Есхінантус: види і сорти, догляд в домашніх умовах. Фото есхінантуса.

Цей екзотичний і ніжна квітка відноситься до сімейства геснерієвих. Батьківщиною цієї квітки вважають Індію і В'єтнам. Цей екзотична рослина добре росте і розвивається в кімнатних умовах.

Есхінантус не скидати на зимовий період вегетативну масу і вважається вічнозеленим квіткою. Він володіє не тільки привабливими квітами, а й його зелень, що складається з блискучих листя з красивим візерунком, приваблюють любителів квітів. На своїй батьківщині рослина віддає перевагу рости в ущелинах гілок дерев і належить до епіфітним рослинам. Але квітка не існує за рахунок соку дерева.

Есхінантус

В умовах будинку квітка може вирости до позначки в 95 см. Красиві гнучкі ліани живописно звисають з краю ємності. По всій довжині гілочки розташовані супротивні м'ясисті листя з гладкою поверхнею. Відтінок листових пластин яскраво-зелений і іноді вони покриті візерунком світлого відтінку. При цьому довжина листа складає 12 см. При ширині в 4 см.

Коли настає період цвітіння, кінці пагонів покриваються цветоносами подовженої форми. Вони зібрані в розріджені кисті. Розпускаються квіти нагадують губну помаду і володіють яскравим оранжево-червоним відтінком пелюсток. З центру такого бутона виступає білий прицветник.

Есхінантус

Види і сорти есхінантуса

У цієї рослини є більше 200 видів, але в домашніх умовах люди вирощують не більше 15.

Основні культури, що ростуть в наших квартирах:

Есхінантус мармуровий - має гнучкі декоративними гілками, на яких розташовані красиві листові пластини. На пластинах є строката забарвлення - від центральної прожилки листа розходяться смуги до краю аркуша. Квіти цього виду Сові не привабливі і трубочки пофарбовані в зелений відтінок.

Есхінантус прекрасний - це рослина досить часто зустрічається серед любителів квітникарів. Гнучкі гілочки виростають до 60 см. Довжини і на них розташовані м'ясисті темно-зелені листочки без всякого візерунка довжиною до 10 см. Цвіте густими суцвіттями з 12 трубчастих квітів червоного кольору.

Есхінантус Твістер - у цього підвиду від всіх інших відрізняють листові пластини яскраво-зеленого відтінку з восковим нальотом. У нього закручуються спірально не тільки листові пластини, але і гілочки ростуть викривлене. З боку кущик схожий на кучерява перука. Яскраво-червоні квіти виростають їх пазух листових пластин на кінцях пагонів.

Есхінантус Мона Ліза - у цього виду листя подовжено овальні темного зеленого кольору мають блискучу поверхню листової пластини. На листі добре виділяється центральна прожилка. Цвіте червоними квітами. Головне відмітна риса це те, що вид самий не примхливий при домашньому культивуванні.

Есхінантус лобі - пагони цього сорту мають червонуватий відтінок і на ньому розташовані не великі листочки зі світлою нижньою стороною. Цвіте щільними китицями з квітами кармінного відтінку.

Кожен вид есхінантуса хороший по-своєму і багато квітникарі можуть дозволити зібрати собі повну колекцію найпопулярніших сортів цієї рослини.

Есхінантус

Правила догляду в домашніх умовах

Щоб рослина добре росло в приміщення необхідно знати певні правила по догляду за ним. Основне правило це придбане рослина має пройти карантин протягом 10 діб, щоб з'ясувати, чи не заражено воно грибковою інфекцією або паразитами.

Після цього Есхінантус потребують пересадки з покупного грунту в спеціалізований грунт. Його можна придбати готовим в садових центрах або скласти самому взявши всі інгредієнти в рівних пропорціях:

Листову землю;

торф;

Великий річковий пісок;

Мох сфагнум;

Деревне вугілля;

Кокосове волокно.

Відразу після пересадки не треба виставляти ємність з квіткою на яскраве сонце.

Важливу роль у вирощуванні квітки матимуть такі параметри як температура, розмноження, посадки і полив рослини. Тому необхідно більш детально зупинитися на цих факторах.

Есхінантус

Температура змісту і вологість

Варто зауважити, що влітку есхінантуса підходить температура повітря в межах 24 градусів тепла. Якщо температура повзе вгору потрібно забезпечити рослині більш високу вологість повітря, так як при підвищеній температурі рослина впадає в стан стагнації і перестає вбирати воду за допомогою кореневої системи. Кращим рішенням буде занести квітка в кімнату, де розташований працює кондиціонер, але якщо його немає, то поставити на підлогу кімнати, орієнтованої на північ.

Щоб рослина влітку зацвіло, йому просто потрібно надати спокій на зимові місяці. При цьому температура в кімнаті, де стоїть квітка, повинна бути не вище +16 градусів.

Так як в літній період вологість квітці необхідна, то не слід забувати про регулярні обприскуваннях за допомогою дрібного розпилювача з пульверизатора.

Есхінантус

розмноження есхінантуса

Цю рослину можна розмножити за допомогою:

Насіннєвого розмноження ;

Вегетативним способом .

