Калина: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Рід налічує 200 видів, поширених в субтропічній і помірній зоні Євразії.

опис калини

Зростає калина у вигляді листопадних або вічнозелених чагарників, часом невеликих дерев. Велика частина видів теневинослива і вологолюбна. Абсолютно у всіх видів супротивні, часом мутовчатое розташування листя. Червоні або чорні плоди - здебільшого їстівні. Розмножується калина живцями, насінням, відводками. Жителям середньої смуги Росії знака калина завдяки широкому розповсюдженню - калини звичайної.

У дикому вигляді її можна зустріти практично в кожному лісі - на галявині, узліссі, просіці.

калина

Калини дуже декоративні. Велика частина починає цвісти в травні, закінчуючи весняне буйство квітів своїми рожевими, білими або жовтуватими суцвіттями. Цвітіння, іноді розтягується на три тижні. Все калини - відмінні медоноси.

Славляться калини і плодами. Ягоди набувають розмальовку вже в серпні. Вони чудово виглядають на тлі зеленої крони, радують очі всю осінь і прикрашають кущі навіть взимку. У деяких видів плоди рожево-помаранчеві або червоні. Інші види калини дають чорні ягоди з блакитним або сизим нальотом. Але буває така калина, у якій є плоди 2 кольорів: зрілі, - чорні, а інші, незрілі, червоного забарвлення.

Види і сорти калини

У деяких видів калини є декоративні форми, що відрізняються від предків особливими рисами зовнішнього вигляду. Найвідомішим культивар калини звичайної є Бульденеж.

Калина червона або звичайна

Росте в лісовій та лісостеповій зоні практично всієї Європи.

Чагарник або дерево 4 м у висоту. Стовбур куща покритий тріщинуватих корою. Листя калини звичайної великі, 5-лопатеві, в весняний сезон світло-зелені, влітку просто зелені, восени червоні.

Безплідні білі квіти розпускаються на кілька днів раніше плодущих калин, прикрашаючи чагарник протягом 15 днів. Плоди - червоні кістянки округлої форми, з жовтою м'якоттю, їстівні, мило виглядають на тлі зелені.

калина

Має декоративні форми:

Калина звичайна 'Нанум' ( 'Nanum') -карліковая форма (1м) з дрібними листочками. Вегетіруєт з квітня і до початку жовтня. Зростання повільний. Взимку трохи обмерзає.

Калина звичайна 'Розеум' ( 'Roseum') - найпоширеніша, ще її називають "Бульді-неж". Висота куста- 2 м, деревця - 4 м. Крона у калини звичайної Бульденеж шірокораскідістая. Кулясті суцвіття складаються з безплідних квітів, спочатку оливкових, потім білих, нагадують снігові грудки.

калина

При відцвітанні квітки калини Бульденеж рожевіють. Під час цвітіння, яке триває 35 днів, чагарник декоративний як в груповий, так і в одиночній посадці. Особливо ефектно виглядає у води і в штамбової формі.

Калина звичайна 'Компактум' ( 'Compactum'), В висоту кущ до 2 м. Цвіте в червні.

калина

Квітки калина звичайної 'Компактум', крайові білі, серединні дрібні, двостатеві, рожеві або білі. Плоди у калини звичайної 'Компактум' яскраво-червоні ..

Калина звичайна 'ауреум' ( 'Aureum'). Кущ компактної форми в висоту 2 м. Листя жовта, влітку, стають зеленими. Квітки у неї білі. Плоди у калини звичайної 'ауреум' красивого червоного кольору. Красиво виглядає в невеликій півтіні, особливо в сонячне спекотне літо. Може підмерзати.

калина Саржента

У природних умовах поширена на Далекому Сході, в Східному Сибіру, ​​на Сахаліні, в Кореї, Японії. Калина Саржента поширена в європейській частині Росії, на Алтаї, Уралі, де зустрічається на лісових узліссях, просіках, серед чагарників біля води.

калина

Калина Саржента має розлогий кущ і листя з довгими черешками і центральною жилкою. Цвітіння починається в кінці травня. Безплідні квітки до 3 см в діаметрі, квітки мають пурпурні, часом жовті, пильовики. На початку жовтня дозрівають кулясті яскраво-червоні плоди.

Тіні, зимостійка. Калина Саржента є хорошим декоративним чагарником, особливо ефектним під час цвітіння і плодоношення, в одиночних, по берегах водойм.

калина гордовина

Є відомою калиною з чорними плодами, ще й їстівними. Поширена калина гордовина в Малій Азії, Середньої і Південної Європі, на Північному Кавказі.

У калини гордовина абсолютно інший вигляд у порівнянні з калиною червоною. Чагарник заввишки 5 м. Крона компактна, густа, 2,5 м діаметром.

Калина гордовина - одна з красівейшіхдекоратівних чагарників, давно використовується в озеленення парків і садів. Невимоглива до грунтів, морозостійка, тіньовитривала, посухостійка, зберігає до зими рожево-червоні листя і чорні плоди. Прекрасно розмножується насінням.

калина

Цей вид калини є одним з найкрасивіших декоративних чагарників, ошатною під час цвітіння, в період дозрівання плодів і в осінній сезон - яскравим забарвленням листя. Прекрасно поєднується з липою і дубом.

Калина гордовина має декоративні форми: пестролистная - з жовто-строкатим листям; і зморшкувата - з більш великими суцвіттями і більш зморшкуватими листками.

Калина гордовина 'Aureum'. Кущ заввишки 3 м, з овальними листям. Листя зверху золотистого кольору, знизу сріблясто-повстяні.

Калина гордовина 'Aureo-variegatum'. Листя цієї калини з жовтими смужками і плямами. Цвітіння настає в травні, може іноді плодоносити.

калина чорна

Зростає на півдні Хабаровського і Приморського краю. Виростає в хвойно-широколистяних лісах.

Сильноветвящийся, розлогий кущ близько 3 м у висоту, часом невелике деревце з, ажурною кроною, сіруватим стволом і світлими, голими, жовто-сірими гілками. Листя еліптичні, на вершині гострі, зверху темно-зелені; жовто-білі, непоказні квітки зібрані в шитковідниє суцвіття.

калина

Плоди у калини чорної з блискучою, чорною шкіркою і солодкою м'якоттю, їстівні.

Калина чорна світлолюбна і вимоглива до грунту. Прекрасно переносить пересадку. Декоративна весь сезон, але особливо восени.

Захист від шкідників і хвороб: часто калина уражається калиновим короїдом, який з'їдає все листя, залишаючи від них лише жилки. Для боротьби з ним можна обробити 0,2% хлорофосом.

Декоративні форми калини найкраще розмножувати живцями. Їх укореняемость дуже висока.

калина

Все калини декоративні, деякі мають різноманітні декоративні форми. Дуже ефектні калини на тлі лип, беріз, кленів, ялин і горобин. Калини на садовій ділянці - це не тільки красиві, але і корисні, лікарські та їстівні рослини.