Фіалка: догляд в домашніх умовах, фото.

Напевно мало хто знає, що у поширеного кімнатної рослини фіалка є інше не менш красиву назву - сенполія. Трав'яниста рослина сенполія, відноситься до сімейства геснерієвих і налічує на сьогоднішній день 32 тис. Видів. 2 тис. З них виведені російськими селекціонерами.

фіалка

У фіалок практично відсутня стебло, на довгих черешках розташовуються опущені листя, зібрані в розетки. Колірна гамма квіток сенполії дуже різноманітна: сині, білі, рожеві, фіолетові і ін. Зростає фіалка швидко, практично без періоду спокою і круглий рік цвіте.

фіалка

Види і сорти фіалок

Міні сенполія - крихітне рослина має мініатюрні сорти - діаметр розетки до 15 см і мікромініатюрних діаметр суцвіття до 6 см. Максимальний діаметр квіток і довжина листочків міні-сенполії складають 3 см. Цвітуть такі фіалки дуже рясно і надзвичайно красиво.

Герцогиня (виведена в Росії) - рясно цвіте напівмахрових і махровими білими квітами з чорничними і ліловими плямами.

Карнавал - під час цвітіння вся рослина покривається квітками лавандового кольору. Пелюстки з сітчастим візерунком і білою окантовкою. Листя хвилясті, темно-зеленого кольору.

Мікс - це не назва, а суміш різних сортів.

Ампельниє - пагони довжиною до 50см з декількома точками росту. Вирощують їх краще в підвісних кашпо або кашпо на ніжках.

фіалка

Догляд за фіалками

Все що потрібно для сенполії - це велика кількість світла (але не прямого попадання сонячних променів) і помірний, регулярний полив. Способи поливу можуть бути різними:

- під корінь - так щоб на листя не потрапляла вода.

- в поддонік, при цьому через деякий час, коли рослина набере необхідний запас води, необхідно злити залишки, щоб не було застою.

- занурення в ємність з водою кашпо з фіалкою.

фіалка

У природних умовах сенполії ростуть в основному в заплавах річок, поблизу від водоспадів, де часто бувають тумани і в повітрі ширяє водяний пил.

Тому в домашніх умовах краще забезпечити для фіалки високу вологість в приміщенні: поставити кашпо на підвіконня і наповнити його вологим керамзитом, піском або галькою; поруч з рослиною поставити ємність з водою або регулярно обприскувати сенполію (за умови, що температура в приміщенні вище 24 градусів).

Обприскувати рослини слід теплою водою, від холодної на листках можуть з'явитися білуваті плями.

фіалка

Якщо земля у фіалках сильно пересохла, опустилися і зів'яли листочки, а субстрат відійшов від стінок кашпо, можна кашпо занурити в ємність з теплою водою на годину. Потім приберіть фіалку в затінене місце і прикрийте поліетиленом. Пружність листя відновиться за добу, після цього плівку можна прибрати і виставити на звичне місце кашпо.

фіалка

Сенполія, як і майже всі кімнатні рослини не переносить протягів і перепадів різких температури, тому влітку її не слід виносити в сад або на балкон. Оптимальна температура для сенполії в межах 20-25 градусів. Взимку, якщо температура буде в приміщенні нижче оптимальної, оберніть теплоізоляційним матеріалом горщики.

фіалка

Якщо вам не вдалося розмістити фіалки в світлому місці на північно-західній, північній або північно-східній стороні, то створіть їй штучні умови освітлення. Для цього можна скористатися люмінесцентними лампами, забезпечивши 14-16 годинний світловий день. При дотриманні таких умов фіалка вас винагородить цілорічним цвітінням. Однак є одне «але» - температура не повинна в приміщенні опускатися нижче 16 градусів.

фіалка

Добрива для фіалок

Підживлення мінеральними добривами для кращого росту необхідні для кожної рослини і фіалкам теж. У періоди активної вегетації вносять комплексні підгодівлі двічі на місяць.

