Кислиця: посадка і догляд, види і сорти, фото.

Рід налічує приблизно 800 видів кислиць, що виростають у Південній Америці, і тільки деякі види кислиці зустрічаються в Центральній Європі.

Однорічні, а також багаторічні рослини, деякі з низ утворюють бульби. Листя у кислиці перістосложниє або трійчастого, черешкові; квітки правильні, складаються з п'яти пелюсток.

Кислиця

Характерною особливістю кислиці є рожеві прожилки на її пелюстках і її плодики, які в зрілому вигляді можуть вистрілювати рудуватим насінням.

Насіння кислиці здатні "відлетіти" в сторону, якщо акуратно на них подихати. Все тому, що при зміні вологості у них лопається оболонка, різко змінюючи форму.

Кислиця

види кислиці

Деякі форми кислиці можна садити під деревами та чагарниками, тоді як інші види кислиці вирощуються тільки в житлових приміщеннях або оранжереях. Серед кислиці зустрічаються бур'яни, розмноження яких важко зупинити.

Їх часто культивують як кімнатні рослини, але кущики недовговічні. Кислиця підходить для посадок в кам'янистому саду.

Кислиця

Кислиця звичайна

Невисока рослина, повсюдно зустрічає в Європі. Зростає в змішаних, хвойних, рідше листяних лісах.

Багаторічна рослина 10 см у висоту з короткими пагонами і з тонким повзучим підземним кореневищем, покритим червоними м'ясистим лусковидними листочками. Листя трійчастого, на довгих черешках.

Листочки кислиці звичайної обратносердцевідние 2,5 см завдовжки, 3 см шириною, покриті притиснутими волосками. Квітки поодинокі, правильні, на подовжених пазушних квітконосах, з приквітками, які розташовані вище середини квітконосу. Пелюстки рожево-пурпурні. Цвіте кислиця звичайна в травні.

Кислиці властиво, 2 види квіток: відкриті (хасмогамние), які запилюються комахами, і самозапильні закриті (клейстогамниє). Закриті клейстогамниє квітки дрібні, схожі на бутони. Клейстогамія - головне пристосування цієї рослини до життя в хвойних лісах, де трохи комах-запилювачів. Насіння зберігає схожість близько 4 років.

Кислиця

У пазухах листя утворюються клейстогамниє квітки, з них в жовтні утворюються плоди. Також в пазухах нижньої листя формуються безбарвні довгі горизонтальні пагони, розташовані в лісовій підстилці.

В такому стані кислиця зимує. Потім навесні в пазухах безбарвних листя на пагонах формуються розетки зеленого листя. У травні ці молоденькі рослини вже цвітуть. У липні починають цвісти клейстогамниє квітки, а вже восени розсіюються насіння.

Якщо земля пухка, то куртини розростаються, а якщо грунт щільна і відсутня підстилка, то утворюються маленькі куртини. За все вегетаційного час у пагонів кислиці буває два приросту: літній і осінньо-весняний.

Листя літньої генерації живе чотири місяці, а осінньо-весняній 11 місяців, поступово змінюючи один одного, тому ця рослина може фотосинтезировать цілий рік.

Зимовий спокій кислиці звичайної має вимушений характер, якщо рослина перенести взимку в приміщення, то воно дуже швидко рушить в зростання.

У коренях у кислиці присутній ендотрофную микориза. Це лісове рослина витримує затінення, може рости на вологому грунті, віддає перевагу гумусированню грунту.

Для кислиці звичайної характерний «сон» листя: в похмуру погоду і вночі листочки опускаються.

У листі кислиці присутній щавлева кислота і вітамін С, тому листя вживають в їжу.

Кислиця

Кислиця железістолістная

Найпоширеніший вид в садовій культурі. Рослина утворює компактні кущики 8 см у висоту. Листя сірі, складаються вони з численних часткою.

Цвіте кислиця железістолістная в червні. Квітки сріблясті з рожевими плямами і прожилками. Зимостійкий вид.

Кислиця

Кислиця ріжкова

Цей сорняковие вид кислиці дуже часто проникає в наші сади. Характерні красиві вишневе листя і дрібненькі жовті квіти.

Численні пагони засмічують не тільки клумби, а також і грядки, тому, посадивши на гірку кислиці ріжкову, наглядати за нею уважно, не даючи розростатися.

Кислиця

Кислиця Деппа

Є однією з найпопулярніших кислиць з листочками, що складаються з чотирьох простих листків. На них розташовані червоно-коричневі цятки, за якими даний вид завжди легко впізнати.

Рослина 25 см у висоту, з витонченим листям, 3 см завдовжки, зелені з червоно-пурпуровим візерунком. Квітки кислиці Депла малиново-червоні, вони зібрані в зонтикоподібних суцвіття, 2 см завдовжки. Має їстівні підземні бульбоцибулини. На зиму кислиці Депла викопують.

Також на вулиці можна вирощувати нижчеперелічені види: кислиця вулканічна, кислиця настурціевідная, кислиця рожева, кислиця вальдівійская, кислиця сукулентних, кислиця члениста, кислиця Боув, кислиця притиснута, кислиця волосістотичіночная, кислиця червона, кислиця трикутна, кислиця трикутна метеликові, кислиця різнобарвна.

Кислиця

Місцезнаходження кислиці

Кислиця зростає і на сонячному місці, і в тіні.

Кислиця

Грунт для кислиці

Любить нейтральну або слабокислу, багату гумусом грунт з додаванням компосту і торфу.

Кислиця

Догляд за кислиця

Оскільки все кислиці (крім ріжкової) теплолюбні, на зимовий період посадки потрібно замульчувати торфом і накрити ялиновим гіллям. У спеку необхідно рясно поливати.

Восени з приходом холодів бульби не зимуючих кислиць викопують, сушать, відокремлюють діток і зберігають без поливу в сухому піску до наступної посадки в квітник. Садять в теплу погоду.

Кислиця

розмноження кислиці

Насінням, розподілом кореневищ і бульб. Деленкі зимуючої кислиці садять у вересні у відкритий грунт, що не зимуючих - навесні. Насіння кислиці сіють навесні в парник або в кімнаті в ящик.

Кислиця