Шеффлер: види і сорти, догляд в домашніх умовах. Фото шеффлера.

Шеффлер - ефектне і красиве декоративно-листяна кімнатна рослина. Багатьох квітникарів буквально заворожують граціозні форми гілок і різьблені листя цього елегантного деревця. При всій своїй красі і витонченості шеффлера не вимагає складного догляду. Виконуючи неважкі правила по підтримки рослини в здоровому стані, можна сподіватися, що воно дуже довго буде радувати господарів своїми бездоганними декоративними якостями.

Шеффлер

характеристика рослини

Красуня Шеффлер, названа так на честь її відкривача - німецького вченого Якоба Шеффлер, належить до однойменного роду і сімейства аралієвих. У рід Шеффлер входить трохи менше 600 різних представників. У природі ця рослина може виглядати і як дерево, висотою до 20 метрів, і як ліана, і як невеликий чагарник до 2,5 метрів.

Клімат шеффлера воліє помірний або тропічний, тому її можна зустріти в південно-східній частині Азії і на островах в Тихому океані, а також у Центральній і Південній Америках, Австралії та Нової Гвінеї. В умовах квартири рослина рідко доростає до двох метрів. Родзинкою декоративно-листяної красуні є її різьблені лапчасті листя, розсічені на 5-15 частин і нагадують парасольки. Довжина черешка кожного з листя - до 30 см.

Шеффлер

Час від часу на деревце з'являються різної величини суцвіття (це залежить від сорту). Відтінок квітів теж різний - від яскраво-червоного до блідо-зеленого. Але помилуватися цвітінням шеффлера будинку не вийде, вона цвіте тільки в умовах дикої природи або в спеціально обладнаних оранжереях. Насінням і квітами дерева люблять ласувати комахи та птахи. Шеффлер володіє одиночним стволом з розгалужуються гнучкими гілками. Особливість рослини в тому, що з часом він оголюється, а гілки залишаються лише на маківці.

Шеффлер

Види і сорти шеффлера

Рід даного дерева налічує близько шестисот представників. Деякі з них підходять для вирощування в квартирних умовах. Ці рослини люблять багато Рослинники-любителі, оскільки вони дуже ефектно виглядають і прості в утриманні. Одомашнені сорти розрізняються фактурою листя (від гладких по краях до зубчастих) і забарвленням (від однорідного зеленого відтінку до майже однорідного лимонного). Ростуть такі дерева до півтора-двох метрів. Ось кілька найбільш затребуваних видів цього дивного рослини:

Шеффлер звездчатолістная (Schefflera actinophylla)

Це одна з найпоширеніших різновидів даної рослини. Раніше деревце мало іншу назву - брассайя лучелістная і відносилося до самостійного однойменним роду. Рослина має прямим стовбуром, глянцевими, трохи підкрученими на краях листям, розділеними на 10-15 «пальців». Різновид включає в себе такі популярні сорти, як:

Нова (Nova). Листові пластини блідо-лимонного відтінку, мають зазубреним краєм, зовні схожі на дубові.

Грін голд (Green Gold). Така шеффлера має гірчичний відтінок.

Шеффлер витончена (Schefflera elegantissima)

Це одна з найбільш незвичайних і екзотичних різновидів Шеффлер. Більшості рослинників вона знайома під іншою назвою - дізіготека изящнейшая, а в народі дерево прозвали помилкової рициною. Ця рослина дуже елегантне і масивне (до 2 метрів). Витончені різьблені смарагдово-зелене листя розсічені на 9-13 загострених, витягнутих до 35 см частин. Стовбур дерева прямий, сіруватого відтінку, часто плямистий. На відміну від своїх побратимів дізіготека вимагає більш ретельного догляду. У свою чергу шеффлера елегантіссіма підрозділяється на кілька сортів:

Кастор (Castor). Цей сорт має дрібними, але більш широкими частинами трипалих листя.

Бьянка (Bianka). Відрізняється більш світлим забарвленням, по краях проходить кремова смужка.

Джеміні (Gemini). Листя цього сорту округлі, темно-зеленого кольору з червоною смужкою по центру.

