Рододендрон - посадка і догляд, види і сорти. Фото рододендрона, вирощування, розмноження укриття на зиму.

Рід рододендронів чималенький і різноманітний. У його рід входять листопадні, вічнозелені і напіввічнозелені чагарники, а часом і дерева.

Рододендрон є рослиною сімейства Вересові. Рід, об'єднує близько 1300 видів вічнозелених і листопадних дерев і чагарників.рододендрон

До роду рододендрон також відносяться відомі в оранжерейній і кімнатній культурі азалії, що виділяються деякими класифікаціями в під рід.

Рододендрони поширені, в Північній півкулі, при цьому найбільше розмаїття видів спостерігається в Гімалаях, Південному Китаї, Південно-Східної Азії, Японії і в Північній Америці. Рододендрони сильно відрізняються за розмірами: одні види виростають до 30 м заввишки, а інші просто стеляться чагарники.

У природних умовах в Росії зустрічається 18 видів, на Кавказі, в Сибіру, ​​на Далекому Сході.рододендрон

Місце для посадки рододендрона

Головний момент - правильно вибране місце посадки рододендрона. При виборі місця необхідно мати на увазі, щоб воно було захищене від вітрів і сонячних променів. У природі більшість дикорослих рододендронів ховається під пологом дерев. Так само рододендрон добре на лісистих ділянках, під соснами і густими ялинами.

Місцезнаходження для посадки цієї рослини має бути захищеним від вітрів, без застою води.

Всім рододендронів необхідно сонце, в різному ступені. Більшість крупноцветкових вічнозелених рододендронів люблять рости в півтіні. Деякі види миряться з затіненням, але безперервну тінь рододендрони не виносять - вони не будуть цвісти.

Рододендрони чудово себе почувають поряд з водоймами, де зволожений повітря.рододендрон

посадка рододендрона

Найкращим часом для посадки рододендронів є весна. При ранній посадці рослини добре адаптуються, і вкорінюються на новому місці. Рододендрони із закритою кореневою системою можна садити і в пізні терміни.

Потрібно пам'ятати, що в природних умовах рододендрони ростуть на кислих, пухких, багатих перегноєм, водопроникних грунтах. Тому субстрат повинен складатися з суміші листової землі, торфу, опади хвойникових з додаванням мінерального добрива.

Рододендрони мають чутливу кореневу систему. Тому навколо кущів потрібно обов'язково насипати мульчують матеріал, що перешкоджає перегріву грунту, а також зберігає вологу. Найкраще в якості мульчі підходить соснова кора, хвойний опад, при цьому шар повинен бути не менше 5 см.рододендрон

Догляд за рододендроном

У сухі і жаркі літні дні і навіть в осінні місяці потрібно стежити, щоб під кущами грунт не пересихав. Але, не треба захоплюватися - надлишковий полив рододендрон шкідливий.

Так як в горах рододендрони ростуть в умовах високої вологості повітря, то, виходить, вони дуже люблять обприскування всього куща з квітами і листям.

Поливати рододендрон потрібно річковий або дощовою водою. Вода з-під крана або артезіанської свердловини містить сіль кальцію і магнію - грунт почне засоляются, і рододендрони втратять свою декоративність.

Зів'яле суцвіття рододендрона, треба обламувати, зберігаючи пазушні бруньки. Це сприяє пишному росту і цвітіння рододендронів на наступний рік.рододендрон

Укриття рододендрона на зиму

Зимівля - важливий період життя рододендронів. Від укриття на зиму залежить цвітіння нинішнього року.

Зазвичай, листопадні види рододендрона в умовах середньої смуги краще зимують, ніж вічнозелені. Наприклад, рододендрони, як даурский, жовтий, японський, канадський, Шлиппенбаха, Ледебура вкривати не треба - про всяк випадок закрийте сухими листям тільки кореневу шийку.

Складніша справа з вічнозеленими рододендронами. Навіть зимостійкі (катевбінський, кавказький) найкраще вкривати. Взимку вони не так підмерзають, як висушуються - їм необхідний захист від сонця і вітру.

