Кливия: догляд в домашніх умовах, фото.

Кливия (Clivia) - представник сімейства амарилісових, існує в семи видах. Це південноафриканський трав'янистий багаторічник. Відрізняється від інших декоративно-квітучих рослин цього сімейства тим, що володіє не цибулиною, а коротким м'ясистим кореневищем. Такий кімнатна квітка вирощується багатьма квітникарями. Він невибагливий, за ним доглядати дуже просто. На сьогоднішній день існують різні сорти кливии, придатні для вирощування вдома.

кливия

види клівії

В наш час відомі 7 видів трав'янистої багаторічників:

• Кливия прекрасна (Clivia nobilis)

• Кливия кіноварний (Clivia miniata)

• Кливия Цетрин (Clivia miniata var. Citrina)

• Кливия Гардена (Cliviagardeni)

• Кливия стеблевая (Cliviacaulescens)

• Кливия дивовижна (Cliviamirabilis)

• Кливия потужна (Cliviarobusta).

кливия

Сорти вищезгаданого представника флори, виведені для вирощування вдома, представлені рослинами, які можуть виростати до 60 см. Пластини листя мечовидні великі шкірясті. Вони утворюють несправжнє стебло - прикореневу розетку. Коли кімнатна рослина зацвітає, його квіти зібрані в зонтичное суцвіття, розташоване на високому квітконосному стеблі.

кливия

Вони можуть бути різних відтінків від жовтого до темного оранжевого кольору, досить великі. У різних сортах в суцвітті налічується різна кількість квіток. Іноді їх буває до 60 штук. Особливою вишуканості кливия досягає завдяки тому, що цвіте взимку близько 20-25 днів. Є сорти, квітучі влітку.

Найбільш часто на підвіконнях квіткарів зустрічаються два види - Кливия прекрасна ( Clivia nobilis ) і Кливия кіноварний ( Clivia miniata ).

Кливия прекрасна (Clivia nobilis)

Має листові пластинки довжиною 25-30 см. Їх форма мечоподібна, до краю вони звужуються. Квітконіс у цього виду довгий, зверху на ньому розташовується суцвіття з великими квітами. Їх може бути 5-6 десятків. Кожна квітка має подвійний забарвлення: краю пелюсток яскраво-помаранчеві, а всередині видніється жовтий колір. Зів квітки рясніє зеленими цятками.

Кливия кіноварний (Clivia miniata)

Має прикореневу розетку з довгими Лістьєва пластинками, пофарбованими в темний зелений колір, гострими на кінці. Вони можуть бути до 60 см завдовжки. Виростає трав'янистий багаторічник цього виду до 45-50 см у висоту. Коли настає період цвітіння, на квітконосі утворюється велика кулясте суцвіття з бутонами лійкоподібної форми, пофарбованими в червоно-суриковий колір. Їх може бути до 3 десятків. Коли бутони розкриваються, зонтичное суцвіття рясніє неймовірними відтінками.

кливия

Догляд за Клів в домашніх умовах

Кливия - невибагливий кімнатна квітка, але і за ним потрібен догляд. На довгих шкірястих листках накопичується пил, тому її часто потрібно видаляти за допомогою вологої мочалки. Позитивно на зовнішньому вигляді цього зеленого жителя позначається обприскування, але якщо його не виробляти, особливої ​​шкоди для рослини не буде.

А ось за станом субстрату в ємності стежити потрібно уважно: краще трохи пересушити верхній шар земляної суміші, ніж перезволожити все наповнення горщика. Коріння кливии можуть почати гнити, якщо вчасно не зливати зайву рідину з піддону.

кливия

Температура повітря і вологість для клівії

Сама відповідна температура для цвітіння 17-20 ° C, для вегетаційного періоду 19-26 ° С. Коли рослина перебуває в стані спокою, температуру потрібно знизити до 12-15 ° C. Для повноцінного росту рослини повітря в приміщенні повинен мати вологість 40-50%. При підвищенні вологості повітря кливия зростає нормально, якщо правильно її поливати, чи не перезволожуючи грунту.

розмноження клівії

Розмножувати цей трав'янистий багаторічник можна дітками і насінням. Бічну дитинку, що має кілька листочків, яка з'єднана з дорослим рослиною кореневих відростка, відокремити за допомогою ножа, зріз присипати золою. Її потрібно висадити в ємність з готовою сумішшю і помірно поливати. Цей спосіб розмноження кімнатної квітки найлегший в звичайні умовах. Зацвіте молоде рослина приблизно два роки після того, як його посадили.

