота дерева близько 15-25 м і діаметр стовбура 0,8 м. Ялиця бальзамическая є дуже декоративним видом, завдяки великій кількості молодих темно-фіолетових шишок.

Шишки сіро-бурі, овально-циліндричні, дуже смолисті, довжиною від 5 до 10 см і товщиною 2 см. Розсипаються вони в жовтні.

ялиця бальзамическая

Насіння бурого кольору з фіолетовим відливом, їх розмір 5-8 мм. У плодоношення цей вид ялиці вступає в 20-30 років. Цей вид ялиці теневинослив. Віддає перевагу суглинні вологі грунту. Живе близько 150-200 років.

Ялиця біла (європейська)

Цей вид ялиці зростає на висоті близько 350-1500 м над рівнем моря, утворює чисті ліси, а також змішані з ялиною і буком. Дерево заввишки близько 30-60 м, стовбур діаметром до 2 м. Хвоя тупа, плоска, блискуча, зверху - темно-зелена, знизу - з білими смужками, в довжину близько 2-3 см. На пагонах вона тримається 6-9 років.

Жіночі шишки - зеленого кольору, поодинокі, вертикальні, утворюються близько до кінців торішніх пагонів, чоловічі шишки пурпурові або жовті, поодиноко сидять в пазухах хвої торішніх пагонів. Ялиця біла погано переносить сухість і заболоченість грунту. Любить рости на вологих родючих ґрунтах. Дерево живе до 300-400 років.

ялиця біла

Деревина цієї ялиці біла, без смоляних ходів, дуже стійка до гниття, прекрасно сушиться, розпилюється, колеться, строгается і фанерується, завдяки цьому вона широко використовується в будівництві.

ялиця велика

Ялиця велика в природі росте на узбережжі Тихого океану Північної Америки. Крона цього виду ялиці конусоподібна, на відкритих ділянках може, починається від землі. Кора тонка, темно-коричнева, з віком її товщина стає 6-8 см і починає розтріскуватися.

ялиця велика

Незважаючи на її декоративність, в озелененні ялиця велика застосовується дуже рідко через вимоги до умов вирощування, а також клімату. Дерево заввишки від 35 до 90 м і діаметром стовбура 70-120 см. Форма хвої темно-зелена, має чотиригранну форму. Віддає переваги помірно вологим родючим ґрунтам. Тривалість життя близько 250-300 років.

ялиця Вича

Ялиця Вича в природі росте в горах Японії, утворюючи змішані або чисті насадження з іншими видами ялиці, ялинами на висоті близько 1300-1900 м над рівнем моря. Є струнким деревом з пірамідальною кроною. Дуже швидко зростає, в 30 років досягає більше 10 метрів у висоту.

ялиця Вича

Хвоя м'яка, близько 2,5 см в довжину, темно-зелена, блискуча зверху, знизу - з білими смужками. У вітряну погоду це надає дереву сріблясто-білий відтінок.

Шишки близько 7 см завдовжки, в молодому віці фіолетово-пурпурові, в зрілому - коричневі, луска шірокоціліндріческая, довжиною близько 6-7см. Насіння з коротким крилом, жовтуваті. Любить рости на родючих ґрунтах. Живе близько 200-300 років.

ялиця іспанська

Останні дослідження вчених, пов'язані з ялицею іспанської, довели, що це дерево з'явилося ще до Льодовикового періоду. Сьогодні вони намагаються встановити, як воно вижило.

ялиця іспанська

Крона конусоподібна, широка, низько-пущена, гілки розташовані горизонтально. Кора гладка, темно-сіра, до зрілості знаходить тріщини. Молоді пагони голі, практично сильно смолисті. Гілки тверді покриті дуже жорсткими колючими голками сріблясто-блакитного відтінку.

ялиця корейська

Ялиця корейська виростає в горах на Корейському півострові на висоті від 100-1900 м над рівнем моря. Цей вид ялиці відрізняється шорсткою корою. Її молоді жовтуваті пагони вкриті тонкими волосками. Потім вони набувають червоний відтінок.

