Щитовник: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Рід налічує приблизно 150 видів, поширених в помірній зоні нашої планети. Це папороті від 15 см до 1,5 м заввишки; з сланкими або прямими або висхідними кореневищами, покритими волосками і лусочками, і з великими, багаторазово-кавалками або пір'ястими вайямі.

щитовник

Види і сорти

щитовник австрійський

Батьківщиною є Західна Європа, Далекий Схід, Кавказ, Північна Америка. У нас в Росії всюди зустрічається в лісовій зоні. Виростає на сирих і вологих місцях, по берегах озер і річок, на лісових болотах, переважно росте в вільшняк.

Листя щитовника австрійського дельтовидні, висотою 50 см. Кореневище у цього щитовника повзуче. Почвопокровноє рослина, відмінно росте в півтіні.

щитовник

щитовник гребінчастий

Поширений цей щітовнік в середній і північній частині Європи. У нас в Росії спостерігається в лісах Сибіру. Росте на мохових болотах, в чагарниках і заболочених лісах.

Багаторічна рослина з коротким кореневищем. Листя щитовника гребенчатого темно-зелені, з довгими черешками. Спороносна листя подовжено-ланцетні, може бути в довжину в деяких випадках 60 см; вегетативна листя довгаста, коротша.

щитовник

щитовник пахучий

Зустрічається в тундрі, в Сибіру, ​​в Китаї, Північній Америці. Виростає на кам'янистих осипи і скелях.

Невисока 30 см рослина, з двояко-перисто-розсіченою листям, що володіє приємним ароматом. Кореневище товсте, коротке, з пучком зимуючих листя. Листові часточки щитовника пахучого дрібні. Центральна жилка покрита великими бурими плівками.

Виростає на скелях, серед каменів потребує легкої і дренированной грунті. Використовується для кам'янистої гірки.

щитовник

щитовник чоловічий

У природних умовах росте в лісовій смузі Євразії. У Росії повсюдно спостерігається в європейській частині.

Щитовник чоловічий росте в листяних лісах, на схилах і полонинах, на помірно вологої багатою грунті. Володіє специфічним запахом і терпким солодким смаком. Видова назва щитовник чоловічий отримав за грубу листя.

щитовник

Рослина із зимуючими листям і простим кореневищем. Кореневище коротке, товсте, велике. Зачатки листя зібрані в верхівкові нирки. Листя темно-зелені, довгасті, з нижнього боку світліше, по краю городчатие. Пересадку щитовника чоловічого проводять навесні. Щитовник чоловічий найкраще росте в тіні, на сонці виживає, проте дрібніє. Вимагає зволоження грунту.

щитовник

При хороших умовах утворює самосів. Є культурні форми:

Crispa - частки листя дуже зближені. Висота рослини близько 50 см.

Linearis Polydactylon - повітряне рослина з листям, розділеними на вузькі сегменти.

Squamulosa - частки листа гофровані. Висота близько 40 см.

Multicristata - кінці листя закінчуються гребенями. Висота 70 см.

Щитовник чоловічий невибагливий, помірно влаголюбив, морозостійкий.

щитовник

Місцезнаходження щитовника

Все щитовника добре ростуть в невеликій тіні, на зволожених грунтах.

щитовник

В основному щитовника не розповзається і з легкістю групуються з іншими рослинами в тінистому саду.

щитовник

Щитовник пахучий - єдиний скельний папороть; для нього необхідний дуже хороший дренаж, півтінь або сонце. Камені найкраще щоб були великими, грунт в малій кількості, але зволожена, прекрасно себе почуває на битому цеглі.

щитовник

розмноження щитовника

За допомогою спор і вегетативно. Короткокорневищний розмножують спорами; сорту - нирками, які розташовуються на черешках.

щитовник

Використання щитовника

Красиво виглядає під пологом дерев, ефектний в одиночній посадці, у водойми, на схилах і кам'янистих ділянках. За допомогою щитовника можна створювати ділянки, схожі до природних умов.

щитовник

партнери щитовника

Дуже добре поєднується з хостами, ліліями, Роджерс, анемони, купену, а також декоративними злаками.

щитовник