Евкаліпт: догляд в домашніх умовах, види і сорти, лікувальні властивості, фото.

Евкаліпт - це рослина сімейства миртових, підродина leptospermoides і є самим швидкозростаючим деревом. Рід евкаліпт один з найбільших в підродині leptospermoides, який включає в себе більше 650 видів, які зустрічаються, в основному, в Тасманії і Австралії. Приживаються евкаліпти і на Кавказі - в Абхазії, Аджарії, Західної Грузії. Це одні з найвищих рослин, деякі з них досягають 150 метрів висоти, і діаметр стовбура 25 м.

евкаліпт

Види і сорти

Зараз таких великих дерев уже немає, але у вологому кліматі можна зустріти рослина висотою 100 метрів на 300 році життя.

евкаліпт гігантський

Евкаліпт гігантський і величний, добре розташувалися у вологому кліматі змішаного лісу. До році життя висота саджанців становить 2 метри, а через 10 років близько 30 метрів. Низькорослі види ростуть в дуже жаркому кліматі, а в пустелях зазвичай проростають евкаліпти карликового виду, висота яких 2 метри.

евкаліпт снеголюбівий

З назви вже ясно, що він живе там, де багато снігу, в горах, і являє собою коряве дерево.

евкаліпт камеденосна

Розростаючись, утворює густі зарості, і росте, в основному, на каменях. У цього виду був знайдений бульба, загальною площею 70 квадратних метрів, на ньому було більше 300 живих пагонів. Основна частина бульби складається з серцевини, де містяться неорганічні речовини і крохмаль.

евкаліпт

опис

Евкаліпти - завжди зелені дерева, налічують 10 видів, у яких влітку опадає листя, всі вони живуть в Австралії, в північній її частині. У дорослих дерев листя цільні, розташовані по черзі, саме тому в лісах, де росте евкаліпт завжди багато сонця і великий трав'янистий покрив. Листя розділяється за формами, буває круглої або шаблевидної. Кора може бути гладкою або у вигляді лусочок, у деяких видів евкаліпта, коли вони швидко ростуть, кірка відділяється, тим самим надаючи стовбуру особливий вид.

евкаліпт

Цвісти евкаліпт починає через рік - півтора, після закладення бутонів. Плоди можуть бути овальної форми або у формі кулі, діаметр у них пару міліметрів, але може досягати і кілька сантиметрів. Плоди, після дозрівання залишаються на дереві протягом пару років, а дозрівають рік. Тверді плоди є їжею для папуг, які сприяють розмноженню рослин. Евкаліпт кулястий досягає в рік до 2 метрів висоти, а на своїй батьківщині, в Австралії, до 150 метрів. Листя розташовані один проти одного, мають овальну форму з серцеподібною підставою. Вони мають блакитно-сірого забарвлення, через воскового покриття. Листя, при розтиранні мають приємний запах, так як в них містяться ефірні масла. Евкаліпт садили в тих місцях, де було багато боліт, тим самим осушуючи їх, адже саме болота були осередками малярії.Саме цей вид евкаліпта вирощують в домашніх умовах.

евкаліпт

Догляд в домашніх умовах

Будинки вирощують евкаліпт кулястий (круглий). У кімнатних умовах евкаліпт являє собою маленький чагарник, що потребує постійного підрізання листя. Цвітіння при цьому побачити не вдається. Для евкаліпта важливо, щоб на нього попадало багато світла, бажано прямі сонячні промені. Влітку, перед тим як винести рослина на балкон його потрібно спочатку поставити в тінь, щоб він трохи звик, як можна частіше поливати його. Евкаліпт любить свіже повітря, але головне, щоб не було протягів. Поливати його потрібно часто і рясно, щоб земля в горщику завжди була волога. Для поливу, краще використовувати відстояну воду, підігріту до кімнатної температури. Його не потрібно обприскувати, як інші рослини, для нього підійде нормальна вологість повітря, або навіть трохи підвищена. Можна поряд з рослиною залишити ємність з водою.Щоб дерево сильно не росло в висоту, стовбур дерева зверху необхідно підрізати, робити це слід щорічно в весняні місяці. Після обрізки кущ почне випускати молоді пагони, а для кращої кущистості потрібно подщіпивать нові пагони.

евкаліпт

температура змісту

У зимовий період слід евкаліпт тримати в прохолодному місці і підтримувати температуру +10, +12 градусів. Евкаліпт - витривале дерево, він може перенести і легкі заморозки. Влітку температуру потрібно підтримувати +20, +25 градусів, також не варто забувати виносити рослину на повітря.