Морози можуть нашкодити кореневій системі рододендронів, як листопадних, так і вічнозелених, тому кореневу систему треба утеплити в першу чергу.

Коли закрити і коли відкрити кущі рододендронів? Поспішати з цим не потрібно. Невеликі морози (10 ° С) для рододендронів не є небезпечними. Якщо укриття встановлено рано, коренева шийка буде подпревать, і рослина може загинути. Чи не намагайтеся встигнути до першого снігу, що випадає іноді і в жовтні. Можна згребти сніг, але укрити в кращі строки - в листопаді.

Відкривати кущі рододендронів навесні слід також не рано. Нехай вас не приваблює березневе сонце. Тому що в березні коріння ще сплять в мерзлій землі і не поглинають воду. Якщо зняти укриття, ніжні листочки рододендронів потраплять під палять промені - висохнуть, а потім і почернеют. Знімати укриття з рододендрона слід тоді, коли повністю відтане грунт і трохи прогріється, а погода буде похмура.рододендрон

розмноження рододендронів

Розмножуються рододендрони насінням, живцями. Дикорослі види розмножують насінням, а сорти відводками і живцями.

Рододендрон, отриманий з вкорінених живців, може зацвісти на майбутній рік. Субстрат для вкорінення: пісок і торф. Для живцювання застосовують полуодревесневшіе живці рододендронів. Нарізати потрібно їх в червні, живці довжиною 5-7 см, внизу повинен бути косий зріз. Живці треба обробити стимуляторами росту. Потім живці слід занурити в субстрат, притиснути, полити водою і накрити ящик плівкою. Живці вкорінюються при температурі 24 грунту. Укорінюваність рододендронів дорівнює 85%.рододендрон

Хвороби і шкідники рододендронів

Рододендронове клоп є одним з найпоширеніших шкідників цієї рослини. Комаха завдовжки 3 мм. На листі рододендронове клоп залишає дрібні плями. З нижнього боку клопи відкладає бурі яйця, що зимують в тканинах листа. Влітку з'являється нове покоління.рододендрон

Декоративне використання рододендронів

Ефектно рододендрони виглядають розташованими групами. Посадки найкраще розмішати по краях газонів, поруч з доріжками і стежками. Рододендрон відноситься до вологолюбні рослини, найкраще їх садити поруч з водоймами.

Створюючи групи не потрібно змішувати вічнозелені і листопадні рододендрони. Якщо поруч садять різні види, то їх потрібно підбирати по висоті: в центр - високі, по краях - найнижчі. Дуже красиво виглядають рододендрони поруч з хвойними: соснами, туями, ялинами, Тіссен.

Маючи в своєму розпорядженні рододендрони в групах, треба строго стежити, щоб вони були з таких видів і сортів, які гармоніюють за кольором квіток. Декоративно сусідство рослин з рожевої і білої, фіолетовим забарвленням або з різними контрастними відтінками. Красиво виглядають рододендрони з помаранчевої та жовтим забарвленням квіток. Жовті тони відтіняють яскраві.

Рододендрон гарний також і в солітерних посадках. Рододендрони використовуються і при створенні кам'янистих гірок і живих ізгородейізгородей.рододендрон

Види рододендронів та фото

рододендрон даурский

Поширений в Східному Сибіру, ​​Приморському краї, в Китаї, Кореї, Північної Монголії. Виростає в хвойних лісах, заростями або поодиноко, на скелях. Підходить для вирощування в Росії в середній смузі, на півночі, на Уралі.

Середньорослий, сільноветвістий, вічнозелений чагарник 3 м у висоту. Гілки спрямовані вгору. Листя дрібне, 2 см, овальні, з підігнутими краями, шкірясті; зелені, знизу бурі, восени - червоно-зелені. Частина листя зимує. Квітки рододендрона даурского рожево-фіолетові. Цвітіння триває близько 3 тижнів. Зростає повільно.

