Астильба: посадка і догляд у відкритому грунті. Види і сорти астильби, фото

Назва астільба походить від грецьких слів 'а' - дуже, 'stilbe' - блиск. Дано, ймовірно, за блискуче листя.

астильба опис

Рід об'єднує понад 30 видів, поширених у Східній Азії, Японії і Північній Америці. У Росії зустрічаються лише 2 виду (на Далекому Сході і про-ве Кунашир). У природі вони ростуть в широколистяних лісах, по берегах струмків, в таких місцях, де влітку зберігається волога.

Астильби добре переносять холодні зими під шаром снігу, наприклад, в Канаді за офіційними даними вони заходять на північ до зон 3б-4а (за американською класифікацією), де температура взимку опускається до -37 ° С.астильба

Це багаторічні кореневищні трав'янисті рослини з відмирає на зиму надземною частиною. Стебла прямостоячі, висота в залежності від виду - від 8 до 200 см. Численні прикореневі листя на довгих черешках, двічі або тричі перисті, рідше прості, темно-зелені або червонувато-зелені, зубчасті.

Дрібні квітки, білі, рожеві, бузкові, червоні або пурпурні, зібрані в верхівкові суцвіття -метелкі різної довжини. Цвітуть в червні - липні. Плід - коробочка. В 1 г до 20000 насіння. Найбільш ефектні астильби під час цвітіння. Їх ніжні суцвіття з'являються на початку липня і не втрачають привабливості протягом 25-35 днів.

Кореневище астильби щільне або пухке в залежності від виду, деревянистое. Щорічно в верхній частині кореневища формуються дочірні нирки, а нижня його частина поступово відмирає вертикальний приріст астильби становить 3-5 см на рік. тому в кінці осені до підстав кущів підсипають родючу землю. Крім цього, догляд за астильбой складається головним чином в підтримці вологості ґрунту.астильба

суцвіття астильби

Можуть бути пірамідальними, ромбічними, метельчатими, але особливо витончені пониклі. Декоративність суцвіть залежить від їх щільності. Дрібні квіточки зібрані в подовжені волоті. Пелюстки квіток у одних сортів короткі, і суцвіття виходять повітряними і ажурними, як би обліпленими маленькими бутонами, у інших сортів пелюстки подовжені, і ці суцвіття виглядають м'якими, пухнастими.

Дуже красиво, коли в суцвітті присутні кілька кольорів або відтінків (сорти «Peach and Cream», «Montgomery», «White Wings»). З огляду на будову суцвіть, все різноманіття видів ділять на групи: пірамідальної форми - бічні гілки суцвіть відходять від головної осі майже під прямим кутом і рівномірно зменшуються від основи до верхівки суцвіття; ромбічної форми - суцвіття нагадують ромб. Бічні гілки відходять від головної осі під гострим кутом.

Ромбічні суцвіття частіше бувають у сортів астильби японської; метельчатой форми - суцвіття мають численні розгалужені гілки відходять від головної осі під гострим кутом і рівномірно зменшуються до вершини. Така форма властива більшості сортів астильби Арендса; никне форми - суцвіття з гнучкими никнуть гілками. Пониклі суцвіття мають сорти, що походять від астильби Тунберга і Лемуана.

За термінами цвітіння, астильби також розрізняють ранні (квітучі в кінці червня - початку липня), середні (в липні) і пізні (цвітуть у серпні). Висота астильби варіює від 15 см (сорт «Lilliput») до 2 м (астільба Давида). По висоті куща рослини ділять на низькі - 15-60 см заввишки, середні - 60-80 см і високі - 80-200 см.

У культурі близько 10 видів. Селекція дала садівникам цілий ряд гібридних сортів. Все астильби вологолюбні, зимостійкі, стійкі до шкідників і хвороб.астильба

Астильба умови вирощування

Оптимальна освітленість - розріджена тінь або затінення в найспекотніший час доби. Однак природа культиваров більш гнучка і багато сортів "призабули", в яких умовах живуть їхні дикі родичі. І дійсно, багато астильби прекрасно почувають себе на відкритому сонці. Цвітіння тут рясніше, але коротше, а листя трохи світліше.

При виборі місця дуже важливі терміни цвітіння. Ранні та пізні сорти добре і довго цвітуть як в тіні, так і на сонце, а ось середньоквітучих рослинам краще доглянути притінення куточки, так як яскраве липневе сонце різко скорочує терміни їх цвітіння.астильба

Більшість сортів астильби може рости в місцях з досить високими грунтовими водами і переносить навіть застій води. Довгострокову посуху астільба не переносить. Бідна грунт, відкритий пригрів і відсутність дощів можуть погубити рослина. У таких випадках астильби потрібно поливати двічі на день - рано вранці або ввечері.

Допоможе рослинам і родючий грунт, загущення посадка, мульчування стружкою або корою. Астильби дуже погано переносять перегрівання верхньої частини кореневища, а мульча сприяє зменшенню перегріву, втрати вологи, зберігає рихлість грунту, перешкоджає появі бур'янів і, що дуже важливо, створює сприятливі умови для зімовкі.В квітниках найкраще мульчувати рослини відразу після посадки, покриваючи всю поверхностьпочви мульчею шаром в 5 см.

