Жимолость: посадка і догляд, види і сорти, фото.

У природі налічується приблизно 200 видів жимолості. Жимолость невибаглива, зимостійка, квіти її дуже ніжні, а ягоди дуже ефектні, а у деяких навіть їстівні. У природних умовах різновиди жимолості поширені нерівномірно. Більшість видів зосереджено в Південно-Східній Азії. В цілому ж жимолость росте в північній півкулі, займаючи великі території в Європі, Азії.

жимолость

різновиди жимолості

Можна зустріти в листяних, змішаних і хвойних лісах помірного клімату. Безумовно, пристосовуючись, чагарник може мати різну форму росту і вимагати різні умови до вологи, грунті, світла. У тропіках зустрічаються вічнозелені види жимолості, яким помірний клімат зі своїми холодними зимами не підходить.

На превеликий жаль, в нинішніх садах і парках використовується не велика частина декоративних видів жимолості. Крім таких дуже відомих рослин, як жимолость татарська і капріфоль, існує велика кількість різних і стійких жимолостей, гідних особливої ​​уваги.

Коренева система жимолості

У жимолості розташовується близько до поверхні. Листя у жимолості супротивне. Як правило, вони однорідні за формою, цельнокрайниє, або з хвилястим краєм, еліптичні або овальні. Верх листа буває загостреним або округлим, рідше -остороконечним. Квітки жимолості медоносних і володіють ароматом. У жимолостей зустрічаються види з жовтими, кремовими, білими, малиновими і рожевими квітками.

Квіти кучерявих видів жимолості зібрані в головчасте суцвіття, зазвичай без квітконіжок. Суцвіття оточені овальними або круглими дисками, сформованими за рахунок зрощення листя.

Ягоди жимолості червоного, оранжевого, синього або чорного кольору. Це ягідки з дуже дрібним насінням.

У їстівних сортів жимолості ягоди темно-сині, мінливої ​​форми.

Навіть для самих початківців садівників жимолость є ідеальної деревиною: вона може радувати цвітінням і життєстійкістю, переносить сухість, міський клімат.

Види і сорти

жимолость блискуча

Родом ця жимолость із Західного Китаю. Жимолость блискуча є красивим вічнозеленим, густоветвистий чагарником, 2 м заввишки, з блискучими, дрібними, яйцевидні, шкірястими листками. Цвіте вона навесні білими, дрібними, запашними квітками. Плоди лілові, кулясті.

жимолость

Любить невелике затінення. Прекрасно переносить стрижку. Невимоглива до грунту. Добре розмножується насінням. Жимолость блискуча теплолюбна. Чарівний чагарник для галявин, бордюрів, облямівки груп.

жимолость синя

Зростає в підліску гірських лісів, на болотах, по схилах. У природних умовах зустрічається на півночі європейської частини Росії, але, не використовується в озелененні центральних районів, хоча є чудовим медоносним чагарником.

жимолость

Жимолость синя - розлогий чагарник з буро-червоними пагонами. Листя жимолості синьої довгасто-ланцетні, біля основи округлі, з тупим кінчиком, довжиною близько 8 см. Жимолость синя цінна своєю густою кроною. Ця жимолость є цінним раннім медоносом.

жимолость

Темно-блакитні ягоди з вісьмома насінням дозрівають в липні. Зростає жимолость синя повільно, але утворює густі кущі, теневинослива, морозостійка. Чутлива до посухи. Плоди цієї жимолості вважаються цілющими

Є безліч форм синьою жимолості:

Витончено кольорова - з тонкими червоними пагонами і продовгуватими листям, квітки більш тонкі, ніж у основного виду.

На окрему увагу заслуговує форма їстівна. Зростає у вологих гірських лісах, вважаючи за краще вапняні субстрати, на Далекому Сході, в Східному Сибіру, ​​Кореї, Китаї, в Японії.

Прямий чагарник з бурою корою. Листя різної величини і форми. Квітки жовті або жовто-білі. Плоди майже чорні з сизим нальотом, за смаком нагадують лохину. Цвісти і плодоносити чагарник починає на 4 рік.

Зимостійка, невибаглива. Рекомендують, як плодового чагарнику. Прекрасно розмножується живцями і насінням. Жимолость синя не тільки красивий, але і корисний чагарник тепер знайома багатьом, тому що її стали вирощувати в садах як плодово-ягідне рослина.

Також з нею в декоративному садівництві бажані 3 інших далекосхідних вигляду жимолості: камчатська, жимолость Турчанінова, жимолость алтайська. У всіх трьох видів їстівні плоди.

