Аморфофаллус: догляд в домашніх умовах, види і сорти, хвороби і шкідники. Фото аморфофаллуса.

Аморфофаллус - це незвичайне, дивовижне багаторічна бульбова рослина сімейства ароїдних. У народі його називають зміїної пальмою, лілією Вуду, трупним або диявольським квіткою. Особливостями цієї рослини є різкий специфічний аромат, що нагадує тухле м'ясо або рибу, і ефектний зовнішній вигляд.

У багатьох країнах аморфофаллус використовується для приготування різноманітних страв. На Сході ця рослина є лікарським: протиракову, противиразковим і жарознижуючим зіллям. Вважається, що вживання в їжу рослини знижує вагу, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту і очищає організм.

Розміри рослини різноманітні, в залежності від виду. У природі зустрічаються і мініатюрні, і гігантські експонати розміром від 2 до 5 м у висоту і вагою до 40 кг. У відкритому грунті росте на Мадагаскарі, в Китаї, Японії, Індії, Африці (тільки в тропічних і субтропічних країнах).

Аморфофаллус

опис аморфофаллуса

Виростає аморфофаллус з підземних стиснуто-кулястих бульб вагою до 5 кг. Наземна частина бульби - це 1 товстий стебло (дуже рідко зустрічається 2 або 3). Майже всі види рослини мають період спокою. Лист, який прожив вегетаційний період, стає більш розсічений і виростає вище.

Перед появою нового листа у аморфофаллуса формується одиничний суцвіття. Період цвітіння триває не більше 15 днів. Найчастіше квітка виділяє неприємний різкий запах, який притягує комах. Вони грають головну роль в запиленні квітки. Час цвітіння припадає на період з березня по серпень. Бульба, витрачаючи чималу кількість поживних речовин для появи суцвіття, починає зменшуватися. Опилённие квіти перетворюються в ягоди кулястої форми. Вони можуть бути насичено-оранжевого, червоного, рідше синього і білого кольорів.

Аморфофаллус

Види і сорти аморфофаллуса

Рід аморфофаллус налічує понад 150 видів. Найбільш незвичайними і популярними є:

Аморфофаллус титаниум (або гігантський)

Це найбільше суцвіття в світі. Квітка може виростати 1,5 м в ширину і 3 м у висоту. Його цибулина досягає ваги 40 кг. Величезне рослина росте в мусонних лісах на острові Суматра. Його бульби використовуються для виготовлення продуктів для діабетиків.

Аморфофаллус коньяк

Використовується як декоративна рослина. Це коричневий глянцевий кулястий бульба. Єдиний лист формується після цвітіння і витягується з часом до 1 м заввишки. Суцвіття включає початок і довге покривало (пелюстка). Під час цвітіння нагрівається до 40 ° C, виділяє специфічний аромат. На плантаціях Китаю і Японії його вирощують як харчову культуру і як цінний дієтичний продукт.

Аморфофаллус бульбоносний (або луковіценосний)

Росте в мусонних лісах Східної Індії і Бірми. Має одиничний лист, що виростає до 1,5 м в довжину. Зовні покривало зеленуватого кольору з рожевими вкрапленнями, всередині жовто-зелене, червоне біля основи.

Досягає 25 см у висоту. Вгорі черешка і біля основи пластинки формуються невеликі бульби. Рослину можна вирощувати в домашніх умовах, де воно цвіте 1 раз в 3 роки, в оранжереях, з більш придатними умовами - щороку.

Аморфофаллус Рівера

Декоративне квітуча рослина, але досить рідко плодоносні. Має одиничний шірокозонтіковий лист, що досягає 1 метра у висоту, і великі бульби діаметром до 30 см. Покривало біля основи трубчасте, темного пурпурного кольору. Черешок зелений, прикрашений бурим або білуватим малюнком.

Аморфофаллус дзвонові

Батьківщиною квітки є Фіджі, Шрі-Ланка, Філіппіни. Характеризується округленими бульбами діаметром до 25 см. Пелюсток пурпурно-фіолетового кольору. Він у кілька разів довший за стержня.

