Бересклет: посадка і догляд. Опис видів і сортів бруслини. Фото бруслини.

Рід налічує 220 видів, з них 130 видів вічнозелених. Багато видів бруслини введені в культуру, а інша частина проходить випробування в ботанічних садах. Бересклет поширений в помірній і субтропічній областях, поодиноко - в тропіках.

Вічнозелені або листопадні невисокі деревця або чагарники з округлими або чотиригранними пагонами, по ребрах з корковими наростами. Листя бруслини супротивні, гладкі.бересклет

Його непримітні квітки, зібрані по 5 у пазухах напівпарасольках, що розпускаються після розгортання листя, на тлі яких не дуже помітні. Плід бруслини - шкіряста коробочка, шипувата або крилата, фарбуються при повному дозріванні в червоні або пурпурові відтінки, що робить чагарник дуже ошатним.

Незважаючи на високу декоративність і невибагливість до умов вирощування, величезний рід бересклетів, ще не заслужив на особливу увагу садівників. Дуже важливим фактором є те, що деякі види бруслини зимостійкі і їх вирощування в Середній смузі Росії цілком можливо.

У садівництві бересклет цінується за великий ряд дивовижних властивостей. По-перше, він має ажурною красивою кроною. Вона досить щільна, особливо якщо чагарник знаходиться на світлі. Колір листя бруслини протягом літа темно-зелений, квітки дрібні, з тонкими коричневими або зеленувато-білими пелюстками.

Цвітіння бруслини пишним назвати не можна, але воно починається в травні, коли повністю розгорнуті листя, тому незліченні пензлика з декількох квіток прекрасно помітні на темному тлі.бересклет

Восени ж бересклет повністю перетворюються. На зеленому тлі в вересні з'являються теплі фарби, і потроху «осінній пожежа» охоплює весь кущ.

Зміна забарвлення досить яскраве й динамічне. Майже за тиждень на бересклеті спалахують жовті, білі, помаранчеві, червоні, рожеві, фіолетові і кармінові кольору. При цьому в різних частинах крони одного куща можуть переважати ті або інші кольори, а окремо взятий лист може бути розфарбований в 5 кольорів.

До жовтня місяця червоних фарб на бересклеті стає все більше. І навіть коли листя опадає, бересклет все одно продовжує прикрашати сад своїми барвистими плодами до настання морозів.

Плід бруслини є сухий, шкірястою, зазвичай четирехраздельним коробочкою, всередині якої знаходяться червоні або білі насіння, покриті м'ясистої тканиною. Прісемяннік у різних видів бруслини забарвлений в червоний або оранжевий кольори.

Незрілі блідо-зелені коробочки влітку непомітні, але ближче до вересня вони мають яскраве забарвлення. Залежно від виду коробочка може бути рожевою, жовтою, червоною, малиновою, темно-пурпурової чи бордовою.

На тлі зеленого листя гірлянди цих яскравих плодів виглядають просто дивовижно. Здалеку, здається, що бересклет цвіте. Що стосується отруйності плодів, то вони не такі небезпечні, як це описують в деяких виданнях. Плоди бруслини містять отруйні алкалоїди, але для того щоб отруїтися дорослій людині, їх доведеться з'їсти дуже багато.

Бересклети різні за габаритами, це потрібно враховувати, вибираючи місце для його посадки. Великим бруслини шляхом постійної обрізки можна сформувати форму з граціозною, кроною у вигляді парасольки.бересклет

Види і сорти бруслини

Окрему групу становлять повзучі види - Коопмана і бересклет карликовий. Ці чагарники практично не мають стовбурів, у них тонкі лежачі або трохи піднімають стебла, густо вкриті ланцетоподібними вічнозеленим листям. Якщо цим «повзунам» надавати допомогу, підгодовувати їх добривами і прополювати бур'яни, в саду можна створити густі темно-зелені килими.

бересклет Форчун

У природних умовах цей вид росте в Китаї. В культурі на Кавказі і на Україні. Сьогодні вирощується аж до Петербурга. Бересклет Форчун є незамінним почвопокровним рослиною.

Цей з довгими пагонами стелеться чагарник, також є вічнозеленим листяним рослиною, яку можна вирощувати в середній смузі Росії. Взимку завдяки своїм стелеться паросткам бересклет Форчун повністю покритий снігом, це і забезпечує йому стійкість.

У бруслини Форчун є безліч декоративних форм, що відрізняються різним забарвленням листя. Вони можуть бути з жовтим або білим оздобленням, жовтої або білої плямистості. Форми розмножуються лише вегетативно - живцями і відводками. Квітки бруслини Форчун дрібні зеленувато-білі. У середній смузі стійкі лише сланкі форми.

Бересклет Форчун ' Emerald Gaiety '. Медленнорастущий почвопокровний кущ шириною 1 м, з белоокаймленнимі листям. Вічнозелені округлі листя 5 см завдовжки, восени вони з червоним забарвленням.бересклет

Бересклет Форчун ' Emerald Gold '. Є медленнорастущих вічнозеленим чагарником півметра у висоту, в ширину до 1,5 м, з жовто-строкатим листям.

Листя 5 см завдовжки, по краю покриті жовтими плямами і смужками. В осінній період Бересклет Форчун 'Emerald Gold' набуває червонуватого забарвлення.