жимолость Брауна

Жимолость Брауна є гібридом жимолості шорсткою і вічнозеленої. В'юнкий чагарник з пагонами довжиною близько 2 м. Жимолость Брауна дуже декоративна завдяки своїй яскравій забарвленні квіток і їх своєрідній формі. Цвітіння рясне, суцвіття з'являються на початку липня.

жимолость

Цей в'юн піднімається по опорі не надто високо, дуже красиво виглядає, покладеним на землі. Жимолость Брауна декоративна в період цвітіння.

Використовується для озеленення невисоких огорож, взимку бажано невелике укриття.

жимолость кучерява

У природних умовах поширена в Південній Європі.

В'юнкий, високий чагарник 5 м у висоту, з великою мінливістю листя. Квітки жимолость кучерява в густих головчасте суцвіттях, всередині білі, зовні з карміновим віночком.

жимолость

Цвісти починає в липні і продовжує до вересня. Червоні плоди жимолості кучерявою дозрівають в серпні. Цвісти і плодоносити починає на 3 рік.

Чагарник швидко зростає, тому, форма добре відновлюється, після обмерзання в зимовий період однорічних пагонів, а оскільки цвісти жимолость кучерява буде на пагонах поточного року, її

Має декоративні форми: золотисту - листя золотисті на початку розвитку; бельгійську - з більш вгодованими листям, ніж у попередньої форми, пурпуровими квітками.

Але особливої ​​уваги заслуговує кучерява жимолость пізня - ліана близько 3 м в довжину. Однорічні пагони слабоопушенние або голі, на верхівці жовтуваті або червоні. Зверху листя темно-зелена, знизу сиза, яйцеподібна.

жимолость

Квітки цієї жимолості двогубі, зовні темно-червоні, потім бліднуть, всередині вони жовті. Жимолость кучерява цвіте рясно і довго, з червня і до серпня. Ягідки червоні. Дуже подобається садівникам. У Росії в середній смузі рекомендується восени знімати з опор пагони і зверху вкривати ялиновим гіллям і сухим листом.

Є сорти жимолості кучерявою:

( ' Belgica ') ' Белгіка ' - квітки білі з червоними смужками, потім вони жовтіють.

( ' Graham Thomas ') ' Грехам Томас ' - білі квіти, коли відцвітуть, стають жовтими.

( ' Serotina ') ' серотин ' - всередині квітки кремово-білі, пурпурові зовні.

( ' Minister ') ' Манстер ' - квітки в бутонах темно-рожеві, коли розпускаються біло-рожеві, потім стають кремовими.

жимолость Тельмана

Жимолость Тельмана є гібридом між жимолостю вічнозеленої і жимолость капріфоделістной.

Ліана з довгастим листям, зверху зелені, знизу - сизі. Під суцвіттям, верхня пара листя, зрощена. Квітки жимолості Тельмана б см, оранжево-золотисті. Цвіте дуже красиво і рясно близько 12 днів. Ягоди - жовто-помаранчеві.

жимолость

Жимолость Тельмана цінується за пишне цвітіння і густе листя. Використовують для вертикального озеленення. Вимоглива до родючості грунту. Світлолюбна, але також може цвісти і в півтіні. У холодні зими може пошкоджуватися морозом. Щоб цього уникнути, необхідно ліани зняти з опор і вкрити лапником.

жимолость Гекрота

Жимолость Гекрота - гібрид жимолості американської і вічнозеленої.

жимолость

Ліана піднімається на висоту 3 м і дуже ошатна в цвітінні: її суцвіття складаються з величезного числа великих квіток, кожен близько 6 см в довжину, зовні квітки жимолості Гекрота пурпурові, всередині майже жовті: цвіте з червня по серпень. Щоб жимолость Гекрота НЕ обмерзала, садити її потрібно з південного боку.

жимолость японська

Є дуже ароматною напіввічнозелений ліаною. Той, хто був на Кавказі, напевно, бачив її уздовж доріг, і біля житла. Батьківщиною жимолості японської є - Корея, Китай чи Японія.

жимолость

Жимолость японська зростає швидко, дає багато відводків. Цвіте пишно в червні. Квітки білі, з пурпуровим відтінком, дуже ароматні. У середній смузі рости може тільки на сонці.

Однак навіть при відмінному догляді цвісти буде не щороку. При бажанні жимолость японську можна вирощувати в кімнатних умовах.

У жимолості японської є дуже витончена форма - з ніжними листям в жовту сітку - 'Aureoreticulata'. Цей різновид також можливо вирощувати в кімнатних умовах.