Аморфофаллус піонолістний

Поширений на Південно-Східної Азії, півночі Австралії. Росте на порушених грунтах в горах і вторинних лісах. Період цвітіння квітень-травень. Плодоносить в жовтні-листопаді. Виростає до 1,5 м у висоту. Має плоско-кулястий бульба діаметром до 40 см, одиничний лист, коротку цветоножку до 15-20 см і широке колоковідной форми покривало.

Аморфофаллус

Догляд за аморфофаллуса в домашніх умовах

У нашій країні цей тропічний квітка вирощується в якості кімнатного декоративного рослини. У теплу пору року воно непогано себе почуває на терасах, балконах, верандах. Які ж належні умови необхідно забезпечити незвичайному квітці?

освітлення аморфофаллуса

Рослина любить велику кількість розсіяного світла. Але не варто допускати квітка під прямі сонячні промені! Його краще розміщувати на західному чи східному боці будинку. В період відпочинку аморфофаллус притіняти.

Вологість

Необхідні регулярні обприскування водою, влітку бажано щодня, щоб створити вологе середовище, максимально наближену до природних умов. Це дуже важливо, так як листя, за рахунок своєї незвичайної структури, не пропускають вологу. Рослина потребує підвищеної вологості повітря 60% і більше. З метою гігієни листи можна протирати зволоженими серветками, рослина не любить пил (вона негативно на нього впливає).

Аморфофаллус

Температура змісту аморфофаллуса

У літню пору нормальна температура повітря 22-25 ° C, а в зимовий 10-12 ° C.

полив аморфофаллуса

Активно росте і необхідно постійно і рясно поливати. Вода повинна просочуватися через дренажний отвір і витікати в піддон. Через 30-60 хвилин, коли субстрат повністю промокне, рідина з піддону виливають.

Щоб убезпечити квітка від гниття, не потрібно лити воду на бульби. Восени, коли листя починає в'янути, аморфофаллус знаходиться в стані спокою і потребує меншої кількості води. До зими полив повністю припиняється.

Грунт

Щоб суцвіття швидко росло, з наступною появою листа і діток, грунтова суміш повинна містити високу кількість поживних і мінеральних речовин. Її можна приготувати самому з піску, перегною, листя, дерну і торфу в рівній кількості. Або ж придбати готовий спеціалізований склад в магазині. Грунт не повинен бути надмірно щільним, так це загрожує загниває коріння і браком кисню.

підживлення аморфофаллуса

Коли квітка дає сходи, його необхідно обов'язково удобрювати 2 рази в місяць, для цього потрібно чергувати органічні (калій, азот, фосфор) і мінеральні (гній, перегній) речовини. Підживлення повинна мати високий вміст флора! Перед внесенням добрив, землю в горщику потрібно добре поливати. В кінці липня, ще при вегетаційного періоду, дуже важливі підгодівлі фосфором для нарощування бульб і їх харчування.

Аморфофаллус

Посадка бульб аморфофаллуса

Бульби цієї рослини, як правило, починають продавати в зимовий час. Куплені цибулини потрібно зберігати в холодильнику до весни при комфортній для них температурі +10. Висаджувати в березні.

Щоб рослина активно зростала, необхідно підібрати правильний горщик, орієнтуючись на вагу, вид і розмір бульби. Вузький контейнер буде заважати розвиватися коріння. Недостатньо глибока ємність може спровокувати гниття кореневої системи або її деформацію. Великі бульби потребують просторій ємності, а неглибокі контейнери використовуються для висадки бульбочек і діток. На дні горщика обов'язковий потужний дренажний шар (шматочки пропареної кори або керамзит). Він буде перешкоджати гниття кореня, а також посприяє відведення зайвої вологи.

На кімнатному аморфофаллуса розвиток кореневої системи починається на верхній частині бульби. Тому цибулину при посадці необхідно значно поглиблювати, при цьому розташовувати її горизонтально. Зростання відбувається досить швидко, і тільки при появі листа або верхівки квітки над поверхнею грунту - він сповільнюється.

Аморфофаллус

Підготовка аморфофаллуса до періоду спокою

Весною починається період вегетації, він триває до серпня / вересня. Все аморфофаллуса, за винятком деяких видів, потребують відпочинку.

Якщо лист починає в'янути - це знак, що пора готувати квітка до періоду спокою. Для цього необхідно:

Організувати умови, щоб бульби не пересихали або, навпаки, не підгнивали;

Виключити підгодівлі;

Звести до мінімуму полив рослини;

Знизити температуру на 5-8 ° C.

