Горох: підготовка до посадки, посадка і догляд. Фото гороху.

Горох популярний в нашій країні. Його вирощують на своїх садових ділянках. Крім цього, він часто використовується як інгредієнт для приготування страв.

Горох з сімейства бобових і є однорічним самозапильних рослиною. Родина гороху Південно-Західна Азія. Якраз там горох почали вирощувати в кам'яному столітті. Його стебла можуть досягати 0,27 м в довжину. На кінчику черешків листочка є вусики, за допомогою яких стебло зачіпається за опору і стримує рослина вертикально. Не секрет, що велика частина бобових є сидератами. Не виняток і горох, який постачає грунт азотом. Це завдяки корисним мікроорганізмам, які присутні на коренях гороху. Вони засвоюють азот з атмосфери і збагачують його в почвогрунт.

горох

Квітки гороху білого або бузково-фіолетового відтінку. За виглядом вони нагадують метелики. Перший колір гороху може з'явитися через один місяць. У скоростиглих сортів гороху вони формуються в пазухах 6-го листочка. У пізніх сортів гороху - трохи далі від стебла. Нові квіточки у гороху додаються майже щодня.

Горох є самозапильних рослиною. Але, садити поруч різні сорти гороху не рекомендується. Інакше може бути перезапилення.

Плід гороху - боб. Сорти гороху мають плоди різної форми, розміру і кольору. Усередині стручка перебувати від 5 до 9 насіння, які розташовуються в один ряд. Насіння також можуть бути різної форми і забарвлення. Їх поверхню або гладка, або зморшкувата. Шкірка зазвичай того ж забарвлення, як і квітки.

Коренева система - стрижневого типу. Коріння глибоко закладаються в грунт і прекрасно розгалужуються. Завдяки їм рослина збагачує азотом грунт.

горох

Культуру поділяють на три групи :

цукрова,

полусахарная,

Лущильні.

Цукрова відрізняється тим, що у неї немає перегородок всередині стручка. Як правило, ці сорти вирощуються лише для використання незрілих бобів. Так як, їх разом з насінням всередині застосовують для приготування їжі. У полусахарную сортів цієї культури пергаментний шар присутній лише на бобах, які були висушені. У групи лущильних сортів, на внутрішніх стулках спостерігається пергаментний шар, через нього плоди вважаються непридатними в їжу. Зазвичай вони вирощуються тільки через зеленого горошку, який потім консервується.

Горошок вищої якості - це мозкові сорти. Вони є всередині кожної групи. Їх насіння незграбно-квадратної форми, і солодкі на смак. Поверхня їх плодів зморшкувата.

горох

Підготовка гороху до посадки

Перш ніж висаджувати насіння, їх треба перебрати, щоб відсіяти зіпсовані і биті. Насіння, які придатні для посіву, спочатку потрібно прогріти. Після чого їх замочити у воді з борною кислотою на 5 хвилин. Коли вони набухнуть, їх можна висадити в грунт. Вирощування гороху - заняття нескладне. При правильній підготовці насіння для посадки, горох навіть без стимуляторів росту дає добрі сходи.

горох

Як висаджувати горох

Ця культура краще приживатися на тому місці, де раніше вирощувалися огірки, картопля, капуста і гарбуз. Дуже добре буде, якщо під овочі-попередники внесуть комплексні добрива. Завдяки цьому насіння гороху стануть на смак ніжніше. Не потрібно вносити подібні підгодівлі перед посадкою. В іншому випадку, ви отримаєте урожай з бадиллям і малою кількістю стручків. При настанні весни, можна додати компост.

Горох переносить низькі температури. Наприклад, сходи можуть пережити заморозки до -5 градусів. Тому дану культуру починають сіяти рано. Як правило, це робиться в кінці квітня, коли підсохне грунт. Влітку скоростиглі сорти гороху найкраще саджати не пізніше 10 липня.

