Тілландсия: догляд в домашніх умовах, види і сорти, розмноження, пересадка, хвороби і шкідники. Фото тилландсии.

Любителів незвичайних екзотичних квітів обов'язково зацікавить тилландсия - це один з представників багаторічних вічнозелених трав'янистих рослин, відноситься до сімейства бромелієвих.

Родина тилландсий - тропіки та субтропіки Південної Америки, а також деякі штати США.

Рослина було виявлено і вивчено в 17 в. Названо на честь шведського вченого - ботаніка Е.тілландса.

Таке «квітуче диво» можна зустріти в лісах тропічних зон, посушливих саванах і навіть в напівпустелях. Тому і умови утримання різних видів можуть відрізнятися. Зовні різні сорти також істотно відрізняються.

Тілландсия

Період цвітіння: липень-серпень. Квітки, у більшості видів дуже яскраві, можуть бути різної форми, проте превалює форма колоса з приєднаними приквітками іншого забарвлення.

Після відцвітання, материнське рослина відмирає, утворивши нові пагони.

Тилландсии - епіфітна рослинність, вони харчуються, поглинаючи все необхідне через спеціальні лусочки, якими густо вкриті їх листя. Їм не обов'язково заглиблюватися корінням в землю, а у деяких видів корінь практично відсутній - це, так звані, «атмосферні тилландсии». Більшість з них в дикій природі приєднуються корінням до каменів і деревам.

Можуть мати стебло, або ж бути безстебельних. Листи вузькі, досить довгі (до 40 см.). У центрі утворюють розетку з яскравими суцвіттями.

Тілландсия

Види і сорти тилландсий

Існує більше 400 сортів цієї рослини.

За видами кореневих систем, розрізняють наступні групи:

«Атмосферні», або «Сірі» - корінь практично відсутня. Листя дуже тонкі, нітеподобние. Луска на їх поверхні відбивають світло, через що вони виглядають сірими. Суцвіття блідих відтінків. Їх важко вирощувати в домашніх умовах, так як потрібно підтримувати стабільну температуру і високу вологість повітря, тому їх зазвичай містять в спеціалізованих флораріях, або невеликих теплицях.

«Кімнатні», або «зелені» - корінь більш розвинений, ніж у «атмосферних», листя утворюють щільну розетку, а квітки відрізняються незвичайною барвистістю та яскравістю. Вони користуються популярністю серед любителів кімнатних рослин.

Сорти «атмосферних» тилландсий

Тілландсия Уснеевідная

( «Борода старого», «Іспанська мох»).

Відрізняється дуже тонкими і довгими (до декількох метрів), стеблами і найтоншими, як нитки, листям, шириною в 1 мм, і довжиною 5 см, що розташовуються в 2 ряди. Прикріплюється до дерев і звисає вниз.

Цей вид не потребує посадці, досить прикріпити рослина, щоб воно мало можливість рости, звисаючи вниз.

Цвіте влітку, блідими жовто-зеленими квітками.

Тілландсия Фіалкова

Дуже ефектна рослина, що складається з невеликих листяних розеток. У період цвітіння листки стають червоними, самі ж суцвіття пофарбовані в синьо-фіолетового відтінку.

Тілландсия Срібляста

Виглядає дуже незвично, завдяки тонким зігнутим листям, безладно зростаючим від підстави квітки.

Тілландсия «Голова медузи»

За формою ця рослина нагадує цибулину. У підстави накопичується стікає з листя волога. Цвіте синіми квітками з вогненно-червоними приквітками.

Тілландсия Ситникова

Являє собою пучок тонких листя ніжно-зеленого відтінку.

Тілландсия стирчали

Відрізняється густими листяними розетками. Форма квітки - плоский колос рожевого кольору, нижні приквітки можуть бути блакитного та фіолетового відтінків.

Тілландсия Триколірна

Даний вид відрізняється незвичайною красою. Суцвіття - високий колос або кілька класів. Нижні квітки яскраво-червоного кольору, середні - жовті, верхні - зелені, а пелюстки - фіолетові.

Сорти «Зелених», або «горшкові» тилландсий:

Тілландсия Синя

Користується найбільшою популярністю серед любителів кімнатного квітникарства.

