Бальзамін: догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото.

Бальзамін - це трав'яниста рослина сімейства Бальзамінова. Латинська назва Impatiens - що не витримує тиску. Воно відображає властивість рослини. Від найменшого дотику насіннєва коробочка лопається, і стріляє насінням на значну відстань. За цю особливість в народі його називають недоторкою. Всього рід налічує понад 500 видів, лише 15 з них культивуються. В основному це багаторічні рослини, але є і однорічники. У природі бальзаміни зустрічаються в тропіках Африки, Азії і Північної Америки. В 1596 рослина з'явилася в Європі і швидко завоювало популярність.

Бальзамін

Більшість бальзамінів мають соковиті м'ясисті стебла від 25 до 60 см у висоту. Листя тонкі, ланцетовидні, дрібнозубчасті, розташування черговості, колір зелений. Квіти з'являються в пазухах листків, мають шпорци, основні кольори - рожевий, червоний, білий. З появою гібридів виникли махрові сорти і двокольорові різновиди. Після цвітіння утворюють плід-коробочку, яка містить до 100 насіння. Легко кущаться, рясно цвітуть, відрізняються невибагливістю.

Бальзамін

Види і сорти

Бальзамін Уоллера - найпоширеніший вид, має безліч гібридних сортів, яких з кожним роком стає все більше, завдяки високому попиту. Селекціонери створюють серії гібридів, які об'єднує певний ознака.

Серія « Stardast » включає в себе компактні сорти різного забарвлення з білою зірочкою в центрі кожної квітки. Наймініатюрнішими сортами цієї серії можна назвати « Super Elfin », « Symplaony » і « Novette » - бальзаміни цих сортів не перевищують 15-20 см у висоту. Серія « Fiesta » має махрові квіти найрізноманітніших забарвлень. Включає в себе сорти з двокольоровими махровими квітами, також присутні сорти з строкатою забарвленням листя (variegata).

Махрові і напівмахрові квіти присутні і в інших серіях, наприклад « Rosette » відрізняється формою квітів, що нагадує троянди. Бальзаміни серії « Fanciful Tropical » мають квітами найрідкісніших розмальовок. Коралова, помаранчева, пурпурна, лососева, темно-малинова - це найяскравіша серія сортів.

Бальзаміни Уоллера будь-якої серії і сорти прекрасно підходять для вирощування на вікні, балконі і в саду як літники. Вони мають дуже тривалий період цвітіння, легко розмножуються як насінням, так і живцями. Окремі квіти в кімнатних умовах з'являються протягом усього року, а влітку кущ усипаний так, що листя майже не видно.

Бальзамін Новогвінейський на другому місці за популярністю серед квітникарів-аматорів. Хоча це і не окремий вид, а міжвидовий гібрид. Новогвінейський Бальзаміни відрізняються від бальзамін Уоллера більшими квітами, а також більш вузькими і контрастними листям. Жилки на листової пластини яскраво виражені, бувають червонуватого кольору. Колір листя може бути зеленим, двухтоновий - з центральною смугою світлого відтінку і навіть бронзовим. Популярні сортові серії Новогвінейський бальзамін: « Java » має квіти насиченою тропічної забарвлення. Листя бронзові або зелені. « Paradise » приваблива яскравими фарбами, включає в себе ряболисті сорти. « Jangle Rain » - квіти приглушених тонів і ніжних кольорів. «Rainforest Exotic »- різноманітні кольори, є сорти з двухтоновий забарвленням пелюсток.

Бальзамін орхідейні стане родзинкою в будь-який домашній колекції кімнатних рослин. На відміну від інших бальзамінів має не гладкі, а оксамитові листя. Червоні прожилки на темно-зеленому тлі роблять його ще більш декоративним, але справжня краса, звичайно, укладена в кольорах. Вони дуже схожі на квіти орхідеї, за що квітка і отримав свою назву. Забарвлення пелюсток жовта. Орхідейне Бальзамін росте повільно, але при цьому він так само невибагливий, як і його побратими.

Більш рідкісні, але заслуговують на увагу бальзаміни: німіамскій , золотистий , гострий , вильчатий , Петерса і Балфура .