Деякі астильби непогано переносять відносно сухі грунту - а. х arendsii «Federsee», a.korcana, добре розрослися кущі a.chinensis «Superba», «Purpurlance». А є й такі, що можуть рости і на важких глинистих ґрунтах, - це представники групи китайських гібридів - x chinensis «Pumila», «Visions», «Vision in Pink», «Vision in Red».астильба

Важливо, щоб в кореневмісному шарі грунту астильбу вистачало фосфору і калію. В гряди для розмноження в поперечні борозенки (1 м довжиною) ми сиплемо 1-2 жмені кісткового борошна і 25-30 г комплексних добрив.

При посадці в квітник викопуються ямки 20-30 см глибиною і шириною, в них сиплеться 1-2 жмені кісткового борошна і золи, 25-30 г мінеральних добрив (норма на кв.м.), додається перегній. Все це змішується, проливається водою. Посаджені деленки засипаються мульчею шаром в 3 см.

У сприятливих умовах астильби швидко розростаються. Ділять і пересаджують астильби через кожні 4-5 років, особливо швидко розростаються через 3-4 роки. Це обумовлено швидким вертикальним наростанням кореневища. Поступово старі кущі занадто сильно випирають, молоді коріння, розташовані біля основи бруньок, виявляються у самої поверхні і швидко пересихають, через що сильно знижується тривалість і якість цвітіння - квітконосів стає менше, суцвіття дрібніше.

Однак в принципі астильби можуть рости на одному місці довго, до 15-20 років. Щоб підтримувати декоративність старих рослин, слід щорічно піклуватися про добриві. Підгодовують астильби спочатку навесні після відростання (переважають азотні добрива), потім відразу після цвітіння або восени (калієм і фосфором - 20-25 г на одну рослину). Слід обережно порихліть грунт і після цього знову мульчувати.астильба

розмноження астильби

Насінням, проростає нирками відновлення, розподілом корневіща.С допомогою насіння найчастіше розмножують видові астильби, сорти - лише для селекційних цілей. Справа в тому, що сіянцям властивий поліморфізм - особливості материнських рослин зберігаються лише частково або втрачаються зовсім.

Насіння астильби дуже дрібні. Зав'язуються вони непогано, проте не завжди встигають визрівати. Якщо насіння все ж дозріли, у вересні їх витрушують з суцвіть. А в березні-квітні висівають поверхнево в ящики, наповнені сумішшю сфагнового торфу і піску в співвідношенні 3: 1.

Схожість насіння невисока. Сходи з'являються через 3-4 тижні, ростуть повільно і лише в кінці року формують невелику розетку листя. Якщо астильби не тіснили один одного, пересаджувати їх краще наступної весни. Рослини, вирощені з насіння, зацвітають на 3-й рік.астильба

Розмноження астильби нирками

Ранньою весною у астильб вирізують нирку відновлення з частиною кореневища (спосіб розмноження з "п'ятою"). Вважається, що без шкоди для маточника можна видалити до 1/3 нирок. Укорінення проводиться в парниках. Субстрат використовують такий же, як і для посіву. Його насипають 5-7-сантиметровим шаром на звичайну родючу землю. На постійне місце астильби висаджують навесні наступного року. В цей же рік рослини зацвітають. Можливо, але утруднено розмноження зеленими живцями на початку весни.

Розмноження астильби діленням куща

Цей спосіб размноженія- самий звичний і широко застосовуваний. Деленки готуються так, щоб кожна мала 1-3 нирки і кореневище завдовжки в 3-5 см, найкраще з додатковим корінням. Досліди показали, що величина деленки не має істотного значення, так як більшість сортів однаково добре розмножуються дрібними і великими (3-10-кратно більше) Деленки.

Розподіл найкраще проводити ранньою весною, тоді до осені астильби зацвітуть. Пересаджувати можна практично в будь-який час за умови хорошого поливу протягом декількох днів. Непогано приживаються астильби і під час цвітіння, це дає можливість покупцеві не купувати «кота в мішку», а вибрати саме те, що потрібно.

Та й продавець уникне можливих звинувачень, подібно до того як це часто має місце при продажу, наприклад, лілійників, які проявляють себе у всій красі лише на другий-третій рік після посадки.астильба

посадка астильби

Астильби можна пересаджувати в будь-який час вегетаційного періоду, навіть в момент цвітіння, проте протягом 2-3 тижнів після пересадки їх потрібно поливати. Встановлено, що в умовах Литви (південна Прибалтика) найкращий час для посадки цієї культури - місяць травень. Зростання пересаджених рослин сильно залежить від тепла і вологи навесні. Якщо який-небудь з цих факторів відсутній, астильби погано вкорінюються.