фіалка

Розмноження та пересадка фіалок

У багатьох виникає питання - після покупки сенполії слід її відразу пересаджувати? Після придбання фіалки огляньте рослина, видаліть підсохлі листя і квіти.

Для профілактики видалення шкідників і грибкових захворювань листочки промийте ретельно проточною водою. Якийсь час не поливайте фіалку, нехай злегка підсохне грунт в горщику.

Після цього пересадите фіалку в живильний субстрат, оскільки німецькі та голландські квітникарі застосовують для вирощування вологий, схильний до закисання торф і всілякі гормональні препарати, і стимулятори росту. Пересадивши сенполію, накрийте її на час поліетиленовою плівкою, злегка окропив рослину теплою водою.

фіалка

Через два дні помірно полийте фіалку, а через три дні зніміть на деякий час целофан, через тиждень його можна буде зовсім прибрати.

Для пересадки і розмноження сенполій можна взяти універсальний субстрат або приготувати його самостійно: взявши по одній частині хвойної і торф'яної землі, дві частини дернової і три частини листової. Все це слід ретельно перемішати і при бажанні додати розпушувачі: вермикуліт, сфагнум, перліт або крупний пісок.

Розмножувати фіалки можна діленням куща і просто листочками. Якщо в кашпо виросло відразу кілька розеток, то сформувалися розетки можна акуратно розділити і відразу ж пересадити в інші ємності.

фіалка

Розмножувати листочками можна двома способами: поставивши листочок в воду (для пуску нових коренів) або посадити його відразу в грунт. Це зовсім не важко, якщо дотримуватися всіх умов. Помістіть тільки що зрізаний листочок в невелике кашпо з поживним субстратом, полийте, поставте в поліетиленовий пакет і щільно зав'яжіть, залишивши великий простір з повітрям.

Створюється з постійною температурою волога «камера» для рослини. Періодично відкривайте мішок, щоб полити фіалку, а з появою нових листочків його можна буде прибрати зовсім. Замість поліетиленового пакета можна взяти скляну банку.

фіалка

Можливі проблеми і хвороби фіалок

Головний ворог фіалок - вологий (болотистий) грунт, він неминуче призводить до гниття всієї кореневої системи. Вода для поливу повинна бути відстояною, м'якою і теплою. Поливати слід тоді, коли злегка підсохне грунт в кашпо. Можна застосовувати комбінований полив - в піддон і під корінь.

Галова нематода може вразити фіалку в період цвітіння. На коренях утворюються нарости - галли, а в них розвиваються і розмножуються черв'яки. Виявивши їх на рослині, слід відразу ж знищити і фіалку і субстрат, а кашпо продезінфікувати.

фіалка

Павутинний кліщ - при появі на листках червоних плям або найтонших павутинок обробляють сенполію також як і інші рослини інсектицидами.

Трипси - своєчасна обробка квітки интаввиром або фітовермом запобіжить зараження інших кімнатних рослин.

Суничний кліщ - вкорочує черешки і деформує листя, а бутони квіток перестають відкриватися.

Якщо вода потрапила на листя, то рослина може пошкодитися сірою гниллю. Видаліть відразу ж уражені листочки.

Коричневі плями з'являються через полив холодною водою.

Листя можуть сохнути при фізичному ураженні і різких перепадах температур, при протязі і через сухого повітря. Іноді може це статися і через передозування добрив і нестачі світла.

фіалка

Корисні поради

Для гарного росту і рясного цвітіння вибирайте для фіалок невеликі ємності - невисокі і неглибокі, але широкі. Пересаджують сенполію в рік два рази, діаметр нової ємності повинен бути в два рази більше, ніж раніше. На дно обов'язково помістіть дренаж: керамзит або гальку. Пересаджують фіалку відразу після цвітіння, але іноді можна і зробити екстрену пересадку.

При цьому видаляють зайві листочки і розетки, залишивши основну, щоб запобігти виснаженню сенполії.