ялиця корейська

Ялиця корейська наповнена чарівністю. Уже в молодості вона починає в достатку плодоносити. Чудові, спрямовані вгору, на тлі зеленої хвої фіолетово-пурпурні шишки, надають дереву дивовижний вид. Завдяки своїй декоративності ялиця корейська широко культивується в усьому світі.

ялиця корейська

Її високоякісна деревина використовується для целюлозно-паперової промисловості.

Ялиця Нордмана (кавказька)

Дерево з узкопирамидальной кроною, з трохи піднятими гілками і прямим стовбуром. Кора стовбура сіра, гладка, з невеликими еліптичними слідами від облетілих сучків і тріщинами.

ялиця Нордмана

Молоді пагони жовто-зелені, опушені, потім стають коричнево-бурими і голими. Її нирки не містять смолу, опушені. Ялиця кавказька вітростійка через свою розвиненої кореневої системи.

ялиця кавказька

Вимоглива до вологості повітря, любить свіжі, суглинки з домішкою чорнозему. Однак може рости на вапняних грунтах. Цей вид ялиці довговічний, живе до 500-800 років.

ялиця одноколірна

Батьківщиною ялиці одноколірної є Північна Америка. Насадження цього виду, як правило, розташовані по тінистих схилах, а також уздовж річок. Велике дерево з конусоподібною кроною.

ялиця одноколірна

Гілки розташовані горизонтально. Висота дерева близько 35-50 м, діаметр стовбура 1,5 м. Хвоя вузька м'яка, довжиною близько 5-8 м, пахне лимоном. З обох сторін вона матово-сизувато-зелена.

ялиця одноколірна

Плодоносить кожні 3 роки. Шишки темно-фіолетові, овально-циліндричні, довжиною около8-15 см. Росте дуже повільно, в 5 років її висота досягає 1 метра, а в 10 років 2 метри. Добре росте на піщаних сухих ґрунтах.

ялиця одноколірна

Ця ялиця дуже декоративна. У садівників особливо популярні форми з сріблястою і блакитним хвоєю, які прикрашають будь-який присадибна ділянка.

ялиця равночешуйчатая

У природних умовах ялиця равночешуйчатая зростає в центральних районах Японії. Дерево заввишки близько 25-40 метра, діаметр крони 1-5 метра. Крона пірамідальна, з гладкими коричневими або сірими гілками.

Хвоя довжиною близько 3 см і шириною около1-3 см, знизу блакитнувата забарвлення, а зверху темно-зелена.

ялиця равночешуйчатая

Чоловічі шишки шириною 7 мм, довжиною 1,5 см, мають яйцеподібну форму. Жіночі шишки - темно-фіолетові, циліндричні. Шишки коричневі шириною 3 см і довжиною 10 см. Живе близько 300 років.

ялиця субальпійська

Виростає в горах Північної Америки. Найкраще ялиця культивується в районах з вологим теплим кліматом. Є цінною декоративною породою, використовується в ландшафтному дизайні.

Дуже ефектно виглядає в групових і одиночних посадках. Зверху хвоя матово-синьо-зелена, знизу з білими смужками. Тримається на пагонах 9 років. Живе близько 300 років.

ялиця субальпійська

Місцезнаходження

Ялиці тіні, але краще всього розвиваються при хорошому освітленні. Вітростійкі. Вимогливі до вологості повітря. Дуже чутливі до забруднення повітря газами і димом.

Грунт для ялиці

Все ялиці вимогливі до вологості, багатства і дренированности грунту.

розмноження ялиці

Ялиця розмножується насінням, які заготовлюються на початку дозрівання шишок. Сіяти потрібно восени, або навесні. При звичайних умовах насіння зберігаються до одного року. Можливо розмноження і однорічними живцями. Коріння у живців утворюються через 8-9 місяців.

партнери

Прекрасно виглядає з іншими великими деревами (псевдотсуга, сосна, ялина, модрина). Низькорослі види висаджують з низькими хвойниками і почвопокровними багатолітниками.

ялиця