Шеффлер деревна (Schefflera arboricol)

Одна з найпоширеніших серед садівників-любителів різновид, що має окрему назву Гептаплеурум арборікола. Така рослина всупереч назві нагадує більше ліану, ніж дерево. Для створення декоративної композиції, квітникарі садять по кілька таких ліан в одну посадкову ємність, які, спираючись на спеціальну опору, виглядають дуже красиво. Основні сорти:

Голд капела (Gold Capella). Має яскраво-зеленим листям з лимонно-жовтими вкрапленнями.

Варьегата (Variegata). Має смарагдово-зелені листові пластини з жовтуватими вкрапленнями.

Джанін (Janine). Листя цього сорту округлі, роздвоєні на краях. Забарвлення - яскраво-смарагдовий з бежево крапом.

Амато (Amate). Відмінність цього сорту в тому, що він менш схильний до атак різних шкідників і менш вимогливий до світла.

Шеффлер восьмілістковая (Schefflera octophylla)

Цю популярну різновид красуні шеффлера ще називають «осьміножьі деревом». Цим «прізвиськом» вона зобов'язана листю, розсічені на 8 частин і нагадує собою характерного морського жителя. Оливково-зелене листя мають округлу форму довжиною до 35 см.

Шеффлер пальчаста (Schefflera digitata)

Даний представник цього благородного сімейства відрізняється досить скромними розмірами. Кожен лист розділений на 8-10 частин овальної форми злегка загострених на краях. Ідеально підходить для домашнього вирощування, невибагливий. Забарвлення - від темно-зеленого до строкатого.

Шеффлер Вейтч (Schefflera veitchii)

Особливість - листова пластина має хвилястий край. В юному віці у крони переважає червонуватий відтінок, а в більш старшому - зеленуватий. Цей різновид шеффлера воліє яскраве світло, тому її бажано розташувати в максимально освітленому місці.

Шеффлер

Правила догляду за шеффлеру в кімнатних умовах

Однією з причин, по якій більшість садівників вибирають для розведення шеффлеру це не тільки елегантний і дуже декоративний вигляд, а простота в змісті. Цей красивий квітка в умовах квартири або офісу не вимагає якихось особливих умов. Крім того, з усього різноманіття сортів можна з легкістю підібрати рослина, яка підійде під умови певного приміщення.

Шеффлер

Температура повітря і освітлення шеффлера

Незважаючи на те, що шеффлера родом з теплих тропіків, вона негативно ставиться до жаркого повітрю. Найкраще вона себе буде почувати при температурі від +15 до + 23С °. Строкаті сорти більш теплолюбні: їх небажано містити при температурі нижче 18 градусів °, інакше рослина може втратити свої декоративні якості.

Практично всі шеффлера дуже світлолюбні. Особливо це стосується ряболисті сортів квітки. Але разом з тим світло не повинно бути прямим: такі промені шкідливі для рослини. Таким чином, однотонним сортам підійде будь-який напрямок крім південного, а ряболисті - будь окрім північного. Чи можна виносити квітку на свіже повітря в теплу пору року? Думки фахівців розходяться, але багато квітникарі вважають, що можна, але тільки не розташовувати його на протягах і сонці.

Шеффлер

Вологість повітря і режим поливу шеффлера

Для всіх видів Шеффлер дуже важливий полив, особливо в літні місяці. Поливати дерево потрібно рясно, але не допускати застою води в піддоні: це може привести до кореневої гнилі. Вода повинна бути м'якою (відстояною або дощовою), трохи теплою. Влітку поливають близько трьох разів на тиждень. Зрозуміти чи потребує квітка в поливі нескладно, досить подивитися на верхній шар грунту: якщо він підсох - пора полити. Цікаво, що ряболисті різновиди вимагає менше рідини, ніж однотонні. У прохолодні місяці грунт в горщику не повинна бути занадто вологою. Кількість і частоту поливу скорочують.

Вологість повітря дуже важлива для більшості Шеффлер, причому цілий рік. Листя рослини слід часто обприскувати м'якою дощовою, талою або відстояною водою кімнатної температури. Альтернативним варіантом для зволоження може служити ємність з галькою або керамзитом (іноді замість гальки використовують сфагнум або будь-який інший мох).

