Каттлея: догляд в домашніх умовах, фото.

Дивлячись на нього, виникають найфантастичніші думки, ідеї, бажання. Неначе застигла різнобарвна веселка чарівним чином опинилася в руках, ожила і заблищала на гнучких квіткових стеблах. Відразу прийшли спогади про численні легендах, міфах різних народів, пов'язаних з красою незвичайною орхідеї. В цей же час несподівано виникає відчуття дотику до однієї з нерозгаданих таємниць нашої планети. Де, коли з'явився цей подарунок природи.

каттлея

Яку магічну силу він мав в житті колишніх народів. Чому тисячі років тому цій квітці присвячували свої відомі твори художники, поети. І, звичайно, знамениті мандрівники намагалися привезти його в свої країни для вивчення, вирощування. Так, з'явився квітка орхідея каттлея. Один з найкрасивіших серед класу орхідей, які стали національною квіткою Венесуели і Колумбії.

Багаторічний епіфітний квітка відноситься до сімейства орхідних рослин. Відомо близько 65 видів цього трав'янистої рослини. Завдяки реалізації технологічних прийомів селекційних робіт отримано велику кількість гібридних форм орхідеї каттлея, що відрізняються різноманітністю відтінків, розмірів, періодом цвітіння. Вони часто вирощуються в будинках, оранжереях, ботанічних садах.

Зустріти в природі каттлею можна в Південній, Центральній Америці. Причому різні види розподілені в залежності від клімату. Наприклад, уздовж вологих місць басейну річки Амазонки найчастіше виростає орхідея, звана фіолетова каттлея. Поруч з кактусами, сухими чагарниками прекрасно почувають себе Cattleya nobilior, intermedia, guttata. Серед прохолодних бразильських гір цвітуть Cattleya bicolor, velutina.

каттлея

Зовнішній вигляд

Спосіб життя рослини зобов'язаний наявності специфічної кореневої системи, здатної не тільки поставляти йому корисні речовини, але і закріплювати гнучкий стовбур на деревах, скелях, землі. Їх повзуча форма може бути повітряної і наземної, що забезпечує надійне кріплення до будь-якої зручної опорі. Постійна заміна старих коренів на нові, допомагає регулярно поставляти вологу і харчування рослині. Причому не тільки з грунту. Харчування відбувається і з навколишньої атмосфери за рахунок їх особливої ​​будови.

Коріння мають гладку поверхню, покриту природним шаром гігроскопічної оболонки, званої ровером. Стебло орхідеї або псевдобульби, туберідія нагадує суккулент і є важливим органом квітки, в якому накопичуються запаси необхідних поживних речовин. Верхівкові листя з'являються з междоузлий псевдобульби. Найчастіше вони мають вузьку витягнуту форму. На дотик вони щільні, шкірясті, негнучкі. Деяких види можуть мати потужні м'ясисті листя.

Нові пагони завжди з'являються поруч з пагонами попереднього вегетативного сезону. Каттлея має великі яскраві квіти. Вони можуть рости по одному, бути зібрані в красиві кисті. Квітконіс, закритий чохлом, з'являється на верхівці втечі. Розкрився квітка живе до чотирьох тижнів. Кількість квітконосів залежить від числа утворилися псевдобульб, які поступово розкриваються.

Час цвітіння для більшості каттлей доводиться на зимовий період, що, звичайно, доставляє ще більше задоволення милуватися ними на тлі білих заметів за вікном. Оригінальна форма квітки являє собою композицію з трьох великих пелюсток і трьох яскраво забарвлених чашолистків. Середній пелюстка нагадує губу у вигляді трубки або лійки. Він завжди має яскраве забарвлення і махровий край. Природа використовує його в ролі майданчика для комах, що відповідають за запилення. Відмінною особливістю квітів каттлеї є їх стійкість після зрізання. Вони довгий час зберігають свіжий вигляд. Це якість дозволило зробити його символом аристократичності, витонченості і предметом прикраси нарядів дам в XIX столітті.

каттлея

сорти

Найбільш популярними у квітникарів є такі сорти каттлеї:

Каттлея Боурінга (C. Bowringiana)

Квіти утворюють яскраві рожеві кисті. Малинова губа, прикрашена білою плямою. Воно розташоване в центрі трубки. Листя довгасті, мають еліптичну форму. Час цвітіння припадає на кінець осені і триває протягом трьох тижнів. За легендами про символіку орхідей рослини з рожевим відтінком квітів вносять в будинок сильну прихильність, турботу, взаєморозуміння всіх членів сім'ї один з одним. Ці якості притаманні і каттлея Скіннера, Варшевіча або гігантська, губатого.

Каттлея гібридна (C.Eclipse)

Цей сорт має яскраві малинові квітки великого розміру. Допомагає прийняти важливі рішення і проблеми.

Каттлея гібридна (С.Earl imperials)

Білого кольору, що уособлює чистоту всіх думок, бажань, вчинків.

