В'яз: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Рід налічує 16 видів, які ростуть в Європі, Азії, і в горах Азії.

Як правило, це великі дерева з еліптичної або округлої, розлогою кроною; з черговими, простими, великими, неравнобокими листям. Цвіте в'яз до розпускання листя. Квітки в'яза дрібні, непоказні. Плоди горішки, дозрівають через 2 тижні після цвітіння.

в'яз

В'яз не переносить затінення, але сам дає густу тінь. Зростання порівняно швидкий. Для росту вимагає родючий грунт, проте переносить і посушливі умови.

В'яз прекрасно переносить обрізку, при хороших умовах довговічний, нерідко пошкоджуються хворобами та шкідниками. З давніх-давен використовується в озелененні. В культуру введений з давніх часів і має багато садових форм.

В'яз гладкий, звичайний

Зростає в Росії, на Кавказі, в Західному Сибіру, ​​Казахстані, Західній Європі.

Дерево з широкою, красивою кроною і звисаючими гілками. Молоді пагони світло-бурі, пухнасті, блискучі. Кора буро-коричнева. Листя округло або довгасто-яйцеподібні. По краю остропільчатие; зверху темно-зелені; восени забарвлюються в буро-пурпурові тони. Бурі, дрібні квітки, з фіолетовими тичинками. Цвітіння триває близько 10 днів.

в'яз

Теневинослів, зимостійкий. Швидко зростає. Прекрасно переносить стрижку і зберігає форму. Посухостійкий, росте тільки на свіжих, глибоких грунтах. У міських умовах, на бідних грунтах зростає слабо. Добре виглядає в алейних і рядових посадках.

Декоративні форми : сріблясто-строката; золотисто-строката; червона - з червоної листям; Вирізні - з розсіченою листям і виїмками між ними. Декоративні різновиди садять поодиноко або групами.

в'яз граболістний

Батьківщиною є європейська частина Росії, Казахстан, Кавказ, Західна Європа, Середня Азія, Північна Африка. Зростає в'яз граболістний в широколистяних лісах.

Дерево з густою кроною, і темно-бурими пагонами. Листя щільна, темно-зелена, блискуча, різноманітна за формою, зверху гола, а знизу з волосками. Восени стає жовтих тонів. Квітки в'яза граболістний дрібні, рудо-червоні. Цвіте в'яз до розпускання листя.

в'яз

Зимостійкий в степовій і лісостеповій зонах. Молоді пагони обмерзають. В'яз граболістний підходить для південних районів нашої країни. До грунту дерево невимогливе, але добре росте лише на увлаженной, живильної грунті. Добре стрижеться і утримує надану форму. Утворює густі живоплоти. Використовується в парках і садах, масивами або групам в поєднанні з іншими породами.

Декоративні форми відрізняються будовою крони, забарвленням листя:

Вебба - з узкопирамидальной кроною, зверху темно-зелена, знизу попеляста, лист згорнутий як капюшон;

Дампьера - з широкояйцевідной листям і узкопирамидальной кроною;

Коопмана - дерево з яйцевидно-овальною кроною;

Пірамідальна - з висхідними гілками і темно-зеленим листям;

Плакуча - з тонкими, поникаючими гілками;

Куляста - з округлою кроною, з яйцевидно-еліптичними листям;

Витончена - аналогічна кулястої формі, але з дрібними гілками і листям;

Золотиста - із золотистою листям;

Вангутта - з жовтим листям;

Багрянисто - з дрібними пурпуровими листям;

Пурпурова - з темно-пурпурової листям.

Садові форми малозімостойкіх, і потребують захищених місцях.

в'яз густий

У дикому вигляді росте в Середній Азії.

Дерево 30 м заввишки, з широкопірамідальной кроною. У старих гілок кора темна, у молодих пагонів - жовтувато-бура або сіра. Листя шкіряста, гола, довгасто-яйцевидна.

Посухостійкий. В'яз густий знаходить застосування в озелененні Росії, в алейних посадках.

в'яз

В'яз мелколістний або присадкуватий

У дикій природі росте в Забайкаллі, південній і середній частині Далекого Сходу, в Японії і Кореї. Зростає в'яз мелколістний в змішаних лісах, на родючих ґрунтах.

Дерево 15 м у висоту, або чагарник з округлою кроною і тоненькими гілками. Листя дрібне еліптичні, шкірясті, неравнобокие, з короткою вершиною і просто або зубчастим краєм, гладкі. Навесні листя в'яза мелколистного зелені. Квітки зібрані в пучки. Крилатки - охристі або жовто-бурі.

в'яз

В'яз мелколістний світлолюбний, до багатства грунту невимогливий. Посухостійкий, прекрасно переносить пересадку, формування, стрижку. По швидкості росту в'яз присадкуватий не поступається клен і акації білої, більш морозостійкий, добре переносить стрижку і пересадку. У цього виду в'яза відсутні кореневі нащадки, а це високо цінується в парковому будівництві. В'яз мелколістний має плакучу форму.

в'яз шорсткий

У природних умовах росте в Росії, Центральній Європі, Скандинавії, в Малій Азії. Є в багатьох заповідниках Росії, Кавказу, Криму, Прибалтики. Зростає в'яз шорсткий в хвойно-широколистяних лісах, часом на вапняних грунтах.

Дерево з округлою, широкою кроною, що досягає при оптимальних умовах 35 м висоти. Кора на стовбурі коричнева, гілки темно-бурі. Листя в'яза шорсткого велика, по краю острозубчатая, зверху шорстка і жестковолосістий знизу, на коротких, опушених черешках; восени жовтіюча. Квітки зібрані в пучки. Цвітіння триває 5-7 днів. Досить великі, зелені крилатки з виїмкою на вершині, теж в щільних пучках.

в'яз

Зростає в'яз шорсткий швидко. Морозостійкий. Прекрасно переносить міські умови. Посухостійкий. Добре переносить обрізку крони. Газоустойчив. Розмножується в'яз шорсткий насінням, а декоративні форми в'яза - щепленням. Велике дерево, придатне для одиночних посадок в поєднанні з кленом, дубом.

Декоративні форми :

а) за формою крони: пірамідальна - з узкопирамидальной кроною; Кампердоуна - з округлою кроною і поникаючими гілками; плакуча - з розлогими основними гілками; низька - карликова, 2 м заввишки, з дрібним листям;

б) за формою листя: крупнолистная; кучерява - низькоросла, повільно зростаюча, з вузькими листям;

в) по розмальовці листя: жовто-строката; жовтувата пурпурова - молоде листя пурпурова; темно-пурпурова. Цікава форма 'Lutescens' - її листя з'являється навесні вершково-жовтого кольору, а потім стає жовто-зеленої.

В'яз шорсткий "Плакучий" добре виглядає на штамбі. Оригінальне дерево з напівсферичної формою крони, схожий на перевернуту чашу. Довгі гілки з великою зеленим листям створює щільний навіс, під яким можна ховатися від сонячних променів. Висота дорослого дерева - 5 м. Вимогливий до грунту. Зимостійкий, проте в холодні зими підмерзають кінці пагонів.