Ліщина: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Рід об'єднує 20 видів, які поширені в Європі, і Східної Азії.

Ліщина - листопадні чагарники від 4 до 10 м заввишки, або дерева з прутьевіднимі гілками і широкоовальнимі, простими листками. Чагарникові види ліщини утворюють підлісок в широколистяних лісах, розростаючись в великі зарості.

ліщина

Велика частина видів ліщини використовується людиною з давніх часів як горіхоплідних культуру. Сьогодні ліщину стали використовувати в декоративних цілях через величезну темно-зеленого листя, яка восени розфарбовується в червоні і жовті тони.

Плоди ліщини є комори смачного, засвоюється масла. Для формування плодів потрібно перехресне запилення, найкраще, якщо це будуть краснолистние і зеленолістние форми. Тому на садовій ділянці треба мати не менше 2 кущів.

ліщина

Ліщина звичайна - проста жителька європейських лісів. Але не треба нею нехтувати. Великий, близько 7 м заввишки, чагарник такий хороший вже навесні, що на тлі таловин ліщина розпускає за вітром золотисті сережки.

Цвіте ліщина в відсутність листя, але коли розпускається листя, розлога крона перетворюється в тінистий намет. А восени, цей вид ліщини забарвлюється в жовтий колір. Видові ліщини, прекрасно ростуть в Росії в середній смузі, відрізняються від звичайного ліщини формою листа, а також горіхами.

ліщина

У ліщини далекосхідної листочки майже голі з усіченим верхом, прикрашеної вістрям, і горішки хороші, а також доступні. У маньчжурської і ліщини Зибольда оболонки горіхів є довгі вузькі трубки, що приховують вміст, і покриті неприємною щетиною. Можна вирощувати рогату і американську ліщину, правда вони трохи взимку підмерзають і не досягають великих розмірів, як наші вітчизняні.

види ліщини

ліщина деревоподібна

У природі росте на Кавказі і на Балканах. Зустрічається рідко в гірських широколистяних лісах.

Має високі декоративні якості: стрункий стовбур, який одягнений біло-сірою корою; правильна широкопирамидальная крона; густе листя, рано розпускається; своєрідні плоди з обгорткою.

Зростає ліщина деревоподібна швидко, витримує морози близько -30 ° С, посухостійка. Живе 200 років. Розмножується відводками, насінням і щепленням. Гарна порода для вуличних і алейних насаджень, ефектна в групових посадках.

Ліщина деревоподібна має темно-пурпурову форму - з пурпурової листям і з червоними горіхами.

ліщина звичайна

У природних умовах зустрічається в Росії, на Кавказі, а також в Криму. Зростає ліщина звичайна в широколистяних лісах, утворює чисті зарості.

Чагарник 5 м заввишки, з молодими опушеними пагонами, округлим листям, злегка лопатевими, зеленими, матовими. Цвіте навесні до розпускання листя, відрізняється витонченістю звисаючих сережок.

Спочатку зростає повільно, потім швидше. Ліщина звичайна морозостійка. Розмножується кореневими нащадками, відведеннями, насінням, живцями, а також діленням куща. Живе близько 80 років. Використовується в парках, в живих огорожах.

ліщина

Є декоративні форми, що розрізняються формою і забарвленням листя :

біло-строката - з біло-облямованій листям;

золотиста - маленьке деревце до 4 м заввишки з золотисто-жовтим листям і жовтими пагонами, хороша штамбом;

золотисто-облямована - з жовтою облямівкою по краю листа;

дуболістная - з листям, змахує на листя дуба;

плакуча - штамбові форма з плакучими гілками.

ліщина

Місцезнаходження ліщини

Зростає дерево швидко. Почервоніння листя інтенсивніше при хорошому освітленні сонця. Желтолістние форми ліщини схильні до обгорання і вимагають притінення від полуденних жарких променів. До переваг слід віднести довголіття, тіньовитривалість, зимостійкість і декоративність.

ліщина

Грунт для ліщини

Кращого розвитку ліщина досягає на свіжих грунтах, не виносять засолених і заболочених, а також сухих і бідних грунтів.

Посадка ліщини: садити ліщина краще восени.

ліщина

Догляд за ліщиною

Пристовбурні круги необхідно рихлити, неглибоко, і мульчувати, наприклад, скошеною травою. У спекотне літо кущі зрідка поливають, і один раз в 2 роки підгодовують органічними добривами.

Під час формування плодів необхідні підгодівлі сечовиною. Для кращого росту куща ліщини на 5-й рік його рекомендується прорідити, залишивши 6-8 стовбурів.

Для благополучної перезимівлі ліщини рекомендується восени пригинати гілки до землі і накрити їх снігом. Для хорошого врожаю можна використовувати штучне запилення.

Для ліщини велике значення має формує обрізка. Тому що дерево це світлолюбна, і вся крона повинна бути доступна для повітря і світла.

ліщина

розмноження ліщини

Кореневими нащадками, насінням, відводками. Дає хорошу поросль від пня. Найпростіший спосіб - поділ куща. Лопатою відколюють кілька молоденьких стовбура разом з корінням і грудкою землі.

Сортові ліщини розмножуються щепленням держаком або ниркою на дику ліщину. Оптимальний термін щеплення ниркою в середній смузі - початок серпня, коли з легкістю відділяється від деревини кора підщепи.

Від посіву насіння, потомство виходить різний, часом не схоже на материнське. При насіннєвому розмноженні ліщина вступають в пору свого плодоношення на 7 рік. При вегетативному розмноженні вже на 3 рік.

ліщина

Використання ліщини

Видовий ліщина теневинослив і може складати другий ярус. Ліщина хороший для пух, коли потрібно прикрити довгі стовбури дерев. Але більше ліщина любить сонячні місця.

Поодинокі кущі ліщини з широко розкинутими гілками замінять альтанку або будуть укриттям для тінистого квітника. А багатий листової опад стане прекрасною органічної підгодівлею для лісових рослин.

ліщина