горох

Грунт для гороху повинна бути родючою. Крім цього, ця культура погано «приживається», якщо в грунт внесено дуже багато азоту. Ще гороху потрібно багато світла. До нього горох дуже вимогливий. Тому найкраще місце для цієї культури буде відкритий ділянку, захищений від сильного вітру.

Горох можна садити не тільки заздалегідь пророщені насіння. Його висаджують і в сухому вигляді. Але потрібно підготувати насіння перед посадкою. Необхідно провести заходи, спрямовані проти шкідників, особливо від бульбочкових довгоносиків.

горох

Догляд за горохом

Гороху не потрібно багато догляду. Потрібно лише вчасно вкривати сходи, поливати їх і прополювати. Перші сходи, потрібно захистити від птахів. Наприклад, накрити його звичайної сіткою для риболовлі.

Потрібно сказати, що горох не надто переносить спеку. Тому його слід рясно поливати. При нормальних кліматичні умови поливати його необхідно раз на тиждень. При поливі можна вносити комплексні добрива. Під час цвітіння рекомендується кілька разів підгодувати рослина мінеральними підживлення. Після закінчення поливу треба провести мульчування грунту. Грунт навколо гороху треба періодично рихлити. Це корисно в початковій стадії росту.

Кущі гороху обов'язково необхідно підв'язувати. Це робиться ще до стадії цвітіння. Як опори можна поставити кілочки через 0,5 м. Ще, потрібно побудувати горизонтальні напрямні. Їх роблять, з мотузок або дроту. Цим способом ми уникнемо знаходження стебел гороху на землі, де вони почнуть гнити від зайвої вологи. Крім цього, на опорах вони будуть провітрюватися, а також прогріватися на сонці.

Як сходи зміцніють і почнуть рости, біля них потрібно виставити прути або натягнути сітку. Вони необхідні в якості опори для вусів гороху. Завдяки опорі вони можуть рости вгору. Опору можна зробити з металевої сітки.

Перша підгодівля гороху вибирається в той момент, коли рослини досягнуть в довжину близько 80 мм. Потім підгодовувати можна раз в два тижні. Повторна підживлення не настільки важлива, як полив гороху. Поливати його необхідно систематично. Актуально це в суху погоду. Однак в цій справі треба знати міру, тому що на надлишок вологи горох погано реагує. Коли рослина цвіте, і боби наливаються, рекомендується полив зробити регулярним.

Молодий горох можна вживати через кілька тижнів після його посіву. Збирати його треба дуже акуратно. Щоб підвищити врожайність плодів гороху рекомендується зривати їх щодня. Обривати треба лише найміцніші плоди.

горох

Хвороби і шкідники гороху

Горох схильний різним шкідникам. Тому треба знати, як боротися з цими паразитами, що вражає цю культуру. З шкідників небезпечними є горохова плодоніжка. Ці гусениці взимку перебувають у землі, потім перетворюються в метеликів, які, відкладають на листя і стебла яйця. В результаті з них з'являються знову гусениці, які об'їдають молоді рослини.

За допомогою профілактичних заходів можна попередити появу паразитів:

Ще з осені земельну ділянку під горох потрібно перекопати.

Горох краще сіяти в перші весняні дні.

Найнеприємніше захворювання - борошниста роса. Дана хвороба може вразити майже всі рослини і зменшити можливість отримання врожаю. Для боротьби застосовують настій польового осоту. Готовим настоєм необхідно обприскати всі посадки.

горох

прибирання гороху

Перший урожай цієї культури збирають в середині літа. Збірка бобів відбувається в міру дозрівання. Це робити доведеться в кілька етапів. Лущильні сорти починають збирати тоді, коли величина бобів досягає великих розмірів.

Повністю збирати горох потрібно тоді, коли стручки встигли і підсохли. Зрізані рослини треба повісити пучками в темному приміщенні. Тут пучки повністю дозріють.