Гастерія: догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото.

Гастерія - прекрасний представник роду сукулентів сімейства асфоделових. Батьківщиною цього квітки є пустелі, гірські схили і безводні райони Південної Африки.

Свою назву рослина отримала через зовнішньої схожості з посудиною, який чимось нагадує графин або колбу. У перекладі з латинської гастерія означає «пузатий посудину».

Ця квітка невеликих розмірів (листя розмірами від 10 до 30 см), неспішно зростаючий, нескладний для вирощування навіть початківцю квітникарю.

Гастерія

опис

Зовнішній вигляд гастерія досить декоративний: м'ясисті жорсткі листя, загострені або круглястих, розташовані в декілька рядів на дуже короткому стеблі мають темно-зелений насичений колір і красиві візерунки на них у вигляді смуг і плям. Особлива декоративність рослини настає при цвітінні. Квітконоси, зазвичай до 40-70 см у висоту, виростають після кожного кола листя. Квіти створюють суцвіття у вигляді кистей, мають яскраві переходи між помаранчевим, жовтим і зеленим кольорами.

Гастерія

Види і сорти

Гастерія в своєму роді включає близько 75 видів. Ось деякі з них:

Гастерія бородавчаста

Характеризується відсутністю стебла, дворядної розеткою і численними дочірніми рослинами. Литися подовжені, мають форму мови до 20 см в довжину, шорсткі на дотик через наявність на поверхні листа дрібних білого кольору бородавок.

Гастерія кильоватая

Має листя, розташовані спірально, в розетці, де немає стебла. Листя кряжисті, з широкими борознами, за кольором брудно-зелені з білими крапками довжиною в 12-15 см і шириною в 5-7 см, мають на тильній стороні косою гострий кіль.

Гастерія крихітна

Крихітне рослина до 10 см в діаметрі, має численні пагони, що відходять від центральної розетки. Листочки темно-зелені блискучі, мають білі крапки.

Гастерія

Догляд в домашніх умовах

Догляд за рослиною нескладний, квітка не відрізняється примхливістю і вимогливістю.

Гастерія

освітлення

Найкращими для розташування гастерія є західні і східні вікна, так як рослина любить ясний добре розсіяне світло, і потребує уникнення поразки від полуденних сонячних променів, інакше на листках з'являються опіки і колір втрачає свою насиченість. У літню пору допустимо вміст квітки на свіжому повітрі, проте в такому випадку варто уникати вітру і опадів. Взимку необхідно переставити горщик з квіткою на світле місце або організувати допоміжне освітлення.

Гастерія

температура

У період весни і літа оптимальна температура складе діапазон 18-25 градусів, взимку рослині потрібні більш холодні умови утримання з температурою повітря 6-12 градусів. Якщо в зимовий період температура вище норми, то цвітіння може бути скромним або не наступити взагалі.

Гастерія

Вологість і полив

Будучи вихідцем з пустельних місць, гастерія обходиться без підвищеної вологості і обприскування. Рослина легко переносить сухе повітря, але організація легкого теплого душу, щоб змити пил з листя, не зашкодить.

З березня і до середини жовтня, коли рослина перебуває в стані активного росту і розвитку, полив повинен бути рясним. Поливають Гастер після висихання верхнього шару грунту, однак не варто заливати рослина, як суккулент воно важко переносить надмірну кількість вологи.

Взимку від поливу можна відмовитися, однак все ж варто поливати рослину хоча б раз на місяць.

Гастерія

цвітіння

У домашніх умовах гастерія може зацвісти, правда порадувати може не всіх. Цвітіння починається в весняно-літній період, на північних вікнах найчастіше не цвіте. Форма квіток у вигляді нахиляється подовженого дзвоника довжиною до 2 см. Велика кількість квіток зібрано в суцвіття на довгому квітконосі.

Гастерія

добриво

Підживлення рослин здійснюється раз в 2 тижні за допомогою добрив для кактусів і сукулентів в фазі активного зростання. На період спокою рослини, восени-взимку, внесення добрив припиняють.

Гастерія

Грунт і пересадка

Як грунту для гастерія можна використовувати готовий, куплений в спеціалізованому магазині, субстрат для сукулентів, також можна приготувати сприятливий грунт самостійно. Для цих цілей беруть по 2 частини листової і дернової землі і одну частину піску, також додається цегляна крихта.

Незважаючи на те, що гастерія зростає досить повільно, пересаджувати її необхідно щороку. Пересаджують рослину методом перевалки зі збереженням старого земляного кома, використовуючи при цьому горщик більшого розміру. Однак важливо пам'ятати, що вибирати горщик потрібно не сильно великий, так як у вільних умовах квітка росте і розвивається повільніше.

Гастерія

розмноження

Існує кілька способів для розмноження гастерія, серед них варто згадати розмноження листом, насінням та відділенням дочірніх розеток.

Для розмноження листом його необхідно зрізати, підсушити протягом двох-трьох днів після чого посадити в землю або пісок. Полив починається не раніше ніж через місяць після того, як утворюються нові корінці.

Гастерія

Для розмноження насінням необхідно отримати насіннєвий матеріал. Для цього суцвіття необхідно потрясти для того, щоб відбулося запилення. Зазвичай насіння виспевают ближче до середини літа. Висівають їх на тонкий шар зволоженого піску, зверху не присипають, а покривають прозорим матеріалом для створення теплиці. Таку міні теплицю щодня провітрюють, сіянці зрошують. Після проростання насіння, через два місяці, паростки розсаджують в готельні горщики.

Найлегшим, швидким способом розмноження є розсаджування дітей гастерія, так як їх зазвичай буває багато. Обділяє дітки під час весняної пересадки. Дочірні розетки після відділення підсушують протягом доби при кімнатній температурі в затіненому місці, після чого висаджують в субстрат для кактусів і епізодично поливають. Необхідно ретельно уникати перенасичення вологою і закисання грунту.

Гастерія

Хвороби і шкідники

Труднощі при культивації рослини виникають досить рідко, але все ж їх варто згадати.

Найпоширеніші шкідники - це борошнистий червець, щитівка, тля. Для боротьби з ними використовуються як народні методи, наприклад, обтирання мильним або спиртовим розчином, так і обробка інсектицидами.

При зараженні шкідниками або надлишку добрив листя у гастерія жовтіють.

На недолік вологи вказує поява сухих коричневих плям на поверхні листя рослини. Бурі плями в літній період говорять про попадання прямих сонячних променів протягом тривалого часу.

Через нестачу освітлення розетка стає пухкої, подовжується.