Горянка: посадка і догляд, види і сорти, фото.

До теперішнього часу рід налічує більше 50 видів горянок. І це не межа, тому що щорічно ботаніки знаходять нові види.

Горянка

Цікавий факт: горянки зустрічаються лише в східній півкулі, там вони заселяють передгір'я Кавказу, Європи, Японії, Туреччини та Китаю. У природних умовах горянки ростуть на гірських відрогах або в гірських лісах. Деякі види горянки знайдені на вапняках.

Горянка - трав'яниста багаторічна рослина з розгалуженими корінням, від якого відходить листя на довгих черешках, 15-50 см. Відстань між листям горянки визначає зовнішній вигляд самого рослини.

Якщо рослина близько 2 см, створюються щільні "зарості", а якщо більше 7 см, "зарості" будуть пухкими. Кореневище горянки наростає від центру до периферії горизонтально, і через кілька років у старих екземплярів починає відмирати центральна частина "куща", а це знижує декоративність рослини. Тому в цей період, для збереження декоративності горянку необхідно ділити.

Горянка

У деяких видів горянок листя взимку зелені, а у інших видів - щороку оновлюються. Сьогодні, коли в садовій культурі з'явилося безліч гібридів, листя може бути і напів-зимово-зелена. Листя горянок складні двічі або навіть тричі перисті.

Листочки розташовуються на черешках і мають серцеподібну, овальну форму. Край листочків може бути дрібнозубчастим, хвилястим або гладким. Фактура листа шкіряста, щільна. У деяких видів горянок листочки по краю розфарбовуються в помаранчевий або яскраво - пурпурового кольору, що робить їх дуже декоративними.

Квітки горянок дуже дрібні. Вони незвичайні. У квітки вісім чашолистка, розташовані вони в два ряди. При розпусканні квітки, чотири зовнішніх опадають. Чотири внутрішніх розташовуються хрестоподібно. Пелюстки віночка бувають розділені, або ерошеніе формою кільця.

Пелюстки у різних видів розрізняються за формою. Вони мають шпорци, короткі або довгі, але можуть їх зовсім і не мати. Забарвлення квіток різноманітне. Вона може бути лілового, червоного, білого, жовтого або представляє комбінацію всіх цих кольорів.

Горянка

Квітки горянки, зібрані в розгалужену кисть, парять над кущами, або видивляються з молодого листя. Для квіток горянки характерна протогінія, тому, якщо рослина не запилюючи комахами, стовпчик маточки зростає після дозрівання пилку того ж квітки.

У горянки стовпчик проростає повз пиляків, і пилок прилипає до рильце. Це, запасний спосіб запилення, який дозволяє зав'язувати насіння, в разі якщо запилювачі відсутні.

Плід горянки - розкривається, сухий. Насіння з великими придатками, вони називаються аріллус. Насіння горянок поширюються мурахами, а мурах залучають придатки, які багаті поживними речовинами.

Види і сорти горянки

Сьогодні в садах російських квітникарів зустрічається більше 10 видів і сортів горянки. Ось найпоширеніші:

Горянка різнобарвна

Ця горянка є гібридом колхидской горянки та крупноцветковой. Листя 30-40 см довжиною зимують під снігом. Цвітіння настає в середині травня. Посухостійка.

Горянка різнобарвна

У нас популярна різновид горянки різнобарвною сірчано-жовта горянка з жовтими квітами 1,5 см. Дернинки щільні, до 40 см заввишки. Молоденька листя красиво пофарбована.

Горянка корейська

Батьківщиною є ліси Далекого Сходу.

Горянка корейська

Багаторічник 15 см заввишки, утворює рихлі дернини. Зелене листя тонка, що не зимує. Квітки великі, дуже гарної форми, з шпорцем, в кисті поодинокі або нечисленні, лілові з білою серединкою.

Цвітіння горянки корейської настає в травні і триває близько 20 днів. Любить тінь. Зростає горянка корейська повільно - кілька сантиметрів на рік. Невибаглива і морозостійка.