Розетку складають довгі вузькі злакові листя червоно-коричневого відтінків знизу, і буро-смугастого забарвлення вище. У літній період з'являється плоский колос рожевого забарвлення, з якого красуються невеликі блакитні або фіолетові квіти. У висоту рослина може досягати 25 см.

Тілландсия Дауера

Дуже витончена і витончена. Влітку, на довгому стеблі з'являється суцвіття - колос; приквітки червоні.

Тілландсия Ліндена

Сильно схожа з Т. синьою. Відрізняється забарвленням прицветников, які у даного виду можуть бути рожевими або червоними, самі ж квітки синього кольору.

Тілландсия

Догляд за тилландсий в домашніх умовах

Грунт

Для успішного зростання і цвітіння рослина необхідно помістити в сприятливий грунт. В даному випадку це повинен бути субстрат із землі, торфу, піску і сфагнуму. А також необхідний дренаж, не менше третини горщика. Найкраще придбати спеціальну грунт для бромелієвих. Однак подібну суміш можна приготувати і самостійно з деревного вугілля і обробленої кори фракцією в 5-10 мм.

температура

Бажано дотримуватися стабільної температури, без різких перепадів. Від 18 до 28 градусів. «Атмосферні» види витримують до 12.

Оптимальна температура повітря в літні місяці - 20-24 градусів, а в зимовий час - близько 18-20.

Оскільки це екзотична рослина потребує свіжого повітря, надзвичайно важливо регулярно провітрювати приміщення. Також потрібно оберігати квітку від протягів, так як воно не переносить різких перепадів температури.

Тілландсия

освітлення тилландсии

«Кімнатні», або «зелені» тилландсии необхідно завжди тримати в добре освітленому місці, уникаючи попадання прямих сонячних променів. «Сірі», або «атмосферного» можна розмістити в більш затіненому місці.

Оскільки рослина потребує хорошого освітлення, в зимові місяці потрібно штучно збільшувати світловий день, використовуючи звичайні люмінесцентні світильники.

Тілландсия

Вологість

Повітря в приміщенні, де росте тилландсия, повинен бути зволожений мінімум на 60%, а в ідеалі на 70-80%.

При достатній температурі повітря, рослина необхідно щодня обприскувати кімнатної температури водою, важливо щоб вона була м'якою, як у природі при природних опадах. Найкраще використовувати дощову або попередньо відстояну воду.

«Сірі» сорти отримують вологу тільки через листя, тому їм необхідна висока вологість.

Для «зелених» сортів можна під горщик поставити піддон з вологою галькою.

Не можна обприскувати рослина в період цвітіння!

Тілландсия

полив тилландсии

Кожна різновид тилландсии має свої особливості, тому полив трохи відрізняється.

Зелені або горшкові види, що відрізняються розвиненою кореневою системою і щільною розеткою листя, поливаються звичайним чином, тобто в землю. У літню пору вологість грунту повинна підтримуватися постійно. Потрібно заливати воду в центр розетки і змочувати листя. У холодну пору року полив повинен бути менш рясним.

Атмосферна тилландсия не поливати, а лише регулярно обприскується з пульверизатора.

Уснеевідную тилландсию потрібен час від часу занурювати в воду. Скорочення листя говорять про недостатнє насичення рослини вологою. Це природний спосіб збереження вологи. У разі зневоднення квітки вазон слід занурити в воду на всю ніч, після чого намагатися дотримуватися звичайного графіка поливу і обприскування.

Оптимальний час обприскування рослин - вранці.

Підживлення і добриво для тилландсии

Зелені тилландсии удобрюються переважно в літній час кожні дві-три тижні. Період внесення добрив - з березня по вересень. Використовуються квіткові добрива. Можна застосовувати орхідейне субстрат. Важливо вибирати добрива з низьким вмістом міді, так як високий вміст цієї речовини токсично для квітів сімейства бромелієвих. Для того щоб не завдати шкоди рослині, концентрація добрива повинна бути в два-чотири рази менше, ніж зазначено на упаковці. Крім субстрату час від часу можна здійснювати і позакореневе підживлення шляхом обприскування листя. Така обробка підходить як для сірих (атмосферних), так і для зелених різновидів. Що стосується холодної пори року, можна обійтися без добрив.