евкаліпт

розмноження

Евкаліпт, зростаючий в лісі, запилюється за допомогою вітру, пилок з однієї квітки переноситься на інший. Запилювачами стають птахи та ссавці. Комахи запилюють зазвичай маленькі квіти, але також вони запилюють і евкаліпт. В Африці, зростаючі евкаліпти, запилюються жовтими ткачами, які люблять нектар квіток. Евкаліпт розмножується насінням і живцями, взятих з молодих дерев.

евкаліпт

Посадка і пересадка

Насіння евкаліпта краще висаджувати взимку, і не прикривати землею насіння, на світлі воно краще проростає. Після чого їх варто накрити плівкою і поставити в тепле місце. Посіви краще тримати при нормальній температурі +18 градусів, і вони проростуть протягом півтора тижнів. Головне не потрібно багато їх поливати, інакше насіння загниває. На постійне місце проживання саджанці висаджують тільки тоді, коли у них з'явилося по 4-5 листочків.

евкаліпт

Якщо рослина ще молоде, то пересаджувати його рекомендується щороку в більшу ємність, а якщо рослина вже доросле, то пересаджувати його можна раз в пару років, але міняти верхній шар грунту щорічно. Грунт повинна бути пухкої, для того, щоб коріння могли дихати, тому її постійно потрібно розпушувати. Приблизно раз на місяць рослині потрібно додаткове харчування: мінеральні добрива.

евкаліпт

Лікувальні властивості і застосування в медицині

З деревини евкаліпта отримують оцтову кислоту і деревний спирт. Деревина евкаліпта цінується на світовому ринку. Вона є будівельним матеріалом, що використовується в кораблебудування, і є сировиною для целюлозно-паперової галузі, її також використовують для приготування лаків і клею. Деревина володіє хорошою міцністю, не піддається гниттю, а також грибків і комах.

Дуже добре підходить для оздоблення інтер'єрів та виробництва меблів. З деяких видів евкаліптів отримують каучук. При сушінні, в деревині можуть утворюватися тріщини, тому часто з цим виникають проблеми. Уже оброблена деревина відмінно склеюється, гнеться і добре утримує кріплення. При згорянні деревини евкаліпта виділяється велика кількість тепла, тому її використовують як паливо. У себе на батьківщині, деревина евкаліпта має широке застосування.

евкаліпт

Шпали, стовпи, підпірки з евкаліптової дерева вважаються довговічними. У Росії евкаліпт відомий як лікарська рослина. Евкаліпт використовують як в медицині, так і в парфумерії. В медицині використовують вид евкаліпта кулястого і попелястого, які проростають на узбережжі Кавказу. Евкаліпт використовують проти кашлю, як відхаркувальний засіб, приймаючи його в якості чаю, або настою з листя, він входять до складу різних зборів. Евкаліпт добре допомагає при грипі, сприяє підвищенню імунітету, добре очищає повітря в будинку, вбиває всі мікроби. З листя дерева отримують ефірну олію, яка використовується, як дезінфікуючий засіб.

Листя евкаліпта можна використовувати як настоянку на спирту. При інфікованих ранах користуються відваром сухих або свіжих порізаних листя. Збирати листя потрібно в теплий період часу або восени, адже саме тоді в листі більше ефірного масла. Сушити листя можна на відкритому повітрі. Також настойку і масло використовують як протизапальний засіб при захворюваннях порожнини горла.

евкаліпт

В ароматерапії застосовують ефірні масла евкаліпта, як заспокійливі і розслаблюючу засіб, також масло використовують для складу багатьох гелів для душу та бальзамів, його також беруть за основу для препаратів для інгаляцій. З евкаліпта готують безліч лікарських препаратів. Масло використовують як болезаспокійливий засіб, допомагає при опіках і почервоніння шкіри. У косметології масло використовують для відбілювання шкіри, для зміцнення нігтів і волосся.

Тонік, в складі якого є евкаліптова олія, використовують для боротьби з чорними крапками, також масло можна знайти в складі багатьох кремів. Відвар евкаліпта допомагає при захворюваннях кишечника, а настоянка, при інфекційних захворювання, ерозіях. Мазі на основі евкаліпта добре допомагають при захворюванні суглобів. Евкаліпт, воістину унікальне дерево, яке не вимогливе у догляді, при вирощуванні в домашніх умовах. Зовсім трохи догляду за ним і він стане відмінним домашнім лікарем для всієї родини, адже не дарма на батьківщині його називають «деревом життя».