Бальзамін

Догляд за бальзаміном в домашніх умовах, освітлення

Для формування красивого куща і рясного цвітіння бальзамін потрібно достатньо світла. На північних вікнах, в умовах тривалого світлового дня, він буде повноцінно розвиватися. Західні і східні вікна теж підійдуть, але від прямих сонячних променів краще притіняти, щоб уникнути опіків на листках. На південних вікнах притенение обов'язково. Для притенения використовують кальку, покривний матеріал або тюль. Бальзамін розвивається рівномірно протягом усього року, не маючи яскраво вираженого періоду спокою. А це означає, що за умови додаткового підсвічування він може рясно цвісти і взимку. Підсвічуванням не можуть служити звичайні лампи, які використовують в побуті для освітлення.

Бальзамін

Від них йде більше тепла, ніж світла, а спектр не підходить для рослин. Для підсвічування можна використовувати світлодіодну стрічку або лампи денного світла. Найкраще підійдуть спеціальні лампи «Flora», спектр світла у них розрахований саме на рослини. Самі лампи можна закріпити на вікні і включати в кінці природного світлового дня, або можна зробити спеціальну полицю або стелаж під квіти. При штучному освітленні, як і при комбінованому, світловий день повинен бути 10-13 годин. Для підсвічування існують зручні таймери. Вони самі включають і вимикають світло в запрограмований час.

Бальзамін

температура змісту

Температурний режим для бальзаміну не має великого значення. Він може прекрасно рости в діапазоні від 15 до 30 ° С. Якщо бальзамін росте взимку на холодному вікні, найкраще поставити його на картон, пінопласт або будь-який інший матеріал, який зможе створити теплоізоляцію. Бальзамін любить свіже повітря, але не любить протяг. Тому при провітрюванні бажано відносити рослина в іншу кімнату.

Бальзамін

полив бальзаміну

Метод поливу може бути будь-яким: як верхнім, так і нижнім і гнотовим. Верхній метод поливу - це класичний спосіб, яким користується більшість квітникарів. Потрібно полити рослину досить рясно, щоб земляний кому просочився повністю. Через 20-40 хвилин злити воду, яка залишиться в піддоні, якщо вона буде. Вода не повинна залишатися надовго, якщо вона не вбралася, значить це надлишки, і через них коріння можуть загнити. Наступний полив повинен бути після повного висихання верхнього шару грунту. Найвідоміші способи визначення того, що рослина потребує поливу: заглибити вказівний палець в землю на 1-2 см, якщо земля суха - треба полити. Деякі квітникарі визначають сухість за кольором ґрунту (темна - мокра, світла - суха). Ще один спосіб - підняти горщик. Якщо за вагою він важкий, значить води досить,якщо легкий - потрібно полив.

Бальзамін

При поливі нижнім способом рослина отримує воду через піддон. Воду, яка вбралася, також зливають через час. Гнотовий полив підійде дуже зайнятим людям або на час відпустки. Для цього методу поливу звичайний грунт не підійде, він повинен бути більш пухким, щоб уникнути загнивання кореневої системи. Як гніту підійде звичайний білизняний шнурок. Потрібно протягнути його через дренажні отвори, насипати близько 1 \ 3 частини грунту і розкласти його зверху по спіралі. Помістити рослину в горщик і досипати залишився грунт. Перший полив повинен проводитися класичним способом, грунт і гніт необхідно як слід промочити, тоді система починає працювати. Горщик з гнітом розташовують над ємністю з водою, гніт занурюється в воду, але рівень води не повинен доходити до самого горщика. Коли води стає менше, її підливають.Часто в воду для гнотового поливу додають добриво в дуже слабкої концентрації.

Бальзамін

Вологість повітря

При низьких температурах створювати додаткову вологість не варто, це може привести до захворювання. При температурі 20-25 ° С на підвищення вологості рослина відгукнеться позитивно, а при температурі 30 ° С і вище це вже необхідний захід. Вологість повітря легко підвищити звичайним способом обприскування з пульверизатора. Якщо на рослину потрапляють прямі сонячні промені, то користуватися пульверизатором можна тільки вранці або ввечері, коли сонце не пече.