бересклет

Бересклет Форчун ' Sunspot ' - грунтопокривна рослина, садити в тіні його не можна, тому що зникає строката забарвлення.

Бересклет Форчун ' Silver Queen '. Кущ висотою 0,8 м зі світло-жовтим листям, потім вони стають сірувато-зеленими.бересклет

Бересклет Форчун 'Variegatus' ( ​​'Gracilis'). Ширина куща 1 м, висота 0,3 м, з зеленим листям, облямованими білою смужкою. Розростається широко в сторони.

Це всього лише невелика частина ряболисті сортів, що відносяться до цього виду.

Бересклет Форчун потребує розпушуванні. Переносить обрізку і стрижку. Обрізати можна в будь-який час, зазвичай обрізають заважають пагони. У ряболисті форм потрібно видаляти зелені пагони, так як вони відрізняються від основної маси. Бересклет Форчун рідко уражається хворобами. Розмножується він живцями.

Використовується для бордюрів, балконного озеленення або кам'янистих садів. Може прозимувавши в кімнатних умовах.бересклет

бересклет європейський

У природних умовах росте в Росії, в Малій Азії та Західній Європі. Зустрічається в багатьох заповідниках.

Деревце, до 6 м, зростаюче кущувато. Молоді пагони бруслини європейського зелені. Листя яйцеподібні або оберненояйцеподібні, близько 11 см завдовжки, голі, злегка шкірясті; восени - різних червоних тонів. Квітки бруслини європейського невиразні, зеленувато-білі, цвітуть 25 днів.

Четиристворчаті плоди - коробочки, кущ роблять дуже ошатним в пору плодоношення, при дозріванні вони рожеві або темно-червоні. Все насіння бруслини європейського покрито помаранчевим прісемянніком.

Бересклет європейський відрізняється високою зимостійкістю, світлолюбний. Переносить стрижку, придатний не тільки для одиночних посадок, а й для живоплотів. Чудово виглядає на тлі зелені з золотисто-жовтим забарвленням листя.бересклет

бересклет крилатий

Зростає на скелястих схилах, вздовж гірських річок на Південному Сахаліні, в Китаї, в Японії, Кореї.

Бересклет крилатий високий близько 2 м, сільноветвістий чагарник, або ж деревце 4 м, з чотиригранними, крилатими гілками, одягненими сірою корою. Молоді пагони бруслини крилатого червонуваті. Листя оберненояйцевидні, часом ромбические, темно-зелені блискучі.

Зеленуваті квітки бруслини крилатого зібрані в трехцветковие суцвіття. У стиглому стані коробочки яскраво-червоні, чотирьохгніздовою. Бересклет крилатий декоративний не тільки плодами, а й своїми оригінальними крилатими гілками.

У природних умовах добре розвивається на тінистих і освітлених місцях, на сухий і вологому грунті. У культурі найкраще розвивається на освітлених місцях. Зимостійкий, зростає повільно.

Чудово виглядає в одиночних, а також групових посадках на газоні. Відомо більше 20 різновидів і форм того бруслини.

Бересклет крилатий " Compactus " - чагарник, близько 2 і шириною і висотою; куполоподібний, компактний. Медленнорастущий, квіти непомітні. Плоди отруйні, червонуваті з помаранчевим околоплодником, світло-зелені, листя еліптичні. Дивовижна осіннє забарвлення, червоні плями. Бересклет крилатий "Compactus" зимостійкий, чутливий до посухи. Віддає перевагу родючі грунти, кислі або лужні.бересклет

Бересклет бородавчастий або малоквітковий

Зростає в горах Середньої, Південної і Південно-Східної Європи. Мається на заповідниках європейської частини Кавказу, Росії, Прибалтики. Зростає в підліску листяних і хвойних лісів. Віддає перевагу родючим ґрунтам.

Чагарник 2 м заввишки, рідше дерево 6 м. Зелені пагони і гілки усипані бурими бородавками, за що і отримав свою назву. Коричневі квіти бруслини бородавчастого малопомітні, але в момент рясного цвітіння надають кущу своєрідний колорит.

Прекрасні на зеленому тлі листя його рожеві плоди; насіння блискучі. Бересклет бородавчастий особливо гарний восени, коли його яскраво-зелені пагони одягаються в рожевий наряд осіннього листя.

Цей бересклет невибагливий, теневинослив, зимостійкий, застосовується для створення груп і одиночних посадок.бересклет

бересклет карликовий

Бересклет карликовий росте по схилах, в долинах річок Молдови, Криму, Румунії, Кавказу, Північно-Західного Китаю.

Бересклет карликовий - низькорослий чагарник висотою 1 м. Його стебла легко вкорінюються, даючи величезну кількість пагонів. Молоді гілки зелені, поздовжньо-борознисті, з бородавками, річні - сірувато-коричневі.бересклет

Листя бруслини карликової дуже своєрідні - довгасті або вузьколанцетні, 4 см, із загостреною вершиною і підігнутим краєм; зверху вони зелені, знизу сизі.

Квітки бруслини карликової дрібні, поодинокі, на довгих, тонких квітконосах близько 2 см завдовжки, червоно-бурі або зеленуваті. Плід 1 см, при дозріванні рожевий або жовтий, але в середній смузі плодоношення трапляється досить рідко.бересклет