Плектрантус: види і сорти, догляд в домашніх умовах, фото.

Завдяки особливостям тих чи інших видів, плектрантус відомий під багатьма назвами. Його називають і як «шведський плющ» і як «кімнатна м'ята». Рослина невибаглива і навіть використовується в кулінарії і медицині. При правильному догляді він може витися або рости кущем, давати більше або менше кольорів, але, зрозуміло, для цього потрібні певні умови і догляд.

плектрантус

Види і сорти плектрантуса

Відноситься до сімейства губоцвітих. Налічує до 400 видів вічнозелених однорічних і багаторічних рослин. У природі плектрантус найбільш поширений в тропічних лісах Мадагаскару, Африки, Австралії, а також деяких тропічних і субтропічних островах в Тихому океані.

Листя і бульби деяких сортів плектрантуса використовуються в кулінарії, як приправа. Інші сорти можуть використовуватися в медицині, косметології, іноді екстрактом листя певних видів, наприклад, плектрантуса ароматного, ароматизують речі. Чагарниковий плектрантус відмінно відлякує моль, за що і отримай другу назву - «мольное дерево». Плектрантус південний, також відомий як «шведський плющ» практично не має запаху. У нього слабкі стебла, але красиві, блискучі листи.

плектрантус

опис плектрантуса

Залежно від виду плектрантус може рости у вигляді куща, напівкущ або трави, бути прямостоящим або кучерявим по землі. Висота рослини не більше півтора метрів. Стебла можуть бути голими або злегка опушеними. Розмір, форма і структура листів залежить від певного виду. Вони можуть бути еліптичними, яйцевидні, округлими, опушеними або гладкими, але завжди супротивні, розташовані хрестоподібно. Забарвлення листя може бути однотонним світлим або темним або ж з білою окантовкою по краю. Квіти білі або будь-якого відтінку від синього, до фіолетового.

плектрантус

Догляд в домашніх умовах

Плектрантус досить невибагливий. Навіть при пересушеній грунті рослина може досить довго виживати, тому якщо навіть забути про полив на кілька днів, рослина не зів'яне і продовжить радувати великою кількістю листя і красивими квітками. Можливо, саме завдяки такій терпимості і живучості він такий популярний серед квітникарів.

Температура змісту плектрантуса

Влітку необхідно, щоб температура повітря в кімнаті, в якій міститься квітка, не піднімалася вище +26 градусів, в іншому випадку буде потрібно забезпечити додаткову вологість, прітемнять його від сонця, а також регулярно поливати, щоб не зав'яло.

Взимку температура не повинна падати нижче +10 градусів. В ідеалі відмітка на градуснику повинна бути близько +18. Щоб забезпечити додаткове тепло в холодну підлозі використовуються тепловентилятори, обігрівачі, місця поблизу батарей. Але включаючи штучний обігрів важливо не забувати забезпечувати додаткову вологість, так як повітря буде сильно сушитися в кімнаті.

полив плектрантуса

Для поливу використовується тепла, заздалегідь відстояна вода. Навесні і влітку потрібно поливати рослину часто, земля повинна весь час бути вологою. Як тільки верхній шар грунту підсох - потрібно його зволожити. Восени і взимку рослина не так вимогливо до поливу. Тому потрібно його скоротити мінімум в два рази. Після висихання верхнього шару грунту рослина поливають лише через пару днів.

Обприскується лише в тих випадках, коли температура в квартирі підвищується до +22 і більше градусів. В такому випадку високий ризик в'янення плектрантуса, тому його починають обприскувати приблизно двічі на тиждень.

підживлення

Підгодовують рослина, як і інші, навесні і влітку. Для цього використовують органічні і комплексні добрива для кімнатних квітів. Їх можна підмішувати в воду або ж просто поливати ними землю раз в два тижні. При цьому важливо уважно читати інструкцію. Деякі добрива настільки концентровані, що потребують розведенні водою, в іншому випадку вони просто попалили квітка.

освітлення плектрантуса

Плектрантус віддає перевагу добре освітлені місця, наприклад на підвіконні, в оранжереї, на балконі, де крім іншого присутній свіже повітря. У літню пору, якщо є можливість рослина найкраще винести на балкон або в сад, щоб воно отримало досить сонця і тепла. Взимку його краще за все тримати на самому світлому підвіконні. Якщо світла рослині буде мало, воно почне втрачати привабливість.

Взимку найкраще забезпечувати додаткове освітлення. Особливо нічого витонченого не буде потрібно, якщо рослина перебуває в робочій зоні, де ввечері горить світло. Так, наприклад, йому буде комфортно в вітальні, звичайна люстра відмінно підійде в якості штучного сонця на зимовий період. Головне стежити, щоб додаткове освітлення присутнє ще близько 4 годин після заходу сонця.

розмноження плектрантуса

Рослина розмножується живцюванням. За зиму зазвичай на плектрантус з'являється багато відростків. Навесні квітка підрізають, прибираючи слабкі стебла, а окремі живці відокремлюють і висаджують в грунт. Щоб отримати гарний кущик, висаджується по кілька черешків в один горщик. Через 10 днів вони зазвичай добре вкорінюються.

плектрантус

посадка плектрантуса

Горщик вибирається невеликий, але глибокий для маленького квітки, і щорічно підбирається трохи більший. Щоб коренева система могла розвиватися. Найчастіше горщики пізніше ставлять в кашпо, підвісні кошики або сітки, щоб пагони красиво звисали через краю. При посадці на дно горщика укладається дренажний шар для відводу зайвої води, щоб не гнили коріння. Землю можна купити або зробити самому, комбінуючи дернову, листову і перегнійну землю з піском.

пересадка плектрантуса

До 4 років рослина вважається молодим і потребує щорічної весняної пересадки. У 4-річному віці можна пересаджувати його раз в три роки, але горщик і грунт слід вибирати більш уважно.

Щоб плектрантус пустив нові пагони і перестав рости лише вгору, навесні також пріщепляют його верхівку, це дозволяє йому пустити більше листя, нових пагонів і квітів. В цей же період рослина повністю підрізають при необхідності, щоб воно росло більше в формі куща, а не вилося. Видаляються всі слабкі і оголені пагони.

Хвороби і шкідники плектрантуса

Якщо бутони почали засихати і обсипатися, швидше за все, рослині бракує вологи. Якщо ж полив надмірно рясний, є ризик загнивання кореневої системи, тим більше в осінньо-зимовий період.

Блідий колір листи або жовті плями на ній означають, що рослина вигорає на сонці і його краще прибрати в більш прітемненное місце або створити штучну тінь.

У зимовий період потрібно бути особливо уважним до температури і вологи в приміщенні. При низьких температурах і надлишку вологи плектрантус швидко почне в'янути, а листя опаде.

З шкідників варто побоюватися попелиці, щитівки, білокрилки і нематода. Вони швидко псують і знищують рослина, тому рекомендується регулярно проводити огляд рослини і при необхідності обробляти його необхідними препаратами.

плектрантус