Штамбові троянди: посадка і догляд, як виростити штамб своїми руками

Ще в давні часи квітникарі навчилися вирощувати чагарники у вигляді деревця. Такі рослини називаються штамбовими. Якийсь час вони були забуті, але зараз вони знову повертаються в сади.

Дуже декоративні троянди, вирощені на штамбі. Вони можуть бути квітучими кулями на ніжці або мати плакучу, форму, як у верби, бути одного кольору або мати квітки різних розмальовок на одному стовбурі, - але їх поєднує одне, всі вони гарні.штамбові троянди

Штамбові троянди - це не вид троянди і не сорт, а просто штучна форма, створена в результаті щеплення сортовий троянди на стебло шипшини на висоті до 2 м. У результаті ми отримуємо деревце, корінь і стебло якого належать шипшині, а пишно квітуча крона - сорту троянди.

Щоб виросла штамбові троянда, буде потрібно 4 роки, тому вона і коштує дорожче, ніж звичайна кущова троянда. Ваші витрати будуть стократно заповнені тим насолодою, яке ця краса буде приносити протягом довгих років. Можна спробувати виростити штамбові троянду самому, і описане вище задоволення буде посилено почуттям гордості.штамбові троянди

Як виростити штамбові троянду своїми руками

Отже, ви купили кущ шипшини. Виберіть самий рівний і довгий пагін, саме його потрібно використовувати. Решта пагони видаліть секатором або садовою пилкою, замажте зрізи садовим варом. Ображати довге коріння. Перед посадкою занурте коріння в рідку суміш свіжого коров'яку і глини.

При виборі місця для штамбової троянди, пам'ятайте, що на зиму для перезимівлі її необхідно буде укладати на землю. Тому копати посадочну яму потрібно так, щоб взимку рослина не опинилося на доріжці.штамбові троянди

Коренева шийка і деяка частина втечі повинна перебували під землею. Акуратно розправте коріння в ямі з внесеними добривами. Після засипки утрамбуйте добре землю і полийте.

Якщо ви садите восени, для зимівлі нахиліть саджанець до землі і накрийте ялиновим гіллям. Але рекомендується підщепу садити навесні.

У перший рік саджанця не потрібно опора. У літні місяці за саджанцем доглядають як за іншими рослинами: рихлять, підгодовують і поливають. Після вкорінення на саджанці здадуться нирки і почнуть утворюватися бічні пагони.штамбові троянди

Боковим ниркам, які знаходяться вище планованої щеплення, дайте рости вільно. Для кращого розвитку штамбової троянди бічних паростків має бути не менше 3. Що з'являються нижче щеплення паростки треба виламувати відразу ж. Поросль, що з'являється в основі штамба, теж необхідно видаляти.

У серпні можна починати найцікавіше - щеплення (окулірування). На рівень щеплення впливають розміри підщепи і прищепи. На низькому штамбі не дуже красиво виглядають сильнорослі сорти з величезною кроною.штамбові троянди

Сорти троянд для штамбів

Для високих штамбів використовують троянди з довгими батогами, які ефектно звисати вниз: шраби, плетисті або почвопокривні троянди. Такі штамби називають плакучими. Висота щеплення - півтора метра.

Середні штамби підходять для чайно-гібридних і ремонтантних сортів, грандифлора і флорибунда, висота щеплення - 1 м. Низькі штамби називають патіо або полуштамбамі. Для їх створення використовують троянди патіо, висота щеплення 80 см. Полуштамби прикрашають малі сади, і використовуються в озелененні балконів і терас.штамбові троянди

Нещодавно з'явилися міні штамби, в яких використовують слаборослиє сорти міні троянд, а щепу - високорослі сорти троянд, а не як раніше шипшина. Щеплення всього 30 см заввишки. Такі штамби поширені як горшкових культура.

