Спірея. Сорти і види спирей. Фото спіреї.

Рід спірея налічує 90 видів, поширених в лісостеповій і напівпустельною зоні, субальпійській зоні гір Північної півкулі.

спірея

опис спіреї

Спірея - листопадні чагарники , іноді перевищують 2 м у висоту. Форма куща різна, є: плакучі, пірамідальні, прямостоячі, напівкулевидні, каскадообразние, що стеляться форми. Види спіреї між собою відрізняються формою і забарвленням листя, багато видів спирей восени змінюють зелене забарвлення на жовтий, помаранчевий або ж пурпурово-червоний.

спірея

Більшість самих різних видів при вмілому підборі дозволяє домогтися їх безперервного цвітіння з весни до осені. Спірея цінуються за пишне і тривале цвітіння.

Квітки спіреї дрібні, але численні, зібрані в різні за формою суцвіття: щитковидні, пірамідальні, волотисте і колосовидні. У деяких видів спіреї зустрічаються поодинокі квітки.

спірея

Забарвлення квіток теж різноманітний - від білого до малинового. Декоративність спіреї обумовлена ​​не тільки різноманітним розташуванням суцвіть на пагонах, а також і термінами цвітіння.

Є такі види, суцвіття яких покривають повністю весь втечу; у інших видів спіреї суцвіття розташовуються лише на верхній частині пагонів; ще у одних - на кінцях пагонів.

спірея

Спіреї поділяють на 2 групи: весеннецветущие спіреї і летнецветущіх. У весеннецветущих цвітіння, як правило, відбувається на пагонах попереднього року і квітки білого забарвлення; у летнецветущіх - квітки червоні, рожеві, малинові, а цвітуть вони на пагонах нинішнього року.

спірея

Такий поділ на дві групи знайшло відображення також і в агротехніці догляду за цими кущами; цвітуть навесні спіреї обрізають відразу ж після цвітіння, а квітучі спіреї влітку - тільки навесні.

Спіреї першої групи цвітуть все дружно, але не довго, у другої групи цвітіння розтягнуте.

Все спіреї до грунту невибагливі, морозостійкі, світлолюбні, багато видів газоустойчиви, прекрасно переносять міські умови. Легко розмножуються живцями, відводками, поділом куща, насінням та порослю. Ростуть дуже швидко, починають цвісти на 3 рік.

Види і сорти спирей

Група весеннецветущих спирей

спірея сіра

Спірея сіра - сильно розгалужений кущ 2 м в заввишки, з повстяними ребристими пагонами. Листя спіреї сірої зверху сіро-зелені, знизу вони світліші, з обох кінців загострені. Білосніжні квітки спіреї сірої зібрані в пухкі щитки, розташовані по всьому побіжу. У вершини пагонів суцвіття сидячі, нижче - вони на подовжуються облиствених гілочках. Ця спірея цвіте в травні, а в червні дозрівають плоди.

спірея

Насінням спірея сіра не розмножується, тому що це вид є гібридом. Кущ спіреї сірої дуже декоративний завдяки компактності куща і никнуть гілками, великій кількості білих суцвіть. Висаджується ця спірея, як одиночним кущем, так і групами. Квітучі пагони спіреї сірої можуть використовуватися для складання букетів.

Дуже цікавий сорт 'Grefsheim' -невеликий густоветвистий чагарник з аркообразной поникаючими гілками і вузькими листям. Білосніжні, досить великі махрові квітки, зібрані в густі пучки, розташовані уздовж пагонів.

Спірея сіра вважається зимостійкою.

спірея аргута

Високий кущ (2 м) з розлогою кроною, з вузькими, сильно зазубреними, ланцетними, темно-зеленим листям близько 4 см завдовжки. Квітки спіреї аргута чисто-білі, 0,8 см діаметром, в численних, зонтикоподібних суцвіттях, щільно покривають пагони. Цвіте спірея аргута на пагонах минулого року, обрізати її потрібно відразу після цвітіння. Зростає повільно, по 20 см в рік.

