Олеандр: догляд в домашніх умовах, фото.

Олеандр (з латинської Nerium) - вічнозелений чагарник, що належить до сімейства кутровие. У природних умовах цей красень любить рости біля води у величезних кількостях, внаслідок чого утворюються справжні зарості. Поширений в єдиному вигляді ( Олеандр звичайний ) на територіях зі середземноморським кліматом (вони простилаються від півдня Європи і півночі Африки до самої Японії).

Він має вузькі ланцетоподібні темно-зелене листя, бурі стебла, які покриті чечевичками округлої форми. Існує величезна кількість садових форм цієї рослини. Їх квіти бувають різних відтінків: білого, жовтого, червоного. Вони мають різний за інтенсивністю аромат і різну махровість.

олеандр

Догляд в домашніх умовах

Догляд за олеандром не представляє особливих труднощів. Потрібно вчасно проводити обрізку після періоду цвітіння. А ось видаляти зів'ялі суцвіття поспішати не треба, так як вони мають властивість зацвітати повторно. Кімнатний квітка любить провітрювання, тому в теплі періоди його сміливо можна виносити в сад або розміщувати на балконі.

Не можна забувати про отруйність цього представника кімнатних рослин. Внаслідок попадання соку з листя або стебел на шкірі можуть утворитися висипання. Тому під час догляду за ним руки повинні бути захищені рукавичками.

олеандр

Види і сорти олеандра

Селекціонерами виведено багато рослин гібридних сортів, серед яких є рослини з простими і махровими квітками різного забарвлення. Популярними є сорти « Can-Can », « Elegance », « Double Salmon », « Scarlett » і багато інших.

Температура і вологість повітря

Ці фактори дуже важливі для рослини. Температурний режим в приміщенні, де знаходиться олеандр, повинен бути стабільним: 23-28 ° С в літній період і 13-18 ° С в осінні і зимові місяці.

Кімнатний чагарник любить обприскування. Важливо його виробляти часто, особливо в спекотні дні і протягом усього опалювального сезону в приміщенні. Крім такого способу зволоження повітря потрібно в піддон під квітковим горщиком насипати дренаж і залити його водою.

Сухе повітря призводить до всихання кінчиків листя. Саме тому за вологістю в приміщенні і безпосередньо біля самого квітки потрібно ретельно стежити.

олеандр

Розмноження і посадка олеандра

Цей красивий представник флори розмножується насінням, живцями і повітряними відведеннями.

Вирощування з насіння

Насіння потрібно висівати відразу після того, як вдалося їх зібрати, так як схожість їх дуже низька. Спочатку посівний матеріал замочується на 30 хвилин в слабкому розчині з перманганату калію або фунгіциду. Потім протягом години вони повинні вимкнути в стимуляторе зростання (циркон або гетероауксину). Суміш для висіву насіння готується так само, як і для посадки дорослої рослини. Посівний матеріал висівають на поверхні землі. Для нормальних сходів температурний режим потрібно витримувати в межах 33-35 ° C. Через 10 днів з'являться перші паростки. Їм потрібна штучна підсвітка, висока вологість повітря, тепло і періодичне провітрювання. Коли у молодих пагонів утворюються 4-5 листочків, їх потрібно розсадити в окремі ємності.

олеандр

живцювання олеандра

Живцювання олеандра проводять в осінній і весняний періоди. Для цього потрібно зрізати пагони, які досягли в довжину 15 см, і трохи підсушити. Місця зрізів обов'язково присипаються деревною золою. Для вкорінення використовують суміш, до складу якої входить деревне вугілля, перліт і пісок. Після посадки живців їм забезпечують яскраве освітлення і стабільну температуру повітря. Здійснюється помірний полив. Ні в якому разі не можна допускати надлишку вологи, щоб уникнути процесів загнивання. Вкорінюються живці приблизно через місяць. Якщо коріння сильні, молоді рослини можна сміливо висаджувати в субстрат з дернової і торф'яної землі, піску і перегною, узятих в рівних кількостях.

олеандр

Розмноження повітряними відводами

Олеандр випускає повітряні відведення, за допомогою яких його теж можна розмножувати. Для утворення коренів на отводке потрібно надрізати кору, зняти її і оголений ділянку гілки обмотати мішковиною так, щоб між нею і стеблом можна було засипати пісок. Кожен день потрібно зволожувати пісок, поливаючи через тканину. Коли утворюються корінці, відводок відрізають від материнської рослини і висаджують в горщик.

олеандр

пересадка олеандра

Пересадка проводиться в міру потреби, коли коренева система заповнює повністю горщик. Найкраще це робити в кінці весни або на початку літа.