Якщо на поверхні квітки з'явилися плями іншого кольору або листя стали прозорими, потрібно обережно усунути уражені ділянки і переглянути умови утримання рослини і догляду за ним.

Тілландсия

пересадка тилландсии

Після придбання рослини його потрібно обов'язково пересадити з транспортної ємності в більш об'ємний горщик. Наступна пересадка буде проводитися при відділенні дочірніх розеток.

Всі різновиди тилландсии потрібно пересаджувати раз в два-три роки, так як вазон з часом стає тісним для розростається екзотичної рослини, а коріння починають виступати з горщика. У зв'язку з цим можуть перестати з'являтися квітки.

Пересадка проводиться навесні. При цьому грунт повністю оновлюється. При виборі вазона, найкраще віддавати перевагу широким і не дуже високим горшочкам. Земля повинна бути розпушеному. Як субстрат застосовуються склади, що містять торф, кореневища папороті, подрібнену хвойну кору, перегній з листя. Обов'язковий дренаж з деревного вугілля.

Тілландсия

розмноження тилландсии

Розмноження рослини проводиться шляхом відділення нових пагонів, що утворюються збоку. Відокремлювати дочірні пагони потрібно дуже обережно, щоб не пошкодити основна рослина. Слід вибирати відростки, які мають 4-6 листочків і виражені корінці. Якщо пагони відрізаються гострим ножем, місце зрізу потрібно посипати подрібненим деревним вугіллям. Після цього пагони відразу ж висаджуються в окремі горщики. Важливо підтримувати оптимальну температуру 22-25 градусів і закривати молоді рослини від прямих сонячних променів. Грунт повинна залишатися відносно вологою протягом декількох тижнів. Через півтора-два місяці можна переходити на режим утримання для дорослих рослин. Перші квіти з'являться не раніше, ніж через півтора-два роки.

Тілландсия

Шкідники і хвороби тилландсии

Відмирання материнської розетки - природний процес, який настає після відділення дочірніх розеток. Якщо у тилландсии не народжуються додаткові пагони, можливо, причина в поганому харчуванні. Важливо підгодувати рослина органічними і мінеральними речовинами.

Надмірно вологий грунт може викликати гниття кореневої системи і основи стебла. Ця проблема легко усувається, якщо зменшити полив і замінити дренаж.

Слабкі пониклі листочки - наслідок зниженої температури повітря. Для усунення проблеми потрібно підвищити температуру в приміщенні.

Причина появи сірих плям на листках - грибок. Щоб позбутися від грибка, потрібно обробити рослина спеціальним розчином.

Затемнені кінчики листя, як правило, з'являються через надмірно жорсткої води. У такому випадку потрібно замінити воду на більш м'яку (дощову, талу або хоча б попередньо відстояну).

Одним з частих шкідників, що вражають рослини, є павутинні кліщі. Існує безліч варіантів боротьби з цими шкідниками - від народних засобів до хімічних препаратів. Можливо, буде потрібно кілька обробок для повного знищення комах.

Тілландсия

Можливі помилки змісту

Найбільш часті помилки, які допускають власники екзотичних рослин:

погане освітлення;

потрапляння прямих сонячних променів;

недостатній (або ж надмірний) полив;

низький рівень вологості повітря (обприскувати потрібно щодня);

використання невідповідної жорсткої води;

надлишок добрив;

посадка в грунт (більшість різновидів тилландсии виростають на кам'янистих поверхнях і деревах; посадка в грунт може призвести до гниття);

низька температура змісту, протяги;

неправильне розміщення квітки (рослини, яким не вистачає свіжого повітря і освітлення більше схильні до різних захворювань).

Купувати бажано виключно ті квіти, які вирощені в спеціальній оранжереї.

Догляд за рослиною вимагає особливої ​​уваги, терпіння і навичок. Однак, гідний догляд буде винагороджений, а квітуча тилландсия зачарує своїм чудовим одягом.

Тілландсия