Бальзамін

Також потрібно стежити, щоб вода не потрапляла на квіти - це псує зовнішній вигляд рослини. У такому випадку для підвищення вологості повітря можна поставити рослину на піддон з вологим керамзитом. Більш витратний, але зручний спосіб - використовувати спеціальний прилад - зволожувач. Він сам буде підтримувати потрібну вологість повітря, що благотворно позначиться на мікрокліматі приміщення і здоров'я мешканців, особливо із захворюваннями дихальних шляхів. Для людей хворих на астму, наприклад, сухе повітря шкідливий. Якщо використовувати зволожувач повітря, потрібно встановлювати вологість в межах 40-50%. Більше 60% вологості некомфортні для людини і в житловому приміщенні не варто домагатися таких показників.

Бальзамін

добриво бальзаміну

Добрива можна вибирати практично будь-які, тільки не для декоративнолистних рослин. Підійдуть універсальні комплексні або добрива для квітучих рослин. Форма випуску значення не має, це можуть бути палички або таблетки, які закопують в землю і вони з кожним поливом поступово віддають потрібні мікроелементи. Можуть бути і рідкі добрива. Якщо рослина перебуває на природному освітленні, то в осінній період кількість і концентрацію добрив слід скоротити, а в зимовий період виключити підгодівлі.

Бальзамін

Відновлювати навесні, коли рослина активно піде в зростання. Якщо взимку бальзамін досвічують, підгодівлі потрібно виключати на 1 або 2 місяці, щоб дати рослині відпочити. Рослина не можна підгодовувати протягом 2 тижнів після пересадки. У свіжої землі і так достатньо поживних речовин. Багато квітникарі намагаються не захоплюватися підживленням і за умови щорічної пересадки в свіжий грунт, обходяться без них. Ще одне важливе правило підгодівлі: якщо користуватися рідкими добривами, не можна щоб земля була сухою. Найкраще вносити добриво на наступний день після поливу, інакше коріння можуть отримати опік.

Бальзамін

Обрізка і формування

Рекомендується проводити обрізку бальзаміну навесні, коли з'являються нові паростки. Обрізка не дає рослині занадто сильно розростатися, робить його компактним і більш кущистим. Залежно від розміру і віку рослини, стебла підрізають до 50% від загальної довжини. Отримані в результаті обрізки живці можна використовувати для розмноження. Замість обрізки для формування молодих рослин часто використовують метод прищипування. У цьому випадку видаляються тільки маленькі верхні листочки, порушується точка зростання, що викликає активне зростання бічних пагонів. Також для рівномірного зростання треба повертати рослину до світла, щоб воно не було однобоким. При штучному освітленні повертати не треба. Джерело світла знаходиться зверху, і рослина не буде тягнутися тільки в одну сторону, як на вікні.

Бальзамін

пересадка

Пересаджувати бальзамін потрібно тоді, коли коріння стане тісно в колишньому горщику. Краще, якщо рослина не відчуває себе пригніченим через це, почекати з пересадкою до весни. Але якщо листя втрачають тургор, затягувати не варто. Пересаджувати можна двома способами: пересадкою з повною заміною грунту або методом перевалки. При повній заміні потрібно по можливості видалити з коренів якомога більше старої землі, але промивати коріння не можна. Після промивання коріння втрачають дрібні волоски, які допомагають рослині отримувати поживні речовини з грунту, квіти після цього довго хворіють, також це може привести до загибелі рослини. Метод перевалки найкомфортніший для рослини. Квітка акуратно витягують з горщика з повною безпекою грунту на коренях і поміщають в горщик більшого розміру, досипати потрібну кількість землі.Новий горщик повинен бути трохи більше попереднього. Не варто з маленького горщика садити в великий. Розмір повинен збільшуватися поступово.

Бальзамін

Грунт для бальзаміну

З готових магазинних грунтів підійдуть універсальні, грунти «троянда», «фіалка», «бегонія». Незважаючи на те, що на упаковці стоїть позначка «повністю готовий до вживання», в такому грунті не вистачає розпушувачів. Як розпушувача можна використовувати промитий річковий пісок, перліт або вермикуліт. За корисними властивостями і структурі, яку набуває грунт, квітникарі віддають перевагу перліту. Його, як і пісок, слід промивати, інакше дрібні пилоподібні частки будуть «цементувати» грунт, перетворюючи її з легкої і повітряної в злежаний грудку з кам'яної кіркою. При роботі з перлітом потрібно дотримуватися обережності. Пил від нього не повинна потрапляти в легені, краще використовувати маску або ватно-марлеву пов'язку. У пропорції перліту потрібно класти 1 \ 3 або 1 \ 4 частину від загального обсягу. Ще один чудовий компонент, який можна застосовувати - це мох сфагнум.