спірея

Є однією з найефектніших весеннецветущих спирей. Завдяки великій кількості квіток, витонченості дугоподібно згинаються тонких гілок справляє незабутнє враження поблизу, і на відстані. Стійка в умовах міста.

Тонкі розлогі гілки спіреї аргута з дрібними вузькими зеленими листками і білими квітами в зонтичних суцвіттях, щільно покривають пагони, створюють відчуття непорочності.

Спірея аргута прекрасна в одиночній посадці, в композиціях з чагарниками, також її можна використовувати для живоплоту. Цвіте щорічно. Світлолюбна. Ця спірея здатна переносити невелику сухість грунту. Насіння невсхожімі, так як є гібридом.

спірея Вангутта

Спірея Вангутта приголомшує своїми великими розмірами. Висота і діаметр її крони досягають до 2 м. Відрізняється від представників цього роду розлогими, изгибающимися вниз гілками, які утворюють дуже красиву "каскадну" форму крони. Її листя 3,5 см завдовжки, зубчасті, 5-лопатеві, оберненояйцевидні, зверху вони зелені, знизу вони тьмяно-сизі, голі.

Квіти спіреї Вангутта в густих, множинних, напівкулястих суцвіттях, чисто-білі, густо покривають весь втечу. Цвітіння триває кілька тижнів. У спіреї Вангутта іноді буває і вторинне цвітіння в серпні, однак, вже не таке рясне. Красива спірея Вангутта і своїм листям. Її плоди дозрівають до жовтня. Цвісти починається з 3 років.

спірея

Спірея Вангутта швидко зростає, теневинослива, невибаглива. Але віддає перевагу сонячним місцям і добре дренованим грунтам. Морозостійка, часом підмерзають кінці пагонів, які навесні потрібно обрізати.

Спірея Вангутта ефектна в одиночних посадках, в групах, низьких живоплотах, при створенні квітників великих розмірів. Вона чудово вписується в ландшафт з соснами, ялинами, смереками, особливо на березі водойм і струмків. Добре живцями.

спірея городчатий

Зростає на південному сході Росії і Західної Європи, на Кавказі, Алтаї, півночі Середньої Азії. Виростає в зоні лугових, чагарникових степів, спостерігається на гірських кам'янистих схилах в заростях чагарників. Охороняється в заповідниках.

Спірея городчатий є невисоким чагарником, близько 1 м, з пухкої кроною, продовгуватими або оберненояйцеподібні, 3,5 см в довжину, сірувато-зеленим листям. Пізнати спирею городчатий дуже легко по городчатий краю листка і наявності трьох жилок, які виступають знизу.

спірея

Квітки цієї спіреї білі з жовтим відтінком, зібрані в широкі щитковидні суцвіття, сидять на оліственних, коротких гілочках. Тривалість цвітіння близько 20 днів. Плодоносить спірея городчатий в липні.

Засухо- і морозостійка, дає рясну кореневу поросль, може переносити недостатнє зволоження грунту, росте в півтіні, але краще розвивається при хорошому освітленні.

У садівництві спірея городчатий зустрічається не часто. Використовується в парках, групах, узліссях і лісопарках. Має гібридні форми.

спірея дубравколістная

Зростає спірея дубравколістная починаючи з Східної Європи, а закінчує Далеким Сходом. Виростає на кам'янистих схилах, в гірських лісах.

Прямостоячий кущ 2 м заввишки, з довгими пагонами, під вагою своїх суцвіть вони витончено згинаються до землі, з красивою, густою кроною, округлої форми.

спірея

Листя тонкочерешковие, довгасто-яйцеподібні, 5 см завдовжки, загострені, двічі по краю крупнозубчатие, зверху зелені, знизу вони сизі. Білі квітки 1,5 см діаметром в напівкулястих суцвіттях; цвіте спірея дубравколістная на початку травня близько 25 днів.