За допомогою насіннєвого розмноження квітка розмножується дуже важко і в основному це застосовується селекціонерами при виведенні нового сорту есхінантуса. Але якщо дуже треба провести таке розмноження ось основні рекомендації по вирощуванню насіння:

Знадобиться великий річковий пісок і торф. Два компонента змішують, беручи в рівних пропорціях, і знезаражують. Процедуру знезараження суміші можна провести, прокалив її в духовці протягом 20 хвилин при температурі в 200 градусів тепла або поклавши суміш грунтів в морозильну камеру холодильника на добу;

Підготовлений грунт насипають в ємність, в якій обов'язково повинні бути дренажні отвори для зливу зайвої води після поливу;

Насипаний грунт зволожують теплою водою з розведеною в ній марганцівкою до рожевого кольору. Після цього проводять висів насіння;

Посіяне насіння накривають прозорим склом або плівкою, щоб створити тепличні умови для проростає насіння;

Приміщення, в якому будуть пророщувати насіння має бути світлим і теплим температура повітря не повинна опускатися нижче 25 градусів тепла.

Проробивши всі ці рекомендації залишається чекати того моменту коли насіння почнуть проростати. Коли більшість насіння з'явиться над поверхнею землі, укриття з ємності знімають і виставляють ємність в світле місце, але не на пряме сонце, так як паростки ще слабкі. Коли розсада есхінантуса підросте, проводять її пікірування, висаджуючи в окремі стаканчики відповідного розміру по 2-3 сіянця.

Есхінантус

Але найчастіше розмножують Есхінантус вегетативним шляхом. Протягом всього теплого сезону можна використовувати верхівкові черешки для розмноження. При нарізуванні живців варто звернути свою увагу, що держак повинен мати мінімум 2 розвинених міжвузля. Нижній зріз обробляють будь-яким розчином для утворення коренів і висаджують в живильне і пухку землю з додаванням моху сфагнум. Щоб держак пустив коріння йому необхідно створити тепличні умови, для цього варто живці накрити прозорими пластиковій або скляній тарою при цьому температура навколишнього середовища в кімнаті повинна стояти на позначці 25 градусів тепла.

При появі кореневої системи живці поступово привчають до навколишнього середовища, часом знімаючи банку на нетривалий час. Поява коренів буде легко помітити, якщо черешки висадити в прозорі пластикові стакани, в яких обов'язково є дренажні отвори. Підросли живці висаджують в стаканчики відповідають розміру кореневої системи.

Також виробляють розмноження за допомогою листової пластини, зрізаної біля самої основи.

Есхінантус

Посадка і пересадка есхінантуса

Пересадку здійснюють тільки навесні, так як після зимового спокою Есхінантус активну рухається в зростання. Горщик підбирається такий, де ширина набагато більше висоти і розмір повинен бути на 3-4 см. Більше в діаметрі від попередньої ємності. Грунт купується готовий. Добре зарекомендував себе такий грунт, який призначений для вирощування орхідей або для узумбарських фіалок. Якщо такого грунту немає, то його складають самостійно, так як описано вище.

Техніка пересадки :

На дно горщика насипають дренаж шаром не менше 2 см.

Потім кладуть 2 см. Живильної землі і акуратною витягуючи рослину зі старої ємності переносять в нову.

Порожнечу між старою землею і стінками горщика засипають нової землею, злегка утрамбовувавши її пальцями, щоб позбутися від пустот в грунті.

Після пересадки необхідно провести полив теплою водою.

Виконуючи ці рекомендації, можна буде бути впевненим в тому, що Есхінантус буде пересаджений за всіма правилами.

Есхінантус

полив есхінантуса

Треба пам'ятати, що поливати Есхінантус потрібно водою, яка була відстояна протягом доби з температурою 30 градусів. Частота поливу один раз в 7 діб, але при цьому треба пробувати грунт в ємності, тому що між поливами він повинен просихати на 1/3 від свого об'єму.

освітлення есхінантуса

Есхінантус воліє хороше освітлення, але пряме сонце зможе викликати опікові плями на листових пластинах рослини особливо в літній період. Опікові плями не лікуються і згодом обпалена листя пропадає.

Кращим місцем проживання в квартирі буде східне вікно або якщо в квартирі тільки вікна з південним напрямком, то квітка ставиться на стіл і від сонця відгороджується тюлем.

обрізка есхінантуса

Її проводять відразу після того, як Есхінантус відцвіте, і роблять це щороку. Всі гілки коротшають на 1/3 їх довжини. Обрізані гілки можна застосувати для розмноження. Все це буде стимулювати зростання бічних пагонів, і кущ буде рости пишним і красивим.

Есхінантус

Хвороби і шкідники есхінантуса

Коли квітка культивується в поганих умовах, що не підходять до його нормальному росту, можуть виникнути різні захворювання:

Павутинний кліщ - це шкідник з'являється в посушливі періоди або, якщо квітка рідко поливають і не зволожують повітря в тому місці, де він стоїть. Щоб позбутися від нього треба всю павутину з рослини обібрати ватною паличкою змоченою в спирті. Потім обробити всю вегетативну частину квітки розчином актеллика, а розчином, що залишився пролити грунт, в який висаджений Есхінантус. Обробку проводять триразово з інтервалом в 7 діб.

Трипси - їх легко помітити по маленьким білим цятками, які з'являються на листових пластинах. Позбавляються від них за допомогою того ж актеллика або можна застосувати Фитоверм.

Есхінантус

Сіра гниль - проявляється при надлишках вологості і низькій температурі. Якщо це захворювання виявлено, треба підняти температуру змісту і зменшити вологість, як повітря, так і грунту. Після чого обробити будь-яким відповідним фунгіцидом.

Есхінантус досить красиву квітку, який деякі квітникарі вважають примхливим. Але насправді це не так. Треба всього лише правильно за ним доглядати, створюючи йому такі умови життя, щоб вони відповідали тим, що є у нього на батьківщині. Заради ефектного цвітіння і красивою листової маси можна постаратися їх відтворити у себе вдома.