Опунція: догляд в домашніх умовах, види, фото.

Опунція є представником сімейства кактусових. Її легко впізнати за яскравим пучків невеликих колючок і приплюснутим, кулястим або циліндричним паросткам. Квітникарі люблять цю рослину з химерною формою, так як воно невибаглива і непогано акліматизувалося на півдні Росії, де немає суворих зим.

Родина опунції - це Америка. В умовах дикої природи вона росте практично по всій її території.

У народі ця рослина іменується як: тещин язик, вухатий кактус, драконів фрукт, фіговий кактус.

опунція

Особливості рослини опунция

Головним достоїнством кактуса є абсолютна витривалість. Опунція росте практично в будь-яких умовах, навіть після в'янення стебел і відсутності тривалого поливу. Добре цвіте в природному середовищі, чого не скажеш про домашніх умовах, де кактус знаходиться в закритому грунті.

Рослина має глохидии - підступні маленькі волоски з масою колючок. Від дотику до нього, колючки з зазубринками легко відділяються, чіпляючись до одягу, і хватко вбираються в шкіру. Це можна вважати єдиним недоліком даної рослини. Глохидии можуть бути настільки крихітними і непомітними, але явно відчутними при контакті з ними. При попаданні на шкіру, для їх видалення краще використовувати пінцет або мильний розчин.

Потужна коренева система рослини розвивається більше в ширину. Вона допомагає кактусу в найнесприятливіших умовах отримувати воду і поживні речовини.

Опунцію не рекомендується вирощувати в дитячій кімнаті!

опунція

Квіти і плоди опунції

Цвіте кактус ефектними квітками, як правило, жовтого, жовто-оранжевого або червоного кольору. Квітки великі і поодинокі, з яких починають формуватися, після їх в'янення, «колючі груші» - яйцеподібні великі плоди. Як і самому рослині, так і плодам притаманні пучки дрібних глохидий, які добре розглянути можна лише під мікроскопом.

На батьківщині деякі види кактуса є харчовим продуктом, з якого роблять мармелад, пастилу, джем, задіюючи м'якоть плодів. А з соку готують вино, сироп. У вареному вигляді недостиглі плоди нагадують за смаком яблука. Молоді стебла підсмажують, варять, роблять компоти, цукати, варення.

Цвітіння опунції в домашніх умовах відбувається досить рідко. Іноді можлива поява бутонів, які скидаються, так і не розпустити. Головна причина цього - неправильна зимівля. Якщо рослина залишається в зимовий час в тому ж приміщенні, що і влітку, повертається і поливається - порушується повноцінне цвітіння кактуса. Квітковим ниркам, початківцям формуватися ще з листопада, не залишається шансу на розвиток.

Опунція не любить повороти з початкового положення. На затемненій стороні закладається початок бутонів, а на світлій - діток. Помінявши положення, бутони кактуса перетворюються в діток.

опунція

Відомі види опунції

На сьогоднішній день знайоме більш 300 видів цієї рослини. Це можуть бути, як величезні види і сорти, що більше нагадують дерева, або кущі, так і почвопокривні крихітні екземпляри.

опунція беловолосая

Ця рослина з жовтими глохидиями і білими довгими колючками. Любить цвісти жовтими великими квітками в природних умовах. Є великим деревовидним рослиною, тому для вирощування в домашніх умовах придатні тільки молоді кактуси. У період цвітіння покривається жовтими великими бутонами. Після їх опадання зароджуються округлі білуваті плоди, які використовуються для приготування різноманітних страв.

Опунція індійська (інжирна)

Спрощені сукулентних-розгалужені членики рослини мають насичений зелений колір, покриті рідкісними глохидиями і твердими колючками. У відкритому грунті кактус може витягуватися до 4 метрів у висоту. Їстівні соковиті плоди досягають 8 см довжини. На батьківщині рослина використовується у вигляді декорації або огорожі. Період цвітіння (яскраво жовтими квітами) припадає на весну і літо.