Газо- і морозостійка. Переносить невелике затінення. Восени листя забарвлюється в рівний, жовтий колір. Спірея дубравколістная розмножується насінням, живцями, діленням куща.

Відмінно піддається стрижці, її використовують для живоплотів. Ця спірея цінується за своє пишне цвітіння і витонченість листя.

спірея ніпонська

Родом ця спірея з Японії, де росте на острові Хондо.

Чагарник 2 м заввишки, з кулястою кроною, гілки горизонтально спрямовані; зверху городчатий, часом цільно крайніми, зеленим листям 5 см завдовжки, що вони бережуть зелений колір до глибокої осені.

Починає цвісти на початку червня, тривалість 15-25 днів. Бутони спіреї ніпонської пурпурові, квітки жовтувато-зелені, в щитковидних суцвіттях, дуже густо покривають пагони.

спірея

Вона відрізняється рясним цвітінням і компактним будовою крони. Ефектна в одиночних посадках. Світлолюбна. До багатства грунту не вимоглива. Розмножується спірея ніпонська насінням, живцями, а також діленням куща.

Має 2 декоративні форми: круглолістной - крім форми листя відрізняється потужним розміром куща і великими суцвіттями; вузьколистий - з вузькими листям і дрібними, численними квітками. У Європейській частині популярні 2 сорту.

Спірея ніпонська "Халваре Сільвер" ( 'Halward's Silver') - кущ висота якого 1 м, листя темно-зелені. Квітки спіреї ніпонської "Халваре Сільвер" білі в великих опуклих суцвіттях, розквітають в червні.

Спірея ніпонська "Сноумаунд" ( 'Snowmound') - кущ висотою 2 м. Крона густа, гілки витончено зігнуті. Листя спіреї ніпонської "Сноумаунд" темно-зелені, удліненновідние. Квітки білосніжні, зібрані в щитковидні суцвіття, розкриваються в червні.

спірея середня

У природі росте в Росії, на півдні Сибіру, ​​Середньої Азії і Далекому Сході. Виростає в заростях чагарників, на сухих схилах.

спірея

Спірея середня - гіллястий чагарник, з округлою кроною, і яскраво-зеленим листям. Пагони спіреї середньої круглі, бурі з лущиться корою. Квітки білосніжні, в щитковидних суцвіттях. Цвісти починає в травні близько 15 днів. Плодоносити починає з 3-х років.

Морозостійка, переносить затінення. Спірея середня легко розмножується завдяки своїм рясним кореневим нащадкам. Прекрасно переносить пересадку, стрижку, використовується в одиночних, групових посадках.

спірея Тунберга

У природних умовах росте в Китаї, Кореї, Японії. Її улюбленими місцями є гірські схили, долини, які в період цвітіння виглядають покритими суцільним сніговим покривом.

Спірея Тунберга - невисокий кущ, в природі досягає висоти 1,5 м. У культурі в середній смузі таких розмірів не досягає, але зате густо гілкується. Його щільні листя 4 см завдовжки.

Завдяки цим витонченим листям спірея Тунберга дуже декоративна, особливо якщо врахувати, що в осінній період вони набувають помаранчеве забарвлення.

спірея

Влітку вони яскраво-зелені. Суцвіття спіреї Тунберга сидячі парасольки біля основи з розеткою дрібних листя, вони складаються з невеликих білих квіток, що з'являються в травні. Закінчується цвітіння в червні.

Плоди цієї спіреї дозрівають швидко. Цвісти і плодоносити спірея Тунберга починає з 3 років.

Розмножується цей чагарник насінням і живцями. У холодні зими пагони трохи обмерзають. Спірея Тунберга є рясно квітучої, першої за часом цвітіння чагарник. Віддає перевагу сонячним місцям.

Група летнецветущіх спирей

У летнецветущіх спирей суцвіття завершують молоді пагони нинішнього року. У наступному році суцвіття спіреї знову з'являються на кінцях молодих пагонів, а старі вершини підсихають.

