Сингоніум: посадка і догляд в домашніх умовах, види і сорти, фото

Види і сорти

Якщо в дикій природі це не менше 33 відомих науці рослин з сімейства ароїдних, які ростуть в сельві Південної і Центральної Америки, то для вирощування в кімнаті адаптовані поки всього лише кілька видів Сингоніум:

Syngonium auritum (ушковатий або ушковидная);

S. podophyllum (ноголістний, він же ножколістний);

S. wendlandii (Вендланд або Вендленда);

S. angustatum (звужений);

S. salvadorense (сальвадорський).

Це види найбільш відомі.

сингоніум

« Neon Pink », « White Butterfly », « Regina Red », « Pixie », « Arrow Head », « Brocante », що заявляються іноді як самостійні види, є насправді різновидами сингоніум ноголістного.

Ліана або ампельна культура

Залежно від методу вирощування, Сингоніуми або мають вигляд кучерявих вгору ліан різної (до декількох метрів) довжини, або, позбавлені опори, звисають вниз подібно ампельним культурам.

За своєю природою вони є полуепіфіти - здійснюючи фотосинтез як все зелені рослини, використовують для харчування не тільки (і не стільки) грунт, а й безпосередньо засвоюють воду з насиченого її парами повітря.

сингоніум

Догляд за Сингоніум в домашніх умовах

Звідси випливають деякі особливості будови цього роду культур (наявність незалежно від виду великої кількості повітряних коренів), а також необхідність застосування особливих прийомів при вирощуванні їх в кімнатних умовах.

Особливості агротехніки Сингоніум

До таких належать необхідність:

створення як в грунті (в ємності з рослиною), так і в навколишньому його повітрі значного рівня вологості;

захисту культури від шкідливого її тканини прямого сонячного освітлення;

насичення ґрунту легкозасвоюваній органікою.

При бажанні мати в будинку красиву гірлянду-ліану рослині потрібно опорна конструкція у вигляді обгорнутих сфагнумом трубки, використовуючи-обвиваючи яку сингониум може піднятися до висоти 1,5-2 м.

сингоніум

посадка сингоніум

Можливо два варіанти вирощування: використання методу гідропоніки або посадка в грунт; друга методика застосовується частіше і не викликає ускладнень.

Час пересадки дорослої рослини (або щороку, або раз в 2 роки) можна з успіхом використовувати для одночасного розмноження його вегетативним способом (найпростіше це зробити верхівковими живцями).

Склад почвогрунта для обох операцій приблизно однаковий: суміш з 4 частин листової землі з додаванням перегною і торфу (по 2 частини) і 1 частини піску, розпушений деревним вугіллям, сосновою корою і удобрена кістковим борошном (останній компонент необов'язковий). Час посадки (пересадки) великого значення не має, але краще це робити навесні.

Ємність для рослини не повинна бути ні занадто широкою, ні занадто глибокої - земляний кому повинен бути повністю освоєний корінням ліани, в іншому випадку (особливо при «переливу») заболочування грунту може привести до захворювання і загибелі рослини.

Дренажний отвір і дренажний шар також дозволяють запобігти застій води в ємності; піддон не повинен ні «присмоктатися» до днища горщика, ні утримувати стоячої води - доступ повітря до коріння має не менш важливе значення, ніж харчування.

сингоніум

Полив і вологість повітря для сингоніум

Будучи тропічними рослинами, Сингоніуми в умовах дикої природи нестачі у воді не відчувають: дощі, тумани, випари боліт. Звідси логічно випливають вимоги по їх поливу: розумна достатність.

Вода не повинна «стояти» в мисці з корінням рослини (виняток - вирощування на гідропоніці), але грунт не може бути і повністю сухий - стан постійної помірної вологості є ідеальним і для коренів ліани, і для її здорового зростання.

Окремим пунктом слід виділити необхідність обприскування, регулярного і досить частого - слід пам'ятати про властивості рослини частина вологи обов'язково споживати з повітря.

Зниження вологості повітря до 50 і нижче відсотків не компенсується частими поливами, тому взимку врятувати становище можна, встановивши ємність на піддон з методично зволожує мохом або кокосовим волокном.

сингоніум

Важливість обприскувань складається і в видаленні забруднень з листових пластинок і стебел інтенсивно зростаючої ліани. Точне проходження її фізіології - ключ до успіху вирощування в домашніх умовах.

