Цикас: види і сорти, догляд в домашніх умовах, фото.

Зовнішнім виглядом цикас нагадує пальму, але за твердженням більшості ботаніків в родинних стосунках з пальмами він не перебуває. Цикас є повільно зростаючі рослини, за рік з'являється листя всього один ряд. Кожен лист живе від 3 до 10 років. У кімнатних умовах при правильному догляді добре пристосовується. Має перисті листки по краю розсічені, в домашній культурі може вирости на висоту до 1 м.

цикас

Види ісорта цикаса

Існує безліч сортів і видів цикаса (саговника), ось деякі з них:

Цикас никне. Має потужний стовбур у вигляді колони. Висота зрілого рослини від 2,5 до 3 м., Але в кімнатних умовах така висота буває рідко. Рости може більше 100 років.

цикас завитої

Його ще називають улітковідним. На листі, починаючи від вершини, і до середини є невеликі колючки. Листя з'являються вузликами, за раз їх може бути від 15 до 20 штук. Подальший їх зростання нерівномірний. Перший час листя стоять практично рівно, потім опускаються до напівгоризонтального положення. Іноді на підставу стовбура розвиваються бічні паростки, які можна вкорінювати.

цикас Румфа

У природі виростає до 15 м. Відноситься до швидкозростаючим саговник. Дуже схожий на цикас никне, на дотик листя здаються м'якше. Сегменти листів можуть витягуватися, і створюється ефект «непричесаністю».

цикас никне

Рослина пишне, але компактне. Швидше за все, саме через не великого розміру цей вид найчастіше використовують для озеленення приміщень. Якщо умови сприятливі, то листя з'являються пучками в чисельності від 10 до 15 штук. Перший час листя має вертикальне положення, потім починають повільно схилятися в бік. А коли рослина досягає 4-5 років, листя загинаються назад і поступово відмирають. Вершини листочків загострені, біля основи переходять в невелику колючку.

цикас

Догляд в домашніх умовах

Якщо планується придбання дорослої рослини, то йому буде потрібно багато місця, тому заздалегідь потрібно подумати, де цикас буде стояти. Важливо щоб квітка отримував достатній обсяг свіжого повітря.

температура

Бажано щоб в приміщенні, де росте цикас, зберігалася температура в межах + 20 ° C. У зимовий час допустимо вміст при температурі не нижче + 16 ° C. Рослина погано переносить скачки температури, холод і протяги, тому краще горщик встановити подалі від кватирки.

освітлення

Цей момент в значній мірі впливає на розвиток і зростання протягом всього року. Якщо освітлення буде недостатнім, то листя не зможуть правильно розвиватися. Швидко будуть жовтіти і опадати. Також може призупинитися зростання на тривалий час. На осінньо-зимовий період рекомендовано організувати штучне освітлення і продовжити світловий період до 14 годин. У літню пору цикас при можливості можна винести в сад або на балкон. Але потрібно рослина злегка притенить від прямих променів сонця.

цикас

полив цикаса

Рясний полив потрібно, починаючи з весни і до осені. На зимовий період полив повинен бути помірний. Категорично не допускається застій води в горщику. Цикас не любить надмірну вологість. Важливо під час поливу не допускати потрапляння води на шишку рослини. В іншому випадку вода може стати причиною загнивання листових нирок. Потрібно пам'ятати, що, чим нижче температура в кімнаті, тим менше потрібно полив. Воду попередньо потрібно відстояти, температура повинна бути кімнатної або навіть трохи тепліше (на пару градусів).

Вологість повітря

Цикас вимогливо ставиться до вологості повітря, яка повинна бути близько 80%. Такий відсоток можливий при частому обприскуванні листя. Стебло можна обгорнути вологим мохом, а листя протирати вологою губкою. Обприскування потрібно особливо влітку і в зимовий час, коли включено центральне опалення. Можна організувати душ, але в такому випадку потрібно грунт і центральну шишку закрити поліетиленовим пакетом.

цикас

добриво цикаса

Цикаса, як і будь-якого іншого рослині потрібно підживлення. Раз на місяць потрібно вносити органічне добриво на стадії інтенсивного зростання. Але в складі добрива не повинно бути калію і магнію. Найкраще використовувати коров'як. Але його необхідно розвести водою. Не можна використовувати мінеральне добриво.

Грунт для цикаса

Що стосується грунту, то рослина краще росте в нейтральній грунті або злегка кислому, з хорошою влагопроницаемостью. Вода не повинна застоюватися в грунті, а випливати швидко. Щоб поліпшити проходження води, в грунт можна додати великий перліт, крупнозернистий пісок і чи ж торф.

цикас

пересадка цикаса

Якщо рослина молоде, то його можна пересаджувати раз в пару років. Дорослій цикаса часті пересадки не потрібні, горщик можна змінювати в тому випадку, якщо він вже малий. Розмір діаметра нового горщика повинен бути ширше діаметра стовбура приблизно на 2-3 см. Так, зокрема, якщо діаметр горщика 15 см, то глибина не повинна перевищувати 30-35 см. Пересаджувати цикас можна в будь-який час, але краще це робити навесні. Також не рекомендується пересаджувати рослину під час росту молодого листя, щоб випадково їх не пошкодити. Перед тим як приступати до пересадки, 1/3 листя потрібно обрізати, в першу чергу старі. Важливо під час пересадки не пошкодити кореневу систему, що може привести до ймовірності захворювання гнильними хворобами.

Розмноження цикаса насінням

Такий спосіб мало можливий, оскільки в кімнатних умовах рослина ніколи не цвіте. Але навіть якщо це станеться, запилювати рослина нікому. Насіннєвий варіант можливий, якщо вдалося купити насіння. В такому випадку насіння слід опустити в теплу воду на добу. Після цього їх акуратно перекладають в перліт і трохи притискають. Для пророщування потрібно організувати температуру не нижче + 25 ° C. В таких умовах насіння повинні знаходитися 2-3 місяці. Як тільки у рослини сформується перший лист, саджанець можна пересадити в горщик з грунтом для дорослої рослини.

цикас

Розмноження цикаса відростками

Якщо цикас зростає в сприятливих умовах, то на стовбурі з'являються відростки. Їх відрізають акуратно гострим ножем, не пошкоджуючи ствол. З паростка видаляють всі листочки, місце зрізу обробляють фунгіцидом, Корневином і садять в крупнозернистий перліт або ж пісок. Відразу ж рослина потрібно полити. На стовбурі місце зрізу обробляють товченим вугіллям. Молодий саджанець ставлять в півтінь з температурою не більше + 30 ° C. Важливо стежити за тим щоб субстрат був у вологому стані. Для повного вкорінення може піти до півроку або більше. Але як тільки відросте коренева система, рослина можна пересадити в грунт для дорослих рослин.

цикас

Хвороби і шкідники цикаса

На цикаса може з'явитися щитівка або борошнистий червець. Для їх видалення використовують чистий спирт. Розчином намочують тканину і акуратно видаляють шкідників. Поява на листі коричневих плям говорить про те, що влітку полив був недостатнім, або ж взимку рослина була в холодному приміщенні і його часто поливали. При правильному догляді рослина виживе, і буде радувати господарів. Борошнистий червець може поширитися по всій рослині. Шкідників потрібно зібрати руками і обробити квітка препаратом, в складі якого є циперметрин. Також потрібно обробити розчином грунт. Якщо потрібно, обробку повторюють через п'ять днів. При появі на листках попелиці, рослина необхідно обприскувати розчином з фосфором, приблизно 2-3 рази з проміжком в тиждень.

цикас