Горянка червона

Гібрид горянки альпійської і крупноцветковой.

Горянка червона

Рослини 35-40 см заввишки. Відрізняється щільним і високим приґрунтовому покровом. Молоді листочки дуже красиві. По краю вони пурпурні. Квітки червоні з жовтим. Горянка червона є найпоширенішою у нас в садах.

Горянка крупноквіткова

Родина Японія і Маньчжурія. Є праматір'ю здебільшого садових гібридів.

Горянка крупноквіткова

Досягає до 30 см у висоту. Має серцеподібні зимуючі листя з бронзовим відливом. Квітки на міцному стеблі, їх 4-15. У видових горянок квітки бузкові, але є сорти з лілового забарвленням, з білими і рожевими квітками.

Цвітіння настає в травні-червні. Взимку може підмерзати. Бажано сухе укриття ялиновим гіллям.

Горянка Перральдері

Рослина кедрових і дубових лісів Алжиру.

У садовій культурі утворює щільний покрив до 35 см заввишки, він складається з длінночерешковая з хвилястим шипуватим краєм зимуючої листям. Спочатку листя горянки Перральдері бронзового кольору, потім - темно-зелені з сітчастим жилкуванням.

Горянка Перральдері

Ще листові пластинки мають хвилястий, дрібнозубчастий край. Цвіте в травні. Квітки у цій горянки 1,5 см діаметром оригінальної розмальовки - жовті з червоно-бурою облямівкою по краю.

Цей вид горянки прекрасно росте на родючій землі з помірним зволоженням. Цей вид горянки відрізняється швидким розростанням: щорічний приріст 15 см. Не пошкоджується хвороб і шкідників. Зимостійка, але обов'язково профілактичне укриття.

Горянка

Місцезнаходження горянки

Все горянки - стійкі, надійні, невибагливі багаторічники. Вони переносять і повну тінь, і повне висвітлення. Але найкраще цвітуть вони в півтіні.

Грунт для горянки

Волога, свіжа, глинисто-гнойова або піщано-гнойова, багата поживними речовинами. Горянка зовсім не виносить перезволоження.

Догляд за Горянка

У деяких книгах зазначено, що горянки, відносяться до п'ятої або більш теплій зоні. Але практика їх культивування показала, що горянки успішно ростуть, якщо знати умови їх вирощування: на зиму кореневу систему потрібно замульчувати компостом.

Навесні, після сходу снігу, необхідно згребти лист, яким накривали посадки. Вічнозелені листя горянок в умовах середньої смуги втрачають свою декоративність, тому ранньою весною перезимувати листя потрібно зрізати до рівня грунту, для того щоб нова листя добре розвивалися.

Горянка

Це робити потрібно відразу, як тільки розтане сніг, тому що горянки починають відростати рано. Але слід пам'ятати, що заморозки можуть пошкодити квіткові бруньки і молоде листя.

Тому квітникарі рекомендують не поспішати знімати укриття. У спекотну погоду потрібно постійний полив. Горянки не потребують регулярних підгодівлі.

Горянка рідко схильна до хвороб і шкідників.

розмноження горянки

Відрізками кореневища. Розподіл найкраще проводити в серпні. Садити необхідно відрізки кореневищ, які містять 2 нирки. Після пересадки горянку треба вкривати шаром листа.

Горянка швидко розростається, зазвичай, рік після пересадки, утворює щільний покрив.

Горянка

Використання горянки

Горянка підходить для озеленення під листяними чагарниками і деревами. Горянку використовують в змішаних посадках з іншими багатолітниками. Горянки привертають до себе погляд весь сезон: навесні - красивим цвітінням, влітку, а також восени - орнаментальної красивим листям.

партнери горянки

Горянку рекомендують садити групами від 5 до 8 примірників в компанії з примулами, хостів, медуницей, тіарелли, папоротями. Поєднується горянка і зі злаками і з мелколуковічнимі.

Горянка