спірея японська

Поширена в Японії, Китаї.

Спірея японська - один з найкрасивіших кущ з повстяні-опушеними пагонами, потім голими; довгасто-яйцевидними листям, зверху зелені, знизу вони сизі, при розпусканні з червоним відтінком, восени - ефектною різноманітного забарвлення. Цвіте все літо рожево-червоними квітами, зібраними в щитковидні-волотисте суцвіття.

Тривалість цвітіння 45 днів. Використовується широко для створення квітучих груп, живоплотів. а також бордюрів.

У весняний сезон всі сорти спіреї японської потрібно обрізати, залишаючи пагони висотою 25 см від рівня грунту. Золотістолістние форми японської спіреї схильні до появи пагонів із зеленим листям.

Вони виділяються на тлі жовтих спирей не тільки своїм кольором, але і потужним зростанням. Всі їх слід видаляти.

У спіреї японської багато форм, що розрізняються висотою куща, забарвленням квіток і величиною листової пластинки. Найпоширеніші спіреї:

Спірея японська « Літл Принцес » ( 'Little Princess') - кущ 0,6 м заввишки, крона округла, компактна, листя темно-зелені, еліптичні, квітки рожеві, зібрані в щитковидні суцвіття.

спірея

Цвісти спірея японська «Літл Принцес» починає в червні-липні. Росте дуже повільно. Виглядає добре в одиночних посадках, узліссях, групах, живоплотах.

Спірея японська «Шіробана» - є низьким чагарником 0,8 м заввишки. Листя темно-зелені вузьколанцетні, 2 см завдовжки. Забарвлення квіток спіреї японської «Шіробана» змінюється від білої до яскраво рожевого, часом і червоною.

спірея

Цвіте в липні - серпні. Спірея японська «Шіробана» може з успіхом прикрасити альпінарій і низький бордюр, різні композиції з хвойними, а також іншими чагарниками.

Спірея « Макрофілла » ( 'Macrophylla' ) - висотою 1,3 м. Відрізняється великими, 20 см в довжину і в ширину 10 см, роздутими зморшкуватими листками, при розпусканні вони пурпурно-червоні, потім зелені, а восени стають золотисто-жовтими.

спірея

Якщо при розпусканні нирок, обрізати спирею «Макрофілла» до 7 см від рівня грунту, то зростаючі молоді пагони все літо вгорі матимуть яскраве забарвлення. Спірея «Макрофілла» є однією з найкращих спирей. Серед строкатого листя її рожеві квіти в дрібних суцвіттях губляться. Цвіте спірея «Макрофілла» з кінця липня і до кінця серпня.

Спірея «Candlelight» - карликовий компактний густий кущ з листям вершково-жовтого забарвлення. Їх колір стає насиченим і відмінно поєднується з рожевими квітами, що з'являються в середині літа.

спірея

У спіреї «Candlelight» не утворюються пагони зі звичною зеленим забарвленням листа.

Спірея «Goldflame» - щільний чагарник 1 м заввишки, з листям оранжево-жовтого забарвлення. Потім вони стають яскраво-жовтими, потім жовто-зеленими.

спірея

У спіреї «Goldflame» осіннє забарвлення листя помаранчева. Часом на чагарнику з'являються строкаті листя. Квітки спірея «Goldflame» дрібні рожево-червоні.

Спірея «Golden Princess» - чагарник 1 м у висоту, з жовтим листям і рожевими квітами.

спірея

Спірея «Gold Mound» - карликовий, 0,25 м заввишки, кущ з яскраво золотисто-жовтим листям і дрібними суцвіттями рожевих квіток, що з'являються в середині липня.

спірея

спірея біла

У природних умовах спірея біла поширена в Північній Америці. У Росії зустрічається часто в азіатській, і в європейській частині.

