Фокея: посадка і догляд в домашніх умовах, види і сорти, хвороби і шкідники, фото

Фокея є рослина, яка належить до сімейства ластовневих. У природі квітка росте в Африці. При цьому його можна вирощувати і в домашніх умовах.Фокея

Опис рослини Фокея

Фокея - рослина з сімейства Лавстовневих, в яке входить більше 10 видів культур. У природних умовах гілки рослини досягають 4 м. Однак при вирощуванні вдома культура здатна досягати лише 50 см.

Кущі мають овальні листя з невеликим загостренням. Вони кріпляться до гілок короткими черешками. Знизу ствол з плином часу дерев'яніє, в результаті чого формується каудекс. У молодих рослин він відрізняється стрімким зростанням, особливо при вирощуванні у великому горщику. З віком розвиток культури сповільнюється і може повністю припинитися.Фокея

Популярні види і сорти Фокеі

Існує багато видів і сортів цієї рослини. До найбільш популярних відносяться наступні:

Fockea Едуліс або їстівна

Ця рослина має їстівним корінням, який має солодкуватий молочний присмак. Для цієї багаторічної культури характерно невелика кількість листя. У підстави кущ має скорочення обриси. У природі каудекс знаходиться під землею і швидко розростається. Квітки мають біло-зеленим забарвленням і мають форму зірочки. Для них характерний легкий приємний запах.

Мультіфлора або Пінеонная ліана

Вона являє собою велику сукулентних ліану з пагонами. У природі рослина може виростати до 15 м. В Каудекс присутньо багато молочного соку, який володіє отруйними властивостями. Рослина має великі листя, плоди та насіння. Культура може цвісти навіть при відсутності листя. Квіти мають жовто-зелене забарвлення і 5 пелюсток. Плоди є рогоподібні стручки, які мають гладку структуру.

Кучерява або Капська

Цей різновид вважається найбільш популярною. Для неї характерні тонкі повзучі гілки, які лежать на поверхні землі. При наявності опори пагони обвивають її і ростуть догори, як ліани. Рослина має еліптичні-овальні листя насиченого зеленого відтінку. Знизу листя має фіолетовий забарвлення. У період цвітіння на кущах з'являються невиразні зеленуваті квітки.

Капенсіс

Ця рослина віддає перевагу скелясту грунт. Суккулент володіє бульбоподібними корінням, які часто ростуть між камінням. Культура має сіро-зелене листя еліптичної форми, покриті пушком. У період цвітіння кущ прикрашають дрібні квітки з приплющеними зеленими пелюстками. Плоди є стручки, наповнені насінням.

Температура змісту Фокеі

Влітку параметри температури не повинні бути вище +35 градусів. Взимку рослина потребує періоді спокою. У цей час потрібно підтримувати температурний режим на рівні + 12-13 градусів. При цьому важливо стежити, щоб вона не опускалася нижче +5 градусів.

Іноді рослина здатна переносити і заморозки, однак в цьому випадку його не можна поливати. Якщо Фокея цілий рік знаходиться в теплі, період спокою не наступає.Фокея

Освітлення для Фокеі

Культура вважається світлолюбна. Тому горщик з рослиною рекомендується ставити на південний підвіконня. У спекотну і сонячну погоду квітка потребує затенении. В іншому випадку він покриється тріщинами і опіками.

Яскраве освітлення сприяє розвитку каудекса і уповільнює зростання гілок. Затінення допомагає паросткам нарощувати силу і міць.Фокея

Вологість повітря

Фокее потрібно помірна вологість повітря. При цьому культура добре сприймає систематичне обприскування листя і їх промивання водою. При проведенні цих маніпуляцій грунт і каудекс потрібно захищати від вологи.Фокея

полив Фокеі

Поливати рослину необхідно дуже акуратно. Це потрібно робити в міру повного висихання грунту. Взимку кількість поливів суттєво скорочують. У період спокою зволожувати грунт слід 1 раз на місяць. При цьому повітря повинне постійно бути вологим. Тому рослина рекомендується якомога частіше обприскувати, уникаючи попадання води на каудекс.Фокея

підживлення

У літній період Фокею потрібно 2-3 рази підгодовувати. Рослина рекомендується удобрювати рідкими засобами. Також підійдуть препарати, які призначені для сукулентів і кактусів. Щоб стимулювати розвиток каудекса, варто застосовувати засоби, які містять багато азоту.Фокея

Пересадка і вибір грунту

Молоді рослини потрібно пересаджувати щороку. Процедуру рекомендується проводити навесні. При цьому необхідно міняти субстрат і горщик. Щоб стимулювати розвиток каудекса, рекомендується використовувати досить вільну ємність. У перші 2 роки ця частина повинна перебувати над поверхнею землі.

Коли Фокея виросте, їй потрібно максимально оголити кореневу систему і підстава стовбура. Спочатку шкірка каудекса матиме світлий окрас. Але з плином часу вона придбає деревоподібну структуру і стане більш темною.Фокея

При пересадці на дно ємності обов'язково укладають дренажний шар. При виборі субстрату варто віддавати перевагу грунту для сукулентів. При цьому в нього потрібно додати невелику кількість піску.

Також можна зробити субстрат самостійно. Для цього потрібно взяти садову землю, перегній, річковий пісок, подрібнений деревне вугілля і кісткову муку. Також до складу слід додати вапно і подрібнену яєчну шкаралупу.

цвітіння

Культура починає цвісти наприкінці літа. Для рослини характерні дрібні і непоказні квітки, які за формою схожі на п'ятикутну зірку. Цвітіння триває 2 місяці. Обрізка ніяк не позначається на цвітінні. При відсутності квіток можна спробувати переопиліть її штучним способом. Однак ця процедура вважається дуже трудомісткою і не дає результатів.Фокея

розмноження Фокеі

Вегетативними способами розмножувати рослина неможливо. Навіть якщо вийде укоренити живці, вони не зможуть сформувати каудекс. Тому Фокея розмножується насіннєвим способом.

Якщо використовуються не дуже свіже насіння, їх попередньо необхідно замочити. Якщо посадковий матеріал зібраний недавно, його можна відразу висаджувати в грунт. Для цього горщик необхідно наповнити субстратом з річкового піску, торфу та перліту. Ці компоненти слід змішати в рівних пропорціях.

Для проведення посадкових робіт грунт потрібно зволожити, після чого заглибити в нього насіння. Потім ємність з посівами слід поставити в тепле і добре освітлене місце. Варто враховувати, що на неї не повинні потрапляти прямі сонячні промені.

Зверху контейнер слід прикрити прозорою плівкою або склом. Кожен день укриття потрібно на 10-15 хвилин знімати, щоб провітрити посіви. При правильному проведенні посадочних робіт паростки з'являться через 7-14 діб. У відкритий грунт Фокею не саджають.Фокея

Хвороби і шкідники Фокеі

Найчастіше Фокея страждає від атак попелиці та білокрилки. Щоб впоратися зі шкідниками, рослина потрібно промити мильним розчином.

При порушенні режиму зволоження грунту культура може постраждати від грибкових інфекцій. Справитися з ними допоможуть фунгіцидні препарати.

Фокея вважається досить рідкісним кімнатною рослиною. При цьому воно має прекрасні декоративні властивості і відрізняється невибагливістю у догляді. Щоб домогтися успіхів у вирощуванні квітки, потрібно своєчасно поливати і підгодовувати його.