Він запобігає загнивання, накопичує вологу і потім поступово віддає її рослині, дозволяючи рідше турбуватися про полив. Відсоток обсягу в земляній суміші такий же, як і для перліту. Якщо використовувати городню землю, її обов'язково треба пропарювати, щоб позбутися від шкідників, головним чином від нематоди. Якщо нематода вразила рослина, то його вже не врятувати, також є великий ризик зараження інших рослин в будинку. Пропарюють землю на водяній бані, в мікрохвильовці або в духовці, розподіливши по листу. Однак такі способи пропарювання можуть доставити дискомфорт як квітникарю, так і його домочадцям. Справа в неприємному запаху, яким супроводжується процес. Щоб цього запаху не було, можна скористатися більш легким способом: на друшляк покласти тканину або марлеву серветку, складену в декілька шарів, зверху землю.Закріпити друшляк на відрі і пролити декількома чайниками з окропом.

Бальзамін

розмноження

Бальзаміни легко розмножити як живцями, так і насінням. Держак через 1-2 тижні вкорінюється в звичайній кип'яченій воді. Посуд для вкорінення повинна бути чистою. Зручно користуватися пляшками з-під ліків. Їх треба промити, прокип'ятити близько 10 хвилин, остудити і налити кип'яченої води кімнатної температури. Квітникарі часто додають в воду таблетку активованого вугілля - це запобіжить загнивання держака, але такий захід не є обов'язковим, найчастіше проблем з укоріненням не виникає. Якщо держак вкорінювати в землі, то без теплички не обійтися. Це може бути звичайний прозорий пакет або пластикова тара з кришкою. У теплиці держак повинен перебувати до появи коренів, про це говоритимуть маленькі листочки, які почнуть рости. Якщо тепличка буде запітнілій, її потрібно відкривати і провітрювати держак, а потім закривати знову.Для вкорінення в теплиці підійде звичайна земляна суміш, готовий грунт для розсади, пісок, мох сфагнум, перліт або вермикуліт. Держак потрібно зрізати навесні або влітку в період активного росту. Він не повинен бути занадто великим, досить 7-10 см. Зрізати його треба чистими ножицями, ножем або лезом.

Для розмноження насінням, як отриманими в домашніх умовах, так і покупними також підійде звичайний грунт для посадки рослин або грунт для розсади. Його треба зволожити, рівномірно розподілити насіння по поверхні, присипати грунтом зверху, не більше 0,5 см і ще трохи зволожити пульверизатором. Насіння для проростання повинні знаходитися в теплі, для них теж треба спорудити тепличку. При появі паростків тепличку починають відкривати на 1-2 години в день, поступово привчаючи сіянці до більш сухого повітря. Паросткам повинно вистачати світла, інакше вони сильно витягнуться. Після появи 1-2 пар справжніх листків сіянці пікірують, розсаджуючи їх по кілька штук. Коли їм стає тісно, ​​їх пікірують повторно, поміщаючи в окремі горщики. Для того щоб кущ був пишним їх прищипують у міру зростання.

Бальзамін

Бальзамін в інтер'єрі

Щоб дійсно прикрасити приміщення квітами, потрібно подумати про їхнє розташування, поєднання кольорів і відповідних умовах для рослин. Бальзамін можна впевнено використовувати як квітка-солітер (коли він розташований один, а не в групі інших рослин). При рівному кущі і рясному цвітінні він буде виглядати дуже красиво. Можна використовувати його і з групою декоративнолистних рослин, тоді вони будуть доповнювати один одного. Якщо складати рослини групою, на задній план рекомендується ставити велика рослина, можливо пальму або фікус. Посередині місцем яскравому плямі, яким і стане сором'язлива, він буде середньою ланкою композиції. Нижнім ярусом можна додати почвопокровноє рослина, а в якості доповнення - ампельна, наприклад фікус. Не варто використовувати горщики із занадто яскравим малюнком. Рослина має притягувати погляд,а строкатий горщик буде відволікати увагу на себе. Дуже красиво і стильно виглядатимуть горщики одного кольору, наприклад білі або які підходять під інтер'єр кімнати.