У квітниках астильби висаджуються на відстані не менше, ніж 30 см (високі сорти - 50 см), в бордюрах - 30-50 см. З метою розмноження астильби можна висаджувати в борозни або на гряди. Ми садимо їх на гряди шириною в 1 м, в поперечні борозенки через 15-30 см по 6-7 рослин в кожній, т. Е. 23 або 46 рослин на 1 м2.

У борозенку сиплемо 30-40 г комплексних мінеральних добрив, в яких азот не перевищує 10%. Найчастіше це добрива Kemira-Horti-2, яка хороша для більшості декоративних багаторічників. Можна застосовувати і суміш простих мінеральних добрив, дотримуючись співвідношення азоту.

Хвороби і шкідники астильби

Астильба практично нічим не хворіє, зрідка уражається слинявої пенніц, суничної і галової нематодами. Личинки слинявої пенніц живуть в своїх пінистих виділеннях, розташованих в пазухах листків. Вони харчуються листям, послаблюючи зростання і розвиток квітконосів. Боротися з пенніц найпростіше вручну.

Сунична нематода вражає нирки і листя, від неї можна позбутися тільки шляхом повного знищення хворих рослин. Галова нематода живе в коренях, викликаючи утворення на них галлів. З нею можна боротися, знищуючи хворі коріння.астильба

Використання астильби

Астильби - прекрасні рослини для озеленення. Їх можна висаджувати моногруппамі поблизу чагарників. А поодинокі вкраплення астильби виглядають особливо елегантно серед посадок декоративних хвойних, хоча в місцях природного проживання астільба зростає в широколистяних лісах. Астильби відчувають себе найкраще біля водойм або у вологих напівтінистих місцях.

У квітниках традиційні сусіди астильби - хости, папороті, півники сибірські. Однак астильби прекрасно поєднуються і з іншими рослинами. Це бадан, гейхера, тіарелла серцелиста і Вірячи, деякі герані, наприклад кровяно-червона, флокс волотисте, багато дзвіночки.

Поруч з астильбой можуть рости первоцвіти, дороникум, гравілат, иберис, купальница. На першому плані ефектно виглядають квітучі навесні низькорослі багаторічники, наприклад різні види ломикаменів, а також крупка, глуха кропива, живучка, пупочнік. Можна спробувати посадити деякі види очитка, наприклад, білий, помилковий.

Вільнюський квітникарі-аматори створюють з астильби бордюри. Красиво і турбот не багато. Астильби можна використовувати не тільки для прикраси саду. Суцвіття багатьох сортів у фазі повного цвітіння придатні для зрізання, а висушені чудово виглядають в зимових букетах.

Терміни цвітіння астильби

Терміни цвітіння різних сортів астильби -з кінця червня до вересня. При бажанні можна підібрати таку колекцію, щоб милуватися майже все літо. Після закінчення цвітіння кущі не втрачають декоративність завдяки гарній листі.

Квітконоси з насіннєвими коробочками теж виглядають акуратно, а у деяких дуже красиво, наприклад, у високих сортів з пишними густими мітелками ( «Superba», «Purpurlance»), з никне формою суцвіття: «Moerheimii», «Betsy Cuperus».

Зазвичай насіннєві коробочки мають буре забарвлення, але у деяких сортів вони довгий час залишаються зеленими ( «Bridal Veil») або темно червоними ( «Glow»). Можна відкласти обрізку до весни, листя послужить укриттям на зиму і затримає сніг, а витончені волоті пожвавлять зимовий пейзаж.

У Голландії і Німеччини астильбу застосовують для вигонки в березні-червні. Для цього найбільше підходять сорти 'Peach Blossom', 'Queen Aleksandra', 'Bronselaub' і багато японських гібриди.

У стародавньому Китаї астільба застосовувалася в якості лікарської рослини, її коріння і листя мають різні властивості - тонізуючим, жарознижувальну, протизапальну, їх використовували при захворюваннях шкіри і нирок. До сих пір в Японії і Китаї з її листя готують приправу до м'ясних страв.астильба

Вигонка астильби

Для вигонки астильби використовують сорти астильби японської гібридної з компактним низькорослим кущем. Рекомендується брати молоді саджанці з 6 - 10 нирками, вирощені з бруньок відновлення, а не отримані шляхом ділення старих кущів. Відібрані рослини восени садять в горщики потрібного розміру, які поміщають в холодний парник і прикривають ялиновим гіллям або торфом.

У грудні - січні їх переносять в приміщення з температурою 10 - 14 ° С. Коли починається розпускання листя, температуру підвищують до 16 - 18 ° С, рясно і часто поливають, обприскують теплою водою. Але при появі суцвіть обприскування треба припинити. Зацвітають астильби через 10 - 14 тижнів після перенесення їх в теплицю.

При більш пізніх строках перенесення (лютий - березень) цвітіння настає швидше. Для вигонки рекомендуються наступні сорти: Бонн, Кельн, Емдем, Європа, Дойчланд, Піч Блоссом. Вигоночние астильби використовують для декоративного оформлення громадських і службових приміщень.