При використанні води надто холодної чи жорсткої існує ймовірність зіткнутися з проблемами описуваної агрокультури. Щоб їх уникнути, воду (як для поливу, так і для обприскування) краще застосовувати відстояну, з температурою не нижче кімнатної.

Із застосуванням води пов'язаний і питання про підгодівлі Сингоніум. При домашньому утриманні рослинам самостійно добути поживні речовини просто нізвідки, тому грунт під ними доводиться насичувати штучно, чергуючи застосування речовин мінеральних з органічними.

Влітку кратність внесення добрив становить не рідше одного разу на 7 або 10 днів, у міру зниження температури повітря з настанням осені і зими кратність їх скорочують до однієї в зимовий час (або припиняють підживлення зовсім).

сингоніум

Світловий режим і температура змісту

Взимку, при нестачі природного сонячного освітлення, будь-яким рослинам в кімнаті потрібно досветка, для якої можливе використання як ламп світлодіодних, так і люмінесцентних. І Сингоніуми в цьому плані винятком не є.

Зміст Сингоніум в повній темряві так само неприпустимо, як і надлишок сонячного освітлення: в першому випадку листя рослин дрібніють, витягуються і бліднуть, втрачаючи насиченість забарвлення (особливо це стосується сортів ряболистих), у другому вони можуть отримати серйозні опіки тканин.

сингоніум

Сприятливим для зростання і розвитку ліани є сонячне світло яскравий, але розсіяне, а притінення від прямих його променів в полуденний годинник навесні і влітку є умовою неодмінною.

У меншій мірі це стосується різновидів з забарвленням листя, відмінною від класичної темно-зеленою, які можна утримувати на вікнах східних і північно-західних.

Сингоніуми як тропічні рослини не припиняють зростання протягом всього року (взимку він менш інтенсивний), тому цілорічної температури в 18-20 ° C їм цілком достатньо, при зниженні до 16 ° C в зимовий час необхідно потурбуватися про достатню освітленості культури.

До протягам, як і всяка рослина, що вирощується в штучних умовах, Сингоніуми ставляться негативно.

сингоніум

розмноження сингоніум

Після досягнення досить щільного заповнення корінням простору горщика ліану пересаджують в більш (але не занадто) простору ємність, керуючись віком її і станом коренів: якщо вони неабияк підігнулися і сильно переплуталися, їх з максимальною обережністю распрямляют, в разі менш серйозному використовують пересадку-перевалку.

Склад землесмеси (крім описаного вище) може бути наступним: земля листова, перегній, пісок (вермикуліт) в співвідношенні 2: 1: 1, з використанням соснової кори в якості розпушувача, реакція суміші повинна бути слабокислою.

Використання дренажу у всіх операціях по переміщенню рослини є неодмінною, так само як і повноцінність властивостей ґрунту.

Крім використання верхівкових живців, розмноження Сингоніум можливо також і живцями стебловими, довжиною від 10 до 15 см, що мають не менше двох стеблових вузлів, досить сильними і без ознак хвороб і наявності шкідників.

Наявність або відсутність повітряних коренів є вирішальним фактором при виборі способу вкорінення - держак з повітряними корінцями можна посадити відразу в грунт, в разі відсутності коренів його або укорінюють у воді, або в суміші рівних частин сфагнуму, вермикуліту і торфу, помістивши в міні-тепличку ( з банки або пакета).

сингоніум

Хвороби і шкідники

Ці проблеми нечисленні і зазвичай легко вирішувані. До перших відносяться:

засихання і побуріння (некроз) кінчиків і країв листя (надлишково сухе повітря або надлишок добрив);

блідість забарвлення листя і втрата ними блиску, поява коричневих п'яті на листових пластинках, як по центру, так і на їх краях (надлишок вологи в грунті або в повітрі, недолік освітлення);

мельчанія розміру нових листя в порівнянні зі старими, втрата пестролістие формами Сингоніум інтенсивності забарвлення, позеленіння їх (недостатність освітлення).

До здрібніння листя і інших труднощів росту може привести закисание землі при посадці сингоніум в ємність занадто великого діаметра або надлишкова щільність грунту.

сингоніум

Паразитувати на Сингоніум здатні :

трипси;

кліщі;

щитівки.

Для боротьби з появою паразитами рекомендовано використання добре себе зарекомендували інсектицидних засобів: актеллика, Фітоверма, дециса. Проти кліщів допомагає також пристрій для листя (з обмиванням їх по обидва боки) регулярного гарячого душу.

сингоніум