Малина: посадка і догляд, сорти, фото малини.

Малина дуже популярна серед наших садівників. Це говорить про її високі смакові якості. Малина хороша в свіжому вигляді, у вигляді варення, і сушена. У нашій статті мова піде про правильний догляд за малиною і про найпопулярніші сорти.

Люди почали культивувати малину ще з кам'яного віку. Грекам і римлянам малина була відома як десерт і лікарське зілля.

Дика червона малина дала старт до окультурення цього виду. У Європі в ХІХ столітті вже з'явилося маса сортів.

На Русі малина була відмінним ласощами, а також ліками. Листя і ягоди сушили і взимку готували вітамінний чай.

У Росії до початку ХIХ століття вирощували лише кілька сортів малини. Велика селекційна робота по збільшенню сортименту була в 30-х роках вченими СРСР. Якісні вітчизняні сорти вивели Кузьмін Н.В., Мічурін І.В., та інші селекціонери.

малина

Малина - багаторічний листопадний напівчагарник, що досягає близько 2,5 м у висоту.

Прямостоячі дерев'янисті пагони плодоносять вже на другий рік, потім відмирають. В цей час з кореневищ виростають нові пагони, які пізніше дерев'яніють. Але у ремонтантної малини плодоносять і пагони-новобранці.

Зелене листя знизу біляста. Вона складної будови. Складається з декількох листків, які по краях зубчасті. Цвіте малина кистевидними суцвіттями. Як правило, плоди бордового забарвлення, але є сорти і з жовтими і з чорними ягодами.

Ягоди малини містять - фруктозу, глюкозу, вітаміни і органічні кислоти. Через вміст саліцилової кислоти, цю ягоду застосовують при простудних захворюваннях.

малина

Вибір місця для малини

Для малини потрібно сонячне місце, родюча нейтральна грунт з хорошим дренажем.

Для посадки малини підійде ділянку, який розташований уздовж забору, або ж в кутку ділянки. Тому що малина дає паростки від коренів, які потім з'являться по всьому садовій ділянці і на клумбах і на грядках.

малина

посадка малини

Садити малину можна навесні і восени. Заздалегідь приготувавши грунт. Якщо плануєте посадити навесні, то місце краще підготувати восени.

Є два способи посадки малини. При першому - малина висаджується лунками і вирощується у вигляді чагарнику по 10 стебел. При другому способі саджанці висаджуються в траншею в ряд.

Кущі малини на одному місцезнаходження ростуть і плодоносять більше 10 років.

При роздільному способі посадки малини викопують ями розміром 50 на 50 см. Перед посадкою саджанець поміщають в розчин коров'яку, а потім опускають в лунку і розправляють корінці. При посадці малини НЕ заглубляйте кореневу шийку, бо можливо загніет прикоренева нирка.

малина

При траншейному способі посадки малини викопують траншею тієї ж глибини і ширини. Розташувати їх потрібно на відстані одного метра, а між саджанцями має бути 0,4 м.

По завершенню посадочних робіт кущі малини обрізають до 40 см, поливають, а потім мульчують.

Ремонтантна малина потребує глибокої посадці і повної зрізку всієї надземної частини. Решта нюанси посадки такі ж, що і у звичайної малини.

Щоб довгі стебла малини не обламуються, встановлюють шпалери. По краях грядок вкопують металеві труби або кілки, і між ними в два ряди простягають дріт.

Для обмеження розростання кореневих нащадків траншеї огороджуються будь-яким бар'єром з не гниючого матеріалу, вкопуючи на глибину 35 см. Як правило, для цього використовують шифер.

Кореневища малини щороку дають багато нащадків, які плодоносять вже наступного року. Акуратно викопані саджанці малини використовуються для розмноження.

малина

Догляд за малиною

Чагарник дуже потребує вологи, коли цвіте і формуються ягоди. Поливати необхідно траншеї і міжряддя, тому що коренева система розростається дуже широко.

Щоб отримати урожай щорічно навесні треба вносити комплексні добрива. Другий раз потрібно підгодовувати в фазу бутонізації калійними, фосфорними добривами.

малина

обрізка малини

Навесні кущі малини потрібно проріджувати, залишаючи 15 сильних стебел на один кв. м. Проводиться санітарна обрізка, вирізаються поламані і підмерзлі стебла.

Зараз багатьма садівниками застосовується подвійний метод обрізки. Перша робиться на початку літа, тим самим припиняючи зростання верхівок. Наступної весни проводиться друга обрізка, бічних гілок. Ось при другій обрізку і створюються плодові гілочки на основному стеблі, а також на бічних приростах.

малина

Поширені сорти малини

Ягоди сорту « Болгарський рубін » дозрівають в червні. Урожай стабільний. Має великі темно-червоні ягоди. Хороші смакові якості.

У сорту « Изобильная » кущі малини без шипів. Ягоди червоні, дуже великі, подовженої форми. Сорт має стійкістю до хвороб.

Солодкі і ніжні ягоди подовженої форми має сорт « Малаховка ». Урожайність чагарнику середня. Зимостійкість слабка, потребує укриття.

Сорт « Золотий гігант » має жовті ягоди з прекрасним смаком. Ягоди дуже міцні. Кущі прямостоящие, високорослі. Сорт болезнеустойчів і зимостійкий.

Сорт « Кумберленд », володіє ягоди чорного кольору. Колючий чагарник, має восковий наліт. Цей сорт не дає нащадків і розмножується верхівками стебел. Ягоди блискучі, дрібні, чорного або темного фіолетового кольору, солодкі з ожинним смаком. Морозостійкість середня.

малина

Сорти ремонтантної малини

Ремонтантна малина відрізняється від звичайної, тим, що вона за сезон плодоносить двічі. Але прі не якісному догляді другий урожай виходить низький, тому що основні сили будуть на перший урожай. Щоб цього не допустити, не уникайте підгодівлі, обрізки і постійні поливи.

Ранній сорт « Персея » плодоносить конічними червоними плодами кисло-солодкого смаку. Цей сорт з легкістю переносить недолік вологи, морозостійкий.

Сорт малини « Шляхетна » є середньопізніх. Відсутні шипи. Ягоди конічної форми, яскраво-червоного кольору.

Ягоди жовтого кольору у сорту малини « Жовтий гігант ». Сорт прекрасно переносить холодні зими.

малина