Помилки в догляді і їх усунення

Загнивання коренів говорить про перезволоженні. Якщо загинула велика частина кореневої системи, рослина краще оновити, зрізавши живець. Якщо бутони обпадають не розкрив, значить повітря дуже сухе, частіше таке явище можна спостерігати в спеку. У такому випадку потрібно підвищити вологість повітря. Якщо бальзамін НЕ цвіте, ряболистий сорт втрачає забарвлення, значить рослині не вистачає світла. Потрібно поставити його в більш світле місце або забезпечити штучним освітленням. Якщо листя втратили тургор і повисли як ганчірочки - це говорить про пересушуванні земляного кома. Потрібно відрегулювати режим поливу або перевести рослина на ґнотовий полив.

Бальзамін

Хвороби і шкідники

Огіркова мозаїка - вірусне захворювання, робить листя хвилястими, на них з'являються плями жовтого кольору і дірки. Заражена рослина викидають.

Кільцева мозаїка - вірусне захворювання, при якому з'являються характерні кільцеві візерунки на листках. Бальзамін погано росте, листя можуть тріскатися. Рослина з таким вірусом теж доведеться знищити.

Бура гниль - грибкове захворювання, якому піддаються молоді рослини. Стебло стоншується і набуває бурого відтінку. Чи не лікується, але щоб уникнути захворювання, досить використовувати препарат «Фітоспорін».

Несправжня борошниста роса - грибкове захворювання. Для нього характерні світлі плями на зовнішній стороні аркуша, а з внутрішньої сторони з'являється брудно-білий наліт. Може проявитися через занадто великий вологості повітря. Лікування: всі пошкоджені частини видалити, кропити препаратом «Альет».

павутинний кліщ

Павутинний кліщ - небезпечний шкідник, якого важко помітити. На листках з'являються жовті точки - місця укусів. Між листям і стеблами натягнуті тонкі ниточки-павутинки, іноді видно дорослі особини шкідників. Розмножуються дуже швидко. Рослина стає чахлим, нове листя з центру ростуть деформованими.

Найкраща і ефективний захід профілактики - регулярний душ (мінімум 1 раз в тиждень) і кроплення рослин звичайною водою. Потрібно регулярно протирати підвіконня, полки та інші місця знаходження рослин мильною водою. Шкідник може ховатися в щілинах віконної рами або полки.

Препарати для боротьби з павутинним кліщем

« Актеллік » - використовується для боротьби з кліщами, щитівками, попелицею і білокрилкою. Одну ампулу треба розчинити в літрі води і гарненько окропити рослина з усіх боків, особливу увагу приділяючи нижньому боці аркуша. Не можна використовувати в житлових кімнатах, поруч з продуктами харчування в приміщенні, в якому можуть перебувати діти або домашні тварини. Обробляти обов'язково в масці і рукавичках, а після обробки треба вмитися і вимити руки з милом. В умовах звичайної квартири обробку можна проводити на балконі в теплу пору року або у ванній кімнаті на ніч, щоб до ранку туди ніхто не заходив. Обробка повинна бути дворазової з перервою в 1 тиждень, щоб знищити особини, що вилупилися з яєць.

« Фитоверм » менш небезпечний, але запобіжні заходи ті ж, що і з подібними препаратами. Можна використовувати «Акарін», «Апполо», «Бікол», «Делітан».

Якщо хочеться обійтися без небезпечних препаратів, є народні рецепти для боротьби зі шкідником :

1) Ромашка (можна взяти аптечну) використовується в пропорції 100 г на 1 літр теплої води. Наполягати близько 16 годин, додати 4 г мила і кропити раз в тиждень. Обробку проводити 2-3 рази.