Для пересадки цієї кімнатної рослини використовують суміш, що складається з однакових частин листової, дернової, перегнійної та торф'яної землі, а також піску.

Дорослі рослини потрібно пересаджувати за допомогою перевалки. Але якщо рослина дуже велике, достатньо замінити верхній шар старого субстрату новим, щоб не пошкодити чагарник і його кореневу систему.

Іноді коренева система рослини стає величезною. У таких випадках при пересадці потрібно видалити старі коріння, обрізавши їх, а місця зрізів рясно присипати деревним вугіллям. До процедури проріджування коренів олеандр нечутливий і на його загальний стан це не відобразиться негативно. Навіть навпаки: внаслідок такого підрізання олеандр надалі порадує рясним цвітінням.

олеандр

обрізка олеандра

Олеандр - вічнозелений чагарник, для якого обрізка є необхідною умовою для нормального росту і цвітіння, а також для формування красивої крони. Проводять цю процедуру систематично, але обов'язково після закінчення періоду цвітіння. Всі гілочки вкорочують вдвічі. Відрізані пагони використовують для розмноження рослини. Крім того, коли рослина перебуває у фазі цвітіння, потрібно видалити однорічні пагони, які ростуть безпосередньо під квітковими нирками. Їх необхідно вискубувати, щоб вони не заважали розвиватися квіткам. Якщо упустити регулярну обрізку або робити її неправильно, цвітіння так і не настане. Хоча причиною для цього можуть послужити також дефіцит світла, убогий полив і відсутність підживлення.

полив

Рослина потребує частих рясних поливах. Їх потрібно проводити, коли верхній шар субстрату підсихає. Перед тим як поливати, воду бажано деякий час витримати при кімнатній температурі. В осінньо-зимовий період досить поливати чагарник 3 рази в тиждень. Але слід пам'ятати, що перезволоження грунту призводить до закисання землі і загнивання кореневої системи.

олеандр

освітлення

Олеандр необхідне яскраве сонячне світло. Тому найкращим чином він буде себе почувати на вікнах, що виходять на південний схід. Через дефіцит сонячних ванн пагони витягуються, листя стає бляклими, бутони можуть зовсім розкритися. Якщо немає можливості створити оптимальне природне освітлення, можна застосувати штучне джерело світла.

У літній період рослина потрібно виносити на вулицю, але розмістити так, щоб воно було захищене від протягів і опадів.

Взимку кімнатному квітці необхідно додаткове освітлення для продовження світлового дня до 8 годин. Можна застосувати лампи денного світла, встановивши їх не далі 70 см від олеандра.

добриво

Підгодовувати представника сімейства кутрових потрібно в весняно-літній період. Для цього застосовують як комплексні добрива, призначені для кімнатних рослин, так і органічні (рідкий розчин на основі коров'яку). Підживлення проводять 1 раз в 2 тижні. Добриво вноситься через годину після поливу.

Запобіжні заходи при вирощуванні

Квітникарі знають, що олеандр - рослина, що має отруйний сік. Під час обрізки стебел обличчя людини повинно бути захищене маскою, а руки рукавичками. Тільки так можна уникнути попадання на шкірні покриви отруйної субстанції, яка може викликати блювоту, розлад шлунково-кишкового тракту і навіть порушення ритму серця. Також потрібно ретельно берегти очі і рани, в які потрапляння соку більш ніж небажано.

Особливо обережними потрібно бути тим людям, в яких є маленький діти. У таких будинках кімнатний чагарник потрібно розміщувати там, куди малюки не зможуть дістати.

Спати в приміщенні з квітучою рослиною можна, так як від його аромату можна легко отруїтися.

олеандр

Хвороби і шкідники олеандра

Чагарник може піддаватися навалі шкідників: павутинного кліща, попелиці, щитівки і борошнистого червця. Також він може хворіти на рак, грибкову і бактеріальну хворобу. Щоб уникнути появи шкідливих комах і хвороб рослина потрібно піддавати хімічній обробці систематично.

Якщо кімнатному квітці мало світла, він реагує на це відсутністю цвітіння влітку і скиданням листя взимку. Слабке цвітіння сигналізує про недостатньому поливі, відсутності обрізки і нестачі добрива.

Олеандр - красива рослина. Якщо правильно доглядати за ним, чагарник буде радувати своїми вишуканими квітами і листям насиченого зеленого кольору. Але з огляду на його отруйність, квітникарям потрібно ретельно зважити користь і ризик від його присутності в будинку, перш ніж заводити. Особливо це актуально для сімей з маленькими дітьми і кімнатними тваринами.

олеандр