Кущ з ребристими, опушеними червоно-бурими пагонами і на кінцях загостреними пільчатимі листям, в довжину досягають 7 см, 2 см в ширину. Білі квітки зібрані в пірамідальні, пухкі, опушені суцвіття-волоті завдовжки близько 6-15 см з майже горизонтально відхиляються гілками, що з'являються на кінцях пагонів поточного року.

Цвіте спірея біла щорічно, з липня до серпня. Її плоди дозрівають в жовтні.

спірея

Розмножується спірея біла насінням і живцями. Завдяки її красивим суцвіттям, пізнього і тривалому цвітінню спірея біла використовується для посадки групами, одиночними кущами, в живих огорожах. Досить Вологолюбний чагарник.

спірея березолістная

У природних умовах спірея березолістная зростає на Далекому Сході, в Сибіру, ​​в Кореї і Японії. Росте вона в змішаних і хвойних лісах, на кам'янистих схилах гір.

Свою назву спірея березолістная отримала завдяки схожості своїх листів з листям усіма нами улюбленої берези. І справді, листя спіреї березолістной еліптичні або ж широкояйцевідниє з клиноподібним підставою, зелені.

Спірея березолістная - невисокий (60 см) чагарник з густою кулястою кроною і ребристими, часом зігзагоізогнутимі пагонами. Навесні листя з'являються в середині квітня, а опадає в кінці жовтня.

спірея

Восени листя спіреї березолістной набувають яскраво-жовте забарвлення. Цвітіння настає в червні. Її суцвіття густі, щитковидні, часом опуклі волоті з великої кількості білих або трохи рожевих квіток. Цвіте з 4 років. Її плоди дозрівають тільки в жовтні.

Спірея березолістная теневинослива, але рясніше цвіте на сонячних місцях, на зволожених грунтах. Цілком зимостійка, укриття не вимагає. Обрізку пагонів потрібно проводити ранньою весною. Пагони вкоротити до добре розвиненою нирки. Розмножується спірея березолістная весняним посівом Не стратифікованих насіння.

Спіреї березолістную садять змішаними або чистими з іншими видами спіреї. Вона придатна для створення галявин у високих груп дерев і чагарників, для рокаріїв.

спірея Білларда

Спірея Білларда є гібридом між спиреей іволістной і спірея Дугласа. Цей вид зустрічається від Архангельська до Середньої Азії і Кавказу на півдні.

Зростає спірея Білларда кустарнікаом з розлогими гілками, 2 м у висоту. Широколанцетні листя 10 см завдовжки від заснування гостро-або двоякопільчатие, знизу вони сірувато-повстяні.

Яскраві рожеві квітки спіреї Білларда зібрані в густі пірамідальні, вузькі, волотисте суцвіття, часом сильно розгалужені, повстяні-опушені. Цвіте спірея Білларда в кінці липня і до самих заморозків. Плоди не зав'язуються.

спірея

Спірея Білларда морозостійка. Легко розмножується живцями. Тіні, але кращого цвітіння досягає на сонячних місцях. Використовують спирею Білларда для огорож середньої висоти, також висаджується групами і поодинокими кущами.

Для того щоб отримати більш потужний кущ, ранньою весною рекомендується обрізка пагонів. Рання обрізка спіреї Білларда стимулює появу молодих пагонів, що зацвітають в цьому ж році.

Спірея Білларда 'Тріумфанс' ( 'Triumphans') - високорослий кущ, досягає 2,5 м. У спіреї Білларда 'Тріумфанс' пурпурно-рожеві колосовидні суцвіття 20 см у висоту вінчають її пагони з довгасто-ланцетними листками. Її молоді пагони спочатку зелені, потім червонувато-бурі, опушені, а старі - ребристі, голі.

Пагони у даній спіреї недовговічні, поступово всихають. До 4 років спирею Білларда краще не обрізати. За цей період вона набирає силу, розростається за допомогою своїх кореневих нащадків. До 6 років чагарник втрачає форму, і обрізка просто необхідна, вона дозволяє повернути йому декоративність.

спірея Бумальда

Спірея Бумальда є гібридом між спиреей белоцветковой і спиреей японської.