В даний час існує багато сортів гібридної каттлеї, пропонованих торговими структурами. Вирішивши освоїти вирощування цієї красуні у своєму будинку, треба обов'язково знати сорт, вік саджанця. Це має значення для початку першого цвітіння. Тільки дорослі сильні рослини можуть утворити квіткові бутони і створити умови для тривалого цвітіння. Головними ознаками готового для утворення квіткових кистей рослини є такі моменти: покупка вже квітучого куща з великою кількістю сильних коренів, а не одиночної псевдобульби і наявність не менше шести бульб, одна з яких вже має чохол. При цьому видно засохлі частини старого цветоноса. Часто оцінюють розмір бульби. Він повинен бути не менше, ніж 10 см. Купивши доросла рослина, необхідно строго виконати вимоги агротехніки, що забезпечують активне цвітіння.

каттлея

Місцезнаходження, пересадка, розмноження

Кращим місцем для вирощування вважаються вікна, розташовані на східній або західній стороні. При наявності великої кількості сонця її треба прітемніть. Каттлея підказує господареві про кількість необхідного освітлення. Якщо листя жовті, то світло падає в надлишку. При темних листі його явно недостатньо.

Приводом для обов'язкової пересадки квітки може бути сплетіння численних коренів, засолення грунту, пошкодження горщика. Освіта на грунті щільних сухих грудок. Для гарного формування рослини необхідно використовувати тісний горщик, заповнений спеціальним грунтом для орхідей, основним компонентом, якого, є волокна осмунди або кора сосни зі значенням кислотності близько шести одиниць. Пересадку рослини виробляють після цвітіння до появи нових коренів на молодих стеблах. Старі квітконоси треба акуратно обрізати біля самої основи верхівки з квітами. На стеблі є сплячі бруньки, число яких залежить від його довжини. З них з'являються нові квіткові пагони. Пересадку рекомендується проводити один раз на два роки.

Розмноження проводиться за рахунок ділення дорослого рослини, що має хоча б шість псевдобульб. Кожна з них поміщається в новий горщик.

каттлея

Температура, освітлення

Оптимальною вважається температура 25 ° влітку і 15 ° взимку. Температурної особливістю, необхідної для цвітіння каттлеї, є створення нічного перепаду приблизно до 5 °.

Вологість повітря, полив

Для регулярного цвітіння рослині необхідно створити вологість близько 80%. Для цієї мети використовують обприскування, душ, розміщення горщика в додатковому піддоні, що містить воду. Обприскування важливо проводити обережно. Вода не повинна потрапити в квітка. Поливати орхідею можна різними методами. Головне, дотримуватися правила краще трохи менше норми, ніж перелити. Обов'язково використовувати м'яку відстояну воду з температурою навколишнього середовища.

Добре додати в неї шматочки торфу, що пом'якшують воду. Мішечок з десятьма грамами торфу опускається в воду, наприклад, у відро. Під час активного росту рослини поливати треба регулярно. Інакше утворюються слабкі квітконоси і дрібні квіти. Існує багато варіантів поливу рослини. Якщо використовується метод занурення, то достатньо трьох хвилин щоб грунт в горщику просочився водою.

Поливаючи по субстрату, треба зливати зайву воду, стежити за вологістю ґрунту. Це пояснюється особливою пухкою структурою, через яку вода швидко втекти в піддон. Чим нижче температура навколишнього середовища, тим повільніше витрачається вода і полив не потрібний. Разом з поливом необхідно проводити підгодівлю комплексними добривами на початку росту і для прискорення цвітіння використовуються склади з фосфором і калієм.

каттлея

Хвороби і шкідники

Основними шкідниками є щитівки, добре відомий павутинний кліщ, трипси. Боротьбу з шкідниками проводять за допомогою хімічних засобів, призначених для знищення кожного з них, наприклад, 20 крапель актеллика, розчиненого в одному літрі води.

каттлея

Важливі особливості догляду за рослиною

Запорукою успішного цвітіння орхідеї каттлея прийнято вважати суворе виконання наступних умов:

Достатня кількість сонця. На вікні північного боку квартири створити такі умови складно. Важливо наявність ранкового яскравого сонця.

Полив, волога, регулярні підгодівлі під час активного росту до утворення бутонів.

Створення умов для відпочинку рослини протягом необхідного періоду спокою. У цей час не тільки полив, а й кількість сонця має бути зменшено. Поливати можна один раз в дві, три тижні без підгодівлі. Використовувати розсіяний падаюче світло. Час стадії спокою у різних сортів не збігається, але його початок завжди настає після закінчення цвітіння.

Обов'язковий перепад добової температури. Для цього добре використовувати балкон.

Освоївши правила догляду, накопичивши власний досвід, може бути, вдасться виростити один з найдорожчих квітів у світі «Золото Кінабалу», що розкриває свої бутони тільки на п'ятнадцятому році життя. Це буде рідкісної краси букет з орхідей.

каттлея