Томати: вирощування і догляд, види і сорти. Фото томатів.

Томат або помідор є універсальним овочем, який використовує для вживання в свіжому вигляді, і для переробок. У томаті міститься величезна кількість поживних речовин.

томат

посадка томата

Помідор вимогливий до тепла. Томат краще росте і розвивається при температурі понад 20 градусів. При -1 градус томат гине. Плоди починають зав'язуватися при температурі понад 15 градусів.

Високі і низькі температури, згубно діють на томати. При температурі понад 35 градусів переривається запилення, і обпадають квітки.

Хороший урожай томата виходить з низькорослих сортів для відкритого грунту: Новинка Придністров'я, Єрмак. Щоб роздобути ранній урожай, вирощують ранньостиглі сорти томатів розсадним способом.

томат

Розсаду томатів необхідно вирощувати з пікіровкою. Вирощування томатів різних за термінами дозрівання, посадка в тепличні умови і правильне вміння дозарівать плоди, зібрані в технічній стиглості, забезпечують овочевий конвеєр, що дозволяє майже весь час мати на своєму столі свіжі помідори.

На ділянці вибирають місце з окультуреній грунтом - живильним, пухкої, вологоємність. Попередниками можуть бути різні культури, але крім пасльонових.

Грядки під томати потрібно готувати заздалегідь. Восени необхідно грунт звільнити від залишків рослин, перекапать, внести перегній і суперфосфат. Восени азотні добрива не вносяться.

томат

Посадка томата в теплицю

Пам'ятайте, що помідори люблять підживлення, але треба вміти правильно використовувати мінеральні добрива. Надлишок азотних добрив призводить до зростання стебел і листя, а плодоношення можна і не дочекатися. Розвиток плодів стимулюють фосфорні, а також калійні добрива.

Присутність калію в грунті робить томати смачними, а також стійкими до розтріскування. Томати потребують і в фосфорному харчуванні. Він потрібен для утворення плодів, тому без фосфату при вирощуванні помідорів обійтися не вийде.

томат

Деякі не вносять в грунт мінеральні добрива, побоюючись нітратів. Це не правильно. Нітрати накопичуються в томатах незалежно від того, чим удобрювали помідори на грядці. Накопичення нітратів залежить від погоди - влітку, в дощову погоду нітратів у томатах буде більше. Крім цього, в недозрілих томатах нітратів міститься більше, ніж чим в стиглих томатах.

Для довідок: у томатів з високим вмістом нітратів навколо плодоніжки є жовті тверді плями - жорсткі волокна, які утворюються при надлишку азотних добрив.

Для отримання раннього збору врожаю томати висаджують розсадою. Вік розсади до моменту висадки повинен бути близько 50 днів.

У Росії, в нашій області розсаду висаджують в квітні під інші тимчасові укриття.

томат

Посадка томатів в грунт

Томати висаджують розсадою за схемою 0,7 на 0,5 м для ідетермінантних сортів, 0,6 на 0,35 см для детермінантних. Розсада томатів висаджують вертикально, і заглиблюють до сім'ядольних листочків. Розсаду висаджують в лунки, поливають і мульчують.

Висаджувати розсаду томатів краще ввечері, або вибрати день, коли хмарно. Обидва варіанти дозволять легко і швидко прижитися розсаді.

томат

Особливості вирощування томатів

Вирощування томатів з частими поливами може привести до того, що коріння почнуть розвиватися тільки в верхньому шарі грунту. Тому щоб не було засихання коренів, грунт на грядках з помідорами, потрібно тримати замульчувати.

Високорослі сорти томатів потрібно підв'язувати. Помідори підв'язують до шпалери, кілків або іншим опорам бинтом або тканиною.

томат

Є безліч сортів, різних за смаком, розміром і забарвленням плодів, а також характеристикам куща. Для кожної місцевості районовані власні сорти томатів.

Поряд з районованими томатами, на садових ділянках вирощують безліч нерайоновані. Напевно, кожному доводилося вирощувати відомі сорти і гібриди Мікадо, Де Барао, Волове серце і т.д.

Томат Де Барао - засолювальний сорт, кілька десяток років фаворит дачників. Гілки цього томата обвішані плодами до заморозків.

томат

Догляд за томатом

Після посадки рослин, їх небагато підгортають. Подальший догляд складається з прополок, розпушування, пасинкування і підв'язування.

У сухому кліматі, прищипувати і пасинкувати помідори не обов'язково.

Томати - посухостійка культура. Вони погано переносять надлишок вологи в грунті.

Поливати потрібно, коли просохне грунт. Не можна тримати грядки з томатами завжди вологими - це призведе до фітофторозу і кореневої гнилі.

У посушливі роки поливати помідори потрібно через день. У звичайні роки можна обійтися двічі в тиждень.

томат

Методи вирощування томатів

Важливе правило в вирощуванні томатів - полив під корінь, рослини не можна поливати дощуванням, тому що крапельки води, потрапивши на листя, призводять до проростання суперечка фітофтори.

Збирати врожай томатів можна в червні, однак для цього необхідно висадити розсаду ранньостиглих сортів під плівкові укриття. Масове збирання врожаю починається в червні.

Найсмачнішими томатами є ті які дозріли на корені. Весь урожай необхідно зібрати до перших заморозків, тому що вони почернеют і стануть непридатними для переробки.

томат