Опунція мікродезіс (мелковолосістая)

Вона покрита пучками крихітних глохидий. Виростає до 1 метра у висоту. Це чагарниковий розгалужених кактус, що має спрощені членики овальної форми. Так як це пустельне рослина, дана опунция віддає перевагу яскравому освітленню. На перший погляд кактус здається дуже пухнастим, але дотик до нього доставляє неприємні відчуття. Після відцвітання бутонів з'являються ягодоподібні червоні плоди.

опунція циліндрична

Членики циліндричної форми з прямостоячими відгалуженнями - її загальна особливість. На півдні Європи цей декоративний вигляд користується значною популярністю. Цвіте яскраво-червоними квітами навесні і влітку.

Опунція Бергера. Росте у вигляді куща з розгалуженою кроною і довгими жовтими колючками. Глохидии часто зустрічаються біля квіткових бутонів. Квіти оранжевого-червоного кольору мають в серединці зелений товкач з численними тичинок і прозорі по краях пелюстки. Виростає рослина до 1 метра висотою. Вважається одним з найбільш красивоквітучих сортів.

опунція шері

Найбільш декоративна рослина. Мають форму надутого повітряної кулі з колючками і густо засіяними пучками глоксідій бурого відтінку. Цвіте кактус блідо-жовтими квітами.

опунція опущена

Даний вид практично не має колючок. Злегка опущені членики виростають до 20 см. У зрілому віці цвітуть великими червоно-помаранчевими квітами.

опунція кюрасавская

Швидко поширюється вид, за рахунок легкого відділення (при невеликому зовнішньому впливі) члеників, так як з'єднання між «листям» досить слабке. Насичене-зелений кактус покритий жовтуватими ареолами з довгими колючками.

Опунція длінношіповая (дліноостная)

Це низькорослий вид з маленькими члениками, утворювати звисають ланцюжки. Дані членики не перевищують довжину 4 см. Поверхня рослини включає численні червонуваті глохидии і безліч бурих ареол. Їх обступають гострі довгі колючки, розкидані по «листу».

опунція звичайна

Це деревоподібний кактус, що досягає висоти 4-6 метрів. На члениках світло-зеленого кольору розташовані жовті глохидии і ареоли сірого опушения. Деякі ареоли мають до 4 міцних колючок. Цвіте кактус жовтими великими квітами в період з квітня по вересень. Батьківщиною рослини вважається Мексика.

опунція

Розмноження та пересадка опунції в домашніх умовах

Найпростіший спосіб розмноження - це живцювання. Живці зрізають влітку, щоб до осіннього періоду вони встигли вкоренитися. Це допоможе добре перенести зиму. Зріз живця необхідно посипати товченим вугіллям і залишити висихати на 4 доби. Не допускати попадання на них сонячних прямих променів! Для вкорінення живців необхідно підготувати прожарений вологий пісок або суміш листової землі з піском.

Після висадки кактус ставлять в затемнене місце на 4 дні і не поливають. Перші 4 роки опунцію злегка прітемнять, що не виставляючи під прямі сонячні промені.

Другий спосіб розмноження - це насіння. Їх висівають в стерилізовану землесмесь, а зверху присипають крупним піском. Грунт варто зволожити і накрити горщик папером, щоб забезпечити насінню темряву. Перші паростки з'являються через 20 днів. Їх теж слід притіняти. Щоб сіянці не страждали від нестачі поживних речовин, через рік їх пересаджують в землесмесь (пісок + гіпс + торф'яна земля з добавками кісткового борошна + суперфосфат). Готовий грунт можна придбати в спеціалізованому магазині.

Якщо готовий кактус був придбаний в магазині, його слід відразу пересадити, за винятком зимового періоду. Не варто зловживати подальшої пересадкою, так як опунція її не любить і переносить не дуже добре. Вкрай не рекомендується додавати в грунт перегній! Горщик повинен бути широким і низьким, так як коренева система розвивається більше в ширину.