Для отримання насіння цього декоративного рослини потрібно штучно обпилити квіти. На їх місці утворюються плоди, пофарбовані в зелений колір. Вони через 9-10 місяців придбають помаранчевий або червоний колір. Збирати насіння стає можливим тоді, коли плоди придбають м'якість. Зібраний посадковий матеріал висівають в горщик з готовою земельно-піщаної сумішшю, при цьому насіння повинні знаходитися зверху на субстраті. Перші стеблинки з'являться не раніше півтора місяці після посіву. Їх розсаджувати по горщиках потрібно після появи кількох листочків.

кливия

добриво клівії

Земляна суміш, зроблена власноруч, включає до свого складу листову і дернову грунту, крупнозернистий пісок (співвідношення 2: 2: 1). Підживлення не здійснюється в період спокою, який триває близько 3 місяців, починаючи з середини жовтня. Ефективним є підживлення під час цвітіння з частотою один раз на 14 днів. Рослина любить отримувати азот у великих кількостях, від нього добре ростуть листя, але надлишок цього мікроелемента скорочує період цвітіння. Щоб добре підгодувати кливию, потрібно чергувати підгодівлі органічними та мінеральними добривами. Можна також застосовувати покупні комплексні добрива, призначені спеціально для квітучих рослин.

посадка клівії

Коренева система рослини любить тісноту, тому діаметр горщика повинен бути таким, щоб між країнами і стінками ємності було 2-3 см. На дно потрібно помістити шар дренажу з каменів або керамзиту. Молоде рослина садиться в горщик, де змішані листова і дернова земля, пісок.

кливия

пересадка клівії

Новий горщик повинен бути більшим в діаметрі від попереднього на кілька сантиметрів. Пересадку кімнатної квітки слід здійснювати раз на 2 роки, але щороку слід міняти верхній шар грунту. Перевалку слід робити обережно, щоб не пошкодити м'ясисті корені. Але якщо таке і сталося, надлом потрібно рясно присипати деревною золою і рослина можна сміливо садити в землю.

полив клівії

Цьому представнику сімейства амарилісових підходить полив м'якою водою, яка спочатку відстоялася при кімнатній температурі. У період спокою поливати не потрібно. Після цього протягом місяця здійснюють поливають бідно. Якщо виростає цветонос, зволожувати грунт потрібно частіше, але помірно, і лише тоді, коли верхній шар субстрату в горщику підсох. Всю зайву рідину з піддону потрібно регулярно зливати, щоб не перезволожити грунт. З приходом осені і пониженням температури повітря кількість поливів скорочується і поступово кливия переходить в період спокою.

кливия

цвітіння клівії

У більшості випадків південноафриканська красуня цвіте два рази на рік. Після закінчення періоду спокою виростає цветонос довжиною до 15-17 см. Рослина потрібно перенести туди, де тепло. Поливи здійснюються теплою водою, їх частота поступово збільшується. Удобрювати в цей час потрібно раз в півмісяця. Бажано не переносити горщик з місця на місце, поки квіти не відцвітуть. Коли це трапиться, бажано сприяти переходу рослини в період спокою, що позитивно позначиться на повторному цвітінні. Для цього в середині літа потрібно перемістити зелену улюбленицю в місце, де більш прохолодне повітря, і скоротити частоту поливів. Через кілька тижнів у неї знову з'явиться цветонос. Якщо таке не відбувається, значить рослина цього сорту в подальшому буде цвісти раз на рік.

кливия

освітлення клівії

Цей представник декоративних рослин любить рости поряд з вікном, яке виходить на захід або схід. Його краще розміщувати на підставці для квітів. Боїться південноафриканська красуня прямих сонячних променів, від яких на листках можуть утворитися опіки. Тому бажано не розміщувати горщик з нею біля вікон, що дивляться на південь. Вікна, що виходять на північ, не дадуть кімнатному квітці достатню кількість світла, він може перестати цвісти зовсім. У півтіні цветонос виростає коротким, з квітами дрібними і непривабливими. Так що бажано кливию виносити в теплий період року на балкон, в альтанку, де є розсіяне сонячне світло.

Запобіжні заходи при вирощуванні клівії

Цей представник сімейства амарилісових має токсичний сік, тому потрібно його розміщувати в будинку так, щоб маленький діти і домашні тварини не мали до нього доступу.

Кливия дуже красива і вишукана. Її люблять і за гарні листи, і за яскраві ароматні квіти. Позитивним моментом у вирощуванні цього зеленого улюбленця є простий догляд за ним. Навіть початківці квітникарі легко можуть вирощувати цю рослину в своєму будинку.

кливия