Аморфофаллус

пересадка аморфофаллуса

На зиму аморфофаллус втрачає своє листя, він знаходиться в періоді спокою. Зимувати рослина має в прохолодному, темному місці в порожній картонній коробці або ємності з сухим піском. В субстраті зберігатися бульб не бажано. Після в'янення листя, їх дістають з горщика, очищають від ґрунтової суміші і відокремлюють дочірні бульби. Якщо коренева система пошкоджена гниллю або є мертві коріння, їх необхідно обрізати ножем і промити міцним розчином марганцівки.

Паростки на бульбах з'являтися в кінці зими або на початку весни. Починати пересадку в більш глибокі горщики потрібно в кінці березня. Якщо бульба після зимівлі загноїлося - пошкоджена частина зрізається гострим ножем. Місце зрізу необхідно добре обробити деревним товченим вугіллям. Потім залишити просушитися протягом 24 годин.

Після просушування бульби можна висаджувати в спеціальну грунт для ароїдних рослин.

Аморфофаллус

розмноження аморфофаллуса

Воно відбуватиметься трьома шляхами: насінням, дітками або розподілом бульби.

розмноження бульбою

Якщо на бульбі спостерігаються пророслі нирки, його можна поділити. Всі відокремлені частини повинні мати одну нирку. Зрізати їх потрібно дуже акуратно, щоб не пошкодити. Свіжі ранки (місця зрізу) присипають деревним вугіллям і добре просушують. Потім висаджують в грунт.

Розмноження дітками. Материнські бульби щороку обростають дітками. В період відпочинку, після завершення вегетації, їх витягують з грунтової суміші і відокремлюють сформувалися дочірні бульби. Цю операцію проводять восени. Початок висадки березень / квітень.

Аморфофаллус

Вирощування аморфофаллуса з насіння

При спеціальному правильному догляді можливе отримання зав'язі і насіння з стиглих ягід рослини. Насіння висівають при температурі 2-4 ° C. Посів проводиться без зволікання в пухкий субстрат або сфагнум ще вологими насінням. Якщо зовнішній тонкий шар насіння пересохне - це загрожує загибеллю зачатка паростка. Перші сходи з'являються протягом 1-3 тижнів. Після посадки аморфофаллус зацвітає тільки через 5 років.

Аморфофаллус

Хвороби і шкідники аморфофаллуса

Зазвичай в домашніх умовах квітка досить стійкий до шкідників. Але все ж його необхідно гарненько оглядати, так як молоді листи може атакувати тля або павутинний кліщ. Якщо вчасно не вилікувати квітка, від сильного пошкодження він передчасно скине листи. Щоб позбутися від проблеми, листя рослини потрібно обробити інсектицидом, не зачіпаючи бульби. Інакше рослина пропаде.

Рясний полив може спровокувати гниття кореневої системи. А недостатній рівень вологості або світла привести до засихання листя або утворення на них яскравих плям. При поганому освітленні лист починає змінювати колір на темно-зелений, стає більш контрастним.

Для тропічних декоративних примірників основними шкідниками є борошнисті червці і черви нематоди. Тому про профілактичних цілях не варто забувати і обов'язково знезаражувати грунтову суміш.

Сильно пошкоджені бульби викидаються. Всі інші потребують обробки, так як не виключається повторне зараження аморфофаллуса грунтовими мікроорганізмами або бактеріальною інфекцією.

Якщо на рослині з'являються шрами, пошкодження, бородавчасті утворення, їх необхідно обробити пестицидом широкої дії.

Рослина, яке отримує регулярний і своєчасний догляд неодмінно порадує своїм незвичайним цвітінням і ефектним виглядом. Незважаючи на його неприємний запах, квітка неймовірно красивий, завжди привертає увагу туристів і любителів флори.

Аморфофаллус

Підводячи підсумок, варто помітити основні умови успішного домашнього вирощування аморфофаллуса:

Профілактичні заходи боротьби з шкідниками;

Регулярні підгодівлі під час появи листя і квітки;

Пухка родючий грунт;

Дотримання вологісного та температурного режиму в період інтенсивного росту і відпочинку рослини;

Організація розсіяного світла.