Невисокий кущ, 75 см заввишки, з прямостоячими гілками і кулястою кроною. У спіреї Бумальда пагони голі, злегка ребристі. Листя 8 см завдовжки, голі, яйцевидно-ланцетні, гостро двоякопільчатие. Забарвлення квітів цієї спіреї варіює від ніжно рожевого до темно-рожевого.

Вона цвіте майже все літо, приблизно 50 днів. Спірея Бумальда є дуже красивим гібридом з сильно варіюють ознаками, часом навіть важко отличимой від спіреї японської, як правило, нижче її і з ребристими пагонами.

У три роки спірея Бумальда починає цвісти і плодоносити. Дозрівають плоди в жовтні.

сорти:

Спірея 'Антоні Ватерер' ( 'Anthony Waterer') - кущ з узкенькімі листям і яскравими червоними квітками. Цвітіння, спіреї Бумальда 'Антоні Ватерер' триває 100 днів, збігається з цвітінням гортензії волотисте, дуже ефектні групи виходять при їх спільній посадці.

спірея

Спірея 'Дартс Ред' - 0,5 м заввишки. Зростає спірея 'Дартс Ред' прямо вгору. Її листя ланцетні, при розпусканні вони рожеві, потім темно-зелені, восени вони червоні.

спірея

Цвісти починає в липні і закінчує у вересні рубіново-червоними або малиновими квітками, в щитковидних суцвіттях. Спірея 'Дартс Ред' декоративна з весни до самої осені.

Відомі також форми:

Спірея " Фребеля " (Froebelii) - чагарник з пурпуровими листям восени і навесні, гвоздично-рожевими квітами у великих близько 12 см діаметром суцвіттях, цвітіння спіреї "Фребеля" триває 50 днів. Яскраві суцвіття красиво виглядають не тільки в саду, а також і в букеті.

спірея

Відрізняється великими розмірами і компактним будовою.

" Кучерява " ( " Криспа ") - низенький чагарник, 0,5 м. Пагони коричневі, смугасті, опушені. Листя при розпусканні винно-червоні, потім зеленіють, з хвилясто-завивають краєм. Квітки спіреї "Криспа" пурпурові в щитковидних віничках.

спірея

Починає цвісти з кінця липня і до серпня. Спірея "Криспа" підходить для романтичного саду.

спірея Дугласа

Зростає в Північній Америці.

Ця спірея є пряморастущіе чагарником, з червоно-коричневими, прямими, опушеними пагонами. Листя спіреї Дугласа довгасто-ланцетні, знизу сіро-повстяні, до серединки вони цілокраї, вгорі неравнозубчатие.

Квітки цієї спіреї рожеві, в щільних узкопірамідальной, волотистих, верхівкових суцвіттях. Тривалість цвітіння спіреї Дугласа 45 днів.

спірея

Цвіте в липні. Її плоди починають дозрівати у вересні. Спірея Дугласа починає цвісти з 3 років. Розмножується вона насінням і живцями.

Спірея Дугласа з яскраво-рожевими квітами і сріблястим листям представляє особливу цінність для зеленого будівництва. Дуже ефектна в групах і уздовж паркових доріг.

спірея иволистная

У природі росте в Сибіру, ​​Європі, в Північній Америці, в Японії і Китаї. Виростає в заростях чагарників біля озер, по заплавах річок, на осокових болотах.

Спірея иволистная - пряморослий чагарник близько 2 м заввишки, з мідними пагонами; подовжено-ланцетними, гострими листками, від заснування остропільчатимі, війчастими або голими по краю, зверху вони темно-зеленими, знизу світліше.

спірея

Білі або рожеві квітки на коротких жовто-опушених квітконосах зібрані в пірамідальні або ж циліндричні волоті 20 см завдовжки.

Спірея иволистная морозостійка, краще розвивається на свіжих, вологим ґрунтах. Розмножується насінням і живцями. Цвісти починає з 4 років.