2) 0,5 кг подрібненого часнику залити 3 літрами води і дати настоятися 5 днів в теплому і захищеному від світла місці. Коли розчин буде готовий - розвести 60 мл отриманої сировини в 10 літрах води і додати 50 г мила. Допоможе в боротьбі з кліщами і попелиць.

3) зоошампунем проти бліх теж ефективний і нешкідливий. Використовується розведеним в пропорції 5-10 мл на 1 літр води.

белокрилка

Белокрилка, як і кліщ, є одним з найбільш небезпечних шкідників. Листя чорніють, деформуються, без лікування рослина гине. Комаха дрібне, завдовжки 1-3 мм, але розгледіти його можна - це маленькі білі мошки, які злітають, якщо наблизитися до рослини або посунути горщик. Якщо белокрилка оселилася на бальзамін, насамперед потрібно промити його теплою водою, змиваючи личинки і яйця зі зворотного боку аркуша.

Ефективні препарати: « Конфідор », « Актеллік », « Моспилан » і « Фуфанон ». Після обробки рослину поміщають в пакет, щоб препарат не вивітрюється і діяв як можна довше. Обов'язково потрібно повторювати обробку 1 раз в тиждень, краще 3 рази поспіль. Як альтернатива хімії, підійде часниковий настій.

трипс

Залежно від видової приналежності, трипси можуть виглядати по-різному. Тільце у них вузьке, довжиною 0,5 - 1,5 мм. Крила в складеному стані теж вузькі, колір може бути жовтуватим, білим і темно-коричневим. Личинки схожі на дорослих комах, але не мають крил. Вид ураженого трипсами рослини допоможе правильно визначити шкідника. Листя знебарвлюються, втрачають форму, зі зворотного боку покриваються бурими плямами, а з зовнішнього боку з'являються коричневі точки по краях. Також на листках можуть бути присутніми жовті смужки і плями білуватого або сріблястого кольору. У боротьбі з трипсом допоможуть препарати-інсектициди - « інтавір », « Вертімек », « Фитоверм », « Актеллік » і « Аграветін ».

попелиця

Сисна соки рослини комаха близько 2-3 мм в довжину чорного, зеленого, білого або жовтого кольору. У колонії присутні крилаті і безкрилі особини. Найчастіше зустрічається вид попелиці білого кольору. Попелиця мало пересувається, в основному нерухомо сидить на стеблі рослини, обліплені його з усіх боків. Бутони на уражених примірниках вже не можуть розпуститися і засихають, листя скручуються, рослина в'яне. Розмножується дуже швидко.

Для знищення попелиці застосовується « Карбофос », « Актеллік », « Фитоверм » і « Кінмікс ». Може допомогти хвойний настій. Його готують з 500 г будь-якої хвої і 2 літрів води. Після того як хвоя тиждень настоїться, її треба процідити, розвести в 7 літрах води і обробляти заражений квітка.

щитівка

Щитівка є комаха до 5 мм в довжину, має воскової панцир, що захищає її тільце як щит. Колір щитівки світло або темно-коричневий. Рослина, заражене цим шкідником, покривається червоними, жовтими або коричневими плямами. Деякі частини рослини відмирають.

Якщо щитівка з'явилася на Бальзамін - то перш за все треба акуратно очистити його від дорослих особин. Найзручніше для цього використовувати ватяну паличку, змочену мильним розчином. Після цього можна обробити рослина будь-яким інсектицидом і залишити на ніч, накривши пакетом.

Подури і грибні комарики

Подури в народі звуться земляними блошками. Вони майже не завдають шкоди рослині, живуть в землі і харчуються неразложившихся органікою. Можуть бути небезпечні для розсади і живців, підгризаючи їх невеликі корінці. Помітні під час руху, особливо при поливі. Можуть підстрибувати досить високо, від цього вони і звуться блошками.

Грибні комарики або сциарід - це невеликі темні мошки. Також малонебезпечні. Їх личинки - білі з чорною голівкою (як невеликі черв'ячки). Як і подури вони можуть пошкодити кореневу систему слабкого або невеликого рослини.

Цих шкідників об'єднує те, що заводяться вони найчастіше від зайвого поливу. Достатньою просушкой земляного кома можна значно скоротити їх популяцію. Для повного знищення можна підмішувати в грунт препарат « Грім-2 ».