Шеффлер

Пересадка і розмноження шеффлера

Шеффлера пересаджують у міру необхідності. Молоді саджанці вимагають зміни горщика приблизно раз в 12 місяців, а дорослі - раз в декілька років. Відповідний для цього час року - весна або осінь. Посадкову ємність вибирають на пару розмірів більше, на дно в обов'язковому порядку поміщають шар дренажу. Для дуже дорослих дерев часто буває досить освіжити верхній шар грунту в горщику (близько 6 см).

Якщо є необхідність, шеффлера періодично обрізають. Це необхідно для того, щоб кущ мав більш акуратний і декоративний вигляд. Розмножується це деревце трьома основними способами: живцюванням, відводками і насіннєвим матеріалом.

розмноження насіння

Незручність такого методу полягає в тому, що неможливо передбачити чи вийде з них рослина подібне материнському. Матеріал замочують у теплому розчині ростового стимулятора, потім висаджують в грунт. Посадка проводиться в зимову пору року.

Шеффлер

розмноження живцями

Вибирають тім'яної пагони, які майже одресневелі. Довжина кожного втечі становить 12-16 см. Зрізають по косій гострим, попередньо продезинфікованим лезом. Живці замочують в розчині стимулятора росту, потім висаджують їх, застосовуючи спосіб гідропоніки.

розмноження відведеннями

Цей спосіб хороший для великих дерев і проводиться на початку весни. Для цього на стовбурі робиться маленький розріз, після цього він накривається мохом, просоченим фітогормоном. Зверху «компрес» покривається плівкою і зволожується в міру підсихання. Зазвичай після такої процедури протягом місяця під пов'язкою з'являються корінці. Після закінчення 60 днів верхівка разом зі свіжими корінням обрізається і садиться в окрему ємність. Що залишився ствол зрізають повністю, не забуваючи при цьому давати рослині належний догляд. Через якийсь час від кореня підуть нові пагони.

Шеффлер

Грунт і добриво

Для рослини необхідна легка живильний ґрунт, можна придбати спеціальну суміш в магазині для квітникарів. Часто підходить живильний ґрунт для екзотичних рослин. Для самостійного приготування грунту знадобиться по одній частині піску, перегною, листової землі і 2 частини дернової грунту. На дно обов'язково поміщають дренажний шар.

Деревце удобрюють цілий рік з частотою приблизно один раз на місяць. Підживлення підійде універсальна, багата мікроелементами, або для декоративно-листяних квітів. Склад вноситься у вологу після поливу землю.

Шеффлер

Хвороби і шкідники шеффлера

Попри те, що шеффлера - рослина невибаглива в плані змісту, воно, тим не менш, схильне деяких хвороб. Це відбувається через порушення правил вирощування квітки. Ось кілька найпоширеніших проблем:

Рослина інтенсивно скидає листя. Причини: низька температура і надмірний полив (або, навпаки, недостатній), нестача світла.

Коренева гниль. Занадто інтенсивний полив.

Бліда забарвлення листя. Мало світла.

Світлі плями на однотонних сортах квітки. Надлишок сонячного світла, потрібно притіняти рослину.

Жовті або коричневі сухі плями. Опіки від сонця, необхідно притіняти квітка.

Зупинка зростання. В'янення листя. Брак поживних речовин.

Сухі коричневі краю на листках. Надмірно посушливий повітря в приміщенні.

Піддається рослина і атаці шкідників, таких як борошнисті червці, павутинні кліщі і щитівки. У разі виявлення ознак цих комах, деревце необхідно ізолювати від інших квітів і обробляють розчином мила. Якщо такий спосіб не допоможе, в хід йдуть магазинні інсектициди.

Шеффлер

Кілька порад по догляду за шеффлеру

Шеффлер цінується, в першу чергу, за свої декоративні якості. Тому, купуючи квітка, потрібно уважно оглянути його. Листя здорового дерева повинні бути яскравими і глянсовими.

Для підтримки краси рослини його періодично обприскують спеціальним засобом для блиску.

При обрізку і пересадку бажано користуватися рукавичками і ретельно мити руки з милом: всі частини рослини кілька отруйні.

Рослина корисно не тільки тим, що виділяє багато кисню, але і тим, що добре очищає енергетику приміщення.

Шеффлер