опунція

Як поливати опунцію

Поливати кактус необхідно дуже обережно, не допускаючи попадання води на стебло. Це може спровокувати появу вапнякових утворень. Для поливу слід використовувати відстояну воду. Можна додавати в неї кілька крапель соку лимона. Починаючи з квітня і до жовтня опунцію потрібно щедро поливати. У цей період відбувається інтенсивний ріст рослини. Кактус вимагає постійної підгодівлі комплексними добривами з усіма корисними речовинами (1 раз на місяць).

У зимову пору опунцію поливати не варто, але якщо в будинку працюють обігрівачі, значимо підвищують температуру повітря - тоді трохи потрібно. Допускати пересихання грунту не можна!

опунція

Температура змісту опунції

Потрібно добре провітрювати приміщення, при цьому оберігаючи кактус від протягу. У літній період часу для опунції нормальною вважається температура повітря від +25 до +35 градусів. У зимовий період рослина потребує більш прохолодною температури - від +5 до +18.

опунція

Догляд за опунцією в домашніх умовах

Березень

Опунція пробуджується і починається період зростання і розвитку. Кактус потрібно прітемнять, так як після зими він відвик від сонця. Рекомендується обприскування теплою водою з пульверизатора. Після зими обрізка пагонів обов'язкове.

Квітень

Підживлення і полив збільшується за рахунок підвищення температури повітря. Саме час зайнятися розмноженням нових екземплярів - посівом насіння.

Травень

Потрібно забезпечити всі умови для повноцінного розвитку, так як йде період активного росту. Кактус можна виставляти на сонце, вже немає необхідності його затемнювати. Опунцію черенкуют, у міру необхідності пересідають старі рослини (1 раз в декілька років).

Червень липень

Це сприятливий час для цвітіння кактуса. Якщо деякі екземпляри мають пошкодження, потрібно зайнятися прищепленням, що посприяє їх оновленню, росту і цвітіння.

Серпень

Пора вегетації завершується. Потрібно зайнятися підготовкою опунції до зимового часу. Щоб загартувати рослина, потрібно забезпечити йому перепади денної і нічної температури.

вересень

Поливи потрібно скоротити, підгодівлю припинити. Якщо кактус знаходиться на вулиці - треба його повернути в приміщення.

Жовтень

За потреби провести обробку отрутохімікатами. Полив мінімальний.

Листопад

Необхідно перемістити опунцію в сухе і прохолодне приміщення. Зростання рослини припиняється.

грудень

Кактус засинає. Не потрібно його чіпати - не повертати натомість і не переставляти в інше місце.

Січень лютий

Через брак світла опунция слабшає, втрачає тонкі коріння. Не можна допускати пересихання грунту. Варто уважно відслідковувати наявність хвороб або шкідників. В кінці зими можна починати висівати перші насіння сукулентних.

опунція

Хвороби і шкідники опунції

Кактус - невибаглива рослина, але через неправильне догляду можуть з'являтися деякі проблеми. Якщо опунція втрачає привабливість, на ній з'являються плями, цвіль або побуріння - це може вказувати на наявність грибка. Найчастіше його провокує надлишок вологи. В цьому разі, не заражені рослини необхідно терміново обробити фунгіцидами, а хворі - викинути.

До найнебезпечнішим паразитам, що вражає коріння, відносяться кореневі нематоди. Утворилися здуття слід видалити ножем, а потім занурити кореневу систему в гарячу воду на 10 хвилин, не зачіпаючи кореневу шийку. Після закінчення процедури посипати коріння подрібненим вугіллям. Пересадити в нову стерильну грунтову суміш.

Не менш небезпечні зовнішні шкідники, такі як павутинний кліщ, білокрилка, борошнистий червець, щитівка. У боротьбі з ними застосовуються спеціальні препарати (інсектициди), придбані в магазині, і перевірені народні засоби.

Своєчасна профілактика і правильний догляд допоможуть звести до мінімуму ризик захворювання і поява паразитів.

опунція

висновок

Опунція не вимагає до себе занадто багато уваги, вона невибаглива, а також володіє безліччю корисних властивостей для організму людини. Це потужний імуностимулятор. Одне з основних призначень опунції - лікування різних захворювань. Тому неодмінно варто поповнити свою квіткову колекцію прекрасним екзотичним кактусом.