Головне достоїнство даного виду зимостійкість. До переваг рододендрона даурского треба віднести легку размножаемость живцями.рододендрон

рододендрон золотистий

Родина рододендрона золотистого Саяни, Алтай, Забайкалля, Далекий Схід, Монголія, Японія, Північна Корея. Зростає в альпійському поясі, утворює зарості в тундрі, на гольцах. Підходить для вирощування на Півночі, в середній смузі, Сибіру, ​​Уралі, Якутії.

Рододендрон золотистий - вічнозелений чагарник. Крона приземкувата, що стелеться, шірокораскідістая, розпростерта. Квітки рододендрона золотистого світло-жовті, 3 см діаметром. Декоративний в період цвітіння. Зростає повільно.

Зимостійкий. У садах рододендрон золотистий садять на кам'янистих ділянках, на альпійських гірках, використовують рододендрон золотистий в медицині.рододендрон

рододендрон кавказький

У природі росте на Кавказі, утворюючи суцільні зарості поруч зі сніговими полями.

Низький, вічнозелений чагарник, з сланкими гілками. Квітки рододендрона кавказького воронковидно-дзвіночки, жовто-білі з зеленими цятками всередині. Рододендрон пахне приємним ароматом. Віддає перевагу затінені сирі місця.

Рододендрон кавказький має декоративні форми: рожево-білу - з білими квітами і з рожевим відтінком; блискучу - з темними рожевими квітками; золотисто-жовту - з жовтими квітками, зсередини з зеленими цятками; солом'яно-жовту - квітки всередині з червоно-жовтими цятками.рододендрон

рододендрон Ледебура

У природі поширений на Алтаї. Зростає рододендрон Ледебура в підліску хвойних лісів, в субальпійському поясі.

Тонковетвістий, напіввічнозелений чагарник 1,6 м у висоту. Листя шкірясті, м'які, яйцевидно-еліптичні; зверху зелені; знизу побледнее. Листя рододендрона Ледебура зимують, згортаються в трубочку і розкриваються при відлизі, зберігаються в період цвітіння і починає опадати з початком зростання. Цвітіння починається в травні. Цвітіння рододендрона Ледебура дуже красиве.рододендрон

рододендрон Шлиппенбаха

Зростає рододендрон Шлиппенбаха в лісах Примор'я, в Кореї, Японії, Північно-Східному Китаї.

Красивоквітучий, великий, листопадний, чагарник, що розвивається в вигляді дерева (в культурі вирастает1,6 м в висоту). Листя зверху зелені, знизу голі. Квітки рододендрона Шліппенбаха з ніжним ароматом, з широким, дзвінковим, рожевим віночком.

Рододендрон Шлиппенбаха добре розмножується насінням. Є одним з найбільш перспективних для садівництва видів. Прекрасний в одиночних посадках на газоні.рододендрон

рододендрон японський

Родина Японія. Зростає на відкритих схилах, в горах.

Декоративний листопадний рододендрон, зустрічається в горах острова Хонсю, там він росте сільноветвістим листопадним чагарником. Квітки дзвонові, ароматні. Розпускаються квіти рододендрона японського до появи листя. Під час цвітіння по декоративності рододендрону японському немає рівних в середній смузі. Є золотиста форма.

Зимостійкий. Рододендрон Шлиппенбаха добре розмножується живцями і насінням. У період цвітіння, нагадує яскравий багаття. Також декоративний під час осіннього фарбування листя. Рекомендують для групових посадок. Рододендрон японський ефектно виглядає в поєднанні з іншими рододендронами.рододендрон

рододендрон якусіманскій

Батьківщиною вважається південь Японії.

Вічнозелений чагарник. Крона куляста, компактна. Кора у рододендрона якусіманского сріблясто-сіра. Листя зверху зелені, знизу з щільним коричневим опушенням. Цвітіння рододендрона якусіманского настає в травні. Квітки ніжно-рожеві, потім білі. Цвітіння пишне і тривале.

Насіння дозріває в жовтні. Зростає рододендрон якусіманскій повільно. Живе більше 25 років. Грунти любить свіжі, багаті гумусом, торф'янисті, кислі. Зимостійкий, але в молодості краще вкривати на зиму сухим листом. Рекомендують для групових посадок, альпінаріїв.