Смородина: види і сорти, посадка і догляд, хвороби і шкідники, фото.

Налічується до 150 видів смородини, поширеною в помірній і холодній зонах Європи, Азії, Південної та Північної Америки.

Смородина є популярною садової культурою. Крім червоної смородини і чорної культивують також золотисту і білу, все ж чорна смородина смачніше і корисніше ніж інші види. Смородину можна вживати і в свіжому вигляді, варити з неї варення, компоти, готувати вина, лікери, наливки, сиропи. Смородина затребувана і в медичній сфері, є сировиною для фармакології.

смородина

Смородина - багаторічний чагарник, розлогий, висотою до 2 метрів з пухнастими зеленими паростками, потім стають коричневими. Щороку з сплячих бруньок смородини виростають все нові пагони. Кореневище у смородини має потужну систему, що йде на глибину 0,5 метра. Три- чи п'яти лопастная листя смородини має діаметр від 4 до 12 см, зубчастий край. Дзвонові рожеві або лілові квітки зібрані в гроновидні суцвіття. Плід є ароматної ягодою. Колір ягоди смородини залежить від її виду. Цвітіння смородини настає в травні, а плодоносити починає в липні. Плодоношення починається вже на другий рік посадки. Нарівні з затребуваними культурами, як суниця і полуниця, ожина і лохина, малина, смородину вирощують і в приватних садах, а також в промислових масштабах.

смородина

Серед ягідних культур смородина довгожитель, вона плодоносить вже на наступний рік посадки. Найкращим часом для посадки смородини є початок осені, але в особливих випадках посадити смородину можна і навесні. Для посадки потрібно вибирати дворічні саджанці смородини. Смородина любить рости на захищеному від вітру, сонячному місці в некисла грунті.

смородина

Яма для посадки цього чагарнику повинна бути приблизно 55х55 і глибиною 50 см. Відстань між екземплярами 2 метри. Саджанці в ямки занурюють під нахилом 45º так, щоб її коренева шийка була на глибині 6 см. Трохи присипте коріння, ущільните її, потім полийте саджанці і досипьте яму ґрунтом доверху. Далі зробіть борозенку навколо куща смородини і налийте туди води. Грунт під кущем замульчируйте перегноєм, щоб не утворювалася кірка після поливу. Пагони саджанця смородини потрібно обрізати на висоту 15 см від землі.

Якщо вам необхідно посадити смородину навесні, зробіть це, поки нирки не розкрилися.

смородина

Догляд за смородиною

Щоб вам було зручно, догляд за смородиною ми описали за порами року. Догляд за смородиною навесні полягає в наступному:

- видалення нирок, уражених кліщем;

-мульчірованіе грунту навколо куща перегноєм або гноєм;

- хороший полив смородини під час її зростання і цвітіння;

- проведення санітарної обрізки після зими;

- проведення підживлення.

смородина

Догляд за смородиною в літню пору

Особливу значущість влітку набуває полив, в якому так потребує смородина. Влітку смородину потрібно підгодовувати органічними добривами.

Не потрібно обробляти кущ смородини хімікатами від шкідників або хвороб пізніше, ніж за кілька тижнів до дозрівання ягід, намагайтеся обходитися народними засобами. Коли ягоди смородини будуть дозрівати, збирайте їх у міру дозрівання: білу, а також червону смородину - кистями, чорну - по ягідці.

смородина

Догляд за смородиною восени

Після збору ягід, смородина вимагає поливу з подальшим розпушуванням грунту. У вересні смородину потрібно підгодовувати органічними, мінеральними добривами і провести санітарну обрізку кущів. Також восени займаються розмноженням смородини.

смородина

Обробка смородини

Здорові рослини рідше уражаються хворобами, а також шкідниками, все ж профілактична обробка необхідна. Чим же обприскувати смородину, щоб вона дала хороший врожай, тим більше що по весні разом з оживання нирок прокидаються і грибки, хвороботворні бактерії, личинки шкідливих комах, які перезимували в тріщинах кори смородини. До набрякання бруньок на кущах, необхідно провести обробку смородини розчином карбофосу або ж бордоською рідини.

смородина

Весняна обрізка смородини

Обрізка смородини потрібна плодоношення чагарнику. Більшість ягід смородини зав'язується на торішніх пагонах п'ятирічних гілок. Тому гілочка смородини, якій вже більше шести років є тягарем для рослини, вона підлягає видаленню. Також потрібно рятувати кущ від уражених шкідниками або ж хворобами гілок.

смородина

Якщо своєчасно прибирати непотрібні пагони, чорна смородина, може плодоносити двадцять років, а червона, років п'ятнадцять. Основна обрізка смородини проводиться восени, після опадання листя, а навесні до розкриття нирок вкорочують пагони до здорової тканини. Влітку можна прищипувати кінці молоденьких пагонів, щоб простимулювати їх кущіння, щоб кущу дати правильну форму.

смородина

розмноження смородини

Смородину розмножують вегетативно - зеленими або здеревілими живцями, дугастими відводками, укоріненням гілок. Червону смородину прекрасно розмножують відведеннями, найгірше живцями.

смородина

Зараз у садівників велику популярність завойовує екзотичний вид - золотиста смородина. Свій інтерес вона викликає декоративними якостями - квіти різних відтінків жовтого кольору мають приємний аромат, а листя восени набуває яскраву, строкату розмальовку. Колір ягід теж різноманітний: помаранчевий, рожевий, бурий, червоний, синьо-чорний. Але на смак золотиста смородина поступається смаку червоної, білої та чорної.

смородина