Колерія: догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото.

Колерія - невелике, багаторічна рослина сімейства геснерієвих. У XIX столітті отримала свою назву на честь швейцарського вчителя природної історії Мішеля Колера. У старих книгах можна знайти її початкове назва - ізолома або Тидея. Ця рослина здавна вирощують в квартирах і будинках, воно невибагливо, але при цьому дуже красиво і рясно цвіте.

колерія

види колерії

Колерія зростає невеликим, компактним кущиком, висота якого рідко перевищує 50 сантиметрів. У неї лускаті кореневища, прямі гілки і великі, оксамитові, зелене листя. З червня по вересень наступає період цвітіння, а іноді він може тривати протягом усього року. Саме квіти, покриті дрібним пухом, викликають такий ажіотаж серед любителів домашніх рослин. Вони мають форму витягнутих дзвіночків, з довгим, трубчастим, підставою, окрас варіюється від рожевого до бордового в білу або червону цятку.

У дикій природі виростає на острові Тринідад і в тропічних лісах Південної і Центральної Америки. Існує близько півсотні видів цієї рослини, проте в кімнатних умовах вирощують три основних, окультурених виду:

колерія опушенноцветковая

колерія приємна

Колерія наперстянкоцветная .

Всі три види схожі, але мають свої особливості. Відмінність їх, в першу чергу, в листі. Опушеноцветковая має темно-коричневу окантовку листочків, приємна - темні, але тьмяні листочки, а наперстянкоцветная - світло-зелений колір листя з червоними ворсинками. Також приємна колерія нижче інших видів.

колерія

Догляд за Колер в домашніх умовах

Колерії не потрібен трепетний догляд, вона здатна вижити в звичайній квартирі з помірним мікрокліматом і без протягів, які вона дуже погано переносить. Найчастіше на зиму вона не скидає листя, як деякі тропічні рослини, більш того, може навіть продовжувати цвісти, але лише при правильних кімнатних умовах. У разі ж якщо листя рослина скинуло, необхідно помістити його в прохолодну середу і зрідка зволожувати грунт. Важливим правилом є поступова зміна клімату змісту. Різкі перепади температур або зменшення поливу може згубно позначитися на колерії.

колерія

Рослина дуже рясно цвіте. Це красиво виглядає, але після цвітіння необхідно видаляти засохлі квіти, щоб рослині було простіше розвиватися. Щоб забезпечити постійне цвітіння, насичений зелений колір листя протягом року потрібно дотримуватися кількох простих правил.

колерія

Температура змісту колерії

Помірна температура близько 18-22 градусів і вологе повітря з березня по листопад. Якщо наземна частина на зиму відмирає і залишається лише кореневище потрібно залишити його в кімнаті при температурі 15 градусів і зрідка поливати, щоб коріння не засох. Якщо ж наземна частина залишилася зеленої на всю зиму, щоб квітка відчував себе комфортно необхідно залишити його в тій же кімнаті що і влітку, але температуру трохи знизити до 18 градусів.

колерія

розмноження колерії

Розмноження колерії можна здійснювати трьома способами: насінням, кореневищами, живцями. Насіння отримують штучним запиленням. Потім висівають в землю, не прітрушівая землею, і чекають сходів. Паростки спочатку пересідають в одну ємність, а потім, після того, як підростуть, розсідаються по одному. Живці саджають в землю або ставлять у воду. Коли почнуть з'являтися листочки, його прищипують і чекає коли з'являться бічні пагони, щоб вийшов акуратний кущик. Живцюванням можна розмножувати рослина протягом цілого року при цьому рослині це не зашкодить. Кореневищем розмножують тільки навесні, під час пересадки. Молодий корінець садять в землю і ставлять проростати. Необхідно обов'язково поливати його, але не сильно, щоб не загнив.

колерія

посадка колерії

Для вирощування колерії використовуються широкі, неглибокі горщики, так як її кореневища розростаються з боків, а не заглиблюються.

Грунт найкраще комбінувати з торф'яної і листової землі, а також піску. Можна використовувати і звичайну, готову, покупну землю, але вона не завжди підходить цій рослині. Перед використанням грунт краще обробити розчином марганцівки, з метою знешкодження його від всіляких шкідливих бактерій і шкідників. Обов'язковий при посадці і пересадці дренаж, щоб відводити зайву вологу, так як через рясного поливу в кореневище може з'явитися гниль, і рослина зів'яне.

колерія

пересадка колерії

Навесні, щорічно необхідно пересаджувати Колер в новий грунт і в разі потреби горщик. Під час пересадки оглядається кореневище, молоді пагони розсаджують, щоб не топтали вони один одного.

колерія

полив

Полив протягом весни і літа повинен бути постійним, але помірним, починаючи з середини або кінця осені його поступово зменшують, а взимку обмежують. В принципі, навіть якщо рослина поливати рідко, воно не зів'яне, в цьому плані колерія невибаглива, і все ж влітку бажано давати їй достатньо води, щоб розвиток квітки не уповільнює. Обприскування не рекомендується, так як у рослини оксамитові квіти і листочки, які при попаданні на них вологи можуть покритися білими цятками. Але так як рослині необхідна досить-таки висока вологість повітря, рекомендується поставити поруч з ним ємність з водою або обприскувати повітря навколо рослини без попадання на листочки. Для поливу краще використовувати відстояну, теплу воду.

колерія

Підживлення здійснюються навесні і влітку приблизно раз на місяць, важливо не переборщити з розчинами, щоб не нашкодити рослині. Краще сдабривать рідше, але на користь, ніж часто на шкоду.

З найбільш поширених шкідників, які загрожують рослині можна назвати тлю і павутинного кліща. Правда, вони рідко чіпають Колер. І все ж при необхідності потрібно обробляти рослину фунгіцидом.

колерія

освітлення колерії

Яскраве світло протягом всього року дуже важливий для цієї рослини. Якщо світла буде недостатньо, пагони ослабнуть, нові будуть рости занадто тонкими і нездатними утримувати листочки і квіти. В результаті гілочки почнуть обвисати, падати і рослина може загинути. При цьому слід враховувати, що світло повинне бути яскравим, але не прямим. Прямі сонячні промені також згубні для колерії, як і їх повна відсутність. Тому рослина прітемнять, але не прибирають від світла повністю.

колерія