Для одного штамба використовують лише один сорт. Але сучасні тенденції рекомендують штамби з декількома сортами контрастною забарвлення, і виглядають вони, справді, приголомшливо. Підбираючи сорти, слід звернути увагу на один час цвітіння і однакове зростання. Інакше одна з щеплень може заглушити другу.штамбові троянди

Щеплення троянди на штамб

Якщо на вулиці суха погода, добре полийте шипшина за сім днів до щеплення. Для формування густий крони на штамбі робиться з протилежних сторін 2 щеплення, одну нижче другої на 6 см.

Заготовте черешки з нирками заздалегідь. Візьміть визріли пагони діаметром 1 см з сформованими бруньками, видаліть все листя. Найкращі нирки для щеплення беруться із середньої частини пагона.

На корі шипшини зробіть розріз на 30 мм нижче першого розгалуження. Візьміть держак прищепи і зробіть зріз ножем, вирізаючи щиток із ниркою. Для хорошого зрощення ножем вичистіть з щитка деревину.штамбові троянди

Вставте щиток в розріз під кору на підщепі. Якщо щиток виступає за поперечний розріз, зріжте надлишок. Окуліровку зав'яжіть ізолентою або поліетиленом, саму нирку залиште відкритою.

Якщо через тиждень після окулірування нирка - набрякла і зелена, значить, ваша щеплення прижилася. Якщо ж нирка чорна - спроба не вдалася. Чи не турбуйтеся, а відразу ж робіть нову щеплення нижче.

Якщо погано відділяється кора, відкладіть цю операцію до наступної весни. Через один місяць після окулірування зніміть перев'язку. У жовтні зріжте пагони шипшини вище місця окулірування, але не повністю.

З настанням постійних заморозків, штамб обов'язково треба укласти на землю і накрити, видаливши з нього все листя і квітки. Відкопавши грунт біля основи, звільніть кореневу шийку і частину коренів зверху.штамбові троянди

Пригніть штамб до землі, підсунувши під крону лапник, накрийте ялиновим гіллям з боків і зверху, акуратно обкладаючи щеплення дрібними гілочками і дощечками. Утепліть коріння, насипавши на них пагорб грунту. Зверху накрийте руберойдом, плівкою.

Навесні поступово знімайте укриття, а коли відтане земля і трохи підсохне, приберіть підгортання зі штамба і відновите попереднє положення. Для того щоб запобігти опікам, оберніть крону марлею або легкою тканиною.

Коли ви помітите, що з щепленнями все в повному порядку, обріжте підщепу вище окуліровок на 1 см. Зрізи повинні бути рівними. Ще, замажте ці місця варом.

Після появи третього листочка прищепи формуйте крону прищипкою, поки крона не стане розгалуженої. Бутони прибирайте до кінця липня. Також постійно вирізуйте поросль шипшини.штамбові троянди

Догляд за штамбової трояндою

Підгодовувати штамбові троянди треба так само, як і звичайні троянди: навесні - азотними, влітку - повними і органічними мінеральними добривами, у вересні - калійно-фосфорними. Поливати штамбову троянду необхідно не часто, але рясно - 1 відро на штамб.

Коли крона розвинеться, і штамб почне нахилятися під її вагою, його слід підв'язати до опори.

Якщо на наступний рік навесні надумаєте пересадити штамбову троянду, то після посадки, крону необхідно обкласти мохом або вологою ватою, а зверху прикрити щільним папером. Укриття потрібно для того, щоб крона не висохла (знімається через 1 тиждень).штамбові троянди

Надалі догляд за штамбової трояндою точно такий же, як і за простій, за винятком укривання на зиму. Вкривати штамбову троянду необхідно укладаючи на землю.

Обрізку робіть так, як це потрібно для конкретного сорту. Навесні чайно-гібридні і поліантових троянди обрізаються, залишаючи 10 см (2 нирки). Для кучерявих троянд робиться санітарна обрізка, коли видаляються лише зламані і підмерзлі пагони до здорової нирки.